Chráněný křižník Varjag

Autor : 🕔05.11.2003 📕21.440
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Chráněný křižník Varjag byl postaven v USA v roce 1899, čímž patřil mezi nejmodernější lodi Tichomořské eskadry. Nebyl umístěn v Port Arthuru u ostatních lodí Tichomořské eskadry, ale v Čemuplchu, aby zajišťoval chod diplomatické pošty velvyslanectví v Soulu, kde sloužil velvyslanec Pavlov, jelikož bylo oprávněné podezření, že Japonsko kontroluje telegrafické linky.

Na počátku roku 1904 byl Varjag opět vyslán do Čemuplcha, tentokrát aby přivezl oddíl zabajkalských kozáků na posílení obrany velvyslanectví. Velvyslanec však toto odmítl a ponechal si na obranu pouze oddíl námořníků z Varjagu v počtu 50 mužů. Zabajkalští kozáci byli odesláni do Port Arthuru na křižníku Bojarin. Pak odpluly i ostatní ruské lodi a v Čemuplchu zůstal pouze křižník Varjag a starý dělový člun Korejec.

Dne 4. února 1904 došlo k přerušení diplomatických vztahů mezi Ruskem a Japonskem. O tomto se dozvěděl kapitán Rudněv, velitel křižníku Varjag, od kapitánů ostatních lodí, kotvících v přístavu Čemuplcho. Následně se pokusil přesvědčit velvyslance v Soulu, aby odplul na Varjagu do bezpečí. Ten to však odmítl bez příkazu z Petrohradu. Pouze povolil odplutí Korejce do Port Arthuru. Nežli však tomu mohlo dojít, objevil se před Čemuplchem svaz japonských lodí.

Korejec se přesto pokusil vyplout, jelikož byl v neutrálních vodách. Při míjení lodí japonské eskadry byl však napaden japonskými torpédoborci. Ty vystřelily torpéda, která však dělový člun nezasáhla. Korejec odpověděl palbou a vrátil se do bezpečí přístavu. Do přístavu také vplula japonská eskadra a zakotvila vedle ruských lodí.

Zde přišel velitel anglického křižníku Talbot za japonským velitelem, admirálem Uriu, upozornit ho na neoprávněnost jakéhokoliv vojenského zásahu v neutrálním přístavu. Po delším rozhovoru anglický velitel souhlasil s vyložením japonských transportních lodí, ale pod podmínkou, že neutrální lodě nebudou omezovány. Po vyložení a odplutí transportních lodí 9. února odeslal japonský admirál velitelům neutrálních lodí ultimátum, že pokud ruské lodi nevyplují do 12 hodin z neutrálního přístavu, bude nucen zahájit boj zde a doporučoval jim, aby se stáhli hlouběji do vod přístavu, aby jejich lodě nebyly poškozeny. Neutrální lodě zaslaly pouze protest japonskému veliteli a odmítly Rudněvovi jeho prosbu o doprovod do mezinárodních vod z obavy, aby jejich země nebyly zataženy do konfliktu.


Chráněný křižník Varjag

Boj Varjagu

Jelikož okolo přístavu bylo mnoho mělčin a skalisek, nemohl ruský křižník využít své vysoké rychlosti k nepozorovanému úniku. Proto se rozhodl přijmout nerovný boj. V 10.45 byl námořníkům na ruských lodí rozdán oběd a obě lodi vypluly. Při proplouvání přístavním kanálem byly již v dosahu japonských děl, avšak nebyly napadeny. Na konci přístavního kanálu japonské lodi zastavily ruské a vyvěsily vlajkový signál, aby se vzdaly. Na to odpověděl velitel Varjagu vyvěšením bojové zástavy. Nato Japonci zahájili boj.

Největší japonský křižník Asama zahájil palbu a přilákal na sebe palbu ruského křižníku, čímž mohly ostatní japonské křižníky Varjag beztrestně ostřelovat. Ruský křižník zahájil boj děly na pravoboku, ale během chvíle jich bylo několik zničeno a jejich obsluhy, které nebyly chráněny pancéřovými štíty, utrpěly velmi těžké ztráty. Proto se velitel Varjagu rozhodl obrátit loď, aby mohla použít děla na levoboku. Tím se však zkrátila vzdálenost lodí a japonská dělostřelba přidala na intenzitě. Varjag byl mnohokrát zasažen, ve 12.20 měl poškozeny pohonné stroje a na lodi vypukly mnohé požáry. Krátce nato se křižník, krytý palbou dělového člunu, začal vracet do přístavu. Ve 12.45 obě lodi vpluly do přístavního koridoru a ve 13.15 zakotvily na původním místě, odkud vypluly. Přivezly mnoho mrtvých a paluby byly zality krví.

Dělový člun byl několikrát zasažen, avšak ne katastrofálně. Ruský křižník byl rozstřílen a ztratil 8 důstojníků a 115 mužů, což byla zhruba pětina posádky. Japonský křižník Asama měl kromě jiného poškozen zadní můstek a zadní dělovou věž hlavní výzbroje. Další japonský křižník byl poškozen Korejcem a dělový člun také potopil jedno torpédové plavidlo.

Následně byly posádky ruských plavidel naloděny na neutrální lodě v přístavu. Dělový člun Korejec byl vyhozen do povětří a křižník Varjag byl potopen otevřením Kingstonových ventilů.

Tím skončila první bojová akce rusko - japonské války, v níž zvítězila jednoznačná japonská převaha, i když Rusové projevili velké bojové odhodlání v beznadějné situaci.

Autor : 🕔05.11.2003 📕21.440

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago