Main Menu
User Menu

Problematika Kosova a vojnových zločinov

Diskuse k článkům v deníku SME

Diskuse
Byl jsem pozadan, zdali bych sem neumistil odkaz na tri clanky v deniku SME, ktere se tykaji problematiky Kosova, autor teto zadosti si preje znat nazory nasich uzivatelu a ctenaru na uvedene clanky a problematiku tam zminenou. Zde to tedy je, a uvitame jakekoliv prispevky k tomuto tematu.


prvý článok:
www.sme.sk


druhý článok:
www.sme.sk


tretí článok:
www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252217Verze : 0
MOD
Na začátku konfliktu UCK ještě nebyla vítězný spojenec, ale obyčejná teroristická organizace, která páchala bombové útoky na federální (srbské) vládní objekty a unášela federální policisty a federální vládní úředníky ačkoliv kosovo mělo velikou autonomii. Svoji činnost podobně jako IRA nebo Al KAIDA financovala z obchodu s drogami a také z obchodu s bílým masem a kradenými auty. Kde jinde by nakonec ilegální organizace vzala prostředky na svoji činnost, když za ní nestály bohaté zahraniční organizace. Nádherně se dali v novinách sledovat časové korelace mezi federálními ofenzívami a zadrženými kamiony s drogami směřujícími do evropy či zbraněmi směřujícími do kosova. Od jisté doby přestali zprávy o zadržených zbraních a drogách a začali zprávy o ofenzívě UCK. Zřejmně UCK získala v té době strategického spojence proti srbsku. Není mi jen jasné, zda od spojenců dostávala přímo zbraně, nebo jen spojenci zajistili, aby policie nechala kontraband na pokoji. Pak už byly jen zprávy o bombardování bělehradu, ústupu federálních jednotek a postupu UCK.


Takže informace, že UCK obchodovala i s lidskými orgány považuji za zprávu vysoce pravděpodobnou, protože jestli se UCK vyzbrojovala za peníze získané prodejem mladých srbek, rumunek a bulharek do otroctví, tak proč by se štítila i tohodle.
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252240Verze : 0
Co se věcné části týče, nepřekvapilo by mne, kdyby to byla pravda.
Co se celé situace týče, celý EuroAmerický přístup k trablům na Balkáně byl od začátku pochybený v tom že se to bralo jako "zlí Srbové vs. hodní...", i když v reálu to bylo "zlí proti zlým", třeba s odlišnými odstíny "zlosti", ale čistý nebyl nikdo (možná tak Slovinci? Tam se moc nebojovalo a snad ani nečistilo).
Co se Kosova týče, bohužel tam neexistovalo dobré řešení situace jakmile se oboustranně vyhrotily vášně. Jednostranná podpora UCK byla chyba, ale i bez ní by těžko Kosovo zůstalo součástí Srbska. Nejméně špatné řešení ohledně jeho samostatnosti by asi bylo nějaké které by naštvalo obě strany - třeba rozdělení Kosova.
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252247Verze : 0
To že UCK bylo a je teroristickou a kriminální organizací je prostě fakt, to že bylo na požadavek USA posuzováno počátkem 90´let a oficiálně zařazeno na americký seznam podobných skupin je faktem také, proč si tedy USA a NATO vybralo za spojence právě tuhle bandu vrahů a kriminálníků je do určité míry záhadou. Jedním vysvětlením je snaha omezit vliv Ruska (a jeho tradičního spojence Srbska) na Balkáně. Bohužel z téhle velmocenské hry nevychází dobře nikdo, Rozpad Jugoslávie a následné boje, nedodržené sliby Srbsku a nakonec otevřená podpora chátry z UCK (a to se ještě v nazývání toho dobytka dost krotím) byla myslím jednoznačně chybou. Nejen proto že se tím podpořila skupina která i v rámci kosovské komunity byla extrémní, ale i bylo předvedeno že si NATO osobuje právo které mu nepatří, tedy zasahování do vnitřních problémů suveréních států. Měl jsem možnost vidět fotky skladů UCK odhalených potom co bylo provedeno oficiální odzbrojení a ty fotky dělali vojáci sil KFOR, takže se nedá tvrdit že se o tom nevědělo, přesto se o tom že UCK neodzbrojila nikde nemluvilo, i to byl jeden z problémů, dvojí metr, jiný na srby a jiný na albánce.
Osobně nevěřím obchodu s orgány ve velkém. On je to technický problém, ne to že by to dotyčná banda ničemů nebyla ochotná dělat. Orgán je problém dlouhodobě skladovat (technicky to v primitivních podmínkách moc nejde) a hlavně pro orgán je třeba najít příjemce což není zas tak jednoduché. Navíc "legalizovat" ho je rovněž problém, orgány mají běžně "průvodku" která osvědčuje jejich původ (třeba z autonehody) a představa že přijdete někam s kufříkem v němž máte něčí ledvinu a tu nabídnete k prodeji je poněkud mimo. Problémem každé činnosti i té zločinné je odbyt, tedy trh který danou věc odebere, to je u orgánů problém v tom že nemocnice neznámý orgán nepoužije (asi budou vyjímky ale jen minimální) důvodů je několik od snahy vyhnout se kriminálně získaným orgánům až po nebezpečí přenosu nemoci z dárce. Teoreticky se tomu vyhnete tím že transplantaci provedete někde mimo kontrolu (třeba v Albánii) ale tam se zase moc nepohrnou pacienti (navíc si to budou platit sami a ne přes pojišťovnu). Pro tyto problémy moc nevěřím že by k nějakému masovému získávání orgánů docházelo. Srovnání s Čínou které jsem někde četl nesedí, tam je to organizováno státem a orgány jsou "legální", přes to je dost značný odpor k čínské cestě. Myslím že UCK vystačila se svou tradiční prostitucí, drogami a krádežemi aut. Nevylučuji že mohlo dojít i k podobnému pokusu, tedy prodeji orgánů, ale myslím že je to pro ně (i dnes) zbytečně složité a tedy nezajímavé. Ono někoho zabít je snadné, ale vyšetřit ho před tím, udělat testy, a pak zjistit že o daný orgán není právě teď zájem (problémem není jen to že orgánů je nedostatek, ale hlavně to že je nedostatek těch které by byly vhodné, proto se orgány mění po celé Evropě aby se vhodný využil). A to že držíte zajatce (to mučení taky nesedí, mohlo by poškodit právě ty orgány o které jde) zajatce jako "živý inkubátor" je spíš představa, musíte ho živit, hlídat a ještě shánět někoho kdo má zájem a zaplatí. Drogy a ostatní tradiční způsoby výdělku jsou reálnější.
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252262Verze : 0
..no nemyslím si že obchod s orgány je tak složitý..mnoho lidí co potřebují nějaký orgán, třeba jako ledvinu jezdí do indie a tam si v klidu počkají až obchodníci najdou dobrovolného dárce ...
..příjemmce je známý...pak se hledá dobrovolný či nedobrovolný dárce a když se najde tak se pozve specialista a na nějaké malé soukromé klinice se to provede...podle některých časopisů se v indii prodává ledvina už za 100 USD..dárce pak žije jen s jednou a musí se modlit aby mu neodešla... když to jde v indii proč by to nešlo v albánii že? prostě potřebuješ ledvinu, tak vyrazíš do albánie na dovolenou..a vrátíš se s novou Smile
bohatí nežijí jen v evropě, kde je zdravotní péče kontrolovaná i ve 3. světě jsou bohatí nemocní Smile teda spíš Sad
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252292Verze : 0
Myslím že jsi vedle, Indie to dělá jako stát a její nemocnice jsou na vysoké úrovni (to není legrace ale fakt) a to že místní zákony umožňují podobnou věc (tedy prodej orgánu) je právě ta možnost získat orgán za peníze, v Evropě a USA to moc nejde, zákon je postaven jinak. Představa že vyrazíš do Albánie a vrátíš se s s novou (a naživu) je vzhledem k úrovni tamního zdravotnictví spíš úsměvná, v tamních nemocnicích tohle prostě neumí, ono to není jako zalátat postřelenému pašerákovi díru v zadku, je potřebné poměrně náročné vybavení laboratoře a hlavně docela zkušený tým lékařů (proto se to taky nedělá třeba v nějaké středoafrické zemi kde by dárců byl nadbytek). A tohle vše vybudovat je natolik drahé a náročné (i časově) že se to prostě nevyplatí, proto tomu nevěřím. UCK měla tradiční zdroje jako narkotika, prostituci a krádeže, tohle je prostě mimo, navíc by se podobná infrastruktura musela využívat dlouhodobě aby se vyplatila, zatímco zde se mluví o jednorázoví akci (navíc počet nucených dárců je velmi velký a množství orgánů na trhu by bylo poznat, což se pokud vím nestalo).
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252312Verze : 0
Uloupené Kosovo- zajímavý, ale údajně zakázaný dokument ČT

www.iskladka.cz
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252524Verze : 0

Citace - marektucan :

Co se celé situace týče, celý EuroAmerický přístup k trablům na Balkáně byl od začátku pochybený v tom že se to bralo jako "zlí Srbové vs. hodní...", i když v reálu to bylo "zlí proti zlým", třeba s odlišnými odstíny "zlosti", ale čistý nebyl nikdo (možná tak Slovinci? Tam se moc nebojovalo a snad ani nečistilo).

Když jsem před časem přijel do Kosova (byť jako civilista) tak nás v Šajkovaci jeden kapitán AČR seznamoval s režimem a předpisy na základně. Došla řeč i na místní Albánce, kteří na základně pracují jako pomocný personál. Doporučoval vůbec se s nimi nedávat do řeči a tenkrát (a proto se o tom rozepisuju) doslova prohlásil "Víte, Albánci i Srbové jsou parchanti úplně stejný. Ale tihle parchanti jsou kamarádi s Američanama".
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#252546Verze : 0
MOD
dokument Ukradnuté Kosovo priebežne pozerám...trochu ma zarazil pojem "humanitárne bomabrdovanie" SadSadSad
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#255908Verze : 0
Ten tě nemusí zarážet, je to narážka na prohlášení Havla k bombardování srbských civilistů v kosovu. Jinak je to samozřejmě nesmysl a dává to smysl právě jen v tomhle pohledu. Dokument je docela dobrý, byť se na věc dívá víc ze srbského pohledu (to je ale milé osvěžení po pohledu albánském který je prezentován běžně).
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#255944Verze : 0
bitaxe: ja som v tejto veci na srbskej strane. Kosovo patrí pod Srbsko, aj keď niektorí politici to chcú zmeniť. Zase ani v tom dokumente nikto nepopieral zločiny srbskej polície voči Albáncom (ak vôbec nejaké boli), ale za to by sa mali zodpovedať konkrétni ľudia, nie celý národ. Západní politici postavili Albáncov do role "utláčaných" a Srbov do role "tyranov". Preto spustili bombardovanie na Srbsko a zabili mnoho nevinných ľudí. V dokumente to spomenuté nebolo, ale v Kosove by sa mali nachádzať najväčšie európske zásoby uhlia, potom zinková, medená ruda...teda ide o kšeft. A prepojenie organizovaného zločinu a administratívy Kosova je viac ako pravdepodobné. Takže albánska mafia už západným politikom akosi nevadí...
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256199Verze : 0
to splinterX ono tam to "humanitární bombardování" je a záběry jsou z vlaku který dle jízdního řádu jel (jako rychlík) a byl evidentně civilní, jsou tam docela drsné záběry na vlak i zbytky lidí Sad . a to že je to více ze srbské strany je prostě fakt, není tam snaha "vyvážit" to jak by údajně bylo korektní, dle nějaké rady. Podle mne je to tak v pořádku, dokumentů (jasně nevyvážených) z pohledu kosovských albánců je řada, takže tohle je rozumné vyrovnání.
To že mé osobní sympatie jsou na straně Srbska a ne jakési mafiánské bandy která se prodrala k moci za silně pochybné peníze je asi jasné Smile . To že jim v tom pomáhali muslimští "bojovníci" je jen třešnička na dortu. Jestli právě nerostné bohatství bylo tím hlavním si netroufnu tvrdit, spíš asi ne, byť to mohlo mít svou váhu. Faktem ale je že při různých jednáních bylo Srbsku několikrát garantováno ze strany OSN že jeho území bude celistvé a nebude dále děleno (i to připomíná mnichov a ČSR) což zřetelně nebylo dodrženo, stejně tak je faktem že NATO útočilo bez mandátu OSN a tedy bylo agresorem proti suverénímu státu a vměšovalo se do jeho vnitřních věcí. Nehodlám tvrdit že srbové v kosovu se neúčastnili podobných svinstev jako UCK, provokace ale jednoznačně zahajovali albánci (často i proti vlastním soukmenovcům kteří nebyli dost loayální k samozvané bandě "vůdců"). Po pravdě i soud v Haagu soudící zločiny v bývalé Jugoslávii působí dost pochybně a konkrétně Miloševič je kauza kde se mnoho neprokázalo, na to jak halasně bylo započato. Osobně (a ber to jako můj názor ne fakt) šlo spíše o to vytěsnit rusko z daného regionu, bohužel se ta sběř rozlézá a zřejmě můžeme čekat podobný vývoj v Makedonii Sad
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256229Verze : 0
bitaxe: teraz si netrúfam písať polopravdy, ale ten rýchlik mohol byť aj medzinárodný (pár vlakov z Budapešti do Solúna a späť stále chodí dodnes)


a UCK: nie sú nejakí obyčajní rebeli typu nepáči sa mi jeden politik, čo je práve pri moci, tak vezmem pušku a idem do lesa bojovať


oni boli vycvičení najskôr komunistickým Albánskom (do roku 1992) a podporovaní albánskou mafiou (bolo to aj v dokumente)


sila UCK sa odhaduje asi na 25 000 vojakov (čo je na 11 000km2 Kosova veľmi slušné "pokrytie") a ich organizácia je podobná ktorejkoľvek západnej armáde..teda musia byť veľmi dobre vycvičení


takisto rok po bombardovaní Kosova začali Alobánci útočiť na Macedónsko (Tetovo). Určite to bola tá istá UCK, čo aj v Kosove. Dakde som počul, že boli vysokoorganizovaní, každá ich "brigáda" mala aj zdravotnícke a logistické prápory


ináč viac je napr. na cs.wikipedia.org


je tam aj napísané, že ideu ich "spravodlivého" boja prevzali od Skanderbegovej SS divízie
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256320Verze : 0
Cituji: SplinterX dakde počul, že (UCK)boli vysokoorganizovaní, každá ich "brigáda" mala aj zdravotnícke a logistické prápory...
Organizace UCK vycházela z teritoriálního členění - neb byla založena na kmenech, klanech, pašeráckých řetězcích a jejich "zónách vlivu" ... Neměli jen zdravotnické a logistické struktury, ale třeba vlastní (a dost drsnou) "vojenskou" policii, špionážní struktury, výcviková střediska a systém "politicky motivujících" propagandistů...
Když byla UCK "odzbrojena" a vznikal KPC (TMK) jako "Kosovský ochranný sbor", část těchto ("bojově nebojových") struktur nenápadně zmizela a začala působit "paralelně", část jich přešla právě do nevojenské (vojensky organizované) a minimem zbraní (jen u "ceremoniální" gardové jednotky - SKS a AK-47, funkcionáři pak pistolemi) vybavené organizace KPC (TMK)... Fascinující je, jak rychle se z "bojovníků" stali hasiči, záchranáři, zdravotníci.
Pozn.: pod pojmem "paralelně" si představ působení v úrovni organizovaného zločinu ve prospěch ekonomických či klanových struktur a/nebo ve prospěch politických subjektů
(samozřejmě, můžeš mezi to napsat vždy rovnítko, ale radši jsem to rozepsal, aby to bylo "politicky korektní".
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256344Verze : 0
To "odzbrojení" je opravdu v uvozovkách, viděl jsem fotky řady skladů nalezených po oficiálním "odzbrojení" jednotkami KFOR, zdalek nešlo jen o AK, ale i mnohem účinější prostředky.
A víra že na členění jaké používala UCK je třeba výcvik na úrovni "západní armády" je dost mimo. Ony organizace které nás od šedesátých let ošťastňovali organizovaným zločinem, včetně tzv "balkánské cesty" pro drogy byly (a jsou) vysoce organizované a vždy měly své lidi organizovány "vojensky" včetně velmi drsných způsobů vymáhání poslušnosti. Ostatně tahle struktura (tedy organizované gangy) se stala i oficiálními strukturami nového "státu" O tom jak byla UCK organizována se dá spíšeš soudit z jejích střetů s jugoslávskou armádou, tam se "hrdinové" moc nepředvedli a obecně se dá spíše tvrdit že před ní utekli, proto bylo třeba je podpořit, třeba tím humanitárním bombardováním. Ono udělat z někoho kdo hlídá prostitutky nebo zásilku drog vojáka chce víc než jen mu dát uniformu a AK-47. To že se po "odzbrojení" přesunuli do různých spolků a fungovali dál je bohužel reál, jak potom ti "hasiči" asi vypadali si lze představit Smile
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256348Verze : 0
bitaxe, palič vďaka


teraz ma napadla jedna vec pri čítaní wikipédie. Veľa veliteľov UCK slúžilo ako občania Juhoslávie v JNA (Juhoslovanská národná armáda) a ich nástupníckych ozbrojených zboroch ( Hrvatska vojska, Armija BiH atď atď). tam sa mohli "zdokonaľovať" vo svojom remesle, napr. Agim Ceku, slúžil ako generál v chorvátskej armáde v operáciách Medakov poket, Oluja (všetko vojnové zločiny voči srbským civilistom). Teraz je to jeden z najväčších mafiánov v Kosove


https://cs.wikipedia.org/wiki/Agim_%C3%87eku


treba si prečítať aj en.wikipedia.org


píše sa tam aj o miestach výcviku v Albánsku, aj o tom, že UCK mala v Albánsku svoju vojenskú školu, kde bývalí dôstojníci JNA albánskej národnosti trénovali dobrovoľníkov pre UCK...


lenže Albáncom je asi v Albánsku tesno, a tak svoje aktivity presúvajú mimo Kosova aj inde:


en.wikipedia.org


en.wikipedia.org


en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256404Verze : 0
SplinterX: jak by mohl být A.Ceku mafiánem (jak říkáš jedním z největších), když je osobním přítelem mnoha vysoce postavených představitelů mezinárodních organizací, armád vyspělých zemí, diplomatických představitelů světových velmocí... Navíc od vzniku KPC (TMK) je jeho velitelem... (samozřejmě, to je myšleno ironicky a doufám, že dotyční by si dnes nejraději nafackovali za to potřásání si rukama...)
UCPMB, NLA, ANA, ARI atd. - nejsou nic nového, do nich (postupně a někdy i současně) "přemigrovali" mnozí "zkušení harcovníci" z UCK/KLA a nejlepší bylo, když se v severní Makedonii "kousaly" (dost intenzivně a delší dobu) dvě tyto organizace navzájem... Prd boj za svobodu - boj o sféry vlivu to byl a prosazování ekonomických zájmů... Za snahy o vytvoření "velké Albánie" se schová spousta lumpáren - a sami Albánci s tím už dávno nechtějí nic mít (a nebo se tak alespoň tváří).
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256409Verze : 0
palič, netvrdím, že je bossom mafie, ale rozhodne nie je žiadnym neviniatkom...a takisto myslieť si, že dáky mocný človek v Kosove nemá kontakty s mafiou je (asi) smiešne
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256412Verze : 0
palič to myslel samozřejmě ironicky Smile (i to píše) o předchozích a nejspíše i současných aktivitách tohohle "generála" asi pochyby nejsou. O prachy a příjmy ze drog, prostituce, kradených aut a řady dalších komodit jde samozřejmě až v první řadě. Ale v tomhle nejsou albánci nijak vyjímeční, obdobně je financován "národněosvobozenecký boj" v řadě zemí a je celkem fuk jestli "strýčkem" podporujícím danou bandu je američan nebo třeba rus, v koncovém výsledku to vyjde nastejno.
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256526Verze : 0
SplinterX si
1) nepamatuje, co napsal v jednom ze svých dřívějších příspěvků: Agim Ceku, slúžil ako generál v chorvátskej armáde v operáciách Medakov poket, Oluja (všetko vojnové zločiny voči srbským civilistom). Teraz je to jeden z najväčších mafiánov v Kosove
2) nečte, protože když jsem ho ironicky parafrázoval: ... jak by mohl být A.Ceku mafiánem (jak říkáš jedním z největších)..., tak jsem přímo napsal, že to myslím ironicky...
3) no a ve finále pak tvrdí, že: palič, netvrdím, že je bossom mafie, ale rozhodne nie je žiadnym neviniatkom...a takisto myslieť si, že dáky mocný človek v Kosove nemá kontakty s mafiou je (asi) smiešne


Mimochodem, včera jsem se jen ze zájmu podíval na webové stránky KPC/TMK a došlo mi, že původní území, ovládaná jednotlivými "rodinami" či klany a nebo gangy se na mapě Kosova kryjí (logicky) s "operačními zónami" KLA/UCK a ty se zase kryjí (opět logicky) s operačními zónami KPC/TMK... To jsou tradice...
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#256532Verze : 0
Taky jsem měl tu čest tam po určitou dobu být na praxi v Gnjilane a okolí asi tak 2 roky nazpět, díky čemuž jsem mohl být v kontaktu s čechy ve vedení na tamních musicipalitách a podle toho, co jsem se od nich mnoho dozvěděl. Naprosto souhlasím s Bitaxem a Paličem. Velmi mnoho vládních představitelů nemá ruce čisté. Taky, že KPC/TMK de facto vznikly trasformací částí UÇK beru celkem jako pravdivý fakt


Jak Bitaxe psal ohledně těch transplantací, také si nejsem jist, že by to probíhalo jen tak někde na koleně, protože to potřebuje vybavení a dosti silnou hygienu, protože orgny vyjmuté z těla jsou dosti citlivé na jakékolv zakašlání(jednoduše řečeno) Proto bych hledal spíše jino vysvětlení pro to že někde byly naůezeny stopy krve a léčiva. Na druhou stranu ale o tom nemužu fundovaně mluvit, protože nikdo pořádně nevíme okolonosti a podrobnosti.


Možná to je pravda ale možná to je fáma která byla tak silně potvrzována až se z ní stal fakt. A že by to nebylo poprvé. Podobnou věc bych viděl i mysteriozní české černé sanitce kde údajně také rezim měl odebírat orgány na prodej, nebo pro papaláše atp. Dodnes se neví do jaké míry to je pravda a do jaké míry lidová tvořivost podpořená ""důkazy""


Add legalizace orgánů.. na druhou stranu ale bych zase v legalizaci orgánů neviděl zase tak moc velký problém pokud do toho byly zapojeni i vysocí hodnostáři, politici nebo kdo ví kdo... A také bych chtěl upozornit, že orgány musely jít nutně na oficiální trh, ale zajisté existuje do jisté míry i trh černý kde je cena jistě dosti vysoká.


Avšak jsou zde stále i důvody jak uvedl Bitaxe - je potřeba určitý orgán o určitého člověka pro určitého člověka a dělat to jen tak, že ono se to někomu bude hodit a zaplatí za to velké peníze mi nepříjde příliš smysluplně a to i s ohledem na stránky ekonomické - ono podle mě to vyoperovávání, uchovávání, přeprava atp. taky nejní nejlevnější záležitost.
Význam by to mělo pokud by osoby byly vybrány cíleně na základě předchozích lékařskýh záznamů. Jestli by to bylo možné s ohledem na předválečný stav zdravotnictví a relativně vysoký podíl venkovského obvatelstva,a také že srbové asi k albáským doktorům kteří by mohly info předat mafii nechodili, je věc druhá


Ale jak říkám těžko se k tomu fundovaně vyjadřovat, když k tomu nikdo moc neví. A těžko říct, jestli, nebo do jaké míry to ví i Ponteová. Každopádně kniha možná způsobila to že se ke kosovskému konfliktu a zločinům alespoŇ na chvíli znovu obrátil zrak
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#257009Verze : 0
Nevím, zda jsou obecně známe názory pana Dr. Rajko Dolečka,pokud máte někdo odkaz je to velmi zajímavý pán s velmi zajímavými názory. Kosovo bude problémem, neb to,že Albánci ničí kulturní pamět národa je větší zlo,než to co Srbové prožívali za války 1941-45. Jen ten kdo nerozumí povaze Srba si může myslet,že se Kosova vzdali. Od roku 1389 bylo Kosovo okupováno, ničeno Turky,po vítězné bitvě v roce 1912 opět součást Srbska. Historie se bude opakovat neb politiky historie nezajímá.Do poručuji studovat historii obou balkánskýcu válek, je to zajímavé a poučné čtení.Lidé typu pani Ponteové či paní Olbraitové to jsou dvě dámy,které sledovali jen cíl jak ponížit Srbsko.Humanitární bombardování, výrok,který pan Havel pronesl jej postavil do fronty lidí,kteří opravdu neví co činí.(Chci být slušný)
URL : https://www.valka.cz/Problematika-Kosova-a-vojnovych-zlocinov-t71631#299415Verze : 0