Main Menu
User Menu

Horečka Q

Autor : 🕔16.07.2003 📕20.448
Rozpočet valka.cz 2021 : 85.000,- Kč Příjmy doposud : 83.494,- Kč
♡ Chci přispět

Horečka Q je nemoc živočišného původu způsobená rickettsií Coxiella burnetti. Nejrozšířenější je mezi ovcemi, dobytkem a kozami. Na lidi se nemoc přenáší vdechnutím částic kontaminovaných nemocí. Biologický útok by způsobil podobnou nemoc, jako se vyskytuje v přírodě.

Po inkubační době 10 - 20 dní se horečka Q projeví horečkami trvajícími dva dny až dva týdny. Často dochází k pneumonii projevující se jen neobvyklým rentgenem. Bolesti na hrudi a kašel se objevují u jedné čtvrtiny pacientů. Pacienti se obvykle zotavují bez komplikací.

Léčba se doporučuje tetracyklinem nebo doxycyklinem po dobu 5 - 7 dnů nebo kombinací eryhtromycinu a rifampinu. Léčba tetracyklinem v inkubační době nemoc oddálí, ale nezabrání jí.

Vakcinace probíhá jednou dávkou mrtvých organismů C. burnetti a zaručuje kompletní ochranu proti normálně se vyskytující horečce Q a z více než 90 procent i proti aerosolovému použití. Ochrana trvá 5 let. Podávání vakcíny může být provázeno reakcí včetně nekrózy očkované oblasti. Novější vakcíny jsou stále ve vývoji.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔16.07.2003 📕20.448