Main Menu
User Menu

05.02.2010 - BAE Systems zaplatila mimosoudní pokutu a kauza Gripen skončila

Zbrojovka BAE Systems musí zaplatit pokutu 280 miliónů liber za svůj způsob jednání v Saúdské Arábii a v Tanzanii, uvedla v pátek BBC. Firma se přiznala, že klamala úřady ohledně plateb, které jí "s velkou pravděpodobností" pomohly získat kontrakty na zbraně. USA a Velká Británie tento případ vyšetřovaly osm let. Nakonec BAE přistoupila na to, že oběma státům zaplatí vysokou pokutu a nepůjde před soud. BAE se přiznala, že vytvářela nepravdivá prohlášení pro americkou vládu. Je to poprvé, kdy při šetření podobných obvinění spolupracovaly dva státy.

Tento vývoj znamená i zastavení stíhání rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho obviněného v souvislosti s korupční aférou kolem prodeje stíhaček Gripen. Před týdnem ho obžaloval britský protikorupční úřad SFO kvůli korupci související s plánovaným prodejem stíhaček JAS-39 Gripen do České republiky, Maďarska a Rakouska. Pokud jde o dodávky letadel do ČR a Maďarska, byla porušena pravidla pro transfery citlivých amerických technologií, tvrdí BBC. Vzhledem k tomu, že bylo uzavřeno vyšetřování celého BAE, SFO v pátek uvedl, že stíhání Mensdorffa-Pouillyho ruší.

Zdroj:
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/05-02-2010-BAE-Systems-zaplatila-mimosoudni-pokutu-a-kauza-Gripen-skoncila-t92294#345445Verze : 0