Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Maršal Bernadotte (1.časť) - Služba v armáde

  🕔04.06.2008

  Veľká francúzska revolúcia priniesla svetu nielen obraz boja ľudu proti nenávidenému režimu, ale aj množstvo hrdinov a osobností, pre ktorých sa stala odrazovým mostíkom ku sláve. Grande Armée sa stala akýmsi „semeniskom“ týchto rodiacich sa hrdinov, ktorí udatne bojovali za svoje ideály. Ak sa im naozaj darilo, rýchlo stúpali vojenskou hierarchiou a s postupným zväčšovaním svojho majetku ich ideály neskôr vymenila túžba po moci. Niektorí začali snovať vlastné plány, sledovať svoje ciele a pôsobenie v armáde už nevykonávali s takou horlivosťou ako za revolúcie. Veľmi kontroverznou osobnosťou z radu Napoleonových maršalov bol Jean-Baptiste Jules Bernadotte.

 • Maršal Bernadotte (2.časť) - Karol XIV. Johan

  🕔04.06.2008

  Po tom, ako získal postavenie človeka z rodiny Bonapartovcov, mu sebavedomie stúplo. Aj napriek zaváhaniam vo Veľkej armáde a priazni Napoleona ho švédske stavy priviedli ku kráľovskej korune a neskôr sa k človeku, ktorý mu umožnil ďalej rozvíjať svoju životnú kariéru, otočil chrbtom.

 • TVC m/42

  🕔09.12.2022

  Firma Volvo splnila poptávku švédské armády po výkonném dělostřeleckém tahači, který by nahradil typ TVB a doplnil dovezený model Škoda. Při vývoji nového většího a těžšího terénního vozidla byly použity technologie a zkušenosti z dříve vyráběných terénních vozidel i dovezené techniky. Vůz byl vybaven pohonem všech kol, pohon zajišťoval šestiválcový Scania Vabis 6N30/2 s výkonem 140 koní. Časem se zjistilo, že výkon motoru je nedostačující a při nejbližší modernizaci vozidel byl nahrazen výkonnějším dieselovým motorem Volvo D96 s výkonem 180 koní.

 • Hover M.F.11

  🕔09.12.2022

  Po pádu Norska se třem letounům M.F.11 podařilo uletět do Finska, které je zařadilo do svého letectva a používalo k námořnímu průzkumu a doprovodu konvojů. Letouny zde byly oblíbené a poslední byl vyřazen až v roce 1950! Asi 16 kusů ukořistili Němci a letuschopné požívali v pomocných službách a k výcviku.

 • Bell P-39D Airacobra

  🕔09.12.2022

  Zprávy z evropského bojiště vedly USAAC k tomu, že čerstvě rozestavěné P-39C prohlásily za nevhodné pro původní účely kvůli slabému pancéřování a výzbroji.

 • Hugo Mellion

  🕔09.12.2022

  Nejsem žádný hrdina. V seznamu příslušníků letectva jsem uveden jako jediný písař 311. perutě, který se vrátil po válce do Československa. Když jsme slavnostně přiletěli do Prahy, vítal nás průvod až na Vinohrady. Zkrátka, lidé oslavovali svobodu, kterou vybojovali letci a vojáci v zahraničních armádách, a která pak trvala necelé tři roky...

 • Ludvík XVI.

  🕔30.12.2021

  Vystoupil na lešení a chtěl popojít dopředu, aby promluvil. Vysvětlili mu, že to není možné. Nechal se dovést na místo, kde ho přivázali, a hlasitě zvolal: "Lide, umírám nevinen!"

 • Bleskovicová náložka BP-1

  🕔04.12.2022

  Bleskovicová náložka BP-1 je určena k roznětu náloží přiváděných k výbuchu bleskovicovou roznětovou sítí. Přivádí se k roznětu pouze za pomocí bleskovice. Patří do kategorie rozněcovadel.

 • Praga V

  🕔09.12.2022

  Praga V byl těžký nákladní automobil vyráběný Automobilním oddělením První českomoravské továrny na stroje v Praze-Libni mezi lety 1911–1922. Byl to první nákladní automobil značky Praga vlastní konstrukce. Vzniklo přes tisíc kusů, většina z nich sloužila v rakousko-uherské armádě.

Celkem je zde 6805 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Canon Antitank d’Infanterie 90 mm

  🕔09.12.2022

  Canon Antitank d'Infanterie 90 mm (CATI 90, Infantry Anti-Tank Gun) byl lehký stíhač tanků vyvinutý v Belgii v roce 1953 na základě britského vozidla Loyd Carrier z 2. světové války. Přidáním lehkého ale výkonného děla ke starému nosiči vytvořila belgická armáda levné vozidlo, které poskytovalo přímou podporu pěchotě, zejména k použití proti nepřátelským obrněným vozidlům.

 • Tank Mark IX

  🕔09.12.2022

  Projekt špeciálneho zásobovacieho tanku pre pechotu (infantry supply tank) bol navrhnutý v septembri 1917 pre prepravu až 50 pešiakov, alebo 10 ton zásob.

 • Experimentální letadlo NM-1 (RSR)

  🕔09.12.2022

  V první polovině 50. let se mnoho konstrukčních týmů země zabývalo konstrukcí a stavbou letadel, zejména třídy stíhaček. Pojila je společná touha dosáhnout v příštích pěti letech letové rychlosti dvojnásobné rychlosti zvuku a od sebe je dělila touha každého být prvním a navíc s co největším rozmachem. Zdálo by se, že všechno je dáno, všechno je podle plánu, když najednou na tomto pozadí v roce 1954 předložila skupina nepříliš známých leteckých specialistů ohromující návrh. Rozhodli se vytvořit nový letoun v duchu ne nového, ale oficiálně neodstraněného, ​​stalinistického sloganu: „Letět rychleji než ostatní, výš než ostatní a dál než ostatní!!!“.

 • Bohumil Landa

  🕔09.12.2022

  V 1. světové válce pilot c. k. rakouského letectva na italské frontě. V r. 1919 se zúčastnil bojů na Slovensku. Poddůstojník z povolání, polní pilot - stíhač, v r. 1938 kapitán letectva. Po okupaci odešel do Francie a Velké Británie. Od srpna 1940 velitel letounu 311. československé bombardovací perutě.

 • Adači Hatazó

  🕔06.12.2022

  Naše impérium se potácí na pokraji katastrofy. Věřím, že pro naše občany i vojáky je přirozenou cestou pokračovat v boji až do poslední kapky prolité krve. 

 • Luftwaffe v Protektorátě 1943-1944

  🕔02.11.2004

  Po okupaci Československa se nedávno zmobilizovaná letiště přeměnila na výcvikové základny německé Luftwaffe. Během války se našem území soustředilo přibližně 15 % veškerého německého pilotního výcviku.

 • Hermann Wilhelm Göring

  🕔03.12.2022

  Göring byl oficiálně druhým mužem nacistického režimu a současně nejvýraznější postavou z činovníků nacistického Německa obžalovaných a souzených před norimberským tribunálem. Za svůj toho stihl skutečně hodně - od stíhacího esa, přes milovníka vyznamenání a uměleckých předmětů, až k narkomanovi a válečnému zločinci...

 • LP-157

  🕔06.12.2022

  Po neúspechu projektu lafetácie 57 mm protilietadlového kanóna R 10 na T-34/85 pokračovali snahy o ďalší vývoj. V roku 1955 bol armádou požadovaný nový projekt obdobnej kombinácie zbrane a platformy.

 • Gun Carrier 3 inch Mk I Churchill

  🕔06.12.2022

  V septembri 1941 General Staff of British Army poziadal Tank Board o presetrenie moznosti vyroby cruiser a infantry tankov vybavenych velkokalibrovymi kanonmi s vysokou ustovou rychlostou, ktore by sa vysporiadali s vyspelimi nemeckymi tankami. Hlavnym podnetom k tomuto kroku bola este stale realna hrozba nemeckej invazie do Britanie a neuspokojive vysledky Royal Tank Corps na severoafrickom bojisku.

Celkem je zde 6805 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky