Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Bitva u Blenheimu 13.8.1704

  🕔10.07.2022

  Bitva u Höchstädtu, v anglofonním světě známá spíše jako bitva u Blenheimu je jednou z nejdůležitějších bitev válek o španělské dědictví. Odehrála se 13. srpna 1704 poté, co síly francouzsko-bavorské aliance svým váháním promeškaly jak příležitost vpadnout do dědičných zemí rakouských Habsburků, tak možnost rozdrtit jednotlivá bojová uskupení protifrancouzské koalice a umožnily svým nepřátelům se spojit. Bitva skončila drtivou porážkou francouzské strany a ovládnutím Bavorska protifrancouzskou koalicí.

 • Jaderné strategické koncepce Západu ve studené válce

  🕔10.03.2004

  Článek se věnuje stručnému hodnocení čtyř nejvýznamnějších strategických koncepcí západních mocností (hromadná odveta, pružná reakce, MAD a SDI).

 • Bezejmenní mrtví z Wetterfeldu - krvavé jaro 1945 v Bavorsku

  🕔18.08.2019

  Před nedávnem začal upomínat jeden pamětní kámen asi na 50 lidí, kteří byli dne 23. 4. 1945 zavražděni v Gemeindehölzlu u Wetterfeldu. Přesto jsou zde všichni až dosud bezejmenní. Pamětní kámen zobrazuje jen vyryté rýhy. Co se tenkrát stalo u Wetterfeldu? To se pokouší dokumentovat tento článek přeložený z originálu Roberta Wernera.

 • Boirault č.1

  🕔27.12.2021

  24.8.1914 formuloval plukovník Jean Baptiste Estienne víziu o terénnych vozidlách, ktoré by určovali smerovanie novodobého vojenstva, kedy predpovedal radikálnu zmenu. Nehybnú zákopovú vojny mali zmeniť obrnené vozidlá vybavené zbraňami, ktoré boli schopné pohybovať sa v teréne.

 • AMX-50

  🕔27.12.2021

  AMX 50 byl francouzský tank z období bezprostředně po druhé světové válce. Byl navržen jako nástupce francouzských středních, těžkých a hlavních bojových tanků a obsahoval mnoho pokročilých prvků. Koncem padesátých let byl však kvůli nepříznivým ekonomickým a politickým okolnostem po značných průtazích ve vývoji zrušen.

 • Boeing P-12E

  🕔29.10.2021

  Kořeny hlavní verze P-12, P-12E, byly v Boeingu Model 218, soukromém stroji, na kterém firma testovala nové konstrukční prvky. V podstatě šlo o P-12B s kovovým poloskořepinovým trupem, který firma prvně otestovala na XP-15, a hřbetem přecházejícím v opěrku hlavy. Směrovka byla původně shodná s P-12B, později byla nahrazena vyšší a oblejší.

 • Boje o Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, díl 1.

  🕔05.05.2009

  Na konferenci Arcadia, která se konala krátce po vypuknutí tichomořské války, bylo sice stanoveno, že prvořadý úkol pro americké ozbrojené síly bude vypořádání s Německem, ale zdaleka ne všichni vysocí američtí důstojníci byli tohoto názoru. Asi nejvýznamnějším odpůrcem defenzivní strategie v Tichomoří byl vrchní velitel amerického vojenského námořnictva admirál E. J. King. King nemohl proti koncepci války, přijaté nejvyššími místy vystupovat otevřeně, to by se byl stal pro prezidenta Roosevelta jako velitel námořnictva neúnosným. Proto zvolil v Pacifiku takzvaně obranně-útočnou strategii. Podlé této teorie, nebylo možno poskytnout nepříteli čas, aby se na nově získaných územích v jižním Tichomoří pevně usadil a vybudoval tam silné námořní a letecké základny.

 • Boje o Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, díl 2.

  🕔13.03.2010

  7. 8. 1942 v dopoledních hodinách se Japonci, informovaní o americkém výsadku na Tulagi a Guadalcanalu, rozhodovali, jak udeřit na americké expediční síly. Velitel oblasti viceadmirál Guniči Mikawa jednal okamžitě. Narychlo shromáždil v přístavu Rabaul na ostrově Nová Británie skupinu šesti dopravních lodí, na které nechal nalodit několik set mužů a zásoby a v nedostatečném doprovodu jednoho torpédoborce uskupení urychleně odeslal ke Guadalcanalu.

 • Boje o Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, díl 3.

  🕔03.03.2013

  Tokijský hlavní stan zpočátku považoval spojenecké vylodění v jižních Šalomounech za epizodní záležitost v rámci svých strategických zájmů v Tichomoří. Situace se změnila v okamžiku, kdy Američané uvedli v krátké době do provozu Hendersonovo letiště, neboť v tu chvíli si Tokio uvědomilo, že ztratí-li Guadalcanal natrvalo, tamní letecká základna podstatně oslabí japonské pozice v celé oblasti.

Celkem je zde 6680 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Boje o Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, díl 4.

  🕔07.03.2013

  Dne 1. 9. 1942 začaly vyloďovací čluny z útrob dopravní lodi Betelgeuse, která právě připlula ze základny Noumeé na Nové Kaledonii na příkaz viceadmirála Ghormleyho, velitele jihotichomořské oblasti, převážet na břehy ostrova Guadalcanal na 390 mužů z 6. praporu mořských včel a s nimi ženijní materiál, dva buldozery a šest 127mm pobřežních děl. Mnoho námořních pěšáků, kteří pomáhali s vyloděním anebo jen tak přihlíželi v přístavišti, pozorovalo se zájmem, jak z člunů vystupují vojáci, kteří nebyli zrovna mladí a mnozí již s vlasy prokvétající šedinami a vyzařující sebejistotu zkušených mužů...

 • Napoléon Bonaparte

  🕔27.06.2022

  Francouzský vojevůdce a státník, císař v letech 1804–1814 a poté sto dní na přelomu jara a léta 1815. Během Velké francouzské revoluce udělal závratnou kariéru: ve 24 letech byl generálem, krátce po třicítce prvním mužem ve státě a na vrcholu své moci ovládal většinu západní Evropy. Rychlý byl i jeho pád; závěr života strávil ve vyhnanství. Napoleon bývá vzorem vojevůdcovských schopností a cílevědomosti, na druhou stranu však projevoval lhostejnost k lidem, v nichž viděl jen prostředky svých cílů. Dokázal národ vybičovat k nesmírnému úsilí, ovšem za cenu obrovských obětí na lidských životech. Jen francouzských občanů během napoleonských válek zahynulo více než milion.

 • Bitva u Abúkíru

  🕔19.06.2007

  Na jaře roku 1798 Napoleon Bonaparte chystal velkou invazi do Egypta. Direktorium v jeho osobě cítilo hrozbu, proto ochotně dalo k tomuto tažení svolení. Smyslem této akce bylo odříznout Anglii od jejích kolonií a ohrozit kolonie v Indii.

 • HMS Ark Royal (1914)

  🕔23.07.2022

  HMS Ark Royal byla první lodí navrženou a postavenou jako nosič hydroplánů. Za první světové války se Ark Royal účastnila gallipolské kampaně na počátku roku 1915 a její letouny prováděly letecké průzkumné a pozorovací mise. Její letouny později podporovaly britské jednotky na makedonské frontě v roce 1916, než se vrátila do Dardanel, aby působila jako zásobovací loď pro všechny hydroplány operující v oblasti. V lednu 1918 několik jejích letounů neúspěšně zaútočilo na německý křižník SMS Goeben, když vyplul z Dardanel, aby zaútočil na spojenecké lodě v oblasti. Později v roce loď oblast opustila, aby podpořila hydroplány provádějící protiponorkové hlídky nad jižním Egejským mořem.

 • Schneider CA

  🕔28.12.2021

  Schneider byl inspirován potřebou překonat patovou situaci zákopové války, která na západní frontě panovala po většinu Velké války. Byl navržen speciálně k otevírání průchodů pro pěchotu skrz ostnaté dráty a následnému potlačování německých kulometných hnízd.

 • AMX-40

  🕔27.12.2021

  AMX-40 byl francouzský tank vyvinutý společností GIAT v posledních fázích studené války jako exportní tank, který nahradil starší AMX-32. AMX-40 byl navržen jako levný tank orientovaný na armády s menšími rozpočty na obranu, měl lehce pancéřovanou korbu a dobrou pohyblivost s výkonným 120mm kanónem. Nebyl o něj však zájem, takže projekt byl v roce 1990 zastaven.

 • Valka.cz bez reklam? Premiový účet!

  🕔23.02.2022

  Používáte adBlock? Obtěžují vás reklamy? Nás také, ale bez nich tento server udržet v provozu nejde. Nabízíme vám ale možnost prohlížet naše stránky zcela bez reklam i bez adBlocku!

 • Rotník Jozef Jančovič

  🕔25.06.2022

  Dňa 29. marca 1943 odštartovali rotník Jančovič a rotmajster Cyprich na pohotovostný let proti sovietskym bombardérom. Boj sa preniesol až nad Azovské more, kde boli slovenskí stíhači napadnutí skupinou stíhacích LaGG-3. Jančovičov Bf 109 G-2 bol nepriateľskou paľbou ťažko poškodený, pričom aj Jančovič utrpel ťažké poranenie na ľavej nohe. Podarilo sa mu doletieť až na pobrežie kde núdzovo pristál,

 • Air Vice Marshal Sir Keith Park

  🕔09.09.2003

  Novozélanďan, který sloužil jako vysoký důstojník RAF. Byl veteránem z ANZAC Gallipoli a velitelem královského letectva za druhé světové války a byl pověřen velením 11. skupiny RAF - skupiny zodpovědné za obranu jihovýchodní Anglie a Londýna. Vzhledem ke strategickému významu a geografické poloze vůči náletům Luftwaffe nesla Parkova skupina hlavní tíhu bitvy o Británii.
  „Pokud někdo vyhrál bitvu o Británii, pak to byl on. Nevěřím, že je doceněno, jak moc tento jediný muž svým velením, klidným úsudkem a schopnostmi přispěl k záchraně nejen této země, ale i světa“. Lord Tedder.

Celkem je zde 6680 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky