Air Chief Marshal Sir Hugh Dowding

Autor : 🕔20.01.2004 📕12.575
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Sir Hugh Dowding se narodil v Moffatu roku 1882. Vzdělání získal ve Winchesteru a na Royal Military Academy ve Woolwichi.  Poté byl umístěn k Royal Garrison Artillery a zde byl povýšen na důstojníka. Počátek své vojenské kariéry prožil v zámoří. Po strávení dvou let na Staff College v Camberley získal Dowding šanci učit se létat v Brooklands a zde získal svá “pilotní křídla” RFC roku 1913.

Na počátku první světové války sloužil u 6. a 9. squadrony RFC ve Francii. Pak se začal zajímat o bezdrátovou telegrafii. Proto se vrátil do Británie, kde založil v dubnu 1915 Wireless Experimental Establishment v Brooklands. Během měsíce se však Dowding vrátil zpět do Francie, tentokrát jako velitel 16. squadrony RFC. V průběhu bitvy na Sommě velel devátému (Headquarters) wingu RFC. Názorové rozpory s Trenchardem ho přinutily k návratu do Velké Británie, kde pak velel Southern Training Brigade v Salisbury a na tomto postu působil až do konce války.

Po válce Dowding sloužil na Air Ministry a na místě štábního důstojníka na několika velitelstvích. Na konci roku 1930 byl jmenován do Air Council jako Air Member for Supply and Research a následně zastával pozici Air Member for Research and Development. Zastávání těchto funkcí mělo velký vliv na budoucí podobu letecké obrany Velké Británie. Na těchto místech podporoval vývoj pokročilých stíhaček a vytrval ve své iniciativě, dokud nebyli roku 1934 objednány do výroby typy Spitfire a Hurricane. Také v těchto funkcích vyvíjel obrovský zájem o obor detekce nepřátelských letounů a dával svou plnou podporu pro nové Radio Direction Finding (RDF) vybavení, které bylo vyvíjeno.

Z jeho zájmu o teorii obrany logicky vyplynulo jeho jmenování velitelem Fighter Command, když bylo založeno v červenci 1936. Poté byl velmi zklamán přehlížením své osoby, protože nebyl jmenován na pozici Chief of the Air Staff (CAS) roku 1937. Na toto místo byl jmenován Cyril Newall. Dowding pokračoval v přípravě svého Fighter Command na válku - dohlížel na zavádění nových letounů, neprůstřelných větrných štítků, dohlížel na rozvoj oddílů Observer Corps a na integraci radarových oddílů s komunikační a kontrolní organizací do struktury, která neměla ve světě ve své době konkurenci.

Na počátku druhé světové války přinutily těžké ztráty stíhačů RAF ve Francii Dowdinga varovat War Cabinet před "hrůznými následky, které by mělo pokračování současného mrhání cennými silami". Tento dopis datovaný 16. května 1940 je jedním z významných dokumentů historie. Po ukončení krytí evakuace z Dunkerque měl Dowding dostatek letounů k boji s Luftwafe na jediném místě, kde mohly být efektivně použity – ve spolupráci s komplexním systémem letecké obrany, který byl vybudován ve Velké Británii. Přestože přiznal, že situace byla „extremně kritická“ a přestože je pravda, že jeho nesmrtelných „několik“ – jeho letci, jak je Churchill překřtil – vyhrálo bitvu o Británii využívajíce organizaci, kterou vytvořil, Luftwaffe ztratila tuto bitvu díky špatnému velení, chybnou taktikou a chybným výběrem cílů. Jeho osobní role v této bitvě, byla samozřejmě omezena. Dennodenní kontrola stíhačů spočívala na Group Commandérech, z nichž Air Vice-Marshal Park, který velel 11. Group a Air Vice-Marshal Leigh-Mallory, který velel 12. Group), kteří nesli hlavní nápor nepřátelských leteckých útoků, měly rozdílné pohledy na taktiku - Parkův pohled se velmi přibližoval názoru Dowdinga, který prosazoval postupné nasazování stíhacích sil, zatímco Leigh-Mallory prosazoval použití velkých formací bránících letadel - 'big wings'). Tyto neshody a Dowdingova neschopnost uklidnit tyto rozmíšky vedly k vážné kritice jeho velení.

Air Ministry prosazovala Leigh-Malloryho politiku a Dowding byl čím dál více shledáván jako nespolupracující a bylo těžké s ním vycházet. Během týdnů na konci bitvy o Británii a ve spojitosti s jmenováním nového vrchního velitele letectva - Air Chief Marshal Portal, Dowding ( nyní starý 58 let ) opustil svou pozici. Následně byl jmenován Churchillem za vedoucího mise v USA, která měla za úkol nakupovat nové letouny. Pro tuto funkci však nebyl příliš vhodný a proto již brzy vedl hlavní ekonomické oddělení RAF, než odešel v červenci 1942 do důchodu.

Neochota ukončit službu v klidu způsobila, že Dowding nebyl povýšen do hodnosti Marshal of the Royal Force – dokonce i když byl navržen králem. Zbytek svého života převážně mimo RAF. V pozdějších letech se stal President of the Battle of Britain Fighter Association. Po jeho smrti roku 1970 byli jeho ostatky umístěny v Westminster Abbey jako projev úcty za jeho pozoruhodné úspěchy v boji i v budování RAF. 

Autor : 🕔20.01.2004 📕12.575

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago