Hlavní charakteristiky trhavin

Autor : 🕔02.01.2004 📕14.220

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Výbuchové teplo trhavin vyjadřuje výbuchem uvolněnou energii ve formě tepla. Udává se jako počet kalorií uvolněných z 1 kg trhavin. U většiny průmyslových trhavin používaných u nás se hodnoty výbuchového tepla pohybují mezi 900 a 1 000 cal, ( ta odpovídá 3 700 a 4 200 J ( 1 cal = 4,1868 J ) častěji blíže dolní hranici. Uvolněné teplo se přeměňuje v mechanickou práci. Z fyziky víme, že ekvivalent 1 kcal je 42,7 kgm. Kilogrammetr odpovídá práci , která se vykonává zvednutím 1 kg do výše 1 m.Při detonaci se využije jen malá část práce. Například při odstřelu horniny se většina energie spotřebuje na ohřátí horniny. K další ztrátě dochází tím, že v bezprostřední blízkosti trhaviny se horniny rozdrtí na prach. Pouze zbytek energie , asi 10 procent, poslouží k odtržení horniny a jejímu zdrobnění na žádanou míru.

Výbuchová teplota je max. teplota, které dosahují výbuchem uvolněné plyny. Tato hodnota je důležitá pro výpočet objemu plynných zplodin výbuchu. U černého prachu dosahuje tato teplota asi 2 400 stupňů, u nejvýkonnější užívané trhaviny ( trhací želatiny ) téměř 5 000 stupňů.

Objem výbuchových plynů bývá jako tzv. normální objem uváděn ve výbušinářských tabulkách. Normální objem výbuchových plynů udává hodnotu přepočítanou na 0 stupňů a činí u většiny průmyslových trhavin 500 až 900 dm čtverečních plynů z jednoho kilogramu trhaviny. Z normálního objemu se pak počítá ( objem plynů je přímo úměrný teplotě ) skutečný objem při výbuchové teplotě, který je podstatně větší.

Hustota výbušniny udává, kolik kilogramů trhaviny je nabito v objemové jednotce nálože. Čím vyšší je náložová hustota, tím zpravidla využijeme výkon trhaviny ( především sypké ) ve vrtu. Vzhledem k riziku nestabilní detonace však v žádném případě nesmíme tyto trhaviny stlačováním zhušťovat.

Detonační rychlost je rychlost postupu detonace výbušninou v metrech za sekundu. Tato veličina je velmi důležitá pro posouzení stability detonace a pro výpočet objemu detonačního prachu ( plynné zplodiny výbuchu , které zvyšují jeho efekt ). U sypkých průmyslových trhavin užívaných v lomech činí 3 000 – 5 000 m.s., u plastických pak podle podmínek detonace 3 000 – 7 000 m.s.   

Kyslíková bilance u trhavin udává, kolik gramů kyslíku ve 100g výbušniny chybí nebo přebývá k úplné oxidaci, tj. k dokonalému hoření. Kladná kyslíková bilance znamená přebytek, záporná nedostatek kyslíku. Nejvhodnější je nulová kyslíková bilance. Při záporné kyslíkové bilanci se při výbuchu vytváří jedovatý oxid uhelnatý, při kladné kyslíkové bilanci pak vznikají ještě nebezpečnější oxidy dusíku.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔02.01.2004 📕14.220

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago