major Džozo Iwahaši

Autor : 🕔12.12.2004 📕9.049
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Kariéra vojenského důstojníka, který se stal zaslouženým vedoucím pilotem ve Druhé světové válce. Jyozu Iwahaši se narodil v prefektuře Wakajama v roce 1912. Absolvoval 45. kurs Armádní vojenské akademie v červenci 1933 a byl vyřazen jako podporučík (Hiko Šoji). Letecký výcvik prodělal na letištích Tokorozawa a Akeno.

V čase konfliktu u Nomonchanu byl velitelem 4. Čutai 11. Sentai umístěné v Charbinu, Madnžusku. Neúčastnil se úvodních bojů, zapojil se ve druhé fázi v červnu. Své první vítězství získal 24. června sestřelem dvou nepřátelských stíhaček.

Pod Iwahašiho velitelskými schopnosti dosáhla 4. Čutai přes 100 nárokovaných vítězství do příměří, ale díky pohrdání pro japonská média odmítal poskytovat rozhovory reportérům kteří chtěli tyto úspěchy zaznamenat pro veřejnost.

Iwahaši u Nomonchanu dosáhl 20 vítězství a byl vyznamenán 4. stupněm řádu Za záslužnou službu.

Po návratu do Japonska se stal instruktorem v Akenu, než se specializoval jako zkušební pilot. Když dozrál vývoj nové stíhačky Ki-84, vedl Iwahaši zkušební komisi, která předsériové Nakadžimy testovala.

5. května 1944 byl pověřen velením 22. Sentai – první jednotky která těmito stroji byla vyzbrojena. Po krátkém čase přeškoování na nový stroj byla Sentai poslána bojovat do střední Číny a Iwahaši přelétl v čele 40 Ki-84 na základnu Hankow 24. srpna 1944.

Po čtyřech dnech v oblasti se 22. Sentai zapojila do prvního boje u Jochow proti P-40N ze 118th TRS/23 FG. Maj. Iwahaši sestřelil jednu P-40.

Následující měsíc, Iwahaši a vybraní jeho muži začali stíhat bombardéry B-29, na jejich cestě na Japonsko ze základen v Číně. 21. září 1944 byl nařízen útok na letiště Xian (Sian), a major a jeho číslo napadli vzlétající stíhače pohotovostního roje když byl zasažen protiletadlovou palbou. Iwahašiho stroj se střemhlav zřítil k zemi a na své cestě ke smrti vrazil do P-47.

V době své smrti čítalo jeho skore 21 vítězství a posmrtně byl povýšen na podplukovníka (Hiko Čuisa).

Pramen:
Aces of the Rising Sun 1937-1945
Autor : 🕔12.12.2004 📕9.049

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago