Presumpce neviny

Autor : 🕔10.04.2004 📕12.022

Podobné články

Další články autora

Základy právní, tj.demokratické, společnosti mino jiné stojí na presumpci neviny. Co to znamená? Je to zásada, že dokud se člověku neprokáže trestný čin (to je přesné pojmenovaný čin, který se nesmí konat např.vražda, zabití, krádež, poškození cizí věci, vlastizrada, podvod, znásilnění atd.) je na toto osobu pohlíženo, jako na nevinou. Tato nevinná osoba může nabývat majetek bez omezení, muže se svobodně pohybovat, myslet, vyjadřovat své názory, pracovat, podnikat atd.
 
Tato presumpce neviny vznikla v antice. Co do vývoje společnosti je evolučně vyšší její forma a odlišuje Evropskou kulturu od ostatních kultur a umožňuje rychlejší a účinnější vývoj společnosti.
 
V době formování novodobých státu se po středověku plně prosadila cesta presumpce neviny buď cestou revoluce (Francie r.1789 nebo vznik USA) nebo cestou evoluce 18.-19.století (Anglie, Prusko, Rakousko a ostatní Evropské země).
 
Dnes však jsme svědky porušování presumpce neviny ze strany státu zaváděním zákonu tzv. na zamezení praní špinavých peněz, majetkovými přiznáními, stíháním extremistů atd. Co je pro tyto zákony společné je jejich logika postavena na tom, že všichni jste vinni a teď prokazujte svoji nevinu. Je to podobná logika, jako kdyby policista řekl, bez důkazů, před měsícem jste jeli na červenou a teď dokažte vy, že jste na ni nejeli nebo že jste tam nebyli, jinak jste vinni.
 
Jeden z důvodu proč se takhle omezuje presumpce neviny je představa, že takhle stlačí euroamerické země rostoucí kriminalitu. Tato kriminalita, ale vzniká z toho že postupem vývoje 20.století si tyto státy zesložitily zákony a znejasnily. Systém zákonu se stává čím dál zmatenější a hůře řiditelný (viz článek Vitalita systému Neakceptovatelné pravdy a strategicko-logické hry r.1997). Proto si myslí, že takhle problém vyřeší, ale realita je opak jejich představ; systém stále zesložiťují.
 
Zesložiťování právního systému vždy vedlo v evropských kulturách po určité době vždy k teroru vůči obyvatelstvu. Tento teror měl podobu buď zločinných gangu ovládající určité území (zkorumpovaný slabý stát, který jeho propagátoři omlouvají, jako tzv. daň demokracii a svobodě) nebo vzniku diktatury (neboli despocie) ze stranu státu. Ústup od presumpce neviny tedy jednoznačně vede k poklesu úrovně společnosti.
 
Další důvod proč omezovaní presumpce neviny je nesmysl je čistě realistický. Pokud se řekne všichni jsou vinni musí se kontrolovat v jednom čase 100% populace což je organizačně a finančně náročné (viz článek Legitimita moci Neakceptovatelné pravdy a strategicko-logické hry r.1997) z těchto důvodu už v antice od toho ustoupili neboť je jednoduší a účinnější kontrolovat jen skutečné pachatele a na to soustředit veškerou sílu ta ve spolupráci s poškozením, ohroženým i indiferentním obyvatelstvem ke zločinům (viz článek Organizovaný zločin a článek USA a Srbsko Neakceptovatelné pravdy a strategicko-logické hry 5.díl r.1999) nabízí obrovské množství dat, pomoci kterých jde z populace zločince úspěšně zlikvidovat.
 
Můj osobní názor je jednoznačně zachovat do budoucna presumpci neviny a místo zákonu tzv. na zamezení praní špinavých peněz, majetkovými přiznáními, stíháním extremistů atd. zavést radši jednoduché a účinné právo, které bylo v Prusku v 18.-19.století a u nás platilo na Hlučínsku a osvědčilo se (viz článek Co dál? Neakceptovatelné pravdy a strategicko-logické hry 4.díl 1999, článek Holasicko Neakceptovatelné pravdy a strategicko-logické hry 5.díl r.1999 a článek Braniborsko-Nová marka).
 
Vždyť nejlíp fungují na usměrnění populace zákony, které jsou jednoduché, jasné a srozumitelné; vedle pruského práva, Mojžíšovo desatero (dalo základ evropským hodnotám), právo šaría (vytváří sílu Islámu) nebo dálnovýchodní (čínské, japonské, singapurské, tajwanské, korejské atd.) zákony vycházející z učení legismu. Přičemž ostatní zákony vycházející z jiných myšlenkových proudů co do kvalit jsou horší.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔10.04.2004 📕12.022

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago