Tripolisská válka

Autor : 🕔20.07.2004 📕7.728
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

1801-1805

1801 - Yusuf Karamanli, Tripolisský paša, rozpoutal Tripolisskou válku (1801-1805) symbolickým aktem-nařídil svým vojákům, aby strhli stožár na americkém velvyslanectví. Akce, která následovala ze strany Spojených států, bylo odmítnutí splnění Tripolisských požadavků na větší poplatky za garantování ochrany před pirátstvím proti americkým lodím.

1803 - V Tripolisské válce (1801-1805), byl komodor Edward Preble pověřen velením flotily lodí amerického námořnictva, která byla vyslána proti Tripolisu.

1804 - Poručík Stephen Decatur, velitel Intrepidu, spálil zajatou fregatu Philadelphia, když byla zakotvena v Tripolisském přístavu. Americká loď byla zajata Tripolisskými dělovými čluny předchozí říjen, když najela na útes.

1805 - Spojené státy dosáhly hlavního vítězství v Tripolisské válce, když William Eaton, speciální námořní agent vedl malou skupinu námořních pěšáků a arabských žoldáků, která dobyla Tripolisské přístavní město Derna. Eatonova skupina, jednotka námořních pěšáků pod velením poručíka Prestona N. Obannona a asi 100 arabských žoldáků urazila 500 mil z Egypta do Derny, byla podporována koordinovaným odstřelováním Derny americkými loděmi. Eatonův hlavní úkol, odsouhlasený prezidentem Thomasem Jeffersonem, byl vyměnit vládnoucího Tripolisského pašu za legitimního vládce, ale mír, který přišel na začátku června tento plán zrušil. Výraz „k břehům Tripolisu“ v oficiální písni sboru námořní pěchoty, který se vztahuje k Dernskému tažení, které bylo prvním působištěm amerických pozemních sil v Severní Africe. Tato kampaň značila první vztyčení americké vlajky nad pevností Starého světa.

Carruth, Gorton. "The Encyclopedia of American Facts and Dates". 10th Ed. New York: Harper Collins Publishers. ©1997.
Autor : 🕔20.07.2004 📕7.728

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago