Main Menu
User Menu

11.03.2010 - Program PRO předpokládá možnost spolupráce NATO a RF

Программа ПРО предусматривает возможность сотрудничества НАТО с РФ

RIA Novosti, 11.března 2010


Program rozvinování systémů PRO (protiraketové obrany) předpokládá možnost spolupráce s Ruskem, oznámil admirál James G. Stavridis, náčelník U.S. European Command (USEUCOM) a NATO Supreme Allied Commander Europe (SACEUR).


"Program PRO je pružný ... nabízí možnosti pro partnerství s Ruskem ve využití jejich radiolokátorů", řekl Stavridis ve svém úterním vystoupení před Vojenskou komisí Senátu USA.


Podle jeho slov by byla také možná spolupráce s Izraelem v oblasti protivzdušné obrany a technologií.


"My v USA jsme nekladli důraz na rozvoj těchto špičkových technologií a nyní by naše potřeby byly uspokojeny, pokud se obrátíme o pomoc na naše spojence", podotkl Stavridis.


Admirál nazval nový systém PRO vysoce pohotový a dodal, že se vytváří na obranu před íránskými raketami středního dosahu.


"Systém nám umožňuje být připravenými s možností pružné reakce, když v současnosti možnosti Íránu v oblasti použití balistických raket značně rostou ... Írán nás znepokojuje i v mnohých dalších oblastech", uvedl dále Stavridis.


Prezident USA Barack Obama a šéf Pentagonu Robert Gates oznámili 17.září 2009 úpravu plánů pro vytvoření PRO.
Spojené státy se nevzdaly rozmístění prvků PRO v Evropě, pouze odložily začátek jejich rozvinutí na rok 2015.


Plné rozvinutí systému PRO včetně pozemních struktur bude uskutečněno do roku 2020 ve čtyřech etapách.


Do okamžiku nasazení prvních pozemních prostředků budou chránit evropský prostor před balistickými raketami vojenské lodě USA vybavené protiraketovým systémem.Zdroj:
vpk.name
P.s.:
Tady si nemohu odpustit malou poznámku:


Tato část vystoupení Stavridise úzce koresponduje s jeho oznámením, že USA zahájí přesun baterie Patriot do Polska v průběhu příštího měsíce, když tady se snaží předem otupit negativní reakce Ruska na rozmístění Patriotu v Polsku úvahami o možné spolupráci USA a NATO s Ruskem v oblasti PRO.
URL : https://www.valka.cz/11-03-2010-Program-PRO-predpoklada-moznost-spoluprace-NATO-a-RF-t93550#350411Verze : 0