Main Menu
User Menu

identifikace objektu

Diskuse
Dobrý den,Ahoj.Pocházím z Jižních Čech,konkretně Jindřichohradecko.Nedávno se mi podařilo objevit,pro mě neznámý objekt.Objek je ukrytý v polích a vstup do něj je ze stromami zarostlého ostrůvku uprostřed polí.Zajímavé je,že objekt je celý zakopený,nemá žádné střílny a je poměrně hluboko.Otvor pro vstup byl zakryt jakýmisi betonovýmy panely a zasipán hlínou.Do objektu se sestupuje po schodech s jednou podestou.V objektu jsou tři velké místnosti se železnými dveřmi.Pravděpodobně je tam i něco jako WC,spíš jenom pozůstatky.V objektu je ještě jedna zajímavost,na mě to působí jako jakási úniková cesta.Ve zdi je otvor,zakrytý panely ve vertikální poloze a zajištěné poměrně masivní pásovinou "dva kuy" utaženou na velké matice.Ve spárách mezi paneli je vidět písek.Tento objekt je poměrně daleko od obrané linie Novobystřicka.Pomohl by mi prosím tento objekt někdo identifikovat??
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317104Verze : 0
Ahoj, zkus to vyfotit, ale to co popisuješ vypadá spíš na něco poválečného, třeba velitelské stanoviště. Pokud jsi z Hradecka, možná by stálo za to zeptat se p. Svitáka (ten co má muzeum v Klášteře II, možná ví oč se jedná. Ryze teoreticky bychom se mohli domluvit a zajet tam spolu a podívat se na místě, nemám to daleko.
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317109Verze : 0
Z čoho je to postavené? Povojnové úkryty (úkryt ženijný) boli väčšinou z prefabrikovaných dielov (teda neviem ako tie stavané začiatkom 50. rokov, ale neskôr určite). Tieto úkryty spravidla nemali nič spoločné s opevnením, slúžili len ako zodolnené pracoviská v priestoroch sústredenia mobilizačne vytváraných útvarov....
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317114Verze : 0
MOD
Zkus vyfotit vnitřek, bez toho těžko soudit.
Mohlo by jít o prefabrikovaný ženijní nebo velitelský úkryt? Něco takového se vyvíjelo v 50. tých letech - experimentovalo se s různými materiály, dokonce s euvažovalo i o zkoušce odolnosti proti jadernému výbuchu v SSSR. Psali o tom v HPM, pokusím se to dohledat, když se mi to povede, napíši sem o tom více.
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317218Verze : 0
Prefabrikované úkryty - napr. ÚŽ-6 (úkryt ženijný) - www.fortifikace.net
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317222Verze : 0
MOD
Velké poděkováni pro:-Buko 1-hany 2-bitaxe
Podle popisu a fotografií se zcela jistě jedná o již zmíněný ženijní ukryt.
Při příští návštěvě se pokusí udělat nějaké foto a podělím se.
Není mi zcela jasné,proč tento objekt stojí u nás.Chápu jeho výstavbu v prostoru západní hranice,ale téměř v centru Jižních Čech?Je možné že v okolí této stavby se bude vyskytovat další podobný objekt,jako je tomu u obrané linie?
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317310Verze : 0
je to psane v tom odkazu - po celem uzemi se budovaly v ramci TRHS(Teritoriální radiační hlásná síť) a taky tam, kde byly ZPS(záložní protory soustředění)


momentalne treba armada prodava jeden takovy ukryt v Buchlovicich(okr. Uherske Hradiste)
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317319Verze : 0
Pokud vím budovaly se po celém západním vojenském okruhu, navíc jižní čechy byly jednoznačně počítány jako nástupiště proti západu, tedy Německu a případně Rakousku, takže to že tady byly podobné stavby není nijak divné. Ostatně v Klášteře jsou některé objekty také z téhle doby "upraveny" na protijadernou verzi přidáním chodbičky a zásypu zezadu, takže se počítalo s jejich využitím proti nepříteli Smile
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317322Verze : 0
Budované boli aj na Slovensku. Sám som ako veliteľ veliteľskej batérie obhospodaroval 2 úkryty (vrátane pravidlenej údržby 2 x ročne) pri Poprade, až pokiaľ som ich asi okolo roku 2000 neodovzdal inému útvaru. A o pár rokov neskôr ako NŠ som mal ďalších 7 po celom severovýchodnom Slovensku (už v dezolátnom stave, patrili pod VVP Kežmarok Záľubica).
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317341Verze : 0
MOD
to je zajímavá informace, že se budovaly i na Slovensku jsem netušil. V popradě patřili zřejmě pod dělostřelce, já byl na PŠ a tam jsem se s nimi nepotkal Smile
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317342Verze : 0
Kam patrili pred rokom 1989 neviem (možno pod protilietadlový oddiel (predtým 10. protiletadlový pluk (VÚ 8016)) 14. msd Prešov v Poprade - tam bola aj PŠ, alebo pod VVP Záľubica, oba boli dislokované v kasárňach hrdinov Dukly v Poprade), po roku 1993 patrili pod Výcvikové stredisko PVO Poprad.


Vybudované boli v blízkosti priestorov mobilizačne vytváraných útvarov.
URL : https://www.valka.cz/identifikace-objektu-t85747#317344Verze : 0
MOD