Main Menu
User Menu
Reklama

Italské letectvo na straně Spojenců 1943 - 1945

Autor : 🕔15.09.2004 📕25.285
Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

Italské vojenské letectvo, které bojovalo na straně Spojenců, mělo základny hlavně v jižní Itálii a bylo pod kontrolou a velením středomořského spojeneckého letectva. Byla upravena jeho struktura, která soutřeďovala jeho jednotky do tří velkých Raggruppamenti (Křídla): Caccia (stíhací), Bombardamento a Trasporto (bombardovací a transportní), jednotky hydroplánů nebyly zrušeny a nakonec se rozrostly do velikosti tří skupin. Nicméně taktika Regia Aeronautica zůstala nezměněna, kromě omezení operačních úkolů stanovených Spojenci. Organizace Regia Aeronautica před příměřím byla také zachována.


Struktura Regia Aeronautica v roce 1943
commons.wikimedia.org

Reklama

Jedna z podmínek příměří nařizovala Regia Aeronautica, aby dopravila svá letadla na spojenecká letiště na Sicílii a Tunisku. Ve světle velkých potíží, jako například nedostatek benzínu, přítomností německých vojáků na mnoha italských letištích, odlehlostí jednotek v Albánii a Řecku, omezený dolet mnoha italských letadel a rozdělení loajality jak mezi piloty, tak mezi jejich velitele, se 203 letadlům podařilo dosáhnout spojeneckých letišť ve dnech hned po kapitulaci.

Mezi letadly, která dosáhla spojeneckých letišť, bylo 39 stíhaček, 117 bombardérů a transportních letadel a 47 hydroplánů. Služby schopných však mohla být uznána jen polovina, která, spolu s přibližně další stovkou služby schopných letadel z celkem 250 letadel rozmístěných na letištích v jižní Itálii v okamžiku příměří, zformovala základ Spojeneckého italského vojenského letectva. Bohužel mnoho z těchto letadel bylo v roce 1943 zastaralých, Regia Aeronautica byla zrovna v průběhu modernizace.

Už do začátku byly problémy v utváření efektivního operačního letectva ohromné, jeden z důvodů byla skutečnost, že téměř všechen letecký průmysl byl v severní Itálii pod kontrolou Němců. Hned na začátku se mechanici stali zastánci znovuzrození Regia Aeronautica, shromažďovali náhradní díly a strojní zařízení odkudkoliv, získávali vybavení ze vzdálených a rozptýlených letišť, aby dostali co nejvíc letadel do letuschopného stavu.

Reorganizace jednotek Regia Aeronautica na základnách v jižní Itálii začalo 15. září 1943 prvním kontaktem mezi generálem Sandallim, náčelníkem štábu Regia Aeronautica, a Air Commodorem Forsterem, předsedou spojenecké kontrolní komise letecké divize. Se souhlasem velitelství středomořského spojeneckého letectva byl po reorganizaci Vzdušných sil JIH podán návrh, který povoloval Regia Aeronautica jednotky, schopné působit s plnou operační a logistickou autonomií založenou na spojeneckém systému.


Corpo Aeronautico, Regia Aeronautica a italské letectvo (1917-1918 a 1943-dosud)
Luigib25, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

21. září 1943 bylo přijato nové italské národní značení, tříbarevná kokarda, která byla nanášena na šest základních míst, horní a dolní strana obou křídel a obě strany trupu. V ten samý den byly ustanoveny operační oblasti Regia Aeronautica, souhlasně s jejími úkoly - podpora italských jednotek a místních partyzánů na Balkáně, provádění námořního průzkumu a vykonávání poštovních služeb.

Reklama

Reorganizace byla dokončena 15. října 1943. Operační jednotky byly dále rozděleny do tří specializovaných skupin (stíhači, bombardéry/transportní letadla a hydroplány), které mělo pod kontrolou Comando Unita Aerea, které spadalo pod Superaereo, generální štáb Regia Aeronautica. Celá struktura byla pod kontrolou středomořského spojeneckého letectva. 15. října měla Regia Aeronautica 281 letadel z nichž bylo 165 službyschopných.

První operace proti Němcům

Ačkoliv italská vláda vyhlásila válku Německu teprve 13. října 1943, vojenské operace proti Němcům začaly ihned po uzavření příměří.

První ozbrojená průzkumná mise začala 9.září 1943, provedly ji čtyři stíhači Macchi C.202, které doprovázely italské lodě do spojeneckých přístavů, ale útočné mise, které spočívaly v podpoře Spojenců začaly až 12. září, kdy vzlétlo deset Macchi C.205 k ozbrojenému průzkumu, měly pozorovat pohyby německých jednotek mezi Brindisi a Bari. Podobné mise byly provedeny také 14., 15. a 19. září.

Na Sardinii, navzdory zmatkům v prvních dnech po uzavření příměří, a malému počtu letuschopných letadel, byl první bojový let proti Němcům proveden 16. září. Pět bombardérů Cant Z.1007 bis odstartovalo z Alghera a bombardovaly německé motorové čluny, které převážely německé jednotky a vybavení mezi Sardinií a Korsikou. Některé z motorových člunů byly zasaženy a jeden Z.1007 byl sestřelen těžkou německou protiletadlovou palbou.


Bombardér CANT Z.1007 bis italského letectva vyfotografovaný nad jižní Itálií v druhé polovině roku 1944.
commons.wikimedia.org

19. září vzlétly čtyři bombardéry Cant z Decimomannu blízko Cagliari, jejich úkolem bylo bombardovat německé lodě zakotvené v přístavu Porto Vecchio na Korsice. O den později však byly zničeny německým leteckým útokem na letiště Decimomannu.

Stíhačky Macchi, které operovaly ze svých základen v Milisu a Casa Zeppera na Sardinii, vykonaly v září a na začátku října mnoho průzkumných letů, při kterých pozorovaly přesuny německých jednotek, a to bez jakéhokoliv odporu.

Ačkoliv byly italské jednotky na Sardinii postupně staženy na pevninu, italské letecké operace na Sardinii pokračovaly v omezené míře i během prosince 1943, spočívaly v letecké ochraně spojeneckých konvojů, ale především v pátracích a záchranných letech po sestřelených spojeneckých pilotech, které prováděly italské hydroplány.

Operace na Jónskými ostrovy

Poté co Italové podepsali příměří, uvažovali Britové o vytvoření předmostí ve východním Středomoří, poslali by jednotky, které by měly podpořit italské posádky na ostrovech v Egejském moři.

Hydroplány, které měly základnu na ostrově Lero, osm Cant Z.506 a jeden Cant Z.501 začaly okamžitě spoluptracovat se Spojenci, dopravovaly do Egypta vojáky (hlavně zraněné britské vojáky), vybavení, poštu a prováděly průzkumné lety, při kterých hledaly námořníky z potopených lodí. Tato služba byla zastavena na začátku října, kvůli špatnému stavu letadel.


Cant Z.501
commons.wikimedia.org

Na Jónských ostrovech bylo příměří pro každého překvapení. V Cefalonii se německé a italské velení dohodly na příměří a začaly vyjednávat, ale když vyjednávání vázla, tak Němci porušili příměří, posílili posádku a zaútočili na Italy. Bitva začala ráno 15.září, italské jednotky byly zpočátku úspěšné a udržely si kontrolu nad několika klíčovými body, ale Němci proti nim neustále útočili. 21. září vyslala Regia Aeronautica nad ostrov tři Re.2002, vybavené přídavnými palivovými nádržemi, které bombardovaly německé pozice. Němci dostávali neustále posily a Italové, na které byly prováděny opakované nálety se 22. září vzdali. Po kapitulaci byly zmasakrovány tisíce italských důstojníků a vojáků. Těch pár mužů co uniklo vytvořilo Raggruppamento Banditi 'Acqui' a spolu s místními partyzány bojovali proti Němcům.

Reklama


Reggiane Re.2002
commons.wikimedia.org

Na Korfu se po ohlášení příměří odmítly italské jednotky výzvy ke kapitulaci a zaútočili na Němce. Nicméně, italská situace na ostrově začala být brzy kritická poté, co začaly letecké útoky prováděné Ju 87 Stuka z II./StG 3. Italské žádosti o pomoc, které volaly hlavně po letadlech, které by mohly zvrátit německou leteckou nadvládu nad ostrovem, byly vyslyšeny 13. září, ale bylo jasné, že nejde nic udělat bez souhlasu Spojenců. 15. září se generál Ambrosio, italský náčelník štábu, pokusil přesvědčit Angličany a Američany o nezbytnosti zachránit dva Jónské ostrovy, ale až 17. září vyslovili Spojenci souhlas k zásobování po moři a zahájení leteckých operací s italskými stíhači Macchi C.202 a C.205.

18. září čtyři dvojce letadel Macchi C.205, jedna za druhou hlídkovaly nad ostrovem, zatímco střemhlavé bombardéry Reggiane Re.2002 zaútočily na německé lodě a výsadkové čluny, které směřovaly ke Korfu. Bylo to první oficiální vojenská operace, kterou provedla Regia Aeronautica v Osvobozující válce.

Letouny Cant Z.506 se také zúčastnily několika misí, při kterých podporovaly posádku na Korfu, ztratily při nich tři stroje.


Letoun CANT Z.506B nuceně přistál na pláži Mondello na Sicílii v listopadu 1943.
commons.wikimedia.org

19. září vzlétly tři Re.2002, každý vyzbrojený dvěma bombami o váze 100 kg, z letiště Manduria, aby zaútočily na německý torpédový člun a výsadkové čluny v zálivu Paramatia. Když vyrovnávaly ze střemhlavého letu, tak bylo letadlo pilota Feliceho Foxe zasaženo palbou ze země a po nárazu na mořskou hladinu explodovalo. Fox byl první italský úpilot, který zahynul v osvobozovací válce. Dakší tři Re.2002 z jné jednotky opakovali nálet krátce poté. Na konci dne byly zničeny čtyři výsadkové čluny.

Německé vylodění na Korfu začalo 23. září, o dva dny později se Italové po tvrdém boji vzdali. Tragédie, která se stala na Cefalonii se opakovala, tisíce italských vojáků byly zmasakrovány. Několik přeživších bylo deportováno do Německa. Prudkost a odhodlanost německých útoků, spolu se silným ochranným soustředěním Luftwaffe na Jónských ostrovech, donutily Brity k upuštění plánů na vybudování pozic na Balkáně.

Důvodem německých úspěchů byla jejich téměř úplná letecká nadvláda, jak v Egejském, tak v Jónském moři. Pokud Spojenci nemohli poskytnout dostatek podpory na boj proti Luftwaffe, tak samotná Regia Aeronautica nebyla schopna změnit situaci dvou nešťastných italských posádek. Stíhací jednotky se základnami v jižní Puglii poskytovali maximální možnou podporu přiměřenou jejich operačním schopnostem, ale jejich možnosti prostě nestačily na to, aby dokázaly dostatečně uspokojit potřeby italských posádek.

Účast Regia Aeronautica na válečných operacích dočasně skončila se ztrátou Cefalonie a Korfu. Spojenci zpočátku zchválili jen pomoc italským civilistům. Pozdější dohody byly nutné k tomu, aby mohly být obnoveny operace, při kterých se podporovaly italské jednotky na Balkáně, které se nevzdaly Němcům. Během prvních říjnových dnů byla jednotka 5° Stormo Tuffatori zaměstnána tím, aby dostala letadla do bojeschopného stavu, po třech měsících provádění vojenských operací před uzavřením příměří, aby spolu s 4° Stormo a 21° Gruppo Autonomo prováděla vojenský průzkum nad Albánií a Dalmácií.

Tyto lety začaly v druhé polovině září a v říjnu byly již pevně zavedeny. Fronta na Balkáně se rychle stala hlavním polem působnosti Regia Aeronautica.

Operace v balkánské oblasti

Po 8. září začaly italské jednotky v Černé Hoře bojovat s Němci. Dvě italské divize, Taurinense a Venezia, se brzy připojily k osvobozenecké armádě maršála Tita. 8. října se divizi Venezia podařilo navázat kontakt s Itálií a s Italským Vrchním velením v Bari, které pomáhalo jak jen to bylo možné.


Macchi C.202
commons.wikimedia.org

12.října, v důsledku vypršení německého ultimáta, začala Regia Aeronautica provádět útočné akce. 16.října, deset Re.2002 s doprovodem šesti Macchi C.202 a šesti C.205 zaútočili na letiště ve Scutari, kde bylo 25 německých letadel (Ju 88Bf 110 a Bf 109). V ten samý den, dvojplošník Fiat CR.42 vzlétl z letiště v Brindisi a přistál na letišti Berane, aby provedl první „spojovací“ let s italskými jednotkami v Jugoslávii. Po prověření vhodnosti letišť pro těžší transportní letadla, která by přepravovala zásoby, se CR.42 vrátil do Brindisi.


Macchi C.205V 352. letky v Capoterru, Sardinie, červenec 1943
commons.wikimedia.org

Italské Vrchní velení v té době už obdrželo několik naléhavých žádostí o jídlo, oblečení, lékařské potřeby a zbraně od italských jednotek v Černé Hoře a bylo jasné, že tyto zásobovací lety mají nejvyšší důležitost. 18. října, osamocený SIAI Marchetti S.73 vzlétl z Brindisi, aby provedl první zásobovací let, bohužel byl po vyložení v Berane zapálen dvěma Bf 109 G-6 z IV/JG 27, které vzlétly z letiště v Podgoricy.


SIAI Marchetti S.73
commons.wikimedia.org

Němci se snažili zabránit používání letiště Berane a okamžitě zaútočili na italské pozice a 20. října se jim letiště podařilo obsadit. To a nepříznivé počasí, donutilo Regia Aeronautica přerušit zásobovací lety až do 1. listopadu. Během této přestávky italské jednotky často vyžadovaly podporu, ta byla alespoň občas opatřena Spojenci.

Mezi 22. a 24.říjnem provedly malé počty Re.2002 s doprovodem C.205V několik hloubkových bombardovacích letů, ztratily při nich jeden Re.2002. Během dalších pěti letů byly sestřeleny dvě německá letadla, Ju 52 a Bf 109 oproti dvojici Re.2002, jeden padl za oběť flaku a druhý Messerschmittům. Od té doby co začaly bojové lety proti Němcům, tak 5° Stormo Tuffatori ztratila tři piloty.

Přítomnost Bf 109 na letištích v Albánii donutila Comando Raggruppamento Caccia, italské velení stíhacích perutí, aby používala svoje jednotky hloubkových bombardérů s větší opatrností.


Fiat CR.42
commons.wikimedia.org

1. listopadu se konečně zlepšilo počasí, což umožnilo pokračování zásobovacích letů se dvěma S.82 které provedly první shoz zásob v oblasti Plievlja, ještě předtím byl uskutečněn nálet na letiště Podgorica dvaceti C.202 a C.205V, které byly doprovázeny dvaceti P-38 Lightning.

Přetrvávající špatné počasí zabránilo dalšímu vzdušnému shozu až do 29. listopadu, kdy jedenáct S.82 a jeden S.81, které byly doprovázeny osmi P-38, protože italské stíhací letouny měly omezený dolet, shodilo 20 000 kg zásob. S.81 měl přistát v Plievlji, aby vyzvednul zraněný personál a posádky S.73, zničené v Berane 18. října.

Mezitím v Itálii byla 2° Gruppo Trasporti zformována do Raggruppamento Bombardamento e Trasporto, byla vyzbrojena letadly S.75S.82, G.12S.79 a S.84, z nichž dva poslední typy byly upraveny z původního bombardéru na transportní letadlo. Tato nová jednotka zaručovala Regia Aeronautica pravidelnou poštovní službu mezi městy v jižní a ostrovní Itálii.


Italské dálkové nákladní letadlo Savoia-Marchetti S.75 a jeho posádka vyfotografovaná s japonskými činiteli během letu do východní Asie v červenci 1942.
commons.wikimedia.org

Na začátku prosince byla obnovena německá ofenziva v Černé Hoře, spolu s prudkým a překvapivým útokem, který donutil Italy k opuštění letiště v Plievlji, což způsobilo přerušení leteckého zásobování až do 31. prosince. V této obtížné situaci, jen jeden z dvanácti S.82, které vzlétly 31. prosince z italských základen s doprovodem čtrnácti P-40, byl schopen shodit náklad a pět britských parašutistů nad Kolasinem.

Nepříznivé počasí, které v oblasti po týdny převládalo velmi omezilo shozy zásob, které byly nezbytné pro přežití italských jednotek v Černé Hoře. Velké sněhové bouře, nedostatek jídla, nemoci a přetrvávající tlak německých a místních jednotek učinily situaci Italů kritickou. Nicméně, Regia Aeronautica vyvíjela maximální úsilí, aby dopravilo dostatek zásob pro to, aby italské jednotky udržely na Balkáně svoje pozice. Proto byly denní průzkumné lety prováděny stíhacími letadly, zároveň s německým průzkumem prováděným z letišť na Balkáně.

První mise s doprovodem amerických stíhacích bombardérů, které útočily lodní provoz byla provedena 16. října v okolí řeckého ostrova Santa Maura. Podobné mise byly odlétány hloubkovými bombardéry 12., 14., 16., 17. a 18. listopadu.


Posádka nastupuje do letounu C.202, 1943
Bundesarchiv, Bild 101I-468-1415-11 / Büschgens / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, commons.wikimedia.org

31. prosince 1943 vzlétlo 24 stíhaček Macchi, aby zároveń zničili letiště Scutari a Podgorica ve spojení s italským vzdušným výsadkem v oblasti. Zatímco tento hrdinský čin zakončil válečné operace v roce 1943, ale italské letectvo  stále vykonalo méně než 190 bojových letů za více než dva a půl měsíce -140 stíhači a 45 transportní letadla.

Nový válečný rok

Situace italských jednotek v Černé Hoře zůstávala kritická i na začátku roku 1944 a navíc ve dnech 13. až 16. ledna 1944 nebylo kvůli špatnému počasí možné provést shozy zásob. Po dvou neúspěšných pokusech, byly 20. ledna provedeny dva úspěšné lety, jeden SIAI Marchetti S.81 s doprovodem dvou Macchi C.202 přistál v Berane, aby evakuoval 15 zraněných vojáků a jeden S.82 s doprovodem P-47325. stíhací skupiny, který provedl shoz zásob. Ostatní úspěšné shozy zásob byly provedeny 21., 23. ,30. ledna a 1.února, při nich bylo shozeno více než 30 tun zásob v oblasti Berane-Kolasin.


Savoia-Marchetti SM.79 Sparviero
commons.wikimedia.org

V prosinci 1943 byly všechny jednotky vyzbrojené Cant Z.1007 se základnou na Sardinii byly soustředěny na letišti Lecce-Galatina kde měla 88. skupina, složená z 19., 190., 260. a 265. letky, se svými 25 letadly podporovat letecké zásobovací lety, kterým byla od ledna 1944 dána přednost, co se týče podpory ostatních leteckých jednotek.

Během března začali italská transportní letadla používat speciální spojenecké kontejnery pro shoz zásob. Byly navrženy tak, aby se zabránilo poškození jejich obsahu. 36 těchto kontejnerů bylo poprvé shozeno nad Berane z šesti letadel Cant Z.1007. Kvůli trvale špatnému počasí, byla další zásobovací mise, vykonaná třemi S.82, provedena až v noci 14. března.

Jednotky stíhacích a střemhlavých bombardovacích letadel byly v těchto dnech obvzlášť vytížené. 13. března, osm Re.2002 doprovázených sedmi C.205 zaútočily na dvě německé lodě před Dubrovnikem, jednu z nich potopily a druhou zapálily. V ten samý den devět Re.2002 s podobným doprovodem bombardovalo seřaďovací nádraží ve městě Metkovic. 15. března byly tři Cant Z.1007 špatným počasím donuceny zrušit svůj zásobovací let, ale během noci čtyři S.82 úspěšně shodily 7500 kg zásob nad Kolasinem, takový let byl další noc zopakován dvěma S.82. 17. března zabránilo špatné počasí osmi z celkem devíti Cant Z.1007, které vzlétly z letiště Galatina, shodit zásoby, i když jednomu z nich se podařilo shodit osm kontejnerů.

17. a 29. března byly s poruchovými letadly Re.2002 provedeny nálety na sklady paliva a rafinérie blízko Dubrovniku, kvůli poruše motoru byl při každém náletu ztracen jeden stroj.

2. června byl poslední službyschopný Re.2002 poslán na bojový let, aby zaútoil na most ve Skradinu v Albánii, byla to poslední operační mise pro letadla typu Re.2002, ty byly poté od bojových jednotek převáděny do letecké školy pro stíhače v Leveranu, blízko Lecce.

3. dubna byl jeden Cant Z.1007, který ztratil kontakt se svojí formací sestřelen dvojicí Bf-109 G z JG 27 nad jezerem Scutari. Transportní letadla S.82 a Cant Z.1007 prováděly v dubnu téměř denně, přičemž shodily více než 170 000 kg zásob. Tyto operace pokračovaly v dalších měsících ve stejné míře a vyvrcholily v srpnu, kdy bylo vykonáno 46 letů, při kterých 145 letadel přepravilo 226 000 kg zásob. Téměř při každém lety byl přítomen i stíhací doprovod, který chránil transportní letadla, ale 14.května se nad Jadranem odehrála tragédie.


Savoia Marchetti S.82 v Muzeu italského letectva, Vigna di Valle
Oren Rozen, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Dvanáct Cant Z.1007, které vzlétly z letiště Galatina a shodilo 96 kontejnerů nad Kolasinem. Ale při návratu se devět letadel ztratilo doprovodu, který tvořilo pět C.205 a tři Re.2001, z dohledu, poté na ně zaútočily Bf-109 z JG 27. Během prudkého leteckého boje zaútočily Bf-109 na transportní letadla. Bylo sestřeleno pět Cantů, další dva byly donuceny k nouzovému přistání při kterém havarovaly a zbylé dva přistály na letišti Galatina s mnoha mrtvými a zraněnými na palubě, Němci ztratili dva Bf-109 G. Hydroplány z 139., 149. a 288.perutě ihned vzlétly, aby pátraly po posádkách sestřelených letadel, ale nalezly jen dva muže. Jeden byl zachráněn hydroplánem, druhého vzala na palubu loď.

Regia Aeronautica byla zaměstnána přesunem na sever a zároveň se pokoušela udržet ustupující německé jednotky v Jugoslávii. Během léta 1944 začali Spojenci ve velkém předávat italským jednotkám svoje letadla. Britský ministerský předseda, Winston Churchill, oznámil záměr přezbrojení Italů ve svém proslovu v dolní sněmovně 24.května 1944. Nicméně Regia Aeronautica byla překvapena a zklamána po zjištění, že neobdrží nové stroje. Hlavní část letadel, které byly předány Italům tvořily americké Bell P-39Q a N Aircobra, následovány středními bombardéry Martin A-30 Baltimore a britskými stíhači Supermarine Spitfire MkV. Všechno to byly stará letadla, která měla nalétána stovky hodin a s mnoha technickými problémy. Přesto však stav letadel vyčerpané Regia Aeronautica, které byly často neopravitelné, spolu s téměř úplným nedostatkem náhradních dílů byl tak špatný, že Italové už toužili po těchto starých spojeneckých letadlech.

Špatný stav a stáří letadel si však vybraly svojí daň, během prvních tří měsíců výcviku s nimi, byli v jedenácti nehodách tři piloti zabiti a další dva zraněni. Nová letadla byla poprvé bojově použita 18. září.

Aircobry nebyly příliš bojově používány až do konce října. Mise proti německým konvojům, které prováděly letadla Macchi, byly draze zaplaceny. 13. října byl jeden Macchi C.205 zasažen protiletadlovou palbou a narazil do hor u Epiru. 17.října byl ztracen jeden Macchi C.202, 24.října byly zničeny další dva C.202.

V září bylo mnoho zásobovacích letů zrušeno zároveň s návratem špatného počasí.

RAF začala v polovině července postupně přesunovat bombardéry Martin Baltimore Mk.IV a V na letiště Campo Vesuvio, kde probíhal výcvik. S několika náhradními díly a špatnou kvalitou letiště, nebyl výcvik zrovna dokonalý. Naštěstí se stalo jen několik nehod, přestože byli zabiti tři piloti a jeden těžce zraněn. Mezi mrtvými bylo i bombardovací eso Carlo Emanuele Buscaglia.

První, původně jugoslávské a britské Spitfire Mk V, dorazily k jednotkám v počtu 53 strojů v září. Přesto však dokázali italští mechanici uvézt do provozu jen 33 z nich. Po skončení výcviku, se nově vyzbrojená jednotka 20.října přesunula na letiště Lecce-Galatina a okamžitě začala provádět bojové operace proti komunikacím ustupujících Němců.

Velitelství Spojeneckých leteckých sil na Balkáně dalo Italům plnou operační nezávislost, aby mohli provádět bojové mise dle vlastního uvážení v co možná největším počtu, které spočívaly v útocích na německé komunikace v Jugoslávii. Spitfiry, Aircobry (často používané jako stíhací bombardéry) a staré Macchi byly hlavní typy letadel používaných, při těchto letech. Výsledky byly dobré, ale 4. listopadu bylo nad Scutari sestřeleno deset P-39, dva C.205 a jeden Spitfire.

V lednu 1945 už stíhací doprovod neposkytoval transportním letadlům ochranu, protože německá letadla prostě zmizela. V únoru již bylo možné dopravovat zásoby do Jugoslávie po moři, během prvních čtyř měsíců roku 1945 bylo dopraveno celkem 480 000kg zásob. Poslední letecká zásobovací mise byla vykonána Canty Z.1007 26.dubna 1945.

1945: Konec války

Na začátku roku 1945 byl ustupující nepřítel mimo dolet stíhačů Macchi C.202 a C.205, které byly donuceny omezit své bojové lety ze základen v Itálii. Jednotky se Spitifiry, P-39 a C.205/S se přesunuly na letiště Canne blízko města Campobasso, aby mohly pokračovat v útočných operacích nad Jugoslávií. Italské jednotky v Canne byly umístěny pod velení 281. křídla Balkánských leteckých sil, ale přetrvávající špatné počasí znemožňovalo bojové lety během většiny ledna.

Bojové lety byly postupně obnoveny 1. a 12. února. Spitfiry a Aircobry útočily na vlaky, konvoje nákladních automobilů, mosty, železnice, stanice a silnice, zatímco jednotky s Macchi C.205/S byly s bojových akcí vyřazeny kvůli provozuschopnosti letadel. Bojová aktivita bombardérů Baltimore během prvních měsíců 1945 byla kvůli počasí také velmi omezena, přestože dokázaly vykonat několik úspěšných útoků proti silnicím, železnicím a pobřežním bateriím v Lussinu. Během těchto letů byl zabit jeden z velících důstojníků, Massimiliano Erasi, velitel 132.skupiny, při bojovém letu 21. února bylo jeho letadlo zasaženo německým flakem, narazilo do země a vybouchlo, čtyři členové posádky zemřeli.

Během druhé poloviny března a začátku dubna vykonaly italské Baltimory bojové lety o celkové délce více než 1500 letových hodin, při nichž shodily 386 tun bomb.

25. dubna byl dvanácti Baltimory proveden nálet na město Banovajaruga, všechny z nich byly různě zasaženy flakem. Letadlo pilota Tenente Balboniho havarovalo a začalo hořet, ale nikdo z posádky nebyl zraněn. Poslední bojový let Baltimorů byl vykonán 4. května, kdy celkem 24 strojů bombardovalo most mezi městy Sissak a Kemetinec.

Válka již téměř skončila, ale přesto bylo 5.k větna vysláno dvanáct Baltimorů, které měly bombardovat město Sissak, ale během letu dostaly rozkaz k návratu na základny a svoji misi nedokončily. Během války vykonaly italské Baltimory celkem 189 bojových letů v délce 4886 letových hodin, při kterých shodily 1230 tun bomb.

Poslední bojová operace Regia Aeronautica vykonaná během 2. světové války byl průzkum nad oblastí Záhřebu, kterého se zúčastnily dva Spitfiry. 8. května sloužilo osm letuschopných a pět neletuschopných Spitfirů na letišti Canne a další dvě letadla ve škole pro stíhače Frosinone. V ten samý den se na letišti v Canne vyskytovalo celkem 89 P-39, z nichž bylo 60 letuschopných.

8. června 1945, Air Vice-Marshal Mills, z Balkánských leteckých sil, oficiálně poděkoval italskému letectvu za výkony při plnění bojových úkolů. Speciálně jmenované byly stíhací a bombardovací jednotky za účast na zničení německých komunikací a také transportním jednotkám za jejich podíl na úspěšných operacích na Balkáně.

Válka skončila, ale pro „nové“ italské letectvo, vyčerpané dvaceti měsíci bojového nasazení, začala dlouhá cesta výstavby a znovuobnovení.

Reklama

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔15.09.2004 📕25.285