Humor a satira ve válečné próze

Autor : 🕔17.06.2003 📕7.062

Seriál

 1. Humor a satira ve válečné próze
 2. Humor a satira ve válečné próze
 3. Humor a satira ve válečné próze
 4. Humor a satira ve válečné próze
 5. Humor a satira ve válečné próze
 6. Humor a satira ve válečné próze
 7. Humor a satira ve válečné próze
 8. Humor a satira ve válečné próze
 9. Humor a satira ve válečné próze
 10. Humor a satira ve válečné próze
 11. Humor a satira ve válečné próze
 12. Humor a satira ve válečné próze

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Spike Milligan a jeho tvorba

Bylo již zmíněno, že Spike začal tvořit nedlouho po 2. WW, kdy spolu s přáteli uvedl na BBC „The Goon Show“, jejíž počet dílů nakonec dosáhl počtu 200. Z rozhlasu pak odešel do televize ABC, kde prezentoval seriál s názvem „Q“, ve kterém i hrál [49]. V prvních částech se několikrát zmínil po svém i o židech, přičemž následovala celá řada dopisů, mj. od vrchního rabína, který jej nabádal, aby neurážel židy a jejich náboženství. Spike na to odpověděl : „Nejsem antisemita. Kdybych byl, pak bych nebojoval (proti Hitlerovi) ve válce.“ Spike se totiž nesnažil zesměšnit židy, šlo mu především o to, aby ukázal na některé rysy  jednotlivých lidí, skupin či v tomto případě náboženství, které jsou svým způsobem typické. Bere si tak na mušku i římské katolíky (sám jím byl) a jiná náboženství. Např. „Dva vikáři v oblecích klepou na dveře, které se otevřou. Řeknou : ,Jsme Jehovovi lupiči‘ (burglar = člověk, který se vloupává do bytů). ,Aha.‘ ,Jsme pronásledovaní policií pro naši víru.‘ ,Skutečně? A v co věříte?‘ ,Věříme tomu, že máte hromadu peněz.‘ [50]“ (Velmi podobně si z náboženství utahují i Monty Pythoni  - viz  jejich „inkviziční jednotka rychlého nasazení[51].)

Když v roce 1971 vyšel Spikeovi první díl jeho vzpomínek, určitě netušil, že budou tak úspěšné a on dopíše poslední sedmý díl až v roce 1991. Knihy se v anglickém originále jmenují:

1. Adolf Hitler: My Part in His Downfall, 1971
2. Rommel? Gunner Who? A Confrontation in the Desert, 1974
3. Monty: His Part in My Victory, 1976
4. Mussolini: His Part in My Downfall, 1978
5. Where Have All The Bullets Gone?, 1985
6. Goodbye, Soldier, 1986
7. Peace Work, 1991 [52]

Dalšími legendárními knihami se staly Spikeovy reinterpretace slavných děl – Bible (Starý zákon) podle Spikea Milligana, 1994; Milenec lady Chatterlyové podle S.M., 1994; dále úpravy Frankensteina, Robina Hooda či Ostrova pokladů. O Větrných výšinách mj. řekl: „Ve Větrných výšinách Charlotte Bronteová popisuje Heathcliffa jen jako bytost temného vzření; nedala mu národnost. Já z něj učinil Pákistánce.“ [53]

Někdy Milligan parodoval již samotné názvy, jako např. Šest Karlů hledá autora či 1985.

Mnohdy se ovšem zapomíná na Milliganovu tvorbu, kterou bychom mohli označit jako „seriózní“. Spike totiž napsal i řadu románů, vydal několik básnických s bírek a věnoval se i literatuře dětské. Např. první kniha, která mu vyšla v roce 1959, se jmenovala „Silly Verse for Kids“ (Pošetilé verše pro děti). Jednalo se o 30 humorných básniček, doprovázených autorovými absurdními kresbami, které se staly klasikou britských dětí.

Prvním Spikeovým románem byl „Puckoon“ (Skřítek), 1963 [54]. I zde se objevuje autorův typický humor, v díle  však najdeme i řadu zajímavých postřehů: „Za peníze si přátele nekoupíte, dostanete však lepší třídu nepřátel.[55] 

Do oblasti vážné poezie zamířil Spike až v roce 1972 knihou „Small Dreams of a Scorpion“ (Škorpionovy malé sny), která později vyšla ve sbírce „Hidden Words: Collected Poems“ (Lány slov: Sbírka básní) spolu s dalšími (např. „Goblins“ či Open Heart University).

Spike ovšem nezanevřel ani na „Goony“, kteří se objevují v „The Goons Cartoons“, „The Book of the Goons“ nebo „Lost Goon Shows[56].

Prvky autobiografie se objevily nejen v již zmíněné sedmidílné sérii, ale i v knihách „It Ends with Magic…A Milligan Family Story“ či „Depression and How to Surve It“, kterou napsal spolu se svým psychiatrem Anthony Clarem.

Spike se věnoval i filmu – jako autor scénářů či jako herec. Jako autor se podílel na filmech jako např:

The Great McGonagall[57] – zahrál si zde hlavní roli jako neúspěšný básník, v roli královny Viktorie se objevil Peter Sellers.
The Magnificent Seven Deadly Sins [58]
The Bed Sitting Room[59] – černá surrealistická komedie o Anglii po 2. světové válce.
Adolf Hitler: My Part in His Downfall[60] – zfilmovaný první díl válečných vzpomínek, kde si Spike zahrál vlastního otce.
The Case of the Mukkinese Battle Horn[61]  – asi nejúspěšnější pokus převést „Goony“ na filmové plátno.

Jako herec se objevil třeba v následujících filmech:
History of the World Part I[62] – jako vězeň v Bastile.
Life of Brian[63] – v Monty Pythonovském biblickém příběhu.
The Magic Christian[64] – kde si zahrál vedle Petera Sellerse či Ringo Starra.
Postman’s Knock[65] – v hlavní roli sympatického venkovského pošťáka.
The Three Musqueteers[66] – jako monsier Bonacieux
Invasion Quartet[67] – ve válečné komedii jako člen likvidačního komanda[68]

Jak vyplývá z výše uvedeného, Spikeovo dílo za léta tvorby dosáhlo, alespoň co do počtu, mamutího čísla. Spike napsal přes 50 knih, natočil asi 200 epizod rozhlasových „Goonů[69]  a podílel se jako herec či autor na řadě filmů.[70]


[49] Jednalo se o 5 sérií – Q 5 1969, Q 6 1975, Q 7 1978, Q 8 1979, Q 9 1980. Celkem se natočilo 32 dílů se stopáží 30 minut. Režie první séerie se ujal Ian MacNaughton.

[50] https://www.linus.soes.uts.edu.au/~hugh/spike.html

[51] V seriálu skečů a grotesek Monty Python’s Flying Circus.

[52] V češtině vyšly tři první díly: Jak jsem přispěl k Hitlerovu pádu, Já proti Rommelovi a Jak Monty přispěl k mému vítězství.

[53] https://www.linus.soes.uts.edu.au/~hugh/spike.html

[54] Zfilmováno v roce 2001, režie Terence Ryan, 82 min.

[55] https://www.linus.soes.uts.edu.au/~hugh/spike.html

[56] Goony se podařilo převést i na televizní obrazovky, např. The Telegoons, 1963, 15 min.; The Goon Show, 1968, 30 min; Last Goon Show, 1972, 59 min.

[57] Režie J.McGrath, 1974, 95 min.

[58] Režie Graham Stark, 1971, 107 min.

[59] Režie C. Lester, 1969, 90 min.

[60] Režie Norman Cohen, 1972, 102 min.

[61] Režie Joseph Sterling, 1956, 27 min.

[62] Režie Mel Brooks, 1981, 92 min.

[63] Režie Terry Jones, 1979, 94 min.

[64] Režie Joseph McGrath, 1969, 92 min.

[65] Režie Robert Lynn, 1962, 88 min.

[66] Režie R. Lester, 1973.

[67] Režie Jay Lewis, 1961.

[68] https://www.fireflycafe.org/spike/movies.html

[69] Jednalo se o 243 epizody natočené v letech 1951 – 60.

[70] https://www.linus.soes.uts.edu.au/~hugh/spike.html

Seriál

 1. Humor a satira ve válečné próze
 2. Humor a satira ve válečné próze
 3. Humor a satira ve válečné próze
 4. Humor a satira ve válečné próze
 5. Humor a satira ve válečné próze
 6. Humor a satira ve válečné próze
 7. Humor a satira ve válečné próze
 8. Humor a satira ve válečné próze
 9. Humor a satira ve válečné próze
 10. Humor a satira ve válečné próze
 11. Humor a satira ve válečné próze
 12. Humor a satira ve válečné próze

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔17.06.2003 📕7.062

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago