Main Menu
User Menu

05.04.2009 - Severná Kórea dnes odpálila raketu

Severná Kórea v nedeľu vystrelila raketu s dlhým doletom, uviedla pre tlačovú agentúru AFP juhokórejská kancelária prezidenta. "Raketa bola vystrelená o 11:30:15 (miestneho času, teda o 4:30 SELČ a 15 sekúnd)," uviedla hovorkyňa kancelárie Kim Un-hje.


Japonský veľvyslanec pri OSN Jukio Takasu dnes požiadal o mimoriadne krízové zasadanie Bezpečnostnej rady OSN, aby diskutovala o dnešnom odpálení severokórejskej rakety. Pätnásť členov rady sa zíde dnes o 21.00 h SELČ, informovali diplomatické zdroje OSN.


Zdroj: www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305813Verze : 0
MOD
Z pohľadu USA majú právo na výskum kozmu asi len ich spojenci.... Chápem výhrady Japonska proti zvolenej trase, pretože existovala určitá možnosť že pri zlyhaní mohli časti rakety dopadnúť na ich územie - ale táto hrozba je akútna na celom svete (vždy môže nejaký satelit zlyhať a padnúť práve Japonsko, bez ohľadu na to či bude severná kórea robiť skúšky, alebo nie - ako by sa tvárili keby im tam dopadol nejaký US satelit?).


Vítam KĽDR v klube kozmických mocností.....Mimochodom ( spravy.pravda.sk ):

Citace :

Obama označil krok KĽDR za "porušenie pravidiel"


Americký prezident Barack Obama, ktorý sa v Prahe zúčastní summitu USA – EÚ, v nedeľu vo vyhlásení odsúdil severokórejské odpálenie rakety dlhého doletu. Označil ho za jasné porušenie pravidiel a krok, ktorým sa KĽDR ešte viac izolovala od medzinárodného spoločenstva.O akých pravidlách to hovorí?
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305822Verze : 0
MOD
problem je, ze ta raketa vubec nemusela nest satelit, ocividne se jednalo o vojensky test, protoze k cemu by hladovejici severni koreji byl asi tak komunikacni satelit v kosmu, mi neni uplne jasne.
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305823Verze : 0
MOD
Třeba na hlídání zda jim neutíkají lidé přes čáru do sousedních států Smile
Je otázkou co raketa nesla, na druhou stranu, ani dnešní "kosmické" velmoci nevynášely satelity při testech rakety, obvykle byl nosič otestován a teprve posléze osazen satelitem (i tak jich je dodnes část ztracena pro selhání nosiče).
Nechci řešit zda má Korea právo na podobné zkoušky, co je ale faktem, je že se opět ukazuje že pokřik proti radaru, případně jakékoli jiné obrané věci, je poněkud nesmyslný. Podobné země dnes možnost, byť omezeného, útoku mají a zpochybňovat to je docela hloupé.
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305832Verze : 0
Je pravda že zo satelitu sa nenajedia. Ale možno si miestni hlaváči myslia že so satelitom nad hlavou sa ich obyvateľstvu bude spokojnejšie umierať od hladu... Satelit možno raketa niesla - takú kópiu Sputnika 1 dnes robia asi aj na základných školách...
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305839Verze : 0
MOD
Bite, problém je v tom že právě proti KLDR je američanům ten radar platnější tam kde je než u nás.


Podle mě je toto celé pouze korejskou ekonomiku dle ruinující gesto a osobně bych se neobával útoku balistickými střelami z KLDR či Iránu (pokud by z jeho strany existovala reálná hrozba tak nepochybuji že si ji Izraelci vyřeší stylem Osirak-nemám jim to za zlé, jsou cíl no.1).Z KLDR je to i dle fyziky blbost a Iránci jako takoví mají cílů dost na to aby plýtvali raketu na ČR či SR (nehledě k tomu že odpal balistické rakety je z hlediska útoku dnes sebevražda protože vzhledem k tomu že jaderný klub se zavázal společně na jakýkoli útok kohokoli odpovědět stejnou mincí, i kdyby odpálili jedinou střelu tak výsledkem bude přetavení útočícího státu v radioaktivní sklo a to si Iránci netroufnou).
Čeho se můžu oprávněně bát je možnost že nám sem jadernou hlavici někdo doveze v náklaďáku nebo ji naloží do nákladního letounu (což ho může ponechat v anonymitě).Ovšem napadení balistickými střelami?To je pro nás hrozba spíše ze strany USA (ne, opravdu nevěřím že USA by jaderné zbraně ve válce nepoužily pokud by byla alespoň malá naděje že by jadernou válku mohli vyhrát), Ruska, Číny a dalších zemí jaderného klubu (pro takový konflikt už má protiraketová obrana určitější význam byť pokud by chtěly jaderně vydírat tak k tomu mají vhodnější prostředky jako kupříkladu strategické bombardéry s možností jejich odvolání což u odpálené balistické střely dost dobře nejde Smile ) než od tzv.Osy zla či Osy rozkladu chcete-li.
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305852Verze : 0
Juhokórejský minister obrany Lee Sang-hee povedal, že "prvý, druhý aj tretí stupeň rakety dopadol do oceánu a na orbitu sa nič nedostalo". AFP sa pri podobnom tvrdení odvoláva na americkú armádu.


Predstavitelia americkej armády povedali, že na obežnej dráhe nezostal žiaden objekt.


www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305853Verze : 0
MOD
No pokud jde o radar, případně další podobná zařízení, je mi celkem fuk k čemu budou američanům, to je jejich problém, mne se týká tahle země a přilehlé okolí, což znamená že jakákoli obrana je dobrá. To že Korea něco takového vlastní a může použít, je zároveň o tom že to taky může komukoli prodat (třeba i prostřednictvím někoho kdo chce z místního ráje pryč). Spoléhat se že Izrael za nás vyřeší Irán je dost hloupé, museli by letět přes území ovládané US a to není až tak snadné jako zaletět do sousedství. Mimo to víra v "jaderný klub" je asi taková jako víra ve Francii v letech třicátých. Po pravdě nevěřím že by se na něčem shodli, že by postupovali společně a už vůbec že by nás vytrhlo to že někdo udělá z odpálivší země kluziště. To je asi jako věřit že hrozba trestu zabrání vraždě, navíc pokud to udělá "nezávislá skupina, bude se to leta vyšetřovat a nakonec to vyšumí.
URL : https://www.valka.cz/05-04-2009-Severna-Korea-dnes-odpalila-raketu-t83334#305872Verze : 0