Protektorátní projevy – díl II

Autor : 🕔04.01.2005 📕9.842
Po likvidaci domácího českého odboje se naše vláda v emigraci dostala do situace, kdy měla pouze chabé argumenty pro svá jednání o zrušení Mnichovské dohody a o poválečném uspořádání Československa. Potřebovala nějaký čin, kterým by dokázala touhu Čechů i Slováků po svobodě. Mocnostem se situace mohla jevit takto: Češi jsou spokojeni se svou úlohou ve Třetí Říši, jsou její zbrojovkou a oázou klidu a míru. Slováci jsou dokonce Hitlerovi spojenci, aktivně zapojení do války proti SSSR a ve válečném stavu s Anglii a USA. V té době ještě nebylo zcela jasné, jestli budeme po válce patřit mezi spojence, či mezi jak se naštěstí ukázalo později poražené členy Osy. Nemůžeme si myslet, že hranice uznané později spojeneckými mocnostmi tak jak je známe dnes, byli  samozřejmostí.
    
Proto byli do protektorátu vysláni parašutisté, aby podpořili domácí odboj a provedli čin, který by jasně ukázal, na které straně stojíme. Vše vyústilo v atentát na Zastupujícího říšského protektora,  SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha, což byl jeden z největších činů odboje na okupovaných územích Evropy během WWII.
    
To samozřejmě vyvolalo reakci i v protektorátní vládě, která nemohla nečinně přihlížet a přišla s projevy jak do rozhlasu a tisku, tak na veřejných manifestacích konaných po celých Čechách.
                          
Výzva vlády Protektorátu Čechy a Morava    
    
Spoluobčané – Češi a Češky!
    
Několik Čechů, nepřítelem zaplacených, dopustilo se hanebného činu, který může mít pro český národ ty nejtěžší následky nyní i v budoucnu. Dnes je jisté, že atentát, spáchaný 27. Května na pana Zastupujícího říšského protektora, byl připraven v cizině panem Benešem a jeho lidmi.
    
V naší zemi byl a je vzorný klid. Velkoněmecká říše tuto skutečnost ocenila  a ústy pana Zastupujícího říšského protektora právě den před hnusným činem Benešových agentů úkoly české autonomie podstatně rozšířila.
     
Snahou vlády od ledna tohoto roku bylo přesvědčiti Vůdce o věrnosti českého národa Velkoněmecké říši a tím docílit, aby byla postupně odbourána určitá opatření, která se strany Velkoněmecké říše byla nutná proti těm Čechům, kteří se dali svésti nepřítelem. Práce se nám dařila. Mnoho českých lidí bylo zachráněno, rozsudky zmírněny a ortely odloženy. Co u nás emigranti pokazili, to jsme hleděli napravit. A tu z čista jasna strašlivý zločin ohrozil vše, co bylo dosud námi dosaženo.
    
Když pan Beneš v roce 1938 zavedl český národ na okraj zkázy, vzdal se dobrovolně presidenství a odešel do ciziny se slibem, že do české politiky zasahovat nebude. Pan Beneš však nedodržel své slovo, prohlásil sám sebe v Londýně presidentem jen proto, aby jako placený britský agent uvrhl naši vlast znovu do neštěstí. A tak se stal strůjcem a pomahačem na činu, který musíme označit jako nejtěžší zločin na českém národě. Beneš se svými přisluhovači velmi dobře je si toho vědom, že Velkoněmecká říše musí nemilosrdně potrestat takový zločin, který směřuje k tomu, aby jí v jejím osudovém boji oslabil. Pan Beneš ví, že žene vstříc jisté smrti i s jejich rodinami ty pošetilce, které v naší zemi štve proti Říši.
    
Kdyby všichni Češi se řídili pokyny své zákonné vlády, mohla by Velkoněmecká říše omezit svá bezpečnostní opatření v naší zemi na míru co nejmenší. Půjdou-li široké vrstvy českého lidu klidně ta svou prací, nebude zatýkání ani trestů. Neklid v naší zemi potřebují jen ta individua od Angličanů a Židů koupená, aby pan Beneš na nových německých válečných úspěchů dostal propagační materiál, za který by mohl v Londýně dále pobírat své jidášské groše.
    
Vláda Čech a Moravy učiní proto všechno, aby potřela a vymítila zločineckou práci Beneše a jeho agentů všemi prostředky, kterých může použít. K tomu požaduje obětavou spolupráci všech Čechů. Široké vrstvy českého národa, podobně jako jejich vláda, pevně a věrně stojí za Velkoněmeckou říší. V této těžké hodině, kdy jde o všechno, co českému člověku je drahé a svaté, musí vláda dnes i v budoucnu zůstat tvrdou tak dlouho, až se jí podaří V Čechách a na Moravě nemilosrdně vymítit ty elementy, které slouží Anglii a všem nepřátelům říše, a kterým, jak každému Čechu dnes konečně musí být jasné, je osud českého národa naprosto lhostejný.
    
Vláda Čech a Moravy proto prohlašuje:
    
Kdo jde s Anglií a jejími spojenci, je veřejným nepřítelem českého národa a tak s ním také bude naloženo. Škůdcem národa je každý, kdo podobná individua skrývá a kdo jejich činnosti všemi prostředky nezabrání. Chce-li český národ žít, nesmí ochabovat ve své práci a v boji za Říši a za svou vlast.
   
V Praze dne 30. května 1942.

Předseda vlády dr. Jaroslav Krejčí
Ministr vnitra Richard Bienert
Ministr hospodářství a práce dr. Walter Bertsch
Ministr školství a národní osvěty a vedoucí Úřadu lidové osvěty Emanuel Moravec
Ministr dopravy a techniky dr. Jindřich Kamenický
Ministr financí dr. Josef Kalfus
Ministr zemědělství a lesnictví Adolf Hrubý    
Autor : 🕔04.01.2005 📕9.842

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago