Main Menu
User Menu

05.11.2017 - Saúdská Arábie: čistka ve vládě i v královské rodině

Jedenáct saúdských princů, čtyři stávající ministři a desítky bývalých byly v neděli zadrženy na příkaz nově vzniklého protikorupčního výboru, v jehož čele stojí korunní princ a minist obrany Muhammad bin Salmán. Zatčen byl i jeden z nejbohatších lidí v arabském světě, princ Valíd bin Talál. Zadržen byl také vlivný šéf saúdské Národní gardy princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny a možný následník trůnu.
Nědělní čistce předcházelo zatčení do té doby korunního prince a ministra vnitra Muhammada bin Nájifa v červnu tohoto roku. Salmán má tak nyní pod kontrolou všechny tři klíčové saúdských bezpečnostní složky, které byly po dlouhá desetiletí ovládány odlišnými větvemi královského rodu a zajišťovaly tak rovnováhu moci.
www.lidovky.cz
zpravy.idnes.cz
www.theguardian.com
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#586433Verze : 1
MOD
zdá se, že pro obviněné / zadržené se rýsuje možnost se doslova vykoupit - odhadované příjmy by mohly dosáhnout 100 mld. USD (optimistické odhady hovoří až o 300 mld. USD), což by byla velmi vítaná finanční injekce pro království Saudů a jejich poddaných, nyní težče zkoušené nízkými cenami za ropu


www.ft.com
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#587184Verze : 0
MOD
Princ Mutab bin Abdalláh, zadržený počátkem listopadu, byl propuštěn na základě „přijatelné dohody“ poté, co se přiznal ke korupčnímu chování a zaplatil saúdským orgánům více než miliardu dolarů. Podobnou dohodu jako Mutab už s vládou uzavřeli nejméně tři lidé.Podle některých saúdských úředníků a analytiků obeznámených s poměry v královské rodině byla primárním cílem zatýkání snaha získat peníze vyvedené na zahraniční účty.
www.novinky.cz
www.lidovky.cz
www.nytimes.com
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#587565Verze : 0
MOD
Diskuse
Docela zajimavy komentar na toto tema jsem cetl zde:


zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#587185Verze : 0
MOD
taky jsem našel několik zajímavých článků, bude to hodně provázané a velmi dobře promyšlené, až z toho jde strach (hlavně proto, že něčeho takového nejsou naši současní "vůdci" schopni ...)


casopisargument.cz
casopisargument.cz
casopisargument.cz
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#587186Verze : 0
MOD

Citace - Admin :

Docela zajimavy komentar na toto tema jsem cetl zde:


zpravy.idnes.cz
Kolébkou sunnitské revoluce mělo být tolik vyzývané a současně zatracované arabské jaro. Nebylo víc než chaotickou předmluvou. Hnacím motorem změn se nestala údajně po demokracii toužící „arabská ulice“ či „mládí“ žijící na sociálních sítích. Kořeny Íránem vyprovokované revoluce nenese ani jakási probouzející se občanská společnost.
Zdroj: zpravy.idnes.czTakže za arabskú jar môže Irán. Nie Katar a ďalšie arabské štáty aktívne dodávajúce zbrane (a nielen zbrane) Lýbijským a Sýrskym povstalcom. Nie spravodajstvo Katarskej Al-Jazeery masívne podporujúce Moslimské brtastvo v Egypte. Ale Irán...


Neviem, ale komentáre Terezy Spencerovej sa mi zdajú bližšie realite ako tento pokus. V SA prebieha regulérny boj o moc medzi niekoľkými frakciami, ktoré sa snažia prevziať vládu. Momentálne najsilnejšia frakcia využila situáciu (vrátane snáh Iránu posilniť svoj vplyv v regióne) a otvorene vystúpila proti svojim protivníkom, pričom ako zámienku využili korupciu, pretože vedia, že to západné demokracie zožerú aj s navijákom. Po ukončení čistiek nebudú žiadni politickí väzni, ale len zločinci, ktorí dlhé roky spreneverovali peniaze - a tých sa nikto nezastane. Pripomína mi to dianie v Rusku pred pár rokmi, akurát ruskí "korupčníci a zlodeji" našli ochranu na západe - v Rusku na to na rozdiel od SA išli pomaly.
URL : https://www.valka.cz/05-11-2017-Saudska-Arabie-cistka-ve-vlade-i-v-kralovske-rodine-t206866#587194Verze : 2
MOD