Main Menu
User Menu

04.03.

4.3.


4.3.1916                  
 
Francie
Verdun: začiatok druhej fázy - nemci odrazení pri Poivre Hill.
Rusko
Ruská armáda sa vylodila pri Atine (Východne od Trabznu)
Německo
"Moewe" dosiahla Nemecko
Portugalsko
Portugalsko obsadilo Nemecké loďstvo v Lourenco Marques.
Osmanská říše
Pokus o atentát na Enver Pashu.
4.3.1918
 
Rusko
Rada lidových komisařů schválila dekret o zřízení Nejvyšší vojenské rady pro řízení obrany země a organizaci ozbrojených sil.
4.3.1919
 
Rusko
Začátek útoku Sibiřské armády generála Gajdy ve směru na Vjatku a Kamu.
4.3.1921
 
SSSR
V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Abcházska ASSR.
4.3.1933
 
USA
V USA se ujal prezidentského úřadu Roosevelt a vyhlásil tzv. New Deal (program státních opatření, jimiž měly být překonány neduhy amerického politického a hospodářského systému).
4.3.1941
 
Norsko
Britské loďstvo útočilo na souostroví Lofoty (severní Norsko) a potopilo 10 německých lodí. Na Lofotách u severního Norska proběhlo první nasazení nově vzniklých anglických speciálních jednotek "Commandos".
Egypt
Britský expediční sbor zahájil přesun z Egypta do Řecka.(operace "Lustre"). Do 24. IV. bylo přesunuto 58 000 vojáků.
Německo
Princ regent Pavel jednal s Hitlerem na Berghofu o přistoupení Jugoslávie k paktu tří mocností.
4.3.1942
 
Pacifické válčiště
Holandská vojska zahájila ústup ze západní části Jávy k Bandungu.
Slovensko
Vznik vojenského druhu najvyššieho štátneho vyznamenania Slovenskej republiky (1939-1945) - Radu kniežaťa Pribinu, niekedy označovaného ako Rad kniežaťa Pribinu s mečmi.
4.3.1943
 
SSSR
Střed a levé křídlo Voroněžského frontu dosáhly čáry Sumy, Lebedin, Opošňa (30 km jižně od Achtyrky), Ochočaje. 3.tanková armáda musela čelit náporu německé 4.tankové armády, která vyrazila k útoku z prostoru Melichovky, Ochočaje. Sovětská vojska během útoku západně od Rževa osvobodila Olenino a železniční stanici Čertolino. V Kurské oblasti osvobozena Sudža.

Začala sa útočná činnosť Severozápadného frontu v priestore Starej Russy trvajúca do 17.3

Německá armáda zahájila ofenzívu na Charkov.
Francie
Britské a americké letectvo provedlo nálet na Le Mans.
Pacifické válčiště
Ve snaze posílit svou posádku na Nové Guineji vysílají Japonci z Rabaulu pěší divizi v osmi transportech se silným doprovodem torpédoborců. V sérii leteckých útoků, jež začaly 2. a pokračují až do 4. března je potopeno všech osm tranportů včetně torpédoborců Širajuki, Tokicikaze, Arašio a Asašio.

Americká letadla dokončila likvidaci japonského konvoje do Lae. 4 zatím nepoškozené torpédoborce se vrátili do Rabaulu. Dva poškozené z předešlého dne byli potopeny a na hladině zůstali jen stovky trosečníků. Jelikož se odmítali vzdát, uspořádali na ně Američané lov a většinu jich rozstříleli. Americké ztráty během bitvy činili 5 letadel oproti 30 japonským. Potopení konvoje, bylo velikým americkým vítězstvím.
4.3.1944
 
SSSR
Vojska 2. pobaltského frontu zakončila starorussko-novorževskou operaci. Postoupila až o 160 km.

1. ukrajinský front zahájil proskurovsko-černovickou útočnou operaci (proti německé 1. tankové a 4. tankové armádě). První den postoupil o 15 až 30 km.
Pacifické válčiště
Čínská vojska obsadila Mainkain, americké jednotky Walawbum (Barma).

Na Zelených ostrovech dokončili Američané letiště. Protože pro Japonce začal Rabaul ztrácet význam jako námořní základna, začali budovat novou na ostrově Kavieng. Z nově vybudovaných vzletových drah, ale měla americká letadla Kavieng na dosah a začala ho pravidelně navštěvovat.

Na Admiralitivní ostrovy dorazily Američanům další posily, včetně 7. jízdního pluku. (Jednalo se o nástupce slavné 7. kavalerie poražené Siuxi). Nyní zahájili Američané na Los Negros postup a čištění ostrova od nepřítele.
Argentina
Zastupující státní tajemník Stettinius prohlásil, že USA nenaváží diplomatické styky s novou argentinskou vládou, neboť zaujímá proněmecké stanovisko. 9.3. podal prezident Ramírez demisi. Novým prezidentem Farrell. 30.4. odvolaly USA a Vel. Brit. své velvyslance z Argentiny. 7.7. byla argentinská vláda reorganizována (plk. Perón jmenován místopředsedou vlády).
4.3.1945
 
Německo
Vojska 2. běloruského frontu (19. armáda generála Kozlova) se zmocnila Koslinu (Koszalin).

1. běloruský front pronikl k Baltskému moři západně od Kolbergu (Kolobrzeg). Pomořanské uskupení nepřítele bylo rozděleno. Hlavní síly 1. běloruského frontu se vrátily do původních postavení.

Americká 9., kanadská. 1. a britská 2. armáda se setkaly v prostoru Geldern. Americká 1. armáda překročila řeku Kyll. Americká 3. armáda útočila ve směru na Bonn.
Jugoslávie
Německá skupina armád "E" vyklidila Visegrad na řece Dravě (Jugoslávie)
Finsko
Finsko prohlásilo, že je ve válečném stavu s Německem s platností od 15.09.1944.
Egypt
V Káhiře skončil panarabský kongres.
Itálie
Z talianskeho mesta Udine začalo operovať Sonderkommando Sommer. "Zvláštne komando" bolo do oblsti vyslané za účelom sledovania nepriateľských vojsk v okolí Gótskej obrannej línie. Bolo vyzbrojené preiskumnými lietadlami Arado Ar 234B-1, ktoré mohli vo výške 12 000 m nerušene získavať informácie o pohyboch spojeneckých vojsk.
Pacifické válčiště
Na Iwodžimě přistála první superpevnost B-29.
4.3.1959
 
Československo
Začalo sa plenárne zasadanie ÚV KSČ (trvalo do 5.3.), na ktorom boli prerokované závery všenárodnej diskusie o zvyšovaní životnej úrovne pracujúceho obyvateľstva, uskutočnenej na podnet ÚV KSČ v novembri 1958.
4.3.1969
 
USA
President Nixon pohrozil obnovením bombardování Severního Vietnamu odvetou za pokračující ofenzívu Vietkongu na jihu.
4.3.1979
 
Uganda
Vpád tanzanijských vojsk do Ugandy. bez větších obtíží drtí režim Idi Amina. 11. března přichází Aminovi an pomoc Libijské jednotky, avšak bezúspěšně.
URL : https://www.valka.cz/04-03-t74264#263500Verze : 0