Main Menu
User Menu

06.11.2008 - Hamid Karzai požádal Obamu o zastavení leteckých útoků

Ve středu 5. listopadu došlo k leteckému útoku na vesnici v jihoafgánské provincii Kandahár. Spojenecký konvoj byl při průjezdu vesnicí ostřelován bojovníky Talibanu. Byla proto vyžádána těsná letecká podpora. Při útoku letectva byli zasaženi i civilisté, kteří se účastnily svatby. Čtyřicet z nich útok nepřežilo. Afgánský prezident Karzai požádal Obamu o zastavení leteckých útoků. Americké úřady potvrdily počet obětí, případ se dále vyšetřuje.


Zdroje: https://www.avia.ru/news/?id=1225885366


english.aljazeera.net
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285288Verze : 0
Vážení,
poskytnout informaci o tom, že někdo žádal o něco někoho kdo ještě není tím čím má být, to považuji za senza "výcuc z palce novinářského".
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285315Verze : 0
MOD
V uvedeném odkaze se praví, že Karzai požádal Obamu, tzn. že uvedená skutečnost MŮŽE být pravdivá. Na druhou stranu faktem je, že prezidentem je stále George Bush.
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285320Verze : 0
O zastavenie leteckých útokov myslím už Afganská vláda žiadala viackrát. Len ma zaráža že podobné útoky na svadobčanov sa už niekoľkokrát v minulosti stali....
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285322Verze : 0
MOD
to ze doslo k utokum na svatebcany mi az tak divne neprijde, protoze aspon podle ruznych dokumentu je v tech koncinach vcelku normalni pri ruznych oslavach strilet do vzduchu apd., takze pokud navodci videl nekolik ozbrojenych jedincu, eventualne jeste strilejicich, neni se cemu divit ze tam nechal spadnout par bomb
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285335Verze : 0
Veď práve toto ma zaráža - za tých niekoľko rokov už došlo k niekoľkým rovnakým incidentom, takže rozumne uvažujúci človek by predpokladal že občania sú informovaní o tom, čo nie je vhodné robiť pri leteckom útoku, alebo v oblasti kde dochádza ku konfliktom medzi Talibanom a jednotkami NATO.... Ale pravdepodoben ústrednej vláde (alebo miestnym úradníkom) až tak na obyvateľoch nezáleží, keď jediné na čo sa zmôžu je žiadosť o obmedzenie (lebo o nič iné nejde, pokiaľ nebudú môcť spojenci nasadiť letectvo, tak nebudú môcť mnohokrát účinne a včas zasiahnuť proti povstalcom) vojenskej podpory vlastnej vláde...
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285344Verze : 0
MOD
Hambac, Buko1: tohle je zajímavý argument. Já bych naopak předpokládal, že za těch několik let by příslušníci okupační armády měli vědět že Afghánci (a nejen oni) při oslavách střílejí do vzduchu. Pokud chtějí dosáhnout nějakých výsledků musí respektovat místní kulturní zvyklosti- a poznat svatbu není až tak velký problém. Na youtube jsem viděl jak si nějaký pitomec v Humwee razí cestu Bagdádem (vytlačuje normální auta ze silnice) nebo jak američané rozjezdili osobní auto (a v Iráku má asi "o trochu" větší hodnotu než u nás) tankem protože na něj nakládali kradené dřevo (btw- takový trest, třeba za rychlou jízdu, by se mi fakt líbil)... Pokud se tak chovají okupanti pořád, začínám chápat že místní obyvatelé o jejich přítomnost nestojí.


Nevím zda jste ten článek četli. Píší v něm, že v nějaké vesnici vystřelili na americkou hlídku talibanci. Načež na tu vesnici poslali letadla, aby ji trochu srovnala se zemí. V jednom domě který trefili se konala svatba. Jestli je to běžná praxe- kdosi tam na nás vystřelil tak to trochu vybombardujeme- ani se nedivím že Afgháské vedení žádá USA takové praxe zanechali.
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285358Verze : 0
Toto je bežná prax už niekoľko storočí... Problémom je že rôzne partizánske skupiny vo veľkom porušujú pravidlá vedenia ozbrojeného konfliktu, ale zároveň požadujú aby tieto pravidla dodržiavali vládne vojská. Problémom je to, že Afganská vláda nedokáže kontrolovať svoje územie (pretože ak by ho kontrolovala, tak by nemalo dôchádzať k útoku na hliadku koaličných síl v obývanej oblasti)... Pokiaľ nebudú s "okupantami" a vládnymi silami spolupracovať priamo obyvatelia (napr. tým, že nebudú podporovať protivládnych bojovníkov), tak k podobným prehmatom bude dochádzať stále. Bohužiaľ podobné prehmaty koaličných síl dávajú obyvateľom dôvod na to, aby naopak podporovali povstalcov.... Je to začarovaný kruh z ktorého neexistuje východisko (teda existuje, ale v žiadnom prípade sa nedá dosiahnuť vojenskou cestou).
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285360Verze : 0
MOD
Jen pro doplnění k věrohodnosti Karzajího žádosti. Tento požadavek byl předložen společně s blahopřáním k Obamovu zvolení.Zdroj: www.afghannews.net
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285407Verze : 0
Podle vyjádření amerických úřadů se jednalo o past talibanu. Jejich bojovníci zajali svatebčany a poté palbou na spojenecký konvoj přilákali leteckou podporu. Cílem jejich akce bylo vyvolat protiamerické nálady.


Zdroj : www.afghannews.net
URL : https://www.valka.cz/06-11-2008-Hamid-Karzai-pozadal-Obamu-o-zastaveni-leteckych-utoku-t77534#285613Verze : 0