PzKpfw VI Tiger

Autor : 🕔15.06.2003 📕34.778
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Soutěžící typy stroje, z nějž měl vzejít Panzer VI Tiger, byly poprvé předvedeny 20.dubna 1942 - v den Hitlerových narozenin.

Firma Henschel dostala zakázku na tank 55/65-tunové kategorie označený VK6501. Tento stroj měl mít hmotnost 65 tun při výzbroji 75 mm kanonem a několika kulomety ve věžičkách a byla naplánována jeho sériová výroba pod označením PzKpfw VII. Tento projekt však byl zrušen v roce 1940, kdy již byly zhotoveny dva prototypy a podrobovaly se zkouškám.

Nedostatečnost tehdy běžného 75 mm kanonu se prokázala v bojích proti britským a francouzským středním tankům v průběhu francouzského tažení v létě 1940. Například si nedokázaly poradit s britskými tanky Matilda II u Arrasu. V té době nechal Hitler zahájit přestavbu 88 mm FlaK 36 na protitankový kanon pro tank, který by si dokázal poradit s obrněnými vozidly spojenců.

Bylo tedy objednáno po jednom prototypu tanku s upraveným kanonem FlaK 36, označeným KwK 36 L/56, od firem Henschel i Porsche v květnu 1941, jako VK4501(H) a VK4501(P). Konstrukce Porsche použila pohon kombinací zážehového a elektrického motoru s odpružením zkrutnými tyčemi a přišla i s dalšími novinkami. Při zkouškách však zvítězil konvenčnější tank firmy Henschel přestože předepsanou hmotnost překročil o více než 10 tun.

Sériová výroba VK4501(H) byla schválena v srpnu 1942 jako PzKpfw VI Tiger Ausf H, pro jistotu však obdržela zakázku na 90 kusů také firma Porsche pro případ neočekávaných potíží ve výrobním programu firmy Henschel. Výroba však probíhala bez problémů a tak se podvozky firmy Porsche staly základem stíhače tanků Elephant.

Přestože Tiger přišel později než Panther, byl viditelně starší konstrukcí. Neměl šikmé plochy a podobal se spíše PzKpfw IV a jeho ochrana spočívala jen v tloušťce pancíře. Čelní pancíř měl tloušťku 110 mm, boky korby 60mm v horní a 82mm v dolní časti, dno korby a střecha věže byly chráněny 26mm pancéřovými pláty. Konstrukce byla svařovaná a používala největší možné rozměry pancéřových desek pro zlepšení tuhosti a odolnosti korby. Boky a zadní plocha věže byly například z jediného 80 mm tlustého plátu ohnutého do podoby podkovy.

Prvních 250 tygrů mělo 645k motor Maybach HL 210, pozdější verze však dostaly motor HL 230 o výkonu 700k, který umožnil rychlost 37km/h a se zásobou 567 litrů paliva dojely po silnici 120 km a v terénu cca 50.

Zkušenosti, které u Henschelů nabyli s odpružením VK3001 a VK3601 z tanku Panther získaly nesmírnou cenu při konstrukci tygrových osmi os na každé straně z nichž každá nesla rozměrné pojezdové kolo. Tyto osy byly odpruženy zkrutnými tyčemi a průměr kol byl tak obrovský, že odpadla potřeba podpěrných kladek. Přestože tygr netrpěl pravidelným zouváním gumových obručí z pojezdových kol, jako jeho předchůdce Panther, byla kola s obručí v únoru 1944 nahrazena celokovovými. Tygry s gumovými obručemi byly označeny Ausf. E a tygry s kovovými koly Ausf H. I když se kola nezouvala, měly osádky své vlastní problémy s podvozkem - mezi prokládanými koly se při jízdě v měkkém terénu usazovalo bláto, které i při kratším odstavení tanku v zimě zamrzalo v led. Sovětští tankisté brzy odhalili tento problém a útoky směřovali k ránu, kdy zastihli protivníky zamrzlé na místě. Prokládaným kolům nelze přes tento fakt odepřít jednu věc - vynikající stabilitu na téměř jakémkoli povrchu.

Některé tygry byly přestaveny na Befehlswagen (velitelský vůz), které byly vybaveny stolkem na mapy a dalšími dvěma radiostanicemi, další verzí byly tygry s jeřábem místo kanonu nazvanými Bergetiger (vyprošťovací tygr) a nakonec tygr vybavený 38 cm raketometem nazývaný Sturmtiger. Přesný počet vyrobených kusů se mi nepodařilo zjistit, takže kdyby mi tuto informaci někdo poskytl byl bych rád.


Bergetiger


Sturmtiger


Tygr Ausf  E s zimmerittem a novou věžičkou velitele

Autor : 🕔15.06.2003 📕34.778

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago