05.08.2009 - Ruskí vedci vyvinuli elektronickú superzbraň

Dnes v interview pre RN akademik RuAV V. Fortov, člen Prezídia RF pre vedu a sofist. technológie (hi-tech) informoval o ukončení vývoja novej prenosnej superzbrane ktorá likviduje elektronické zariadenia v okruhu (v závislosti od zdroja) 200m až 1 km. Podľa jeho slov zariadenie má veľkosť neveľkého príručného kufríka ale disponuje okamžitým výkonom 1 GW! (pre dovolenkujúcich matikárov 1000 MW alebo 1000 000 kW) čo je porovnateľné s výkonom jedného bloku černobyľskej JE alebo dvoch Dneperských hydroelektrární.


Ďalej informoval že zariadenie môže spôsobiť buď dočasné vyradenie elektroniky na cca 20 min. (napr. po dobu zásahu špec. síl) alebo trvalé vyradenie PC, radarov, stanovísk spojenia, prístrojov nočného videnia , OE zameriavačov a navigačných prístrojov GPS, prípadne ničiť nízko letiace lietadlá a znehybňovať tanky v dôsledku trvalého poškodenia elektronických uzlov. Okrem toho môže slúžiť aj k obranným účelom keď môže priviesť k predčasnej iniciácií bezkontaktných rádiozapaľovačov v rôznej munícii.



www.rian.ru
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321808 Verze : 0

Diskuse

A něco s 1 000 000 000 VA by nebylo?
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321831 Verze : 0
No, výkon se pokud vím pořád udává ve Watech (jeden Gigawat má třeba jeden blok Temelína), VA tedy Voltampér se používá jako fyzikální jednotka pro zdánlivý elektrický výkon, nikoli pro výkon činný, jednotky má tedy absik správně. Otázkou je z čeho to rusové krmí, je jasné že impulz je v krátkém pulzu, takže v kilowathodinách to nebude tak oslňující, pokud by pulz byl třeba jednu milisekundu bude to asi 280kWh ale i tak je to opravdu hodně a "uskladnit" takové množství elektřiny a vysypat je v tak krátké době je docela problém, pokud i zdroj je nějak přijatelně veliký je to opravdu zajímavé. Bohužel o zdroji se ve článku nemluví a je otázkou jestli krom zbraně je vyřešeno právě tohle (to je možná náročnější než sama zbraň) Osobně bych se asi zeptal i na to zda věc funguje i opakovaně, vyzářit takový výkon nějakou minivěcí je opět problém, je samozřejmě možní to zkonstruovat jako jednorázové.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321837 Verze : 0
Bitaxi,
pochopil jsi mě správně - jednalo se mi o to, poukázat na zdánlivý výkon onoho REB zařízení. Předpokládal jsem, že někdo zvedne vhozenou rukavici a vše uvede na správnou míru. Jsem rád, že jsi se toho ujal.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321843 Verze : 0
V pôvodnom článku sa udávalo že zariadenie pracuje necelú sekundu, opakovane by sa teda dalo použiť len na niekoľkonásobné čiastkové vyradenie elektroniky, myslím že na maximum sa dá použiť len jednorázovo. Ten zdroj ktorý to "kŕmi" trápi aj mňa, taktiež aj princíp práce, ak to pracuje (skoro) sekundu, myslím že sa nejedná o jednorázový mohutný EMI (el. mag. impulz) na ktorom sú založené americké zbrane.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321888 Verze : 0
Ale no tak, ta informace je docela zajímavá, nikdo ale nemůže tušit, jak to je doopravdy. To zařízení existovat může, může být i v té velikosti, jak to absik uvedl.
Problémy bych viděl v následujícím (jsou to ale samozřejmě jenom dohady):
- jaký generátor je schopen takový impulz vyrobit?
- jaký prostředek (anténa, něco) je schopen takový výkon vyzářit?
- je to zařízení směrové (pak by to bylo jednodušší, soustředěná energie vyžaduje menší zdroje) nebo všesměrové?


S těmi výkony, příkony, elektrickou prací a dalším raději nelaškujte a VA (voltampéry) sem vůbec nepleťte. Ty patří trochu jinam.


Vezměte např. vysílače v kabině PV SNR-75 (PLRK S-75 Volchov - nepleťte to s SA-75 Dvina).
Impulzní výkon vysílače byl 1 MW pro každou rovinu (vysílače byly dva).


No a co dále?
Pátrací impulzy měly délku 0,4 mikrosekundy (resp. 0,8 mks - "mks" píšu proto, že sem neumím správně napsat řeckou abecedou "mikro"), opakovací frekvence 1840 Hz (920 Hz).
Hodnoty před závorkou jsou pro dálkový rozsah 75 km, v závorce pro 150 km.
Střední výkon si asi dokážete spočítat sami.


Co jsem tím chtěl vlastně říci?


Ten odevzdaný výkon opravdu může být v dostatečně krátkém impulzu 1 GW, energie pro něj potřebná nemusí zdaleka dosahovat nijak mimořádných hodnot a tudíž vlastní zařízení nemusí být nijak extrémně hmotné a rozměrné.


Všechno je to jenom úplně obyčejná fyzika a její zákony.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321903 Verze : 0
Zdrojom môže byť napríklad nejaký výbušný EMP generátor, či už Flux Compression Generator (FCG), magnetohydrodynamický systém, virtuálny katódový oscilátor ("virkator") alebo iné čudo z ich pomerne pestrej rodiny. (To, že zariadenie je "výbušné" neznamená nutne, že sa pri použití rozletí na prvočinitele - aj keď môže existovať i taká verzia či varianta použitia.)


Rusi na nich pomerne hodne pracovali ako na testovacích zariadeniach pre skúšky vojenskej techniky na odolnosť proti EMI jadrového výbuchu a dosiahli celkom zaujímavé výsledky - jedna z konštrukcií dokázala vo vzdialenosti 25 metrov od generátoru vytvoriť EMP údajne 100x silnejší ako 1Mt nálož vo výške 80 km. Intenzita EMI dosahovala niekoľko megavolt na meter pri strmosti čela viac ako 25kV za mikrosekundu.


Jeden z možných zdrojov takéhoto typu sa mihne asi v 4. minúte napríklad tu http://www.youtube.com/watch?v=ycRDMYaWgAA
Filmík sa týka síce niečoho iného, ale aj dosť podobného - elektromagnetického kanónu. Tam je tiež potrebný zdroj s gigantickým okamžitým výkonom a pomerne značnou vyprodukovanou energiou rádu jednotiek až desiatok MJ (priebojná strela potrebuje na prebitie pancieru moderného tanku najmenej 5MJ).
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321914 Verze : 0
to franta 02, obávám se že ve tvém příspěvku máš několik chyb, například : "je to zařízení směrové (pak by to bylo jednodušší, soustředěná energie vyžaduje menší zdroje) nebo všesměrové?" podle článku je výkon jeden GW takže z pohledu energie je zcela jedno jestli se to vyzáří směrově či ne, pouze při směrovém vyzáření bude vyšší "dosah" než při všesměrovém, ten gigawat tam bude pořád. Otázkou je i jaká musí být délka pulzu, je jasné že bude krátký, aby se celá energie "soustředila" do jednoho časového úseku, ale nemůže být příliš krátký, některá (zvláště starší) zařízení by ho mohla přežít (paradoxně stará elektronková zařízení byla na EMI od jaderného výbuchu dost odolná, na rozdíl od modernějších). Navíc pulz zřejmě nebude v jedné frekvenci, takže srovnání s radarem dost kulhá, vyzařovací zařízení "anténa", tedy bude možná větším problémem. To že jsem pro výpočet použil milisekundy mělo celkem jednoduchý důvod, jednak je to pro představu lidí co se tím nezabývají snažší a taky se to snadno počítá z hlavy Smile pokud bude půlz v mikrosekundě bude to samozřejmě tisícina Smile μs se dá mimochodem vložit z mapy znaků Smile
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321915 Verze : 0
S tou směrovostí je to samozřejmě jenom o dosahu zařízení.


Nároky na příkon jsou zase spojeny s účinností.


A proč EMI polovodičová zařízení ničí a čistě elektronková ne je dáno tím, že mezi jednotlivými elektrodami elektronky je vakuum, takže pokud mezi nimi "přeskočí jiskra", tak po jejím skončení se stav zpravidla obnoví, kdežto u polovodiče dojde k destrukci polovodivého přechodu, který tudíž svoji funkci nadále plnit nemůže a celé zařízení nepracuje. Navíc je úplně jedno, jestli je zařízení v okamžiku přítomnosti EMI zapnuto či nikoli.


Navíc nepředpokládám, že by tím ale elektronková zařízení chtěli ničit. Postavit dnes zařízení na elektronkách, aby umělo to co jeden naprosto průměrný osobní počítač, prostě nejde. K napájení tak velkého množství elektronek by asi ani nestačila energie vyráběná na celé zeměkouli. Bez polovodičů dnes ani nerozsvítíte (zatím vlastně sice ano, ale 100 W žárovky už se vyrábět nebudou a ty ostatní taky brzy skončí).


Pracuje-li to zařízení na principu EMI ale není známo. Všechno je v oblasti dohadů a existuje-li takové zařízení či nikoli ví pouze jeho potenciální autor.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321919 Verze : 0
Nároky na příkon jsou samozřejmě spojeny s účinností, to s čím počítám je pro zjednodušení od účinnosti "osvobozeno" tedy pokud bude účinost třeba 50% je třeba počítat samozřejmě s dvojnásobkem nutné energie. On tam bude i problém s tím že dané množství je třeba přivést v opravdu krátké době, to ale znamená že to bude buď vysoké napětí nebo velký proud, obojí si vyžaduje rozměrné vodiče pro napájení (buď izolací nebo průřezem).
Co je principem který elektroniku ničí je samozřejmě otázkou, EMI se nabízí, ale zda je to opravdu on je dost nejisté. Článek o tom nemluví. Po pravdě protože vyzařování klesá se čtvercem vzdálenosti, je i třeba zničení letadla dost pochybné, vzhledem k tomu že 200 m je zmíněno jako největší vzdálenost, případné letadlo by tedy muselo letět hodně nízko, aby se dostalo do oblasti působení "zbraně" (tu si představme jako polokouli s poloměrem těch 200m). Mimoto protože sama věc je zřejmě elektronická, naskýtá se otázka, co se stane s ní Smile
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321922 Verze : 0
Ak má zariadenie pracovať ako predpokladáme, teda na likvidáciu polovodičových prechodov, je potrebné aby pracovala okolo jednotiek GHz, napríklad ako mikrovlnka. Vtedy je ťažko uvažovať o všesmerovom šírení. Je možné použiť napr. magnetrón napájaný z batérie VN kondenzátorov. Tým je možné generovať vysokovýkonový impulz. Pri skutočne dokonalom tienení je možné na oddelenie vstupov použiť elektrónku a zvyšok polovodičový. Ovšem musí ísť o celokovové tienenie bez štrbín. Napríklad pre frekvencie okolo 3 GHz sa kovová škatuľa PC správa ako keby bola z papiera. Tak mizerne tieni. Ten výkon 1MW by skôr bol možný ak by sa používal výbuch na generovanie impulzu tak ako sa to rieši v niektorých takýchto zbraniach. Inak označenie EMI je označenie pre elektromagnetickú interferenciu. pre impulzy sa používa EMP.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321939 Verze : 0
dvě poznámky, v textu je 1 GW tedy tisíckrát více a s EMI jsem se setkal běžně při popisu nukleárního výbuchu jako s ElektroMagnetickým Impulzem.
U toho směrového záření si nejsem jist, jak by to fungovalo, ale je to jistě možné, jinak bedna PC není v podstatě žádné stínění a to ani když je spojena s ochraným vodičem, sama bedna je z několika dílů a jejich spojení je docela pochybné, části jsou z plastu (ostatně civilní ztráty jsou zmíněny na konci článku Smile )
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321967 Verze : 0
Jednu malou poznámku k té účinnosti - druhá stránka účinnosti je ta, že ta ztracená energie se v zařízení přemění na teplo. Tj. kdyby to mělo účinnosti 0,5, pak by polovina energie byla naládována do zařízení okolo, ale druhá polovina by se spálila v zařízení samém Wink


Teda ona se obecně může i vyzářit jinak, ale předpoládám, že elmag. vyzařování je podstatou fungování toho čurapantu, takže to nejsou ztráty.


Je to tak - ne?
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321971 Verze : 0

Citace :

Какой принцип положен в основу супер-оружия?


"В настоящее время все системы вооружения оснащены радиоэлектронными компонентами. Если у вас есть мощный и компактный источник радиоизлучения - а мощный, по нашим представлениям, это один гигаватт (ГВт), то всю электронику противника можно единовременно вывести из строя.



Otázka novinára RN: Aký princíp je obsiahnutý v (tejto) superzbrani?


Odpoveď akademika V. Fortova: V súčastnosti všetky zbraňové systémy sú osadené rádioelektronickými súčiastkami. Ak máte mocný a kompaktný zdroj rádiového(elektromagn.) žiarenia - ale (skutočne) mocný, v našej predstave 1 GW (oných 1000 MW), tak všetku elektroniku protivníka možno v okamihu vyradiť z činnosti.


(zdroj: pôvodný príspevok RN, je to prvá otázka v rozhovore)
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321972 Verze : 0
Určitě to bude elektronové dělo!
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321973 Verze : 0
to Jirka, samozřejmě že účinnost bude nějaká (tipnul bych si že od 90% dolů Smile ) a většina energie nevyzářené tím "správným" způsobem se změní na něco jiného (hlavně na teplo, nebo světlo) i to je jedno z úskalí celé věci, tedy problém jak celou věc uchladit, je při malém rozměru a váze docela problém.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321974 Verze : 0
To Bitaxe, jasné, preklepol som ten výkon. K EMI, v našej literatúre sa občas používa aj tento termín, len s ohľadom na mýlenie si ho s interferenciou sa presadzuje aj tu EMP... Nemyslel som to ako kritiku, nie som jazykovedec ktorý miesto vreckovky používa nosoplienku a podobne. Smerový účinok pri takýchto zariadeniach sa robí ľahšie ako všesmer, stačí totiž otvoriť jednu stranu vlnovodu, bežná škatula s PC ak je celokovová vyhovuje ako tienenie do cca 400 MHz, záleží od výrobcu (merali to na jednom pracovisku, tuším vo Vyškove, ale nie som si istý kde). Pokial ide o to teplo, tam hodne záleží na dĺžke impulzu, koľko je to v MWh a akú má akumulačnú schopnosť obal-chladič. Nepredpokladám, že by to pri činnosti niekto držal v ruke.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321975 Verze : 0
vůbec to neberu jako kritiku Smile prostě ten termín znám takhle, pokud jde o vyzářenou energii, otázkou je i jaké jsou ztráty (jak správně zmínil Jirka Vrba) to že impulz bude velmi krátký je velmi pravděpodobné, pokud bude třeba v řádu jednotek μs bude to relativně málo, pro jednu milisekundu je to 280 kWh, takže pro jednu μs to bude 0,28 kWh, pokud bychom počítali žena činnosti zařízení budou ztráty stejné jako se vyzáří ven, je to pořád jen kolem půl kW, což se dá asi uchladit, pokud je stroj dost veliký. Jak to bude na zářiči je otázka, i tam dojde ke ztrátám a nejsem si jist jak moc ztrát se tam změní v teplo.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#321984 Verze : 0
Straty na žiariči sú minimálne, pri vhodnej konštrukcii (vyleštený a postriebrený povrch) a vzhľadom na to, že aj magnetrón je priamo v rezonátore (ak sa pravda tento používa) sú straty pod 0,5%. Dokonca vo Vyškove skúšali ako elektronickú zbraň bežnú mikrovlnnú ruru. Po malých úpravách ktoré zvládne aj trošku šikovnejší amatér dá sa aj táto použiť ako zbraň, samozrejme nie s takýmto účinkom. Nejdem rozpisovať potrebné úpravy a možnosti použitia, aby som nenabádal druhú stranu barikády k pokusom. To by sme sa mohli baviť súkromne.
URL : https://www.valka.cz/05-08-2009-Ruski-vedci-vyvinuli-elektronicku-superzbran-t86861#322022 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více