Main Menu
User Menu

09.01.2013 - Česká mise k Patriotům do Turecka

Armáda České republiky vysílá do Turecka čtyři specialisty ze 101. spojovacího praporu v Lipníku nad Bečvou, kteří se v rámci mise NATO zapojí na rozmisťování a obsluhy amerických protiraketových systémů Patriot u hranice se Sýrií.
Čeští vojáci spolu s vojáky ze Slovenska a Polska budou v 3. spojovacím praporu Severoatlantické aliance "zajišťovat a dohlížet na činnost komunikačních systémů velení protiraketových systémů Patriot."


Zdroj:
www.natoaktual.cz
www.natoaktual.cz
URL : https://www.valka.cz/09-01-2013-Ceska-mise-k-Patriotum-do-Turecka-t144928#466608Verze : 0
MOD
Zprávy Rozhlas.cz 10. ledna 2013 v 06:18


Česká republika vyšle do Turecka čtyři vojáky ze 101. spojovacího praporu Lipník nad Bečvou, kteří se budou podílet v misi PLRK Patriot na ochraně vzdušného prostoru Turecka před možným útokem ze Sýrie. Požádala o to Severoatlantická aliance. Vyslání čtyř vojáků schválila 9.ledna 2013 vláda ČR.


NATO žádá vojáky na období od ledna do dubna, případně až na dobu jednoho roku.


"Dá se předpokládat, že pokud bude nasazení Patriotů trvat i nadále, pak by se nasazení českých vojáků prodloužilo případně až do konce letošního roku,", uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek
Náčelník generálního štábu Petr Pavel upřesnil, že Česká republika bude požádána o následné rotace i po skončení roční mise, pokud bude přítomnost PLRK Patriot na území Turecka prodloužena.


Naši vojáci odletí do Turecka se Slováky a Poláky z 3. spojovacího praporu NATO a k misi by se měli připojit koncem ledna. Jejich úkolem bude dohlížet na komunikační systémy.


Češi budou součástí mise, během níž budou na území Turecka rozmístěny PLRK Patriot k ochraně před jejímž smyslem je ochrana Turecka před případným útokem ze Sýrie, kde již dva roky zuří občanská válka. Sýrie má operačně taktické rakety typu Scud, které mají dolet stovky kilometrů a mohly by zasáhnout turecká města. Bojová hlavice těchto raket může mít kromě výbušnin také například chemickou náplň.


PLRK Patriot nyní míří do blízkosti hranice z Německa a Nizozemska spolu s obslužným a ochranným personálem. Celkem se do oblasti přesouvá 1 000 vojáků, včetně 4 Čechů.


"Naši vojáci disponují takzvaným mobilním spojovacím modulem a jsou vycvičeni k jeho ovládání. Jsou to spojaři, kteří jsou předurčeni k tomu, aby v případě potřeby byli vysláni do alianční operace," vysvětlil poslání českých vojáků Pejšek.


NGŠ Petr Pavel dodal, že: "Čeští vojáci nebudou přímou součástí systému Patriot. Posilují jeho systém velení a řízení, takže vlastně jsou v podpůrné části mise.".
URL : https://www.valka.cz/09-01-2013-Ceska-mise-k-Patriotum-do-Turecka-t144928#466759Verze : 0
Velitelem pro tento kontingent je por. Antonín Fík


Zdroj informace: vysílání Události ČT, 14.12.2013, 19:39
URL : https://www.valka.cz/09-01-2013-Ceska-mise-k-Patriotum-do-Turecka-t144928#466859Verze : 0