Main Menu
User Menu

04.02.2011 - Izraelci proti teroristům trénují myši, dovedou odhalit výbušniny

Bezpečnostní kontroly na letištích budou mít možná na starosti myši. Izraelští vědci sestrojili detektor, který je vzhledem podobný tělesnému skeneru. Uvnitř ale ukrývá tři komory a v každé z nich čenichá osm speciálně vytrénovaných myší. Dnes to napsal na internetových stránkách magazín NewScientist.

Prohlídka se podobá průchodu běžným detekčním zařízením. Cestující se pod rámem detektoru na okamžik zastaví, aby se vzduch, který místem proudí, dostal k myším. Jakmile zaznamenají stopu jedné z osmi klíčových výbušnin, jejichž pachu jsou vycvičeny se vyhnout, uchýlí se do postranní komory, což spustí poplach. Aby se vyloučily falešné alarmy, musí takto zareagovat nejméně dva hlodavci.

Zařízení prošlo loni testem. V jednom z telavivských obchodních domů cvičené myši správně odhalily z tisícovky nakupujících 22 lidí, kteří u sebe měli cvičné vzorky výbušnin.

zdroj: www.ceskenoviny.cz

www.newscientist.com - původní článek
URL : https://www.valka.cz/04-02-2011-Izraelci-proti-teroristum-trenuji-mysi-dovedou-odhalit-vybusniny-t110254#388716Verze : 0
Diskuse
To mi připomíná výcvik velkých Afrických krys na hledání min - nedávno to bylo i v jakémsi cestopisu. Čich prý stejně citlivý jako pes nebo lepší, ale krysa není dost těžká na to, aby minu odpálila.
URL : https://www.valka.cz/04-02-2011-Izraelci-proti-teroristum-trenuji-mysi-dovedou-odhalit-vybusniny-t110254#389424Verze : 0