Main Menu
User Menu

K čemu sloužila tato americká výšivka?

Diskuse

Citace - Mirmirmiranda :

Prosím Vás, nevíte někdo, co znamenala tato výšivka? Je z druhé světové války a určitě ji používali Američani..

Jak si čtenáři možná vzpomenou, tak na fotografiích či filmových záběrech z procesu jsou vždy v pozadí přítomni američtí vojáci v bílých přilbách, kteří zde působili coby ostraha jak ve věznici, tak při samotném průběhu procesu. Šlo tehdy o jednotku 6850th Internal Security Detachement (jednotka vnitřního zabezpečení). Příslušníci této jednotky z procesu měli tento znak jednak na svých bílých přilbách (obr. 1 - zde sedící obžalovaný generální guvernér okupovaného Polska Hans Franck, vpravo pak příslušníci zmíněné jednotky se znakem na přilbách), jednak jej nosili na výložkách a brigadýrce (obr. 2) a konečně jej nosili ve formě nášivky na uniformě na paži (obr. 3). Originální název nášivky je „Nuremburg War-Crimes Trial Patch“. Na obr. 4 je pak líc i rub zmíněného kovového odznaku. A konečně byl tento znak použit také na přebalu knihy generála Ečera „Norimberský soud“, který tehdy zastupoval v Norimberku Československo (obr. 5).
Podobné odznaky, užívané hojně v americké armádě podnes, jsou označovány jako tzv. „distinctive insignia“ (rozlišovací odznak) a jsou většinou v kovovém provedení. Vedle toho existují obdobně provedené tzv. „patch“, čili nášivky v textilní formě, umístěné obvykle na rameno či paži uniformy. Obojí je také předmětem velkého zájmu (nejen) amerických sběratelů.
Kolik příslušníků měla tato jednotka, to se autorovi nepodařilo zjistit, ale vzhledem k počtu obžalovaných jich jistě asi mnoho nebylo. A jistě i odznaků a originálních nášivek se podnes mohlo dochovat jen malé množství.


(Článek o tomto odznaku publikoval ve faleristickém časopisu Signum č. 2 /2008 Roman Jedlička pod názvem „Odznak z norimberského procesu“.)
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#356220Verze : 0
Mirmirmirando, pokračuješ ještě v soutěži? Jak to dopadlo s tou fotkou DUKW?
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#356224Verze : 0

Citace - palič :

Mirmirmirando, pokračuješ ještě v soutěži? Jak to dopadlo s tou fotkou DUKW?Juu, ty si pamatuješ. Postoupila jsem do druhého kola, takže to asi bylo správně... nebo to měli všichni špatně Smile
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#356226Verze : 0
Na třetí variantu jsi zapomněla... Zadavatel otázky nemusel vědět všechno...
Budem Ti držet palce!
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#356229Verze : 0
Nechci vypadat jako hnidopich, ale generální guvernér Polska, souzený a odsouzený v Norimberku se jmenoval Hans FRANK.
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#357411Verze : 0

Citace - pranama :

Nechci vypadat jako hnidopich, ale generální guvernér Polska, souzený a odsouzený v Norimberku se jmenoval Hans FRANK.Máte pravdu. Jako autor původního textu se omlouvám všem čtenářům za chybu.
S pozdravy "faleristika"- Brno.
URL : https://www.valka.cz/K-cemu-slouzila-tato-americka-vysivka-t95478#357463Verze : 0