Rozhlasový projev Chamberleina k vyhlášení války Německu 3.9.1939

Autor : 🕔13.01.2004 📕15.155
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Mluvím k vám z prostoru vlády na Downing Street 10.

Dnes ráno britský velvyslanec v Berlíně předal německé vládě závěrečnou nótu, uvádějící, že pokud od ní do 11 hodin nedostaneme záruky, že je připravena okamžitě stáhnout vojska z Polska, bude mezi našimi zeměmi vyhlášen válečný stav. Musím vám nyní oznámit, že žádný takový závazek přijat nebyl, a v důsledku toho je tato země ve válce s Německem.

Dovedete si představit, jak krutou ranou je pro mě, že celý můj dlouhý zápas o získání míru nekončil úspěšně. Již nemohu věřit, že jsem mohl učinit něco více či něco jiného.

Úplně závěrem bylo docela možné uspořádat pokojné a čestně soužití mezi Německem a Polskem. Ale Hitler jej nechtěl. Zjevně upnul svou mysl na útok na Polsko, ať se stane cokoli, a třebaže nyní říká, že přednášel rozumné návrhy, které byly odmítnuty Poláky, není to pravda.

Návrhy nebyly Polákům nikdy předloženy, ani nám, a ačkoli byly oznámeny v německém rozhlase ve čtvrtek v noci, Hitler nepočkal na jejich reakci, nýbrž přikázal svým vojskům přkročit polsku hranici. Jeho jednání přesvědčivě dokazuje, že není šance, že tento muž se kdy vzdá svého zvyku používat k prosazení své vůle sílu. Může být zastaven pouze silou.

My a Francie dnes, plníc naše závazky, jdeme na pomoc Polsku, které tak statečně vzdoruje tomuto hanebnému a nevyprovokovanému útoku proti svému lidu. Máme čisté svědomí. Udělali jsme vše, co jakákoli země pro zachování míru udělat mohla, ale situace, kdy se žádnému slibu danému německým vládcem nedá věřit a žádný lid či země se nemůže cítit v bezpečí, se stala nepřijatelnou. A teď, když jsme se rozhodli s ní skoncovat, vím, že vy všichni budete svou roli hrát klidně a statečně.

V okamžiku, jako je tento, je ujištění o podpoře ze strany britského impéria, které jsme přijali, zdrojem našeho velkého povzbuzení.

Nuže, nechť vám Bůh žehná a chrání právo. Neboť to, proti čemu budeme bojovat, je odporné: brutální síla, zlé úmysly, bezpráví, útlak a pronásledování. A jsem si jist že nad tímto právo zvítězí.

Autor : 🕔13.01.2004 📕15.155

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago