Lieutenant-Commander Malcolm David Wanklyn

Autor : 🕔10.04.2004 📕11.724
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Najúspešnejší britský ponorkový veliteľ sa narodil 28. 6. 1911 v indickej Kalkate. Jeho kariéra vo vojenskom námorníctve začala v roku 1925 na Kráľovskej námornej akadémii v Darmouthe ktorú ukončil 1. 5. 1929 v hodnosti podporučíka. Službu začal na bitevnej lodi HMS Marlborough a po roku bol prevelený na bitevný krížnik HMS Renown. Potom pokračoval v štúdiu a bol povýšený na poručíka.

Wanklyn sa rozhodol pre službu na ponorkách  a v máji 1933 nastúpil na ponorku HMS Dolphin, na ktorej absolvoval teoretickú prípravu. Po úspešnom absolvovaní povinných záverečných skúšok slúžil na ponorkách HMS Oberon a HMS L 56. Po roku bol prevelený do funkcie prvého dôstojníka ponorky H 50. Službu pokračoval na nových, moderných ponorkách triedy S: HMS Sealion a HMS Shark. Počas postupného zvyšovania politického napätia v Európe koncom 30. rokov bol s ponorkou HMS Shark prevelený do Gibraltaru a neskôr na Maltu, kde sa 5. 5. 1938 oženil. V tomto období sa prejavili jeho veliteľské schopnosti a dobrý vplyv na mužstvo ponorky.

Po vyhlásení vojny bol Wanklyn ako skúsený dôstojník vybraný na kurz veliteľa ponorky ktorý úspešne absolvoval. Ako veliteľ postupne velil ponorkám HMS H 31, HMS H 32, opäť HMS H 31 a potom ponorke HMS Upholder, s ktorou dosiahol svoje najväčšie úspechy. HMS Upholder bol spustený na vodu 8. 7. 1940 ako desiata ponorka triedy U. Po absolvovaní skúšok v zálive Loch Long sa ponorka 14. 1. 1941 dostala na základňu na Malte. Po niekoľkých neúspešných plavbách dosiahol Wanklyn svoj najväčší úspech, keď 24. 5. 1941 neďaleko Mesinskej úžiny zaútočil na silne strážený konvoj transportných lodí. Torpédoval loď Conte Rosso (17 879 BRT), ktorá sa potopila aj s 1 200 prepravovanými talianskými vojakmi na palube. Za túto akciu Wanklyn obdržal ako prvý veliteľ ponorky  najvyššie britské vojenské vyznamenanie – Victoria Cross (VC). Okrem toho obdržal počas svojej kariéry trikrát vysoké britské vyznamenanie – Distinguished Service Order (DSO & 2 bars). V septembri 1941 spolu s 3 ďalšími ponorkami zaútočil na tri veľké transportné plavidlá, z ktorých dve, Neptuniu a Oceaniu potopil.

HMS Upholder sa na svoju poslednú plavbu vydal 6. 4. 1942. Potopil sa pravdepodobne 14. 4. 1942 po útoku talianských torpédoborcov. Z 32-člennej posádky neprežil nikto.

Lieutenant-Commander Malcolm David Wanklyn spolu potopil viac ako 96 000 ton nepriateľskej tonáže, 2 ponorky, 1 torpédoborec a pravdepodobne potopil ďalšiu ponorku a torpédoborec.


Zdroje:

Allaway Jim – Hrdina z Upholderu, Mustang 1996

Elektron + Zenit 3/97, str. 14 - 15

Autor : 🕔10.04.2004 📕11.724

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago