Main Menu
User Menu

07.07.2009 - ČR: armáda propustí 1800 lidí

AČR chystá propouštění, v nejbližší době by ji mělo opustit 1800 lidí, z toho 400 z generálního štábu. Propouštění se týká 1200 vojáků a 600 civilních zaměstnanců. Bojové jednotky by měly zůstat uchráněny. Dále se chystá propuštění na MO a škrtání prázdných tabulkových míst. Armáda by ve výsledku ráda ušetřila peníze za 4500 zaměstnanců.


zdroj: idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318332Verze : 0
Diskuse
Vzhledem k praktikám armády v otázce zadávání veřejných zakázek mi přijde úsměvné šetřit na platech 4500 lidí, když jen za nákup vozidel Dingo, Iveco a letounů C295 budou vyhozeny stamiliony více, než být vyhozeno muselo..při porovnání cen doostupných na internetu.
A to nemluvě o projektu T72M4CZ, který při započítání ceny za vývoj dosáhl ceny z kus, jako u nového Abramsu. Další "úspěšné projekty" kanon plamen, opět enoromní cena, padáky zadané firmě, která právně neexistovala a tak by se dalo pokračovat.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318336Verze : 0
Dnes ráno ve zprávách na Radiožurnálu říkali, že AČR uvažuje o zakonzervování T-72M4...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318562Verze : 0
Tanky (33ks) podle mě nemají moc cenu, jsem pro BVP a OT, to je můj názor. V armádě je takových zbytečných lidí, že jí to propouštění jen prospěje. Plamen je nakonec docela v pohodě, je to jen poměrně funkční zlepšení propadáku jménem ALCA
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318564Verze : 0
MOD
Tanky podle mne mají cenu minimálně pro udržení návyků jak k jejich provozu, tak k operacím s jejich podporou - vzhledem k tomu, že se moderní tanky osvědčily jako cenný přínos i při "malé válce" v terénu, který je tak "netankový", jak jen může být (Afghánské hory), tak mi přijde poněkud krátkozraké zbavovat se jich.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318565Verze : 0
No na ty zbytečný lidi bych dnes už moc nevěřila oni mnohdy zbyteční nejsou, jen jsou špatně zařazení.
Stále totiž platí to co vždy moc náčelníků a málo indiánů (a nevěřím tomu že náčelníci propustí sebe, to se spíše opět dotkne těch bojovníků).
Bohužel škrty, které teď probíhají jsou nesystémové a chaotické, takže to vlastně nikomu a ničemu neprospěje.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318566Verze : 0
Nejde o tanky, nebo jiné konkrétní systémy. Jde o to že armáda nemá žádnou jasnou koncepci k čemu má být budována a k čemu má sloužit. Takže jeden buduje sbor k akcím v zahraničí, další naopak k pomoci při živelných katastrofách a třetí (možná) k obraně vlastní země. To že výsledek je na houby je jasné. Proto se nakupují nesmyslné věc. To že nákupy jsou předražené je další věc, která ale nesouvisí s nekoncepčností.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318569Verze : 0

Citace - karaco :

Plamen je nakonec docela v pohodě, je to jen poměrně funkční zlepšení propadáku jménem ALCANo, vzhledem k tomu že jde defakto o okopírovaný osvědčený kanon GŠ-23 ale pro munici menšího kalibru, nelze se divit že to je jedna z mála použitelných věcí na L-159...(navrch se vkrádá otázka zda vývoj Plamenu byl vůbec nutný když v době kdy se začal rodit měla armáda sklady plné kontejnerů SPPU které byly a jsou podstatně použitelnější a účinnější než Plamen...)


Když už jsme u L-159 tak drobný povzdech - resurs v porovnání s L-159 "zastaralým" a "nepoužitelným" Su-25K které měly L-159 nahradit by bez modernizací skončil až v příštím roce...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318573Verze : 0
u nas v praci visi pekny plakat :


mame 64 team manazeru, 37 poradcu, 47 projektovych koordinatoru ...


na firmu s 18 zamestnanci to neni spatnea myslim si, ze to se tyka mnoha firem, mnoha odvetvi, armadu nevyjimaje. Nechapu, proc armada, ktera ma radove 11 tisic vojaku, ma takovy pocet generalu (neco ke trem stovkam se nekde nedavno uvadelo), prijde mi to prilis mnoho.


O te koncepci uz tu psal Bitaxe, vlastne nevime proti cemu a jak se chceme branit. A kdyz uz se nejaky nakup rozhodne a udela, je provazen nejasnostmi a podezrenim z korupce (pokud vim, tak zrovna za korupci kolem prodeju Grippenu je vedeno rozsahle vysetrovani na mezinarodni urovni). Na druhou stranu armada nema nejak vyrazny rozpocet, zemedelci maji vyssi, z toho se take mnohe odviji. Je otazkou, jestli stat ma dotovat to, ze nekomu shnije po povodni na louce trava na krmeni krav, nebo misto toho platit armadu, coz je jeho primarni funkce a povinnost, a takoveto "komercni" zalezitosti nechat na uroven pojistoven a obecne te komercni sfery. Ale to je asi trochu obsahlejsi debata.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318577Verze : 0
MOD
Armáda je jako v Londýně. Prezident Beneš nechá nastoupit své vojsko a zdraví. Vážení pánové generálové,plukovníci,podplukovníci,majoři, kapitáni poručíci rotmistři a i Vy vojíne Janečko......nepřipomíná Vám to něco. Jeden podplukovník vychází na 37 vojáků. Ale také máme nějaké mobilizační úkoly......asi?
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318578Verze : 0

Citace - Admin :

O te koncepci uz tu psal Bitaxe, vlastne nevime proti cemu a jak se chceme branit. A kdyz uz se nejaky nakup rozhodne a udela, je provazen nejasnostmi a podezrenim z korupce (pokud vim, tak zrovna za korupci kolem prodeju Grippenu je vedeno rozsahle vysetrovani na mezinarodni urovni). Na druhou stranu armada nema nejak vyrazny rozpocet, zemedelci maji vyssi, z toho se take mnohe odviji. Je otazkou, jestli stat ma dotovat to, ze nekomu shnije po povodni na louce trava na krmeni krav, nebo misto toho platit armadu, coz je jeho primarni funkce a povinnost, a takoveto "komercni" zalezitosti nechat na uroven pojistoven a obecne te komercni sfery. Ale to je asi trochu obsahlejsi debata.Admine, asi to bude znít blbě ale když už jsi tu korupci zmínil, možná by stálo za to zjistit zda se podobné vyšetřování jako kolem Gripenů dělalo i u ostatních uchazečů.Obávám se že bychom asi byli ještě dost nemile překvapeni (stačí jen vzpomenout na to jak bylo celé řízení najednou "neprůhledné" ve chvíli kdy jsme kývli na Gripeny).Tak jako tak ale buďme rádi že máme Gripeny (i když po korupci) a ne třeba zastaralé F-16 u kterých bychom si ještě jako bonus museli zaplatit těžké peníze za modernizace a zřejmě i generálky (je otázkou v jakém stavu by ty skladované letouny byly)... .Samozřejmě je otázkou proč se nákup nadzvuků neřešil levněji nákupem ruské techniky spolu s umazáním ruského dluhu (a tato technika nám byla nabízena!) ovšem toto už je stejně jako likvidace řady leteckých základen spíše politické poklonkování směrem na západ(nadávno jsem narazil na pěkný citát k zamyšlení - "Sedm roků jsme se úspěšně snažili posilovat naši schopnost nestat se něčím politickým či ekonomickým satelitem. Za zbavení se hrozby sovětských tanků jsme byli ochotni zaplatit cokoliv. Raději jsme oželeli miliardy dluhů, než abychom zůstali strategicky závislí.Stejně tak jsme se zbavili všech ruských stíhaček MiG-29 a MiG-23, moderních a kvalitních..." (senátor Václav Benda, 27.5.1997 v rozhovoru pro MF Dnes) - za tři tečky si doplňte ještě Su-22 a Su-25 a potom se divte že na tom armáda je tak jak na tom je když o tom na politické úrovni rozhodují vemena s podobným názorem)Byl bych sice raději kdyby byly Gripeny naše ale jak jsem psal, buďme za ně rádi...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318581Verze : 0
Likvidace AČR začala nástupem občana astrologa do funkce ministra obrany, který při prvním vstupu do své kanceláře, když mu pohled padl na pamětní plaketu od tankového nebo dělostřeleckého útvaru se zeptal, co to je a když dostal odpověď tak řekl, že tam žádné smetí nechce.


Poté padl jeho pohled na papírový modýlek tanku natřeného na růžovo a řekl: "Tak to se mně líbí, to si tady nechám!"


Ve svém úspěšném tažení pak pokračoval sestřelením vlastního letadla zevnitř...


Můžeme pak volným krokem pokračovat až k pouliční zpěvačce, každý z těch lidí má máslo na hlavě.


Nejsmutnější je ale skutečnost, že lidé, kteří svého času byli v dostatečně vysokých funkcích, pro určité druhy vojska neudělali vůbec nic.


V tomto případě mám na mysli protiletadlové raketové vojsko, které prakticky neexistuje (těch pár Kubů a RBS-70 nepovažuji za PLRV) - konkrétně Jirka Nekvasil a Josef Jehlík - oba osobně znám a tím jak se na likvidaci PLRV vlastně podíleli jim mám moc za zlé.


No a nyní přišla řada na další druhy vojska. Vzhledem k tomu, jak málo toho již zbývá, to ale zase tak velký problém nebude.


K těm generálům bych měl takové malé přirovnání:
Rád říkám, že až půjdu do důchodu, tak si splním sen správce počítačové sítě - 10 serverů, ani jeden uživatel.


No a s těmi generály je to asi podobné - velký generální štáb, ani jeden řadový voják a technika.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318584Verze : 0
Je pravda to, co píše Bitaxe. Naše armáda dlouhodobě postrádá koncepci. Namísto běžného postupu, tj. stanovit cílové počty lidí, techniky, určení a úkoly, dislokace a od toho odvíjet potřeby finančních prostředků se AČR "buduje" zcela opačně. Dostane z rozpočtu nějaké peníze, z nich nejprve zaplatí zahraniční mise (aby nebyla ostuda) a z toho, co zbyde, se pokusí slátat to nejzákladnější pro "domácí vojsko", aby se zcela nerozklížilo.
O tom, jak se "plánují" akvizice svědčí několik let stará odpověď NGŠ (na jméno si teď nevzpomenu) na otázku novinářů kolik se bude modernizovat T-72M4CZ. Zněla: "Tolik, na kolik budou peníze."


Jediný (mě známý) pokus o vypracování dlouhodobé koncepce vyzbrojování AČR proběhl po založení Národního úřadu vyzbrojování (konec 90. let), kde ji prosazoval tehdejší ředitel NÚV Ing. Štefec. Ale po jeho odchodu z čela úřadu tyto pokusy skončily úplně a akviziční politika MO se nejen propadla do ještě většího zmatku a nekoncepčnosti než předtím, ale ve velké míře se i propadla do spárů korupce.


Další průšvih je, že řada akvizic (i významných - třeba L-159) se v plné výši hradí z prostředků rozpočtu MO, zatímco ve většině (ne-li všech) zemí NATO se významné akvizice financují výhradně zvláštní položkou státního rozpočtu. A některé země, které dlouhodobě realizují rozsáhlé akvizice vojenské techniky je financují z úplně mimorozpočtových zdrojů (třeba Peru nebo Chile, kde je to dokonce uzákoněné).


O předražených akvizicích techniky (Gripen, Pandur, Dingo, Iveco,...) a kdo v tom má prsty nemá smysl se rozepisovat, víme to všichni...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318585Verze : 0
MOD
Je dost smutné že senátor žvaní nesmysly, byť to není nijak překvapující. deblokace dluhu je sice hezká písnička, ale v době kdy se o řešení jednalo to bylo zhruba takhle : dluh bývalého SSSR převzala Ruská federace, tento dluh se dost složitě vyčísloval a v době rozdělení státu nebyl ještě plně uznán. Rusové sice byli ochotni dluh platit, ale jako stát na to neměli prostředky (tedy hotovost) a navrhovali platby v některých komoditách. Zbrojní podniky se stejně jako u nás privatizovaly a když se na jednání ozval požadavek aby za část dluhu byly dodány náhradní díly pro Mig-29 ukázalo se že to v podstatě není možné. To že by tedy bylo skvělé (a levné) nakoupit techniku z Ruska, je spíše sen pana poslance, vyvolaný možná nízkou cenou alkoholu v parlamentním bufetu, to že si "cintá pentli" je u něj běžné. Abychom si to ověřili stačí se podívat k našim sousedům, na Slovensku se povedlo doplnit stav MiG-29 na rozumný počet a zároveň byla součástí i dodávka ND, kolik letadel dnes SR má v letuschopném stavu? Polsko skoupilo ke svým všechny na které "dosáhlo" tedy naše a německé, část z nich využilo jako ND, samozřejmě i poláci měli pohledávku proti SSSR, ani u nich se nákup ND moc nedaří. Takže lze brát za doložené že pan senátor netuší ani vzdáleně o čem mele do novin a novinář podobně tupý mu to neumí vrátit.
Pokud jde o Plamen, nejde o "prostou kopii" a budeš se divit, ale náboj 20mm je výkonější než 23mm, právě to spolu s váhou bylo jdením z problémů. To že byla snaha přejít na "spojeneckou" ráži není v principu chyba, spíš je problém jestli tenhle náboj je perspektivní. Ale bylo zde i omezení dané nosností L-159 a další. Ano mohli se použít původní kontejnery a skladovaní střelivo, ale dnes kdy víme že se Alca neprodá zřejmě nikam je snadné bát chytrý. Mimochodem oba náboje se liší třeba i způsobem odpalu elektricky/pyrotechnicky což bylo dalším problémem, takže plamen opravdu není jen kopií, používá stejný princip, ale v tom případě je GŠ kopií kulometu z WWI (němci to použili v roce 1916 Smile )
Rovněž představa pana senátora o možnostech létání na MiG-23 a dalších typech je na úrovni vesnickéhéo "mudrce" nevalného rozhledu žvanícího u piva. Tyto letouny byly postupně vyřazeny proto že jim končil rezurz motorů a draků. Ten šel samozřejmě prodloužit, ale na to se musí s letounem do opraven a ty byly pokud se pamatuji pro draky MiG-23 v NDR (tehdy již neexistujícím, stejně jako ty opravny) a pro motorY pokud se nepletu v Bulharsku. Na rozdíl od představ pana senátora by se to asi nedalo zařídit za žádné rozumné peníze (na rozdíl od představ tohoto pána to není jako dělat opravu na staré škodovce). To že jsme odešli od ruské techniky mělo a má svou logiku a je to jedna z mála rozumných věcí které se staly. To že se nikdy neurčilo co má vlastně armáda dělat je ale chybou jak politiků, tak vedení armády (holt se řeší důležitější věci, jako slipy pro GŠ)a to jestli se používá technika z ruska nebo třeba pákistánu je dost jedno, pokud dané koncepci vyhovuje.
Mimochodem k čemu by nám byly asi tak útočné stroje jako Su-22, když snad jediné na čem se všichni shodují je že doktrína je obraná? Paradoxně se právě tyhle z našeho pohledu zcela zbytečné stroje držely nejdéle (že by za to mohlo personální obsazení na GŠ?). Stíhači, tedy ti co brání byli rušeni jako první. A na koho bychom ty Su-22 posílali? Na rakušany (nejbližší nespojenecký stát) on dolet není nijak oslnivý a co bychom s nimi tak asi jinak dělali? Z reálného pohledu nám byly asi stejně platné jako ty Alcy.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318586Verze : 0
Ještě na okraj, když jsem před pár lety měl možnost mluvit s piloty z maďarské letky "Puma" těšili se že z MiG-29 přejdou na Gripeny, kamarád který mne k nim dovedl pracoval kdysi v jejich vojenské akademii a potvrdil mi problémy s létáním na MiG-29, chybí ND, takže se létá málo, tím jsou piloti nedostatečně vycvičení což vede k problémům a větší spotřebě ND. Bohužel představy politiků a realita jsou obvykle dost daleko od sebe.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318588Verze : 0
Myslím, že došlo k určitému nepochopení. Senátor Benda určitě nebyl zastánce využívání exsovětské techniky, ba právě naopak. Smile
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318590Verze : 0
MOD
Když vidím jaké problémy má s provozem Mig-29 Madarsko a Slovensko tak můžem být radí,že jsme se jich zbavili.Faktem je,že jejich hodnota i s náhradními díly a výzbrojí byla mnohem vyšší než 11 vrtulnůků W-3A,původně se dokonce hovořilo o 18 strojích,ale nakonec to dopadlo jak to dopadlo.Co se týká strojů Mig-23ML,tak jejich GO byla možná v leteckých opravnách v Trenčíně,ale nebylo by to nic levného,i když je fakt,že třiadvacítka byla oproti archaickému stroji Mig-21 pořád stroj částečně na úrovni současné doby.Bitevní stroje Su-22 a Su-25 byly poměrně perspektivní letouny,hlavně pětadvacítka,ale nemělo smysl ji provozovat,když přicházelo monožství L-159 určené pro stejné účely.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318594Verze : 0
No, Bite, vidíš to trochu podivně.V prvé řadě Benda se sovětské techniky nezastával ale naopak se velmi zasadil o její likvidaci:)


Co se deblokace dluhu týče tak tam není problém v tom že by se blbě vyčísloval ale v tom že měla existovat nabídka na dodání 20 kusů MiGů-29 + náhradní díly na deset let s tím že by se tím dluh anuloval.Tedy nešlo o to co všechno by se dalo koupit ale jen o prostou otázku chcete-nechcete.Jinak k těm náhrandím dílům jsem slyšel trochu jinou verzi-náhradní díly pro naše MiGy-29 byly dostupné jenomže zatímco útvar požadoval sady pro celou letku, MO objednalo jako dostatečnou sadu pro jeden (!) letoun mimo jiné proto že přece nebudeme finančně podporovat rusy (a toto bohužel není jen případ MiGů-29).Nelze se proto divit že se naše MiGy začaly tak rychle kanibalizovat (konkrétně před předáním části na Slovensko se musela uzemnit a zkanibalizovat jedna mašina protože bratři Slováci chtěli MiGy stejně jako zbytek letounů v prvotřídním stavu).


Co se týče Poláků a Slováků tak u Slováků je problém ve snižování rozpočtu takže na náhradní díly zřejmě jednoduše nejsou peníze (ne že by díly byly nedostupné, spíš naopak protože Rusko se MiGů-29 ve velkém zbavuje a zároveň s tím vyklízí i sklady, ostatně podívejme se na Maďary kteří s jejich dostupností v poslední době nemají takové problémy-tedy alespoň po podpisu dohody o dodávkách před dvěma lety).Jiná situace je u Poláků kteří sice MiGy dolétávají (pokud vím nepočítá se s tím že by se jejich resurs prodlužoval) ale s náhradními díly problémy mají ale nikoli kvůli nedostupnosti ale proto že přístup k nim je jim uměle omezováno Ruskem (nepřekvapí že především kvůli protiraketové obraně).Ano, MiG-29 9-12 je dnes už zastaralý ale řekněme nákup takového MiGu-35 bych dnes viděl jako velice prozíravý (ostatně schválně kolik jeden MiG-35 stojí-tržní cena je cca 24 milionů eur a teď kontrolní otázka-kolikpak nás stál jeden pronajatý Gripen a kolikpak MiGů-35 si za tytéž peníze můžeme koupit?)


Co se týče Plamenu tak ano, mohu souhlasit že 20mm granát má větší účinnost ale už ne v tom že ten kontejner je nějaký zázrak.Schválně jsem použil SPPU a ne UPK-23 což je lepší porovnání protože stejně jako Plamen má kanon lafetovaný napevno v jednom směru.SPPU bylo nakoupeno více a je mnohem použitelnější už jen pro svou schopnost šikmé střelby či střelby vzad (s odpovídajícím zaměřovacím systémem).Pokud bychom je neměli tedy budiž ale pokud oba tyto kontejnery byly na skladě není myslím důvod konstruovat znova de facto to samé a přidávat do letectva další ráži (ke 23mm munici používané MiGy a 30mm munici používané Suchoji).


Co se MiGů-23, Su-22 a Su-25 týče tak pokud vím, MiGy-23 se nelikvidovaly pro zastaralost ale kvůli mezinárodním dohodám (resurs u nich byl do roku 2005).To že MiG-23 je po všech stránkách lepší než MiGy-21 které potom obranu našeho státu létaly až do roku 2005 se doufám dohadovat nebudeme.Co se oprav týče tak dovol abych tě upozornil že i když se značná část oprav skutečně dělala v Drážďanech, podstatná část našich letounů byla revidována a generálkována v Trenčíně a LOK takže tento argument mi příliš dobrý nepřijde protože opravy tam se dělaly i na dalších letounech a vycházely téměř o řád výhodněji než v zahraničí.


A ohledně Su-22 a Su-25 dovol abych tě upozornil že jejich výhoda je už jenom v tom že v případě střeleb zničí jediná Su-22 nebo jediná Su-25 stejný počet cílů jako roj L-159 (schválně si spočítejme jen to, kolik závěsníků pro protizemní výzbroj oběma letounům zůstane v případě podvěšení dvou PLŘS, dvou baků a vybavení letounu kanonem-tuto kombinaci bych v případě bojového vzletu považoval za naprosto základní doplněk protizemní výzbroje).Navíc konkrétně Su-22 je podstatně univerzálnější než L-159 protože narozdíl od ní dokáže například likvidovat radary protivníka (nosí L-159 AGM-88?pokud vím, ne).Další výhody jsou nasnadě-kupříkladu těžší pancéřování, větší odolnost,větší nosnost,větší rychlost,větší variabilnost...Ano, dá se namítnout že avionika L-159 je podstatně dál ale opět je možné poznamenat že za zlomek nákladů na celý projekt L-159 by se pro Su-22 daly zařídit modernizace při nichž lze do Su-22 místo radarového dálkoměru namontovat radiolokátor Kopyo, kompletně zdigitalizovat kokpit, dovybavit letoun možností nést střely Ch-31,...vše v modernizačním balíků nabízeném od roku 2004 mateřským závodem...


A že jde o útočné stroje?Každý bombardér či bitevník, i ozvučovač bojiště L-159, je primárně útočnou zbraní takže když to budeš brát takto, proč vlastně ty bombardéry a bitevníky máme, že? A že je nemáme na koho poslat?Nezlob se na mě ale podobné názory na zbytečnost některých kategorií letadel měli před 2.světovou válkou třeba Francouzi a já doufám že nechceš abychom někdy v budoucnu skončili tak jako oni...
Samozřejmě souhlasím s názorem že to nejlepší by měli mít stíhači kteří tvoří primární obranu našeho státu ale to se opět dostáváme zpět k MiGu-23 a díky ignoranci politiků zaříznutým MiGům-29.


Nakonec Su-25.Když už jsme se namontovali do Afghánistánu, proč nepoužívat letoun který se v Afghánistánu (nebo spíše pro Afghánistán) zrodil?Ona totiž díky skutečnosti že byla vyvíjena právě v boji nad Afghánistánem nese Su-25 řadu zajímavostí použitelných především v boji proti guerillám a partyzánům.Začít lze třeba odolností-viz foto níže.Opravdu jsi přesvědčen že L-159 by v tomto stavu přistála?Nebo lze zmínit pancéřování pilota a kabiny?Proč ne.Schválně se podívejme třeba na štít který Su-25 nese nad sedačkou pilota a který mu trochu brání ve výhledu.Proč se tam namontoval?Jako ochrana proti afghánským sniperům kteří na hloubkově útočící bitevníky stříleli!Řada Su-25 před montáží tohoto štítu přistávala s kulkami v záhlavníku a rozsekanými překryty a je asi jen šťastnou náhodou že se kvůli tomuto prokazatelně žádná Su-25 nezřítila... .Samozřejmě lze opět zmínit větší nosnost letounu či větší spolehlivost (ať se vám to líbí nebo ne, Su-25 je jedno z mála letadel které u nás žádného pilota nepohřbilo a to ani ve chvíli kdy se o jeho sestřelení pokusil testovaný kontejner Plamen...) ale to už je ohraná písnička... .Ano, je pravda že zatím své letouny ani vrtulníky v Afghánistánu nemáme ovšem pokud budeme stále vítězně postupovat jako doposud, je to jen otázkou času a upřímně řečeno, poslat tam naše piloty v L-159, budu o ně mít hodně velký strach.O mnoho větší než kdyby seděli v pořádných bombardérech či bitevnících.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318595Verze : 0
Chlapi, co takhle tu diskusi utnout. Zase by se tu jen opakovaly už xkrát vyřčené argumenty a protiargumenty. Když už řešíte letadla, bude stokrát lepší ten čas a energii věnovat plnění témat v rámci akce Dogfight II.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318598Verze : 0
MOD
Letouny Mig-23 neměly v žádném případě životnost do roku 2005,ale u všech končila kolem roku 2000 a jejich vyřazení uspíšila havárie poslední spárky tohotu typu v květnu 1998.Dalším důvodem byla jejich drahší provoz oproti Mig-21.To,že byl vykoupen mnohem vyšší účinnosti třiadvacítky už bohužel moc lidí nahoře nezajímalo.
Otázka Su-22 a 25 se dá řešit,jen v případě,že by neexistoval projekt L-159.Z dnešního pohledu je bohužel vidět,že to nebyla dobrá volba a za peníze za nákup 72 L-159 se dalo v pohodě pořídit 36 stíhaček JAS-39 ev. F-16.Pokud by projekt L-159 neexistoval,tak bych považoval za dobrou volbu modernizovat Su-25 s možností provozu za horizont roku 2015.Další věc je to,že naše vrtulníkové lettctvo je z 90% ruského původu,proto by nebylo vhodné mít od rusů i bojové letouny.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318600Verze : 0

Citace - Martin 23 :

Letouny Mig-23 neměly v žádném případě životnost do roku 2005,ale u všech končila kolem roku 2000 a jejich vyřazení uspíšila havárie poslední spárky tohotu typu v květnu 1998.Dalším důvodem byla jejich drahší provoz oproti Mig-21.To,že byl vykoupen mnohem vyšší účinnosti třiadvacítky už bohužel moc lidí nahoře nezajímalo.Životnost jsem čerpal z informací uveřejněných v L+K nicméně díky za opravu.Jen ještě doplním že místo havarované spárky byla možná v případě rozhodnutí o pokračování v provozu MiGů-23 reaktivace další spárky uložené v Budějovicích ale ta byla nakonec prodána do USA kde dodnes létá.


Co se projektu L-159 týče tak ono je to trochu složitější.Původně totiž mělo být dodáno jen poloviční množství které mělo být provozováno souběžně se Su-22 a Su-25 (už tehdy se vědělo že stoprocentní náhrada není kvůli parametrům L-159 možná) ovšem na konečných 72 byla objednávka zvýšena jen proto aby "Aero bylo v plusu" (původní objednávka stačila na to aby se bilance Aera dostala na 0)...že to zároveň znamenalo omezení zbytku letectva je nasnadě.
Jinak co se lobbingu za L-159 týče, velmi zajímavě celou situaci a celé dění v zákulisí tohoto programu velice pěkně popsal V.Vašek na své přednášce z března tohoto roku...nevěděl jsem jestli se dřív smát nebo brečet...


Jinak jestli můžu otázku-proč myslíte že když už jsme měli vrtulníkové letectvo z ruska, nebylo by vhodné mít ze stejného státu i letadla?Pokud vím, nákup letecké techniky z jednoho státu je obvyklá praxe drtivé části států NATO (akorát že u nich jsou zemí původu USA a ne Rusko)?
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318601Verze : 0
Právě proto,že je to Rusko a my jsme země NATO tak není ideální,aby veškerá letecká technika pocházela ze země mimo tohoto paktu,protože v případě,že by se Rusové naštvali,tak nám odstaví celé letectvo.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318604Verze : 0
Jak já to vidím podle práce a podle zkušeností kamarádů u zahraničního letectva, tak nejhorší je mít cokoliv, co dodávají nebo vyrábějí Američané či Rusové. S těmi tanky, myslím, že naše Téčka se nikdy nepodívají za naše hranice. Osobně bych radši byť ruské, ale kvalitní stroje BMP nebo klidně i BMD.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318605Verze : 0
MOD

Citace - Martin 23 :

Právě proto,že je to Rusko a my jsme země NATO tak není ideální,aby veškerá letecká technika pocházela ze země mimo tohoto paktu,protože v případě,že by se Rusové naštvali,tak nám odstaví celé letectvo.S tím bych souhlasil ovšem je otázkou zda budeme zemí NATO navěky (respektive zemí dostatečně spolehlivou pro USA a tedy i zbytek NATO).Pokud ano, budiž.Pokud ne, může se nám stát totéž co v případě že budeme příliš nasírat rusy (a že USA rády dávají různá embarga je v současnosti jeden z důvodů proč jsou L-159 neprodejné-zájemci jsou ale nikdo nebude riskovat že mu vyschnou náhradní díly...).Holt by jsme si konečně měli uvědomit kdo je pro nás důležitější...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318606Verze : 0
to Darkfold, opět se ti daří polemizovat sám se sebou. Konkrétně v přéípadě L-159, Nikdy jsem nenapsal že je to použitelný bojový stroj (takže o čem to vlastně píšeš když srovnáváš jednu Su s letkou L-159?)
a jen pro tvou informaci, resursů je několik, je daný počtem odlétaných hodin, je další daný stářím, tedy pokud je rezurz mezi opravami třeba 500 hodin a rezurz "věku" třeba 10 let, tak po dosažení jednoho musím mašina na předepsané prohlídky a opravy (výměny dílů), to byl právě problém u dvacettrojek. Jejich revize se dělali v zahraničí a dostupnost byla mizivá. V Trenčíně nebyli schopni (neměli ani autorizaci) dělat střední opravy, takže tudy by cesta nevedla, stejně tak motory se nedělaly u nás ale v Bulharsku, Malešice by je dělat nemohly.
MiG-29 skončily u nás na letišti, problém s díly nebyl jak ty jsi od kohosi slyšel, rusové je byli ochotni dodat nikoli jako splátku dluhu, ale za valuty, to byl tehdy docela problém. Mimochodem když rto bylo dle tvých informací tak jednoduché získat ND proč s tím měli problémy soudruzi z NDR (v té době už v NSR) kteří tyhle stroje provozovali a na nedostatky ND si docela stěžovali, pak ty skvělé moderní stíhače prodali za jednu marku kus do Polska (na rozdíl od nás si jich nechali do muzea). A pokud jde o ruský dluh, myslíš že dluh v řádu desítek miliard by se "smázl" dodávkou pár MiG-29 ? ty by totiž nebyly nové, ale ze skladů ruské armády a nikdo si (celkem logicky) nedovolil převzít za dluh nesrovnatelně nižší plnění (jak by asi ječela opozice si asi dovedeš představit). Fabrika za součástky chtěla platbu ve valutě, to že stát má dluh nebyl její problém.
A k panu senátorovi, nevím o co se dotyčný zasloužil, ale reaguji (jak je celkem běžné) na to co jsi vložil, především na větu "Stejně tak jsme se zbavili všech ruských stíhaček MiG-29 a MiG-23, moderních a kvalitních..." Což je jasný blábol a žvást, pokud se dotyčný jak píšeš zasloužil o likvidaci této techniky pak je to o to větší nesmysl. takže kde tady vidíš něco špatně v tom co píšu ?
A u munice pro plamen není silnější "granát" výkonější je náboj jako takový, vlastní granát není z pohledu funkce zbraně moc důležitý, krom váhy je celkem jedno jestli je výbušný nebo třeba z uranu. Pokud se pamatuji problém byl že díky výkonu náboje byly problémy s pevností konstrukce zbraně, ta nešla moc posílit kvůli limitu váhy. Je otázkou zda by jiné kontejnery šly na ALCU zavěsit (myslím s tím že to poletí Smile )
Program ALCA byl a je obří průšvih, který je i v našich podmínkách nepřehlédnutelný, ale to je kapitola jiná a sama o sobě dost známá, takže to jestli může nosit to či ono nemá cenu řešit.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318610Verze : 0
S prodejem L-159 se myslím opět pleteš, jednak zájemci moc nejsou (pokud nebereš výměnu za banány, nebo jogurt. A to s čím byl stroj konstruován, tedy s tím že má vyspělou západní avioniku, bylo od počátku známo že některé systémy se budou smět prodat jen se svolením toho kdo je dodal, tedy třeba USA. Jestli si něco kupuješ s podmínkou že to můžeš prodat jen tomu komu ti to prodejce dovolí, pak nechápu kde vidíš jaká "embarga", to je nezlob se nesmysl, to že dané systémy se nebudou prodávat třeba do Ruska, se ví od začátku, to není o embargu, to je prostě obchodní podmínka známá od počátku. Pokud vím tak zásadní problém je že neexistovala dvoumístná verze, ta se dělala dodatečně a dnes se přestavuje z jednomístných verzí. Takže na co vlastně ti zájemci stojí tu frontu? Na pochybný bitevník se skvělou avionikou, kterou nedokáže využít? nebo na pokračovací stroj s drahým provozem? Nebo na cvičné letadlo kterým ALCA není?
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318615Verze : 0

Citace - Martin 23 :

Z dnešního pohledu je bohužel vidět,že to nebyla dobrá volba a za peníze za nákup 72 L-159 se dalo v pohodě pořídit 36 stíhaček JAS-39 ev. F-16.

To pořádně přitlač. Pokud vím, tak projekt L-159 celkem stál téměř 200 miliard korun (a vím to přímo od vedoucího projektu L-159). Za tyhle peníze mohl být desetiletý pronájem 140 (slovy: sto čtyřicet) Gripenů!


Citace - Darkfold :

L-159 ... na konečných 72 byla objednávka zvýšena jen proto aby "Aero bylo v plusu" (původní objednávka stačila na to aby se bilance Aera dostala na 0)...že to zároveň znamenalo omezení zbytku letectva je nasnadě.

Nejen letectva, ale celé armády. Jak už jsem psal výše, projekt L-159 byl financován z rozpočtu MO a v něm několik let polykal téměř celou částku, určenou na akvizice.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318617Verze : 0
MOD
Já to vidím asi moc jednoduše.Technika se koupit nechá, to mně zase zde v této diskuzi tak mnoho nebere. Ale lidský potencionál to je asi to o o co jde. Mně více mrzí, když vycvičený profesionál,který slouží patnáctým rokem a dosáhl by na nějaký stupeň slušnější výsluhy je propušten. Ono se to zdůvodní tím,že je již starší,tedy neperpektivní. Přijímáme nového rotmistra za podstatně méně peněz. Také chápu,že šikovný důstojník musí postupovat v hodnostech, musíme se zajímat o jejich kariérní růst,ale nemusí to být tak strmé. Já bych se opravdu raději zaměřil na lidi v armádě.Chybí mi systém,lidský systém. Ve staré RU armádě,pokud byl důstojník neperspektivní, po dvaceti letech obdržel svůj Vojenský kříž a s malinkou penzičkou odchází. Zatím to je tak,že ti mladí kluci jsou nervozní, neb mají půjčky, potřebuji peníze zdraví nechají v armádě a jistota nižádná. Oni se musí věnovat výcviku a ne se byť podvědomě zabývat personální politikou. Kdo ještě sloužíte, tak mi snad i porozumíte.Ale a to je velmi špatné bratři generálové neb jejich korýtka jsou moc fajnová udělají to, co politikům na očích vidí, chtějí přežít a tak obětuji jak koncepsi, lidi jsou zbytečně poslušní. Nějak mi to připomíná dobu I.republiky.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318619Verze : 0
Bite, resursů jsem si vědom ovšem je tu drobet jiný problém.Vodochody, Kbely a Trenčín byly certifikovány na revize ale zároveň u posledních dvou probíhala příprava k certifikaci na SO a GO (především kvůli tomu aby se nemuselo do Drážďan) ovšem v roce 1992 byla tato příprava zaříznuta MO s tím že BN (kvůli kterým tato příprava především probíhala) vyřadí a stíhací bedny se budou revidovat výhodněji v zahraničí (mělo snad jít o Ukrajinu) a tím vše zhaslo.Další pokus byl v Trenčině uskutečněn v roce 1995 ale pro nezájem z naší strany to opět skončilo.Takže možnost dělat opravy u nás tu byla a dokonce se na ní pracovalo ale sami jsme se jí zbavili.Nicméně i tak se u nás dvě GO "načerno" udělaly u dvou MiGů-23U které se posléze prodaly do USA.Co se motorů týče tak u nich se v Bulharsku dělaly jen generálky.Revize apod se opět dělaly u nás.


Co se týče MiGů-29 a náhradních dílů, informaci kterou jsem zde uvedl jsem získal na zmíněné přednášce a nemám důvod tomu nevěřit už jen proto že stejný problém se vyskytnul i u nás.Co se nákupu ND za valuty týče tak to byla realita již někdy od roku 1988 prakticky pro všechna naše letadla.Zda a jak velký problém by obstarání valut na tento nákup byl si rozebírat netroufám ale vzhledem k tomu že ve stejné době se valuty utrácely ve velkém za podstatně větší pitomosti si nedělám iluze o tom že to opravdu bylo jen kvůli tomu že jsme je neměli.Jinak když už jsi zmínil NDR tak je také třeba zmínit že už při sjednocení německa bylo rozhodnuto MiGy v krátké době zrušit.Proto se do nich neinvestovalo ve velkém a náhradní díly které se nakupovaly se nenakupovaly v celých sadách nýbrž jen to co bylo potřeba.Problém potom byl v tom že rusové tento způsob prodeje jako pro ně méně výhodný odmítali takže v konečné fázi se o nákup dost dlouho dohadovali a tak se dodávky dílů k útvarům pochopitelně dost opožďovaly.Tedy opět nikoli nedostatek náhradních dílů či neochota je dodat ale prostý bordel v marketingu (a když už jsi zmínil ten prodej za marku tak malá perlička - v začátcích výběru nových nadzvuků byly německé MiGy nabízeny k zápůjčce i nám jako "překlenovací" s tím že nás potom Němci vybaví Typhoony...).


Co se ruského dluhu týče, mělo jít o MiGy-29 9-13 které by rusové navíc na vlastní náklady kompletně zrevidovali.K nim potom měla být i veškerá diagnostika, provozní vybavení a výzbroj. Nevím kolik tehdy dluh činil ale můj názor je takový že i tak by to pro nás bylo výhodnější než se o něj dohadovat při nákupech vrtulníků apod. (když jsme u toho, existuje někde výpis jak byl celý dluh splácen?).


Co se týče pana senátora, myslel jsem že tuto osobu netřeba představovat...Smile .Mimochodem, co ti přijde nemoderního na tom nejlepším co jsme tehdy ve výzbroji měli (nebo spíše už pomalu neměli)?Vzhledem k tomu že u stíhačů po vyřazení Beden skončily už jen jednadvacítky to slovo moderní neshledávám zas tak nemístným.


Co se týče kontejnerů tak pokud vím, závěsy jsou u Plamenu, UPK i SPPU shodné takže zavěsit by jít měly.U SPPU je otázka zda by vektorovou střelbu schroustal zbraňový systém ale i tak by to asi neměl být větší problém.Co se týče váhy tak ta je prakticky shodná, UPK je dokonce o 13 kg lehčí.


Co se týče prodeje L-159 tak pokud je mi známo, zájem o odkoupení (nikoli o výměnu za naturálie) projevila Bolívie a tuším že existují i jednání s Kolumbií.Co se týče rizika embarg tak tam je problém s motory (na která se tebou jmenovaná omezení nevztahují) a náhradními díly pro ně.


PS:Moje další odpovědi budou možná trochu extrémně zpožděné protože dnes odjíždím mimo republiku, kdyžtak odpovím dodatečně přes SZ.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318628Verze : 0

Citace - Darkfold :

Co se týče prodeje L-159 tak pokud je mi známo, zájem o odkoupení (nikoli o výměnu za naturálie) projevila Bolívie a tuším že existují i jednání s Kolumbií.Co se týče rizika embarg tak tam je problém s motory (na která se tebou jmenovaná omezení nevztahují) a náhradními díly pro ně.

Tomáši, L-159 jsme nabízeli leckomu (včetně třeba tebou zmíněné Kolumbie a naposledy třeba Jordánsku), ale vždy bezvýsledně. Nejdále jednání dospěla právě s Bolívií, kde to je přes Španěly a do ČR by za ně měly putovat ne peníze, ale krámy jménem C-295.
Ale je otázka jak to s tímhle kšeftem nakonec dopadne. Nejdřív ho musí posvětit americký kongres a tam to může dopadnou všelijak (přece jenom Evo je až moc velký kamarád s Hugem a Fidelem). Navíc se začíná proslýchat, že by bolívijské AT-33 (za které se s L-159 počítá) mohly být spíše nahrazeny staršími AT-26, darovanými z Brazílie.


Zásadní problém L-159 je v tom, že se jedná o unikátní systém. Třeba už jenom motor se v téhle variantě nejen nevyrábí, ale nikdy ani v běžné sérii nevyráběl (jsou z ověřovací série, která se za normálních okolností šrotuje). Nebo hydraulické válce řízení se v žádném jiném letadle nepoužívají (jsou z UAV Predator). Pozemní vybavení není kompatibilní s žádným jiným letadlem, a tak bych mohl pokračovat. L-159 totiž Boeingu posloužil jako vývojová a výzkumná platforma systémů pro UAV a výsledkem je letadlo, které je pro potenciální zájemce zadarmo drahý.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318630Verze : 0
MOD

Citace - Tango :

... a výsledkem je letadlo, které je pro potenciální zájemce zadarmo drahý.to je nejobvyklejší názor, který slyším...
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318631Verze : 0
MOD
Darku, zkus si spočítat kolik by stálo dovybavit třeba Trenčín, na to aby mohli dělat plné revize včetně GO by potřebovali certifikaci výrobce (nejde to tak že si řekneme budeme to dělat) což by asi byl docela problém. To že by to pro pár (pokud jde o stíhače tak 34 kusů) bylo asi docela drahé je jasné snad i tobě, nezapomeň že kapacity musíš držet pořád i když se zrovna nedělá na mašinách, je jedno jestli by se to dělalo u nás nebo ve SR (to druhé by bylo ještě horší, protože slováci bedny neměli. Z okolních států bedny zmizli (maďaři je neměli, jejich mašiny byli v pronájmu a vrátili je)poláci počítali se zrušením a němci je zrušili, takže bys postavil něco co by dělalo opravy pouhých 34 strojů s tím že pro MF by to bylo velmi omezené, končil jim brzy pokud vím i časový resurs. Stejný problém byl i s motory, buď Buharsko, nebo příprava vlastních kapacit. To že i pak potřebuješ ND je asi jasné, že by se platily draho rovněž. Přes to že jsem měl bedny rád, tak to rozhodně nebylo moderní letadlo, to že pak tu zbyly jen omšelé jednadvacítky s tím jestli to bylo či nebylo moderńí nijak nesouvisí. uvědom si že ve výzbroji bylo od roku myslím 1972 (v SSSR) a provozně nebylo z levných, bohužel.
A myslím že sám ukazuješ na slabinu své argumentace, když budeš mít auto a prodejce ti dodá díly jen v "soupravě" tak nezlob se na mne propagovat to je demence. To totiž znamená že když potřebuješ nějaký díl musíš koupit "sadu" která je drahá a je ti na nic, protože bude obsahovat řadu věcí které nepotřebuješ a nikdy asi potřebovat nebudeš, díl který se kazí třeba palivové čerpadlo tam ale je jen jeden, když se pokazí podruhé, máš tu další sadu, nezlob se ale takhle si dodávku za kterou platím nepředstavuju. Logicky je s tím poslali do míst kde slunce nesvítí a raději kanibalizovali mašiny co byly.
Ani to že ve stejné době se valuty "utráceli" za jiné věci není tak úplně pravda, utráceli do značné míry ti kdo je vydělávali, pokud si třeba plzeňský prazdroj vydělal vývozem, rozhodně je logičtější že si postavil třeba novou linku než že by koupil stíhačky, v té době už stát sám moc valut neutrácel, takže se nepleť.
Ano němci nám nabízeli devětadvacítky, ale s podmínkou nákupu výzbroje u nich, poláci je dostali s tím že nakoupili tanky a další techniku, letadla byla "přibalena navíc", osobně jsem rád že se to neuskutečnilo, velmi to připomíná danajský dar a tohle nijak nezazlívám tehdejším politikům že nevzali jako "výhodnou nabídku".
Pokud jde o L-159, američani mají práva k některým systémům a samozřejmě motoru, ten je ale jak už psal Tango zcela nestandardní, ani američané ho nikdy nedělali, je to děláno na Tchajwanu a je to originál který v téhle verzi nikdy nikde nebyl použit. Jediný vážný zájemce byla Bolivie, šlo o 5 jednomístných a dva dvoumístné stroje, bylo hned několik problémů, jedním z nich byla cena a způsob platby, dalším pak samozřejmě nutnost "souhlasu" američanů, se kterým byl problém. Dnes je to tak že od španělů koupíme několik protiponorkových letounů, respektive z nich chatrně předělané dopravní CASA 295 (díky tomu původu to má úzký trup), za které zaplatíme, a jeden další vyměníme za těch sedm mašin, což je vážně kšeft století, když si spočítáš ceny. Kolumbie projevila nezávazný zájem že by si letoun ráda prohlédla, případně vyzkoušela, nic víc. Když si vzpomenu na zájemce o naše devětadvacítky kdy různí oručníkovaní a opončovaní soudruzi očumovali a nikdo nice nekoupilje mi docela jasné jak dopadne i ten nákup bolivijců, my si koupíme ty mizerné CASA 295, načež ze kšeftu sejde a tu poslední buď nedostaneme a ALCY máme dál, nebo si ji zaplatíme a ALCY máme stejně. Jen mezi námi si zkus spočíst co stojí přestavba dvou dvoumístných mašin (ta se musí udělat) a kolik ten námořní, pardon dopravní krám. To je fakt kšeft jak když jsme na Kubu vyvezli cukrovar a dostali vycpané krokodýly a zdobená sedla (obojí se pak prodávalo v PRIORu)
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318639Verze : 0
ono to neni jen o alcach, gripenech a podobne, ale ten hlavni nazor uz tu padnul - k cemu OFENZIVNI stroje, kdyz nas asi jediny plan ktery v soucasne dobe mame je jasny - OBRANA ? Existuji snad kolem nas staty, ktere by se nas chystaly obsadit ? Odpovim si sam, ne. A pokud ano, sest nasich gripenu jim v tom ani v nejmensim nezabrani.


Cele je to o koncepci armady, a o tom, kam by se prostredky primarne mely smerovat. Pokud je nasim cilem byt platnym clenem NATO, k cemuz jsme se smlouvou zavazali, meli bychom se smerovat tam, kde jsou v soucasnosti sily NATO nasazovany, tedy do roli bojovych jednotek v aglomeracich, potlacovani povstalcu a teroristickych bunek, urban combat ... Proto BVPka, proto osobni zbrane a ochranne prostredky, utvary vycvicene pro tento boj, vrtulniky pro rychlou prepravu osob. Tanky ? Nejsem si jist, zejmena proto, ze nase tanky za hranice zatim nesly a asi nepujdou, a i kdybychom chteli, kdo a jak je tam prepravi ? A na obranu nasi zeme plati puvodni uvaha, kdo by nas v soucasnosti chtel napadnout. Armada by tedy mela jit cestou specializace, za predpokladu, ze s NATO jsou uzavrene obranne smlouvy tak, aby v pripade utoku byly okolni zeme schopny a ochotny poskytnout tu cast vybaveni (a vojaku), ktere zrovna nase vlast ve specializaci nema. Mame chemiky, mame vojenske policisty, to jsou devizy a to jsou specialiste, na kterych muze armada stavet. Ale hnat se do predrazenych tendru na cokoliv (grippeny jsem pouzil jen jako priklad, je uplne jedno, jestli F-16 jsou starsi nebo poruchovejsi, jde pouze o princip vyberoveho rizeni ...), co pak s ohledem na doktrinu statu nebo pristup politiku k zavazkum v NATO stejne nepouzijem mi prijde neskutecne mrhani prostredky. A jestli to ve vysledku odskace 1800 lidi, kteri musi z armady odejit, protoze prostredky jsou vyplytvany jinde a nekocepcne, chapu, ze to dost lidi musi pekne stvat.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318641Verze : 0
MOD
Bohužel je to tak jak píše Admin. To co chybí je jasná koncepce a "Projekt armády ČR"
Ti kdo někdy dělali jako vedoucí projektu asi ví o čem mluvím, projekt musí mít dány cíle, musí mít kontrolní mechanizmus a musí se kontrolovat jak postupuje, musí být měřitelné zda cíle bylo dosaženo, tedy parametry. Nic takového kolem přestveb naší armády nevidíme a žvanění o tom co by kdyby je nesmysl a nikoli projekt nebo řešení. Pokud má být naší úlohou třeba působit v rámci NATO jako chemické vojsko, má to být zadáním a podle toho se musí vybavit potřebný počet lidí technikou, výcvikem a samozřejmě i vzděláním, totéž platí i pro cokoli dalšího. Pokud se dnes nepočítá s obranou přímo na našich hranicích a tedy bojové jednotky s těžkou výzbrojí nejsou potřebné, proč je udržovat? Proto že pár plukovníků a generálů u nich sloužilo si je z nostalgie chce držet? No pak ať si je dotyční zaplatí, Jestli má armáda sloužit v případě katastrof, má k tomu mít prostředky a opět výcvik, včetně zaintegrování do celého systému pro podobné situace. A pokud se máme účastnit "misí" (nejsem přesvědčen že to musí být v rozsahu jako dnes) pak i pro ně mají být "verbováni" lidé, a pokud jich není dostatek, pak prostě musíme některé mise vzdát. Tak to prostě je a to není o tom jestli chceme nebo ne. Prostě pokud není dost lidí, peněznebo čeho dalšího nemůžeme to prostě podnikat.
Právě zde je problém armády, nekoncepčnost, neschopnost definovat si cíle, prostředky a čas. To jestli si koupíme to či ono musí vyplívat právě z té koncepce, ne z toho že si politik sveze zadek v něčem co se mu líbí, nebo prostě to že na volební fond strany doputuje zajímavá částka.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318644Verze : 0
Madarsko nemělo třiadvacítky v pronájmu,ale normálně je vlastnilo a spousta jich je ještě dnes v Madarsku k vidění,bylo jich mám pocit stejně jak u nás 13 verze MF plus nějaké spárky.Letecké opravny Trenčín byly schopny nám na třiadvacítkách provést GO,ale česká strana o to neměla zájem.Jednak třiadvacítek bylo poměrně málo,celkem 17 kusů verze ML(emefky neřeším,protože byly vyřazeny již v roce 94),jejich provoz byl dražší než u Mig-21 a také jednadvacítky měly mnohem vyšší životnost,protože spousta z nich byla po GO a naposledy používané šedivky byly řadu let zakonzervované v Plzni,takže se tím dost ušetřila jejich životnost.Samozřejmě s trochou snahy by modernizace Mig-23ML šla,nebyl problém pořídit prakticky zdarma letouny z bývalé NDR,nebo přímo v Rusku vyřadily v té době desítky strojů verze MLD a po částečné modernizaci by tyto stroje mohly létat ještě dneska.Faktem je,že nejen u nás přežily jednadvacítky modernější třiadvacítky.To samé se stalo v Polsku,Bulharsku,Rumunsku i Madarsku.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318711Verze : 0

Citace - Admin :

ono to neni jen o alcach, gripenech a podobne, ale ten hlavni nazor uz tu padnul - k cemu OFENZIVNI stroje, kdyz nas asi jediny plan ktery v soucasne dobe mame je jasny - OBRANA ? Existuji snad kolem nas staty, ktere by se nas chystaly obsadit ? Odpovim si sam, ne. A pokud ano, sest nasich gripenu jim v tom ani v nejmensim nezabrani.Ale predsa platí že najlepšia obrana je útok - a túto koncepciu v posledných rokoch pretláčajú do popredia hlavne najsilnejší členovia NATO napr. v Afganistane a Iraku. Podobne aj koncepcia EÚ s jej bojovými skupinami nie je založená iba na obrane vlastného územia ale na preventívnom pôsobení mimo hraníc EÚ - momentálne je v pohotovosti BG CZ/SVK a jedným z jej potenciálnych miest nasadenia sú nepokojné oblasti v Afrike - Čad, prípadne Sudán.Mimochodom - to čo MO ČR teraz navrhlo realizovať prebehlo v OS SR k 1.7. - redukcia generálneho tábu a ministerstva, vyškrtanie neobsadených tabuľkových miest a porušenie tzv. zbytočných prvkov (medzistupňov) velenia.... Uvedený krok je len 1. stupňom - ďalšia "optimalizácia" je plánovaná na rok 2010 s cieľom pripraviť pôdu pre cieľový stav tzv. Model 2020 (ktorý má ešte nižšie počty osôb a techniky).


Prebleskla tu inormácia o konzervácii tankov T-72M4 - tu bolo slovenské ministerstvo lepšie - to radšej ani nedopustilo modernizáciu slovenských tankov na verziu T-72M2 a nakoniec úspešne zrušilo k 30.6.2009 jediný tankový prápor (ani v budúcnosti sa už s tankovým práporom neráta).
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318719Verze : 0
MOD
Obávám se že to o čem píšeš "redukcia generálneho tábu a ministerstva, vyškrtanie neobsadených tabuľkových miest a porušenie tzv. zbytočných prvkov" je přeloženo do lidského jazyka zhruba toto: Aby to nevypadalo že se ruší jen "dole" zrušíme to místo na které nikdo nesedí, a pár lidí přesuneme přejmenováním funkce. Tedy z pohledu mne jako toho kdo tuhle estrádu platí a ještě se na ni musí koukat (dost hnus velebnosti jak se praví ve známém filmu) na volná místa neusedne žádný další plukovník nebo generál s velkým zadkem, nicméně to vůbec neznamená že se GŠ zmenší, dokonce to nejspíš ani neznamená že se sníží výdaje (dodnes ta "místa" někdo zastupoval a nejspíš i byl poživatelem příplatku za "práci" nad rámec funkce, což se zřejmě změní tak že dostane vyšší plat a tím celá atrakce skončí) protože kdyby k tomu opravdu došlo, bylo by to halasně inzerováno jak se snížil rozpočet a peníze byly dány třeba na mise. Takže jsem silně skeptický k téhle "úpravě" a jejímu účelu, příští rok se sníží stavy tím že zasloužilí soudruzi z GŠ letos dostanou vyšší hodnost a příští rok půjdou do důchodu, což bude zajisté záslužné po letech řešení problémů typu co si nechat vyšít na slipy.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318721Verze : 0
No nechcel som to napísať presne takto.... Ale docela presne si popísal priebeh reformy, ktorá prebehla v OS SR k 1.7.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318723Verze : 0
MOD
Nejlepší obrana je útěk, asi tak si to představuje páni poslanci se svými modrými (ne ptáky) ale knížkami.V praxi to vypadá tak, že Krajská velitelství,které např. zabezpečují i mobilizační úkoly AČR, starají se o své aktivní zálohy, měly by pečovat o vojenské důchodce a veterány jsou opět okleštěny. Zde se berou lidé nejprve.Pro mně je dnes kontak s KVV hnusem neb vidím naštvané a nervozní lidi,kteří se zajímají jen o to,aby přežili. Na ostatní jim čas nezbývá. Opět stará praxe, starý zasloužilý plukovník se stává velitele KVV, přivede si své lidi, a ti zkušení jsou odejíti. Logistická základna, zde se to dotýka již samé podstaty, neb na naložení materiálu a péči o materiál je nutno míti i lidi.Prostě nezlobte se páni kolegové, já Vám rozumím,ale zde bych se zmínil v prvé řadě o tom nejcenějším, to jsou vycvičení vojáci a kvalita záloh. NO a na to právě chybí peníze, bohužel. Jinak to,že není a nebude koncepce je to nejhorší co se s armádou děje. Jsem již starší veterán a nenesu to lehce.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318724Verze : 0
Buko, já už tuhle hru sleduju řadu let, a měl jsem v silně subalterním postavení kamaráda který tam sloužil, takže malinko tuším jak to na téhle instituci chodí Sad bohužel se obávám že jde o "reformu" jen na oko. Pokud vás potkalo totéž máš mou upřímnou soustrast.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318725Verze : 0
No to co teď proběhlo u nás je opravdu hnus vebebnosti. Samozřejmě že se to celé dotklo především těch nižších složek. Největší sranda je vyškrtání takzvaně dlouhodobě neobsazených míst. Jen pár ukázek toho jaka proběhlo vyškrtání těchto míst.
- bez náhrady zrušeny místa žen na mateřské dovolené
- zrušeny byli i místa které byli neobsazeny měsíc (někdy tak absurdně že například ve směnném provozu, kde k naplnění pracovních hodin za měsíc potřebujete 5-6 lidí zbyli klidně jen 4 a míň. Dalším příkladem je že ve velení jednotky zbyl jen jeden člověk, protože jeho zástupce a náčelník štábu odešli krátce před tímto nápadem do důchodu.)
- zrušeny místa lidí na které se v tu chvíly zpracovával personální rozkaz a to jak to místo na kterém seděli tak to na které měli nastoupit


Opravdu koncepční řešení.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318750Verze : 0

Citace - karaco :

Jak já to vidím podle práce a podle zkušeností kamarádů u zahraničního letectva, tak nejhorší je mít cokoliv, co dodávají nebo vyrábějí Američané či Rusové. S těmi tanky, myslím, že naše Téčka se nikdy nepodívají za naše hranice. Osobně bych radši byť ruské, ale kvalitní stroje BMP nebo klidně i BMD.Nemusíme šahat daleko do historie. Izrael měl jeden čas francouzské zbraně. Zahraniční politika obou zemí byla natolik odlišná, že Francie zastavila dodávky náhradních dílů. Od této doby kupuje Izrael zbraně od USA.


ČR nemůže kupovat zbraně od země s odlišnou zahraniční politikou. Postoje Ruska jsou natolik odlišné, že si to prostě nemůžeme dovolit.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318752Verze : 0
Jaké složky a zbraně je možné použít za hranicemi ČR v operacích NATO ?


Není od věci připomenout, že když AČR posílá jakýkoliv kus techniky do zahraniční mise, tak je nutné půl roku předem stroje dovybavit.


Tedy pro potřeby zahraničních misí toho moc nemáme a pro potřeby na území ČR toho moc nepotřebujeme.


Proč to tedy platíme ?
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318755Verze : 0
Chemici, nemocnice, meteorologie, letectvo a to včetně řízení let. provozu, geografická služba , no dalo by se pokračovat, ale tohle znám tak trochu z praxe.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318757Verze : 0

Citace - cejkis :

Nemusíme šahat daleko do historie. Izrael měl jeden čas francouzské zbraně. Zahraniční politika obou zemí byla natolik odlišná, že Francie zastavila dodávky náhradních dílů. Od této doby kupuje Izrael zbraně od USA.

Francie zastavila dodávky ND do IL jen na velmi krátkou dobu, než v arabském světě opadla hlavní vlna emocí po 6DW (řádově několik týdnů). Poté dodávky probíhaly opět normálně. Jediné, co FR vláda opravdu odmítla dodat bylo 50 již vyrobených a zaplacených stíhaček Mirage-5 (a i ty se nakonec do IL dostaly).
Snaha nakoupit techniku v USA byla už před 6DW a před 6DW byly dokonce uzavřeny i některé významné kontrakty (například A-4 Skyhawk).


Kromě tebou zmíněného odcizování FR a IL zahraniční politiky (francouzská od 60. let začala přiklánět k arabským státům) tak tam byly ještě dva důvody k nákupu techniky v USA:
1. Americká technika byla vyspělejší než francouzská a lépe umožňovala čelit nejnovější sovětské technice, dodávané do arabských zemí.
2. Francie se svým (byť krátkodobým) embargem stala nespolehlivým dodavatelem, který mohl IL kdykoli nechat na holičkách.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318761Verze : 0
MOD

Citace - Tango :

Citace - cejkis :

Nemusíme šahat daleko do historie. Izrael měl jeden čas francouzské zbraně. Zahraniční politika obou zemí byla natolik odlišná, že Francie zastavila dodávky náhradních dílů. Od této doby kupuje Izrael zbraně od USA.

Francie zastavila dodávky ND do IL jen na velmi krátkou dobu, než v arabském světě opadla hlavní vlna emocí po 6DW (řádově několik týdnů). Poté dodávky probíhaly opět normálně. Jediné, co FR vláda opravdu odmítla dodat bylo 50 již vyrobených a zaplacených stíhaček Mirage-5 (a i ty se nakonec do IL dostaly).
Snaha nakoupit techniku v USA byla už před 6DW a před 6DW byly dokonce uzavřeny i některé významné kontrakty (například A-4 Skyhawk).


Kromě tebou zmíněného odcizování FR a IL zahraniční politiky (francouzská od 60. let začala přiklánět k arabským státům) tak tam byly ještě dva důvody k nákupu techniky v USA:
1. Americká technika byla vyspělejší než francouzská a lépe umožňovala čelit nejnovější sovětské technice, dodávané do arabských zemí.
2. Francie se svým (byť krátkodobým) embargem stala nespolehlivým dodavatelem, který mohl IL kdykoli nechat na holičkách.
Předně díky za doplnění informací. Můj dojem, Rusko nás klidně taky nechá na holičkách. Když jsou schopni zastavit v zimě plyn do EU, proč by neomezily dodávky ND. Osobně považuju Rusko za nespolehlivého partnera a jsem rád, že v ČR existuje snaha o minimalizaci vojenských nákupů z této země.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318766Verze : 0
Pripomínam Bojovú skupinu pre EÚ (BG CZ/SVK), ktorá je momentálne od 1.7.2009 vo fáze pohotovosti na nasadenie - to nie sú nebojové zložky, ale bojové jednotky vyčlenené pre potreby EÚ schopné byť nasadené do 10 dní na vzdialenosť 6000 km od Bruselu.


Ďalšie bojové jednotky (nie špeciálne, ktoré sú nasadené v Afganistane) sú jednotky nasadené v spoločnom česko-slovenskom prápore v Kosove.


Add Rusko - nevšimol som si že by Rusi zastavili dodávky plynu do EÚ - severná vetva plynovodu fungovala normálne, problkém bol iba v Ukrajinskej vetve... Keby EÚ dala Ukarjine pôžičku na zaplatenie chýbajúceho plynu, dodávky by neboli prerušené (a aj teraz tam ide o to isté - kdo bude financovať plyn, ktorý musí byť v Ukrajinskej prenosovej sústave, aby boli zabezpečené dodávky do Európy - vyzerá to tak, že Ukrajina používa tranzitný plynovod zároveň ako svoju vnútornú distribučnú trasu, takže plyn pre EÚ a Ukrajinu nie je oddelený).
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318773Verze : 0
MOD

Citace - cejkis :

Když vezmu v potaz letectvo, Gripenů je tak málo, že ty můžeme rovnou vyjmout.
...hmm sice jde více méně o mírové, ale nasazení - co tak probíhající ochrana vzdušného prostoru Litvy. Tam krom letadel je nasazeno i pozemní zabezpečení.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318779Verze : 0

Citace - buko1 :

Pripomínam Bojovú skupinu pre EÚ (BG CZ/SVK), ktorá je momentálne od 1.7.2009 vo fáze pohotovosti na nasadenie - to nie sú nebojové zložky, ale bojové jednotky vyčlenené pre potreby EÚ schopné byť nasadené do 10 dní na vzdialenosť 6000 km od Bruselu.


Ďalšie bojové jednotky (nie špeciálne, ktoré sú nasadené v Afganistane) sú jednotky nasadené v spoločnom česko-slovenskom prápore v Kosove.


Add Rusko - nevšimol som si že by Rusi zastavili dodávky plynu do EÚ - severná vetva plynovodu fungovala normálne, problkém bol iba v Ukrajinskej vetve... Keby EÚ dala Ukarjine pôžičku na zaplatenie chýbajúceho plynu, dodávky by neboli prerušené (a aj teraz tam ide o to isté - kdo bude financovať plyn, ktorý musí byť v Ukrajinskej prenosovej sústave, aby boli zabezpečené dodávky do Európy - vyzerá to tak, že Ukrajina používa tranzitný plynovod zároveň ako svoju vnútornú distribučnú trasu, takže plyn pre EÚ a Ukrajinu nie je oddelený).Příspěvěk ČR pro Síly rychlé reakce EU:
Zdroj: www.defenceandstrategy.eu


43. Výsadkový mechanizovaný prapor
Rota speciálních sil
4ks vrtulníků Mi-17 z 232.zpr
9.rcho z 311 prcho (Rota chemické ochrany)
6. Polní nemocnice
Záchranný tým ze 156.zpr


Je to staršího data. Je patrný trend s navyšováním. Dále je kladen důraz na informaci, že síly rychlé reakce EU budou shodné se silami rychlé reakce NATO.


Kde je zbytek AČR ?
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318788Verze : 0
Sily rýchlej reakcie NATO nie sú zhodné s bojovými skupinami EÚ a v najbližších rokoch sa s tým ani neráta.


Kde je zvyšok AČR - zaraďovanie jednotiek do NRF pre NATO a do BG pre EÚ je v začiatkoch (plnohodnotné NRF sa drží myslím cca 3 roky, BG EU asi tiež tak dlho) a pripraviť jednotky určitý čas trvá. Pokiaľ štát zaradí do pohotovosti napr. 1 prápor, potrebuje minimálne 2 ďalšie prápory aby zabezpečil rotáciu - jeden prápor je v pohotovosti, jeden prápor regeneruje svoje sily a posledný sa pripravuje na rotáciu... Prápor ktorý skončí pohotovosť sa presúva do fázy regenerácie (čerpanioe dovoleniek, úhrada strát, obnova bojaschopnosti), prápor z fázy regenerácie sa presúva do fázy prípravy a prápor z fázy prípravy do fázy nasadenia. Okrem toho musí armáda zabezpečovať aj ďalšie misie a mierový život.


Neviem aké ciele síl sa ČR zaviazala v nasledujúcich rokoch plniť, takže sa nemôžem vyjadriť k počtom jednotiek pripravujúcich sa na nasadenie, ale napr. OS SR sa snažia mať trvalo nasaditeľnú mechanizovanú prápornú skupinu (jednorázovo rozšíriteľnú na brigádnu skupinu) - to znamená že v pohotovosti bude trvalo zaradený jeden prápor (celkovo budú teda rotovať a trvalo sa pripravovať 3 rôzne prápory len pre potreby NATO), plus ďalšie jednotky pre misie NATO a EÚ a OSN. Naviac pre zabezpečenie nasadeného práporu sú vyčlenené ďalšie jednotky tvoriace národný podporný prvok, zabezpečujúce prepravu atď. Ale toto bežný občan nevidí a preto sa mu zdá že armáda nič nerobí.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318811Verze : 0
MOD

Citace - buko1 :

Sily rýchlej reakcie NATO nie sú zhodné s bojovými skupinami EÚ a v najbližších rokoch sa s tým ani neráta.


Kde je zvyšok AČR - zaraďovanie jednotiek do NRF pre NATO a do BG pre EÚ je v začiatkoch (plnohodnotné NRF sa drží myslím cca 3 roky, BG EU asi tiež tak dlho) a pripraviť jednotky určitý čas trvá. Pokiaľ štát zaradí do pohotovosti napr. 1 prápor, potrebuje minimálne 2 ďalšie prápory aby zabezpečil rotáciu - jeden prápor je v pohotovosti, jeden prápor regeneruje svoje sily a posledný sa pripravuje na rotáciu... Prápor ktorý skončí pohotovosť sa presúva do fázy regenerácie (čerpanioe dovoleniek, úhrada strát, obnova bojaschopnosti), prápor z fázy regenerácie sa presúva do fázy prípravy a prápor z fázy prípravy do fázy nasadenia. Okrem toho musí armáda zabezpečovať aj ďalšie misie a mierový život.


Neviem aké ciele síl sa ČR zaviazala v nasledujúcich rokoch plniť, takže sa nemôžem vyjadriť k počtom jednotiek pripravujúcich sa na nasadenie, ale napr. OS SR sa snažia mať trvalo nasaditeľnú mechanizovanú prápornú skupinu (jednorázovo rozšíriteľnú na brigádnu skupinu) - to znamená že v pohotovosti bude trvalo zaradený jeden prápor (celkovo budú teda rotovať a trvalo sa pripravovať 3 rôzne prápory len pre potreby NATO), plus ďalšie jednotky pre misie NATO a EÚ a OSN. Naviac pre zabezpečenie nasadeného práporu sú vyčlenené ďalšie jednotky tvoriace národný podporný prvok, zabezpečujúce prepravu atď. Ale toto bežný občan nevidí a preto sa mu zdá že armáda nič nerobí.Tvým příspěvkem se dostáváme k jádru věci a sice mít trojkový model, tak jak jsi ho popsal. Např. 82. výsadková divize US ARMY takto funguje. 3 brigády, které se střídají v pohotovosti, v každé brigádě 3 prapory které se střídají v pohotovosti.
Na prapor v pohotovosti je limit 24h, na brigádu v pohotovosti tuším 3 dny atd. Zkrátka trojkový systém.


Když se podívám na strukturu AČR, tak zde trojkový systém nenalezneme. Původně ho chtěl implementovat Tvrdík, ale po seškrtání výdajů se přešlo na systém, říkejme mu dvojkový, tj. rotace po půl roce.7. mechanizovaná brigáda Hranice
71. mechanizovaný prapor Hranice
72. mechanizovaný prapor Přáslavice


Třetí mechanizovaný prapor v 7. brigádě pro rotaci chybí...


73. tankový prapor Přáslavice
Nekoncepční, pouze jeden prapor

74. lehký motorizovaný prapor Bučovice
Nekoncepční, pouze jeden prapor

4. brigáda rychlého nasazení Žatec
41. mechanizovaný prapor Žatec
42. mechanizovaný prapor Tábor
43. výsadkový mechanizovaný prapor Chrudim
Zde máme tři prapory byť ne všechny jsou výsadkové.


44. lehký motorizovaný prapor Jindřichův Hradec
13. dělostřelecká brigáda Jince
131. smíšený dělostřelecký oddíl Pardubice


132. smíšený dělostřelecký oddíl Jince
Opět pouze dva prapory.
102. průzkumný prapor Prostějov
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318889Verze : 0
Lenže ja nikde nepíšem že v pohotovosti rotujú jednotky jednej brigády, alebo dokonca armády jednoho členského štátu - práve preto som písal že neviem k čomu sa ČR zaviazala - pri správnom akceptovaní požiadaviek môže kľudne AČR rotovať systémom 2x nasadenie ťažkých jednotiek a následne nasadenie ľahkej motorizovanej pechoty, alebo akceptuje členstvo v NRF / BG len raz za určitý časový úsek... Nadnárodné prvky sú tvorené ako účelové zoskupenia, takže nemajú pevnú štruktúru a ich zloženie sa tvorí podľa toho, čo ponúkajú členské štáty.


Naviac kombinácia práporov 7. mbr a 4.brn umožňuje držať a nasadenie dlhodobo (otázka je kde všade už vojaci pôsobia, ťažko zaradiť do rotačného systému prápor, ktorého rota pôsobí nap. v KFORe). Rovnako je to aj v OS SR - až do 30.6. sme mali 5 x mpr, 1 x tpr, 2 x zshdo, 1 x žpr... Z toho sa dá vytvoriť jednorázová brigádna skupina(na 6 mesiacov), alebo trvalá mechanizovaná práporná skupina (1 x mpr s podpornými jednotkami).
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318905Verze : 0
MOD
Mechanizované jednotky nejsou zrovna to o čem bych něco věděl, ale pokud se nepletu, tak systém by měl být nastaven tak že jednou jde část 7. a jednou část 4. brigády.
URL : https://www.valka.cz/07-07-2009-CR-armada-propusti-1800-lidi-t86050#318909Verze : 0