10.02.2012 - Afghánistán: Český voják obdržel Bronzovou hvězdou

Příslušník 102. průzkumného praporu rotný Michal Novotný obdržel na základně Shank Bronzovou hvězdu z rukou armádního generála Martina E. Dempseyho. Ten na základnu zavítal druhý den své návštěvy v Afghánistánu. Zde předal vyznamenání osmi vojákům, mezi nimi i českému vojákovi.


Rotný Michal Novotný obdržel vyznamenání za pomoc americkému vojákovi, který šlápl na improvizované výbušné zařízení. Desetikilogramová nálož způsobila americkému vojákovi masivní zranění. Český voják mu, bez ohledu na vlastní bezpečnost, poskytl nezbytnou pomoc a zachránil mu tak život. Na místě mu pomáhali další tři čeští kolegové. K tomuto činu došlo 19. listopadu 2011.


Rotný Michal Novotný i při svém předchozím působení v Afghánistánu zasahoval na místě exploze. Při ní v roce 2008 jeden český voják zahynul a jeden přišel o ruku.


Zdroj:
www.novinky.cz
www.defense.gov
URL : https://www.valka.cz/10-02-2012-Afghanistan-Cesky-vojak-obdrzel-Bronzovou-hvezdou-t125128#425174 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více