Main Menu
User Menu

11.01.2013 - SSBN Jurij Dolgorukij byl začleněn do sestavy 31. ponorkové divize Severní flotily RF

Jurij Dolgorukij byl začleněn do sestavy 31. ponorkové divize Severní flotily RF
Rusko, Severodvinsk, 10.ledna 2013, RIA Novosti


Strategická atomová ponorka Jurij Dolgorukij (SSBN třídy Projekt 955 Borej) byla začleněna do sestavy 31. ponorkové divize Severní flotily, jejíž základna je v Gadžijevo, Murmanská oblast.
Příslušný rozkaz Vrchního velitele Vojenského námořnictva byl vyhlášen při slavnostním vztyčení Andrejevské vlajky na palubě ponorky, která momentálně kotví v chráněném doku loděnice Sevmaš v Severodvinsku.
Podle vyjádření generálního ředitele loděnice Sevmaš Michaila Budničenka splnil Jurij Dolgorukij program zkoušek úspěšně. „Během státních zkoušek vyplula ponorka 22 krát na moře a proplula více než 20 000 námořních mil“, řekl Budničenko.
Odpovědný předávající plavidla Nikolaj Semakov poznamenal, že do místa stálého kotviště v Zapolární oblasti bude Jurij Dolgorukij redislokován během letní plavební sezóny. „Plánovaná životnost atomové ponorky je 20 let“, řekl Semakov. Dotaz na cenu nechal bez odpovědi s tím, že je to součást obchodního tajemství. Dříve se říkalo, že stavba první ponorky Projekt 955 Borej Jurije Dolgorukého stála 23 miliard rublů, cena sériově vyráběných plavidel by měla být nižší.
Strategická raketová ponorka Jurij Dolgorukij byla projektována v CKB námořní techniky Rubin (Sankt Petěrburg) a je prvním plavidlem (svým způsobem prototypem) v sérii ponorkových raketových nosičů čtvrté generace. Jeho kýl byl založen 2. listopadu 1996 v loděnici Sevmaš a tentýž den dostal jméno Jurij Dolgorukij.
Při délce cca 170 m, šířce 13,5 m a plném výtlaku 24 000 t nese na palubě 16 raket RSM-56 - R-30 Bulava (SS-NX-30), které vyvíjí Moskevský institut teplotechniky (MIT).
Kromě balistických raket je ponorka vyzbrojena torpédy. Jaderný reaktor pohání jeden lodní šroub (je použit tzv. vodometný motor / pump-jet). Ponorka může plout na hladině rychlostí 15 uzlů, pod hladinou až 29 uzlů.


Zdroj informace:
RIA Novosti ria.ru

11.01.2013 - SSBN Jurij Dolgorukij byl začleněn do sestavy 31. ponorkové divize Severní flotily RF - Vyhlášení rozkazu Vrchního velitele Vojenského námořnictva při slavnostním vztyčení Andrejevské vlajky na palubě ponorky Jurij Dolgorukij v chráněném doku loděnice Sevmaš v Severodvinsku.

Vyhlášení rozkazu Vrchního velitele Vojenského námořnictva při slavnostním vztyčení Andrejevské vlajky na palubě ponorky Jurij Dolgorukij v chráněném doku loděnice Sevmaš v Severodvinsku.
URL : https://www.valka.cz/11-01-2013-SSBN-Jurij-Dolgorukij-byl-zaclenen-do-sestavy-31-ponorkove-divize-Severni-flotily-RF-t144924#466594Verze : 0