11.01.2008 - Zomrel veterán Michail Minin, vojak, ktorý vztýčil vlajku na Reichstagu

11. januára 2008 15:23
Prevzané z ČTK
Vojnový veterán Michail Minin, ktorý podľa historických zistení ako prvý sovietsky vojak vztýčil v máji 1945 víťaznú červenú vlajku na budove Ríšskeho snemu v Berlíne, zomrel vo štvrtok vo veku 85 rokov v ruskom Pskove. Informovala o tom Komsomolskaja Pravda.
Samotné prvenstvo vztýčenia vlajky bolo ešte dlho po vojne nejasné, pretože toto symbolické gesto víťazstva nad nacistickým Nemeckom bolo z propagandistických dôvodov o niečo neskôr nafilmované, avšak už s inými aktérmi. Filmové zábery ale majú svoju magickú moc, a preto boli dlho za aktérov vztýčenia vlajky považovaní seržanti Jegorov a Kantaria, ktorí túto scénu opäť oficiálne zinscenovali pre vojnového kameramanaČervenej armády Romana Karmena.


Po desaťročiach sporov bol nakoniec určený Michail Minin, kto skutočne ako prvý vztýčil červenú vlajku na budovu Ríšskeho snemu. Minin to údajne urobil vzápätí po dobytí budovy, kde ešte v bezprostrednom okolí nebolo príliš bezpečne a taktiež tam neboli žiadni kameramani.


Videolink
www.ta3.com
Text
spravy.pravda.sk
Foto
http://www.flickr.com/photos/gavrila/2185551208/
URL : https://www.valka.cz/11-01-2008-Zomrel-veteran-Michail-Minin-vojak-ktory-vztycil-vlajku-na-Reichstagu-t68754#241161 Verze : 0
V tisku jsem před časem narazil na zcela vážně prezentovanou informaci, že p. Minin nebyl přizván k opakovanému sehrání scény vztyčení vlajky nad Reichstagem i proto, že byl propagandisticky nevhodný. Nestraník a sice statečný, ale nepříliš vzorný voják. Proto byli vybráni noví "herci", reprezentanti národností (Rus a Nerus) a politicky vhodní - straník a komsomolec.
URL : https://www.valka.cz/11-01-2008-Zomrel-veteran-Michail-Minin-vojak-ktory-vztycil-vlajku-na-Reichstagu-t68754#241187 Verze : 0
Jako příloha současné foto z holandského zpravodaství.
URL : https://www.valka.cz/11-01-2008-Zomrel-veteran-Michail-Minin-vojak-ktory-vztycil-vlajku-na-Reichstagu-t68754#241188 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více