Main Menu
User Menu

11.02.2010 - Výročí 65. let konaní Jaltské konference

Dnes je tomu přesně 65 let, kdy Stalin, Churchill a Roosevelt svými podpisy stvrdili závěry Jaltské konference. Začalo tak poválečné uspořádání Evropy pod taktovkou tří velmocí. Stalin získal východní Polsko a postupně rozšiřoval sovětský vliv dál do Evropy.


Na krymské Jaltě se tehdy sešla pověstná Velká trojka: britský premiér Winston Churchill, vůdce SSSR Josif Vissarionovič Stalin a prezident USA Franklin Roosevelt.


Na konference se mimo jiné projednávala otázka poválečného vztahu spojenců k poraženému fašistickému Německu, vznik OSN, polská otázka a další.


Summit byl připraven pod krycím názvem Argonaut a uskutečnila se od 4. do 11 února 1945. Jednání se účastnili ministři zahraničních věcí tří spojeneckých států a řada předních vojenských i civilních odborníků.

Spojenci se shodli na rozdělení Německa na čtyři okupační zóny, (americká, francouzská, sovětská a britská), v Berlíně zasedala Spojenecká kontrolní komise.


Přijali i rozhodnutí o denacifikaci Německa a o jeho politické, vojenské a ekonomické demobilizaci.
Výsledek konference vešel do světových dějin.


Spojenectví po ukončení války ovšem nevydrželo dlouho. Svět byl rozdělen na východ a západ, a začala mnohaletá studená válka.


aktualne.centrum.cz, www.prvnizpravy.cz
URL : https://www.valka.cz/11-02-2010-Vyroci-65-let-konani-Jaltske-konference-t92491#346388Verze : 0