Nejlepší americký křižník?

Autor : 🕔07.10.2003 📕19.023

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Poslední měsíce druhé světové války ukázaly, že největším nebezpečím pro operační svazy amerických válečných lodí jsou sebevražedné letecké útoky. Proti kamikaze, spouštějící se střemhlavým letem proti palubám letadlových lodí už standardní 40mm rychlopalné kanóny, jejichž hlavněmi se ježily paluby lodí nebyly adekvátní ochranou. Nedokázaly totiž letoun zničit. Daleko účinnějšími se ukázala dvojúčelová děla ráže 127 milimetrů. Právě z tohoto poznání a z úvah o co nejlepší obraně proti kamikaze se zrodily lehké křižníky třídy Worcester.

Americké námořnictvo už své protiletadlové křižníky mělo. První z nich, Atlanta, vstoupila do služby na sklonku roku 1941. Jak Atlanta, tak její sesterská loď Juneau se do povědomí dostaly spíš tím, že je v listopadu roku 1942 v bitvě u Guadalcanalu těžce poškodila japonská dělostřelba a torpéda. Atlantu musela potopit vlastní posádka, Juneau potopila japonská ponorka za strašlivých ztrátách na životech. Protiletadlové křižníky třídy Atlanta a jejích modifikací se se svými šestnácti či dvanácti děly ráže 127 milimetrů a lehkou konstrukcí do nočního boje jednoduše nehodily.

Proto Američané uvažovali o stavbě lehkého křižníku, který by byl využitelný jak v roli protiletadlového plavidla, tak do případného dělostřeleckého souboje.

29. ledna 1945 založili v newjerseyském Camdenu kýl prvního z nich, pojmenovaného podle massachussettského univerzitního městečka Worcester. Po Worcesteru následovala Roanoke, další lodě, Garry a Vallejo nebyly nikdy dokončeny.

Worcester spustili na vodu 4. února 1947, dva roky po skončení války, a 26. června 1948 vstoupil lehký křižník do služby.

Lehký – jak se to vezme. Worcester měl standardní výtlak 14 700 tun. Pro porovnání: lodě třídy Atlanta měly výtlak 6 000 tun, lodě tříd Brooklyn a Cleveland 10 000 tun. Výtlak Worcesteru byl stejný jako výtlak těžkých křižníků třídy Baltimore, vyzbrojených 203mm děly. 

Ve výzbroji Worcesteru a Roanoke se poprvé a také naposledy objevila dvojúčelová děla ráže 152 milimetrů, umístěná ve dvojité lafetaci do šesti dělových věží. Tato děla měla být tou zbraní, která by dokázala zastavit útočící kamikaze i pálit na hladinového protivníka. Lodě však byly dokončeny příliš pozdě. Válka skončila a nastupovala nová éra, éra raket a proudových letadel.

Přesto alespoň Worcester mohl ukázat, jaká síla v něm je. V padesátých letech bránil u korejských břehů před leteckými útoky letadlové lodě Philippine Sea a Valley Forge, ostřeloval severokorejské pobřeží, jeho vrtulník zachraňoval sestřelené letce, podporoval inchonské vylodění, zachraňoval torpédoborec Brush, který najel na minu a doprovázel poškozenou loď do Saseba, za čež si od posádky Brushe vysloužil „nezměrné díky.“
Jako vlajková loď admirálů Hartmana a Smithe se zúčastnil mimo jiné opakování „bitvy se stíny“ – radar zachytil neznámý kontakt, zřejmě odraz vzdálených hor a Worcester dlouhé minuty pálil granát za granátem do prázdného Žlutého moře.

Po skončení korejské mise se Worcester stal součástí 6. loďstva ve Středomoří, zavítal do Bergenu, Kodaně, Dublinu či Porstmouthu.

V roce 1956 se jako jednotka 7. loďstva podíval do západní Indie, na Kubu, do Japonska, na Filipíny.

Na sklonku roku 1958 křižník vyřadili z aktivní služby a za´řadili do zálohy. 5. června 1972 začali revoluční lehký křižník, kombinující palebnou sílu křižníku s manévrovatelností torpédoborce rozebírat do šrotu.Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔07.10.2003 📕19.023

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago