Main Menu
User Menu
Reklama

07.01.2021 - USA: nepokoje ve Washingtonu D.C., 4 mrtví

Těžko uvěřitelné se stalo skutečností. Neustálé popírání výsledků voleb, poukazování na různé údajné podvody, byť tyto nepotvrdily ani úřady, ani soudy v režii či s přítomností Republikánů a nakonec emotivní projev k tvrdému jádru přívrženců D. Trumpa, vedly k nepokojům, prakticky zteči na budovu Kongresu, kde zrovna probíhalo oficiální potvrzení výsledků voleb (resp. hlasování volitelů) oběma komorami. Ochranka a policie nezvládli nápor demonstrantů hned na dvou místech a pronikli do budovy. Politici, zaměstnanci i novináři museli urychleně uprchnout do bezpečí. Došlo k poškození zejména oken, dveří a interiérů. Nakonec krom jiného došlo ve vnitř ke střelbě. Původní informace hovořili o jedné postřelené. Nakonec se ukázalo, že žena, bývalá příslušnice amerického letectva a podporovatelka D. Trumpa svým zraněním podlehla, mimoto zemřely další 3 osoby. "Okupace" Kongresu trvala asi 4 hodiny. Poté se podařilo dostat budovu pod kontrolu a dokončit zde oficiální potvrzení voleb. Nicméně krom police musela být nasazena i Národní Garda. Vůči prezidentovi Trumpovi se ohradila celá řada jeho stávajících podporovatelů a členů Republikánské strany. Celá situace má dozvuk i v zahraničí, kdy svého rozhorčení vyjádřil nejeden vrcholný představitel státu. Znepokojeni byli i český prezident, premiér, ministr zahraničních věcí nebo ministr vnitra. Situace pochopitelně využili i někteří tradiční rivalové či např. Čína, ať už aby si přisadili (Rusko) nebo využili situace ve svůj prospěch (Čína), která dala současnou situaci do souvislosti s děním v Hongkongu.

Sociální platformy dočasně (resp. na neurčito) zablokovaly účty D. Trumpa - např. jeho oblíbený Twitter.

Řada republikánů spojených nějak z vládou D. Trumpa rezignovala na své pozice.

Mluví se dokonce o možnosti odvolání (Impeachment) prezidenta, byť končí v úřadu již za pár dní. Zásadně by to mělo vliv jedině na nemožnost jeho další kandidatury. Mimoto by to mohlo dále vyhrotit situaci zvláště co se radikálních zastánců D. Trumpa.

tweet #1346933153135521793


tweet #1346966514990149639


Zdroje:
www.novinky.cz
www.novinky.cz
www.idnes.cz
www.idnes.cz?
zpravy.aktualne.cz
www.idnes.cz
www.idnes.cz
www.novinky.cz
www.novinky.cz
www.idnes.cz
www.idnes.cz
www.idnes.cz
www.seznamzpravy.cz
www.novinky.cz
www.novinky.cz
ct24.ceskatelevize.cz
www.seznamzpravy.cz
ct24.ceskatelevize.cz
URL : https://www.valka.cz/07-01-2021-USA-nepokoje-ve-Washingtonu-D-C-4-mrtvi-t238237#658700Verze : 3
Počet mrtvých stoupl na 5. Zatímco s původní čtveřice byla jedna žena smrtelně postřelena a zbylí tři lidé nejspíše utrpěli náhlou zdravotní indispozici, tak nově pátou osobou je jeden z ochránců kongresu, policista Brian Sicknick, který byl zezadu do hlavy udeřen hasícím přístrojem. Zraněných policistů je asi 50, někteří z nich mají i vážná zranění. Rovněž byla zraněna řada lidí, kteří do budovy Kongresu vtrhli. Často se jedná o úrazy, které si přivodili, když se snažili dostat dovnitř budovy.


Zdá se, že mezi lidmi, kteří vtrhli do budovy mohli být i výše postavení státní zaměstnanci či úředníci.


Po asi dnu D. Trump, lidi kteří do budovy vnikli odsoudil - zda např. čekal jiné výsledky (např. znemožnění formálního ukončení voleb), či zda lidé které vyburcoval podnikli mnohem více než očekával, je těžko soudit.


Krom škod na majetku došlo i ke zcizení zatím nezjištěného množství elektronického vybavení, včetně výpočetní techniky. Rovněž není jasné, zda došlo ke zcizení nějakých významných, či dokonce tajných dokumentů.
Zdroj:
ct24.ceskatelevize.cz
URL : https://www.valka.cz/07-01-2021-USA-nepokoje-ve-Washingtonu-D-C-4-mrtvi-t238237#658787Verze : 0