Main Menu
User Menu

02.03.

2.3.


2.3.1796                  
 
Francie
Napoleon je vymenovaný za veliteľa talianskej armády (vymenil generála Schérera, ktorý odmietol vykonať Napoleonom navrhnutý plán). Napoleonova armáda mala asi 30 000 bojaschopných vojakov a 30 diel.
2.3.1916
 
Osmanská říše
10.1. - 2.3. Erzerumská operace - Dobytím Erzerumu zbavila ruská vojska Turky důležitého prostoru a základny v Zakavkazí
2.3.1918
 
Rusko
V Kyjevě na Ukrajině se srazil 2. čs. střelecký pluk "Jiřího z Poděbrad" s Němci na velkém mostě přes řeku Dněpr. Teprve tři dny předtím pluk do Kyjeva dorazil po dlouhém usilovném pochodu. V boji se podařilo postup Němců přes most čs. legionářům zadržet.
2.3.1919
 
Rusko
Dobrovolnický sbor gen. v.d.Goltze a libavský oddíl hr. Livena dobyl Vindavu.
2.3.1938
 
SSSR
V Moskvě (do 12.3.) probíhal proces s tzv. Pravicově-trockistickým antisovětským blokem. Odsouzeni a popraveni byli N. Bucharin a A. Rykov (v letech 1924-1930 předseda rady lidových komisařů).
2.3.1940
 
SSSR
Sovětská vojska pronikla k Vyborgu.
Norsko /
Švédsko
Norská a švédská vláda odmítly průchod cizích vojsk přes své území do Finska.
Francie
V Paříží byla podepsána dohoda o převedení československých letců z cizinecké legie do československé armády.
2.3.1941
 
Francie
Britský nálet na Brest a Calais
Bulharsko
Německá 12. armáda (maršál List) vstoupila do Bulharska. Německý VIII. letecký sbor se přesunul na letiště v Plovdivu a Sofii.
Nizozemí
Britský nálet na Rotterdam.
Velká Británie
Velká Británie přerušila diplomatické styky s Bulharskem.
2.3.1942
 
Pacifické válčiště
Japonské těžké křižníky Nači, Haguno, Ašigara a Mjóko admirála Takagiho se 4 torpédoborci potopily při pokusu o únik z Jávského moře anglický těžký křižník Exeter. (Loď, která na začátku války pomohla potopit německou kapesní bitevní loď Admirál Graf Spee). S lodí se potopili i kapitán Gordon a torpédoborce britský Ecounter a americký Pope.
Filipíny
Japonská vojska se vylodila u Zamboangy (ostrov Mindanao).
Austrálie
Austrálie vyhlásila Thajsku válku.

2.3.1943
 
SSSR
TASS uveřejnil zprávu o prohlášení polské vlády v Londýně z 25.2.1943 o polsko-sovětských vztazích. Polská vláda požadovala zachování územního státu quo k 1.9.1939. Sdělení TASS hodnotilo tento postoj jako nerespektování historického práva ukrajinského a bělorusského národa žít jednotně ve svých národních státech.

Západní a Kalininský front zahájily rževsko-vjazemskou útočnou operaci. Německá 1.tanková armáda generála Mackensena znovu dobyla Slavjansk. Hothova 4.tanková armáda vytvořila u Balakleje předmostí na Severním Donci.
Pacifické válčiště
Ve snaze posílit svou posádku na Nové Guineji vysílají Japonci z Rabaulu pěší divizi v osmi transportech se silným doprovodem torpédoborců. V sérii leteckých útoků, jež začaly 2. a pokračují až do 4. března je potopeno všech osm tranportů včetně torpédoborců Širajuki, Tokicikaze, Arašio a Asašio.

Americký hlídkový letoun spatřil japonský konvoj směřující k Lae a z Papui vzlétla vlna 12 létajících pevností a 17 Liberátorů, které byli vyzbrojeny novými pumami, explodujícími se zpožděním 5 vteřin. 24 doprovodných stíhaček Zero nedokázalo pohromě zabránit. Jedna dopravní loď se potopila a 2 další byli těžce poškozeny. Doprovodné torpédoborce zachránili 950 trosečníků. (Američané útočili na konvoj po 3 dny).
Německo
Uskutočnil sa spojenecký nálet na Berlín.
Středomořské válčiště
Němci zahájili ústup z Tuniska.
2.3.1944
 
SSSR
Maršál Žukov jmenován velitelem 1. ukrajinského frontu.

O plánoch sovietskej pomoci protifašistickému vystúpeniu na Slovensku rokovali v Moskve československí vojenskí predstavitelia so sovietskymi generálmi Golikovom, Fokinom, Žukovom a Jevstignejevom.
Německo
Berghof navštívil berlínský oční specialista aby vyšetřil Hitlerovi oči. Jeho diagnóza zněla: "drobné krvácení v zadní komoře oční", a Morellovi doporučil, aby se Führer každého dne podrobil dvěma čtvrthodinovým celkovým relaxacím doprovázených pakod možno horským sluncem. Měl se vyhnout zbytečnému rozrušování.
Pacifické válčiště
Američanům na Los Negros dorazily posily. V noci Japonci znovu zaútočili. Dobře připravená obrana s čerstvými jednotkami ale odolala, kosila jednu lidskou vlnu za druhou a Japonci se vyčerpali. K dalším útokům již nedošlo.
2.3.1945
 
Německo
Vojska 2. běloruského frontu vedla boje severozápně od města Neustettin (Szczecinek).

Americká 3. armáda obsadila Krefeld a Trier.
Jugoslávie
V Bělehradě se ustavila regentská rada zastupující krále Petara II.

Filipíny
Američané prohlásili Corregidorskou operaci za skončenou. V bojích zahynulo 215 Američanů a 790 bylo zraněno. Japonské ztráty byly opět katastrofální. 4 500 mužů padlo v boji, 500 zůstalo zasypáno v podzemí, 200 bylo zabyto při pokusu ostrov opustit a jen 19 bylo zajato. Generál MacArthur opět po 3 letech vstoupil na ostrov a byla zde slavnostně vztyčena americká státní vlajka.

Americká 40. divize bojující na Luzonu proti skupině Kembu v Zambaleském pohoří, musela být vystřídána 43. divizí.
2.3.1946
 
Vietnam
Ho Či Min je zvolen prezidentem Vietnamské komunistické demokratické republiky, která je Francií o čtyři dny později uznána jako "volný stát" Francouzské unie.
2.3.1948
 
Československo
V Bratislave sa konala celoštátna konferencia národohospodárskych pracovníkov z KSS.
2.3.1965
 
Vietnam
Byla zahájena operace Rolling Thunder, když více jak 100 stíhacích bombardérů zaútočilo na cíle v Severním Vietnamu. Ačkoliv měla trvat jen 8 týdnů, nakonec tato operace trvala 3 dlouhé roky. První americké útoky byly také zaměřeny na Ho Chi Minhovu stezku. V průběhu války byla stezka často bombardována pouze s malým výsledkem. Po každém útoku bylo poškození a krátery po pumách opraveny ženami - stavařkami. V Severním Vietnamu se cílem staly sklady paliv a továrny. Vietnamci reagovali na letecké útoky decentralizací jejich průmyslové výroby a dodávek, aby minimalizovali možnost zničení během náletů.
2.3.1968
 
Vietnam
48 vojáků bylo zabito v léčce u letiště Tan Son Nhut v Saigonu.
2.3.1969
 
SSSR /
Čína
Propukají čínsko-sovětské pohraniční srážky na řece Ussuri.
2.3.1978
 
SSSR
Let do vesmíru, ktorého sa zúčastnil Vladimír Remek.
URL : https://www.valka.cz/02-03-t74262#263498Verze : 0