Aikido

Autor : 🕔19.01.2005 📕5.039

Seriál

 1. Aikido
 2. Aikido
 3. Aikido

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Přednáška o významu aikido - Morihei Ueshiba z 60 let

Má dnešní přednáška ve vás mohla vyvolat dojem starého muže hrajícího si s dětmi. A je na tom mnoho pravdy. Pokud do svého cvičení nevložíte pocit štěstí a radosti, bude pro vás pravda aikido těžko dosažitelná. Následování cesty bohů mě přivedlo k velkému štěstí. Aikido musí být tancem bohů. Vzpomeňte si na mýtus o otevření skalních dveří nebe. V tomto starém příběhu se Amaterasu, bohyně slunce, uchýlí do jeskyně a uzavře se zde dveřmi z kamene, takže se celý svět zahalí temnotou. Aby navrátili světu světlo, vymyslí si ostatní bohové plán. Před dveřmi jeskyně zinscenují taneční představení. Když tančí a oslavují, doletí zvuk jejich smíchu a veselí až do jeskyně bohyně, a ta ze zvědavostí pootevře dveře, aby viděla, co se před jeskyní děje. V tom okamžiku bůh nesmírné síly odtlačí dveře a přivede Amaterasu zpět na svět, čímž mu vrátí světlo. Tento starý příběh poskytuje poučení vztahující se k poslání budó. Tak jako silný bůh dal světlo Amaterasu zpět světu, musí budóka pracovat na vytvoření pozemského ráje, přinášet světlo všem lidem. Takový je pravý cíl budó. Tak jako vy, kdo se, následujíce učení svého náboženství, modlíte za mír a lidské štěstí, pracuje i Uešibovo aikido na stejném cíli.

Mladí žáci, kteří se zúčastnili ukázky, jsou shihan - dai. Posílám je učit na univerzity a vojenské akademie. Podrží-li si své odhodlání, stanou se velkými učiteli a aikidóky. Ale i pak bude hloubka jejich studia nekonečná. Já sám jsem pořád studentem cesty. Boží moudrost a zákony jsou nezměřitelné a nezbadatelné.

Možná se ptáte, co je při tréninku aikido nejdůležitější. Je to ohled na sebe, do nejzazších hlubin duše. Skutečnost vašeho života vás musí přimět navrátit se k jeho zdroji, na počátek univerza. Pokud se vám to podaří, intuitivně rozpoznáte, že minulost, přítomnost a budoucnost, nedílné součásti vašeho bytí, jsou projevem posvátné vůle a lásky. Každá jednotlivá buňka vašeho těla v sobě nese mapu posvátného plánu stvoření. Díky tomu můžeme přímo naplňovat velkou lásku stvoření. Vesmírné vědomí je naší vrozenu výsadou. Musíme jít mimo všechny rozpory a nejednotnosti. Tím se vytváří aiki no kurai - podstata aikido.

Chci vám ukázat kototamu aikido a kagura - mai, tanec bohů stojících na plovoucím nebeském mostě. Kagura - mai provádím již dlouhou dobu. Předváděn s kopím vyjadřuje působení tvůrčí energie vesmíru. Ukazuje posvátnou inspiraci Kojiki, legend zakládajících japonskou mytologii. Zjevuje zákonitosti kosmu skrze bu. Tajemství, kvůli kterému starý muž jako já trénuje, je hledání cesty k otevření kamenných dveří, zabraňujících světlu vstoupit do lidské mysli. Proměna světa války a nevědomosti ve světě posvátného světla, zlepšení duchovních kvalit všech lidí a otevření jejich intuitivního vědomí. Takový je účel pravého bu, znovuzrozeného v aikido. Proto hovořím o aikido jako budo lásky. Je přijetím posvátného ducha.

Budo ani náboženství se nepídí po pouhé osobní spáse. Jejich vyšším posláním je hledání míru a harmonie pro celé lidstvo. Číst modlitby a písma nestačí. Uvědomění je třeba vyjádřit jednáním. Takové jsou duch a účel budo. Cesta musí být naplněna láskou zahrnující všechny vnímající bytosti. Věda již vyprodukovala dostatek zbraní ke zničení celého světa, ale běda o duchu je velmi zanedbaná. Následkem toho jsou v dnešní společnosti všudypřítomné strach a obavy. Ale aiki je rovněž všudypřítomné a věčné, je projevem životní energie. Aikido se zrodilo z hluboké touhy po sjednocení lidstva a spojení síly harmonie stvoření s pravou povahou lidského ducha.

Pramen:
se souhlasem od pavels převzato z www.japonsko.tnet.cz

Seriál

 1. Aikido
 2. Aikido
 3. Aikido

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.01.2005 📕5.039

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago