Eduard Martinko

Autor : 🕔16.11.2003 📕12.464
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Narozen 2 září 1917 nedaleko Karlovace, jako příslušník české menšiny v Jugoslávii, se stal v hodnosti podnarednik námořním leteckým mechanikem v září 1939. Umístěn u PV (Pomorsko Vazduchoplovstvo) 1. Hidroeskadrila vyzbrojenou SIM XIV hydroplány. Zůstal zařazen do stavu jednotky do kolapsu Jugoslávie v říjnu 1941. V následujícím měsíci se Martinko připojik k ZNDH (Zrakoplovstvo Nezavisne Drzave Hrvatske – Chorvatské letecké síly) v hodnosti vodnik, a sloužil jako machanik v Sarajevu a Petrovadinu do schválení svého pilotního výcniku u 1. DPJ (Docastnicko Popunidbeno Jato – letecké škola pro poddůstojníky) v Borongaji.

Povýšen do hodnosti narednik v říjnu Martinko ukončil výcvik v letecké škole A/B 123 a JG 104 jako stíhací pilot a byl zařazen k 15 (Kroat)./JG 52 v rámci třetí výměny personálu v říjnu 1943.

Postupně na Bf 109 G dosáhl 10 potvrzených a 3 nepotvrzených vzdušných vítězství, z nichž dvě se později potvrdily dodatečně v celkem 24 bojových letech, ze kterých ale 5 krát musel přistát nouzově. Těžce zraněn při posledním z nich počátkem ledna 1944 byl Martinko odeslán do nemocnice v Německu. Povýšen do hodnosti stozerni narednik, nastoupil k 1/JGr. Kro na jaře roku 1944.

V dubnu 1945 byl Martinko přeložen k 2. LJ (Lovacko Jato – stíhací letka) v Lucko, ale omezen pouze na tréningové lety. Řádně ukončil kurs pro letecké důstojníky aby padl do zajetí na území Slovinska a odeslán do zajeteckého tábora nedaleko rumunských hranic.

Martinko zemřel v Záhřebu v roce 1970, po zbytek života se potýkal se zdravotními problémy způsobenými jeho zraněními a nemocemi ze zajateckého tábora.

Prameny: Croatian Aces of World War 2 – Osprey aircraft of the Aces 49
Autor : 🕔16.11.2003 📕12.464

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 3 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago