Dělostřelecká počítačka

Diskuse

Slyšel jsem, že ke konci WWII používali němečtí protiletadloví dělostřelci mechanické počítačky, nemáte někdo fotku a podrobnější informace?
URL : https://www.valka.cz/Delostrelecka-pocitacka-t72174#254771 Verze : 0
To jsi slyšel špatně, mechanické počítače řídící palbu protiletadlových baterií se používali už před WWII. Jeden určený pro kanony ráže 88 mm byl dřívě ve Kbelích, a dnes stojí v Lešanech, na něm se zadávali prvky získané od radarů a dálkoměrů, výsledný výpočet byl elektricky přenášen na přístroje u náměrového a odměrovéh miřiče (jsou u nich skříňky s dvěma číselníky) kteří pak prvky nastavili na kanonu, celá baterie tak střílela s jednotnými prvky a střelba byla mnohem přesnější.
Takové zaměřovače ale nejsou nikterak nové a byly konstruovány ve většině států už v meziválečném období.
URL : https://www.valka.cz/Delostrelecka-pocitacka-t72174#254800 Verze : 0
A typové označení v něm. armádě? Popř. výrobce? dík
URL : https://www.valka.cz/Delostrelecka-pocitacka-t72174#254956 Verze : 0
Pokud vím šlo o "Kommandogeräte Typ 36" nebo "Typ 40" (ale to jde o Flak 88mm model 1937) existovaly i další typy pro jiné kanony, součástí byl i délkoměr (obvykle 4metrový)
URL : https://www.valka.cz/Delostrelecka-pocitacka-t72174#255005 Verze : 0
Názvů je víc a modelů také (Wiki má možná chybu) jednak se to lišilo dle typu děla, ty které uvádím se týkají konkrétně Flaku 88 mm starších modelů, pro typ 41 je jiný přístroj, stejně jako pro děla větších ráží. Přístroj krom náměru a odměru určoval i časování (časovač je na lafetě kanonu) a tedy i nastavení roznětky střely (před nabitím se špice střely vsunovala do časovače na lafetě a byla nastavena dle parametrů "ústředního zaměřovače. V ČS armádě se přístroj po válce používal jako 40N
URL : https://www.valka.cz/Delostrelecka-pocitacka-t72174#255123 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více