Main Menu
User Menu
Reklama
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Záznam Teheránské konference

  🕔16.01.2005

  Teheránská konference (s krycím názvem Eureka) byla jednou z vrcholných spojeneckých konferencí druhé světové války. Šlo o vůbec první společné osobní setkání hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie v tomto období. Jednání sovětského vůdce J. V. Stalina, amerického prezidenta F. D. Roosevelta a britského premiéra W. Churchilla (tzv. Velké trojky) se konalo od 28. listopadu do 1. prosince 1943 v íránské metropoli Teheránu. Byla zde projednávána především další taktika v boji proti mocnostem Osy, a rovněž bylo nastíněno poválečné uspořádání Evropy, zejména otázka Polska. Hlavním výsledkem konference byl závazek západních spojenců otevřít ve Francii druhou frontu proti nacistickému Německu. V důsledku tak už byl položen základ budoucího rozdělení sfér vlivu v Evropě, které bylo na následujících setkáních Velké trojky už jen potvrzeno.

  Přepis rozhovorů

 • Budeme se bránit - díl VIII. (Sebeobrana krátkými palnými zbraněmi - pistole a revolvery)

  🕔23.10.2023

  Tento článek si neklade za cíl naučit někoho střílet, či pomoci s výběrem zbraně. Literatury na toto téma je na trhu dost, a to jak české, tak zahraniční. Článek spíše akcentuje nejvíce opojímenou část sebeobrany s krátkými palnými zbraněmi - realitu skutečného střetnutí.

 • Železný Arnošt

  🕔29.02.2004

  Arnošt Steiner byl český voják, plukovník a válečný hrdina, jenž se v rámci 1. československého armádního sboru pod velením Ludvíka Svobody zúčastnil všech bitev od Sokolova přes Kyjev, Bílou Cerkev, Žaškov a Duklu, aby společně se svými spolubojovníky dorazil v květnu 1945 do Prahy. Legendárním se stal zejména v bojích na Dukle při dobývání kóty 534 a Hyrowy hory, kdy si vydobyl přezdívku Železný Arnošt, protože nezraněn přežil i v situacích, kdy to podle spolubojovníků přežít nebylo možné. 

 • Král Geiserich

  🕔08.02.2007

  Geiserich nebo Genseric byl král Vandalů a Alanů v letech 428–477 n. l. a jedna z klíčových postav doby stěhování národů. Za jeho vlády se kmen Vandalů ocitl mezi mocnými politickými hybateli tehdejší Evropy.

 • Panzer-Brigade 103

  🕔15.10.2023

  V červenci 1944 bylo na přímý Hitlerův rozkaz zformováno 10 tankových brigád číslovaných 101 až 110 s úkolem zadržet sovětský postup do Říše. Tyto vysoce mobilní jednotky dokázaly rychle a efektivně reagovat na lokální průlomy fronty, ale nepříznivou strategickou situaci nezvrátily. Většina z nich byla během pozimu rozpuštěna a začleněna do tankových divizí. Tanková brigáda 103 byla nasazena až do března 1945.

 • CAS 30-S3VH

  🕔14.10.2023

  CAS je určen k zásahům při dopravních nehodách, technických haváriích, ekologických haváriích a pro asistence při bojových a cvičných činnostech vojsk, kde je zvýšené riziko vzniku požáru.

 • VK 28.01 Mehrzweckfahrzeug

  🕔14.10.2023

  Že je projekt štandardizovanej platformy VK 28.01 "Mehrzweckfahrzeug" málo známy? Čo tak ešte jeho plánovaná verzia pre pohyb po koľajniciach?

 • GKN Saxon

  🕔05.09.2023

  Saxon je obrněný transportér používaný britskou armádou a dodávaný v malých počtech různým zahraničním organizacím. Byl vyvinut společností GKN Sankey na základě dřívějších projektů AT 100 IS a AT 104 a měl být nahrazen systémem Future Rapid Effect System.

 • Harrisova bitva o Berlín - Nezdařený pokus o ukončení války

  🕔01.02.2013

  "Zachování morálky se v Německu stalo nejtěžším problémem, s jakým se domácí úřady potýkají. Povědomí o plném rozsahu důsledků vzdušného útoku se od zničení Hamburku rozšířilo do všech částí země a všeobecně převažuje postoj, že je třeba za každou cenu dospět k míru a zabránit ničení dalších německých měst."


  Zpravodajská služba Královského letectva, listopad 1943

Celkem je zde 7031 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Bitva o atol Makin (vylodění a pozemní operace)

  🕔07.04.2009

  Již v lednu 1943, kdy se na Guadalcanalu stále ještě bojovalo, předložil admirál King na konferenci v Casablance plán dalších bojových operací v pacifické oblasti. Podle něj měl být další útok proti Japonsku veden přes ostrovy středního Pacifiku. Proti tomu se ale rozhodně postavil generál MacArthur. Ten požadoval, aby hlavní směr útoku vycházel z oblasti Šalamounových ostrovů a poté pokračoval přes Filipíny a Tchaj-wan až k Japonsku.
  Kde se bude bojovat po Guadalcanalu?

 • Řád Vítězství

  🕔04.03.2013

  Existuje řada vyznamenání v různých zemích, která byla udělena v menším počtu kusů než sovětský Řád Vítězství, ale ten je přesto oprávněně považován za nejvzácnější a nejdražší vyznamenání světa.

 • 17. listopad – Mezinárodní den studentstva

  🕔15.11.2006

  Koncem roku 1939 potlačily nacistické úřady v Protektorátu Čechy a Morava demonstraci studentů Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Demonstrace se konala 28. října u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa (1918). Během této demonstrace byl postřelen student Jan Opletal, který později 11. listopadu na následky zranění zemřel. Dne 15. listopadu mělo být jeho tělo převezeno z Prahy domů na Moravu. Jeho pohřební průvod tvořily tisíce studentů, kteří akci proměnili v protinacistickou demonstraci...

 • GAZ-51

  🕔14.10.2023

  Sovětský nákladní automobil o nosnosti 2,5 tuny, jeden z nejrozšířenějších nákladních automobilů v SSSR v padesátých až sedmdesátých letech 20. století.

 • Cesta Spojených států do vietnamského pekla

  🕔04.02.2013

  Americký profesionální sportovec Rocky Bleier ve Vietnamu málem přišel o obě nohy. Při jednom z pozdějších rozhovorů litoval pouze jediného. Nikdo mu nikdy neřekl, kvůli čemu to všechno bylo. Ani ve výcvikovém středisku, ani v jeho četě ve Vietnamu. „Chtěl jsem vědět, proč tam vlastně jdu,“ říkal, „ale nikdy jsem se to nedozvěděl.

 • Stormer 30

  🕔04.09.2023

  Stormer 30 je variantou rodiny pásových vozidel Stormer a při jeho vývoji byla použita osvědčená technologie z řady lehkých tanků Scorpion pro provoz v jakémkoli terénu a prostředí. Vozidlo obsluhují tři členové posádky, řidič, velitel/nabíječ a střelec.

 • LP-257

  🕔05.09.2023

  Dvojkanon 257 na tanku T-34

 • Philipp der Streitbare, Pfalzgraf und Herzog von Pfalz-Neuburg

  🕔14.10.2023

  Filip Svárlivý (německy Philipp der Streitbare), člen dynastie Wittelsbachů, byl titulární rýnský hrabě a v letech 1505 až 1541 vévoda falcko-neuburský.

 • Mithridatés VI. Eupatór

  🕔28.06.2008

  Vládce Pontského království v severní Anatolii v letech 120 až 63 př. n. l. a jeden z nejhrozivějších a nejodhodlanějších protivníků Římské republiky. Byl to efektivní, ambiciózní a bezohledný vládce, který se snažil ovládnout Malou Asii a černomořskou oblast a vedl několik těžce vybojovaných, ale nakonec neúspěšných válek (tzv. mithridatické války) s cílem zlomit římskou nadvládu nad Asií a helénským světem. Byl označován za největšího vládce Pontského království. Pravidelným požíváním podprahových dávek jedů si vypěstoval imunitu vůči jedům; tato praxe, dnes nazývaná mithridatismus, je pojmenována po něm. Po své smrti se stal známým jako Mithridates Veliký.

Přehled starších článků

Archivní články

Borgward B 1000

Automobil byl v roce 1938 přijat do výzbroje Wehrmachtu a i když nepoužíval standardní šasi, byl vyráběn v jen nepatrně pozměněné verzi až do roku 1943 pro vojenské potřeby.
Celkem je zde 7031 zveřejněných článků.
Reklama
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky