PzKpfw VI Tiger

Autor : 🕔15.06.2003 📕35.311

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Soutěžící typy stroje, z nějž měl vzejít Panzer VI Tiger, byly poprvé předvedeny 20.dubna 1942 - v den Hitlerových narozenin.

Firma Henschel dostala zakázku na tank 55/65-tunové kategorie označený VK6501. Tento stroj měl mít hmotnost 65 tun při výzbroji 75 mm kanonem a několika kulomety ve věžičkách a byla naplánována jeho sériová výroba pod označením PzKpfw VII. Tento projekt však byl zrušen v roce 1940, kdy již byly zhotoveny dva prototypy a podrobovaly se zkouškám.

Nedostatečnost tehdy běžného 75 mm kanonu se prokázala v bojích proti britským a francouzským středním tankům v průběhu francouzského tažení v létě 1940. Například si nedokázaly poradit s britskými tanky Matilda II u Arrasu. V té době nechal Hitler zahájit přestavbu 88 mm FlaK 36 na protitankový kanon pro tank, který by si dokázal poradit s obrněnými vozidly spojenců.

Bylo tedy objednáno po jednom prototypu tanku s upraveným kanonem FlaK 36, označeným KwK 36 L/56, od firem Henschel i Porsche v květnu 1941, jako VK4501(H) a VK4501(P). Konstrukce Porsche použila pohon kombinací zážehového a elektrického motoru s odpružením zkrutnými tyčemi a přišla i s dalšími novinkami. Při zkouškách však zvítězil konvenčnější tank firmy Henschel přestože předepsanou hmotnost překročil o více než 10 tun.

Sériová výroba VK4501(H) byla schválena v srpnu 1942 jako PzKpfw VI Tiger Ausf H, pro jistotu však obdržela zakázku na 90 kusů také firma Porsche pro případ neočekávaných potíží ve výrobním programu firmy Henschel. Výroba však probíhala bez problémů a tak se podvozky firmy Porsche staly základem stíhače tanků Elephant.

Přestože Tiger přišel později než Panther, byl viditelně starší konstrukcí. Neměl šikmé plochy a podobal se spíše PzKpfw IV a jeho ochrana spočívala jen v tloušťce pancíře. Čelní pancíř měl tloušťku 110 mm, boky korby 60mm v horní a 82mm v dolní časti, dno korby a střecha věže byly chráněny 26mm pancéřovými pláty. Konstrukce byla svařovaná a používala největší možné rozměry pancéřových desek pro zlepšení tuhosti a odolnosti korby. Boky a zadní plocha věže byly například z jediného 80 mm tlustého plátu ohnutého do podoby podkovy.

Prvních 250 tygrů mělo 645k motor Maybach HL 210, pozdější verze však dostaly motor HL 230 o výkonu 700k, který umožnil rychlost 37km/h a se zásobou 567 litrů paliva dojely po silnici 120 km a v terénu cca 50.

Zkušenosti, které u Henschelů nabyli s odpružením VK3001 a VK3601 z tanku Panther získaly nesmírnou cenu při konstrukci tygrových osmi os na každé straně z nichž každá nesla rozměrné pojezdové kolo. Tyto osy byly odpruženy zkrutnými tyčemi a průměr kol byl tak obrovský, že odpadla potřeba podpěrných kladek. Přestože tygr netrpěl pravidelným zouváním gumových obručí z pojezdových kol, jako jeho předchůdce Panther, byla kola s obručí v únoru 1944 nahrazena celokovovými. Tygry s gumovými obručemi byly označeny Ausf. E a tygry s kovovými koly Ausf H. I když se kola nezouvala, měly osádky své vlastní problémy s podvozkem - mezi prokládanými koly se při jízdě v měkkém terénu usazovalo bláto, které i při kratším odstavení tanku v zimě zamrzalo v led. Sovětští tankisté brzy odhalili tento problém a útoky směřovali k ránu, kdy zastihli protivníky zamrzlé na místě. Prokládaným kolům nelze přes tento fakt odepřít jednu věc - vynikající stabilitu na téměř jakémkoli povrchu.

Některé tygry byly přestaveny na Befehlswagen (velitelský vůz), které byly vybaveny stolkem na mapy a dalšími dvěma radiostanicemi, další verzí byly tygry s jeřábem místo kanonu nazvanými Bergetiger (vyprošťovací tygr) a nakonec tygr vybavený 38 cm raketometem nazývaný Sturmtiger. Přesný počet vyrobených kusů se mi nepodařilo zjistit, takže kdyby mi tuto informaci někdo poskytl byl bych rád.


Bergetiger


Sturmtiger


Tygr Ausf  E s zimmerittem a novou věžičkou velitele

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔15.06.2003 📕35.311

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago