Main Menu
User Menu
Zobrazit vše

Nejnovější články

 • Batu Maung, prosinec 1941 v Malajsii a v jihovýchodní Asii

  🕔23.10.2009

  Dělostřelecká pevnost Batu Maung byla vybudována Brity v džungli na stejnojmeném pahorku. Nikdy nebyla použita v boji, stejně jako spousta podobných pevností po celém světě. Krom peněz „daňových poplatníků“ stály i životy obyčejných lidí, kteří zemřeli při stavbě a zbytečně. Japonci během dvou měsíců obsadili Malajsii útokem přes Thajsko a ne, jak britští plánovači předpoládali, útokem z moře.

 • Bohuslav Balbín

  🕔09.11.2021

  Bohuslav Balbín z Vorličné (latinsky Bohuslav Balbinus) byl český literát, historik, hagiograf a pedagog. Jako kněz, člen jezuitského řádu, se účastnil rekatolizace, jako vlastenec se ve své době řadil mezi obhájce českého jazyka. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka.

 • Kořeny vzniku japonského fanatismu

  🕔15.06.2004

  Fanatismus je charakterizován jako slepá zaujatost spojená s nesnášenlivostí ke všem odlišným názorům. To byl základ, na němž mohly vzniknout sebevražedné jednotky. Vyrůstal z pevných kořenů, z nichž se po dlouhá staletí formovala struktura japonského národa.

 • ArmaLite AR-10

  🕔30.10.2021

  ArmaLite AR-10 je bitevní puška ráže 7,62 × 51 mm NATO vyvinutá v 50. letech Eugenem Stonerem a vyráběná společností ArmaLite, tehdejší divizí Fairchild Aircraft Corporation. AR-10 se poprvé objevila v roce 1956 a představila inovativní přímý design hlavně/pažby, fenolové kompozity a kované slitiny, čímž se lépe ovládala při automatické palbě a měla o více než 1 lb (0,45 kg) nižší hmotnost než ostatní pěchotní pušky té doby.

 • Priateľský osud Miroslava Vilda

  🕔27.11.2021

  Pestrý životný príbeh lounského rádiotelegrafistu a radarového operátora Miroslava Vilda, DFC. Osud mu bol podľa jeho vlastných slov priateľom. V čase vojny niekoľkokrát unikol istej smrti, tá si ale na neho počkala a nečakane si ho vzala skôr, ako sa dočkal pokojnej staroby.

 • Henschel Hs 129 - operační nasazení

  🕔21.10.2021

  Na první pohled by se mohlo zdát, že letoun Hs 129 byl ideální volbou pro pozemní útoky. Měl dva motory, silně obrněný kokpit a nejsilnější vpřed střílející dělo, jaké se za druhé světové války montovalo do sériově vyráběných letounů. Zesílený kokpit spolehlivě chránil pilota před palbou z ručních zbraní. Německá Luftwaffe ho plánovala zařadit jako svého konečného zabijáka, který bude velmi účinně nasazován proti sovětským tankům typu T-34.

 • Prezident ČSSR - Antonín Novotný

  🕔20.02.2020

  Aparátčik, ktorý vďaka svojej dogmatickej stalinskej politike doviedol KSČ úspešne k "pražskej jari".

 • Zbytočná smrť nadporučíka Smirnova

  🕔09.03.2021

  Popis jednej zo zbytočných havárií nie práve najspoľahlivejšej stíhačky LaGG-3, prezývanej pilotmi "zaručená lakovaná rakva"

 • 7,62 mm samonabíjecí puška systému Tokareva vzor 1940 (SVT-40)

  🕔30.10.2021

  Sovětská samonabíjecí puška, která měla být novou standardní puškou Rudé armády, ale její výroba byla přerušena německou invazí v roce 1941, což po dobu druhé světové války vedlo ke změně zpět na pušky Mosin-Nagant. Nicméně za války našla široké uplatnění. Po válce Sovětský svaz do služby přijal nové pušky, například SKS a AK-47.

Celkem je zde 6518 zveřejněných článků.
Zobrazit vše

Starší články

 • Aster 30 SAMP/T

  🕔06.11.2021

  Aster 30 SAMP/T je protivzdušný systém stredného dosahu novej generácie schopný plniť úlohy vlastnej ochrany, ochrany operujúcich vojsk a národnej PVO. Systém je schopný chrániť pevné aj pohyblivé ciele pred protizemnými riadenými strelami, strelami s plochou dráhou letu, protiradarovými strelami, taktickými balistickými raketami, lietadlami a vrtuľníkmi. Systém je určený pre náhradu kompletov Hawk a Crotale.

 • Ponorky tŕídy Ohio - 154 střel s plochou dráhou letu na jedné palubě

  🕔17.10.2021

  Ponorky s řízenými střelami třídy Ohio (SSGN) poskytují námořnictvu bezprecedentní schopnosti úderů a speciálních operačních misí z tiché, tajné platformy. SSGN, vyzbrojené taktickými raketami a vybavené vynikajícími komunikačními schopnostmi, jsou schopny přímo podporovat požadavky úderu velení bojových sil a speciálních operačních sil.

 • Lehké obrněné vozidlo typ 94

  🕔31.07.2021

  Tančík Typ 94 byl vyvinut na základě britského tančíku Carden-Loyd Mark VIB. Vývoj realizovala firma Tokyo Gasu Denki Kokyo (Tokyo Gas and Electric Industry) a první prototyp byl dokončen v roce 1934. Celkem bylo vyrobeno 823 exemplářů, jejichž sériová výroba běžela od roku 1934.

 • Motivácia alkoholom v Červenej armáde

  🕔14.11.2021

  Bojová morálka, čiže ochota bojovať a vystaviť sa riziku zranenia či smrti, bola v armádach zapojených do bojov druhej svetovej vojny podporovaná rôznymi spôsobmi. Nemecká armáda dopovala niektoré svoje jednotky amfetamínmi, ktoré dokázali potlačiť pocit únavy. Anglickým námorníkom bol zase vydávaný na zahriatie rum. V sovietskej armáde mala, podľa predstáv velenia, bojaschopnosť armády podporiť vodka. Čo je však pravdy na tom, že vojaci Červenej armády išli do útokov väčšinou opití? A aké množstvo alkoholu sa oficiálne vydávalo červenoarmejcom?

 • Peré Dorme - stíhací eso

  🕔21.02.2021

  Životopis pilota, jenž byl v době své smrti třetím nejúspěšnějším francouzským stíhacím esem.

 • Nejúspěšnější novozélandský noční stíhač

  🕔13.09.2004

  Letecké eso novozélandského královského letectva (RNZAF) během druhé světové války. Je mu připisováno zničení jedenácti nepřátelských letadel a dva poškozené. Byl nejlépe hodnoceným novozélandským nočním stíhačem.

 • Schwere Heeres-Panzerjäger-Kompanie 614

  🕔14.10.2021

  Osudy jednotky vyzbrojené těžkými stíhači tanků Elefant jsou výmluvným svědectvím o agonii Velkoněmecké říše v předjaří posledního válečného roku.

 • JUDr. Gustáv Husák

  🕔05.10.2004

  Československý politik slovenského původu, vysoký představitel vládnoucí Komunistické strany Československa a v letech 1975–1989 osmý prezident Československa.

 • Generaloberst Ernst Udet

  🕔26.08.2007

  Bonviván, druhé nejúspěšnější německé letecké eso 1. sv. války, letecký showman a nakonec i jedna ze špiček druhoválečné Luftwaffe. To vše během svého pohnutého života stihl Ernst Udet.

Přehled starších článků

Archivní články

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte...

Celkem je zde 6518 zveřejněných článků.
Sekce

Představujeme sekci valka.cz:

Podkategorie

Aktuality

Články

Osobnosti

Jednotky