rotmistr Bundži Jošijama

Autor : 🕔24.12.2004 📕8.634
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jeden z nových talentů které se objevily u Nomonchanu byl Bundži Jošijama, rodák z prefektury Kagošima v Japonsku. Narodil se roku 1916 a po vyhození ze školy obchodního námořnictva zkusil své štěstí u armádního letectva. Letecký výcvik ukončil v listopadu 1934 a poté byl umístěn k 11. Sentai do Charbinu v Mandžusku.

28. května 1939 více než 60 Sovětských I-16 a I-15bis překročilo řeku Chalchyn-gol a zamířilo do Mandžuského teritoria pod vedením maj. V.M. Zabalujeva.

Po bolestných ztrát předchozích dní, byli Sověti opatrnější na výzvy 11. Sentai k odvetnému střetnutí. Jošijama, letící v řadách 1. Čutai, sestřelil I-15bis ve svém prvním souboji, kde jeho pluk dosáhl 42 vítězství při jedné ztrátě, kde se ale pilot v pořádku zachránil na padáku.

Dne 27. června japonské armádní letectvo v ofenzivní akci dvakrát udeřilo proti nepřátelskému týlu, přes zákaz Tokijského hlavního stanu.

Při této akci Jošijama sestřelil čtyři nepřátelské stíhačky (tři I-16 a jednu I-15bis). Dříve než se vrátil na základnu přistál východně od jezera Bjur a zachránil Eisaku Suzukiho který zde nouzově přistál.

25. července Jošijama zničil další tři nepřátelské stíhačky a znovu přistál na nepřátelském území, tentokrát aby zachránil pilota Šintaro Kadžima ze 4. Čutai, který byl nucen svůj stroj opustit na padáku. Jeho narůstající skóre a reputace mu vynesly důvěru a tak často létal jako číslo kapitána Šimady velícího důstojníka 1. Čutai.

V divokém souboji 20. srpna Jošijama poškodit Sovětského stíhače, který nouzově přistál. V zápalu boji přistál vedle něho a jeho pilota zastřelil v pistolovém souboji. Jošijama poté vzal protivníkovu pistoli a náramkové hodinky jako suvenýr s sebou zpět do Mandžuska na důkaz svého vítězství.

Bundži Jošijama padl 15. srpna 1939 při doprovodu bombardérů při útoku na sovětské letiště nedaleko jezera Bjur. Do dne své smrti uskutečnil 90 bojových letů a dosáhl nejméně 20 vítězství, je pravděpodobné že jeho skore dosáhlo i čísla 25.

Pramen:
Aces of the Rising Sun 1937-1945
Autor : 🕔24.12.2004 📕8.634

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago