Letecká esa 1. sv. války - René P. Fonck

Autor : 🕔15.10.2003 📕10.738
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

René Fonck

1894 – 1953

René Paul Fonck – byl stejně tak válečník jako pilot a každého o tom ujištoval. Byl chvastoun, který sám sebe zařadil nezi elitu a většinu svého času strávil osaměle ve vzduchu nebo na zemi. Oficiálně byl uznám spojeneckým esem es s 75 potvrzenými vítězstvími, je ale možné, že sestřelil ještě více letadel nepotvrzených, než von Richtfohen. Nahlásil 52 dalších vítězství, která nebyla nikdy ověřena, mnohá z jeho tvrzení jsou ale pravděpodobná. Fonck si činí nárok na „120 vítězství kterými jsem si sám jistý“. (esa Francie)

Narodil se roku 1894 ve Vosges, byl fascinován aviatikou a jeho idoly se stali velcí průkopníci létání. Do armády vstoupil ihned po prvních srpnových výstřelech, pět měsíců sloužil jako konsturktér a poté začal s pilotním výcvikem. Uprostřed roku 1915 již Fonck létal nad zákopy v průzkumném letadle Caudron G III. Jak se válka postupně rozbíhala, stále častěji se účastnil leteckých bojů a v srpnu 1916  konečně získal své první potvrzené vítězství, když jeho průzkumné letadlo sestřelilo Rumplera. Poté, co zopakoval ještě jeden sestřel, byl Fonck shledán vhodným pro stíhací nasazení. Během „krvavého dubna“ roku 1917 byl převelen ke 103. čapí eskadrile, což byla část Brocardovy elitní Groupe de Combat 12.

Létal na stíhačce SPAD VII a později SPAD XIII a seznam jeho vítězství se rozrůstal. Stejně tak jeho sbírka medailí: Medaile Militaire, Legie cti, britský válečný kříž, belgický Croix de Guerre, a francouzský Croix de Guerre s 28 palmami. Fonck byl introspektivní a zádumčivý a vypracoval vlastní útočné strategie, které poté předváděl jen on sám. Na zemi byl temperamentví a nýchylný k výbušnému chování, v boji byl chladný. Každý ze svých útoků prováděl dokonale, počítal kulky, které potřeboval k dosažení vítězství a sám si každý let vyhodnocoval. Liboval si v ničení německých letadel a sám objevil, jak je lekvidovat stále efektivněji. Zatímco ostatní esa se radovala, pokud se jim podařilo získat dvě vítězství během jednoho dne, byla pro Foncka běžné dvoj až trojnásobky tohoto počtu. Poté, co dvakrát po sobě dosáhl šesti vítězství během jediného dne, sám sebe popsal jako „vituosa“ vražedného leteckého koncertu. Nejrychleji si počet vítězství zvýšil 14.srpna 1918, kdy během deseti sekund sestřelil tři letadla.

Fonck se nikdy nestal velitelem stíhací jednotky. Svůj talent vkládal do vylepšování vlastní techniky vzdušného boje, a nikoliv k tomu, aby ostatní vedl do boje. Měl rád solové bojové lety, ve kterých mohl předvést „těch několik ran, které mě baví“. Fonck studoval dráhu střel i analyzoval taktiku svých nepřátel. K tomu aby se dostal do výhodné polohy za nepřítele, naplno využíval klamné manévry i oblačnosti. Byl vyjimečným střelcem a tak mohl nepřítele vyřadit z boje pouhými pěti kulkami.

Přežil válku a po ní podporoval letectví exhibičním létáním. Doufal, že bude prvním, kdo na letadle zkonstruovaném Sikorskym překoná Atlantik, ale než bylo jeho letadlo připraveno ke startu, doslova o několik dní jej předběhl Charles Lindberg. Na počátku WI sloužil jako inspektor stíhacích letadel francouzských vzdušných sil.

Autor : 🕔15.10.2003 📕10.738

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago