Main Menu
User Menu

25.09.2007 - Zemřel Ján Režňák, největší slovenské letecké eso WW II.

zpravy.idnes.cz
o jeho smrti informuje článek MFD.
Na "válce" - Osobnosti jej najdeme (včetně info o tom, že zemřel 19.9.2007 v Martině) na forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/25-09-2007-Zemrel-Jan-Reznak-nejvetsi-slovenske-letecke-eso-WW-II-t65027#231789Verze : 0
No v článku jsou hezké bláboly - třeba ten jak "Fajtlova ruská stíhačka La-5FN se navíc mohla s Režňákovým Messerschmittem Bf-109E na východní frontě klidně i utkat" Smile nebo to jak "vstoupil do služeb nacistického Německa". Režňák samozřejmě létal ve slovenském letectvu a to jestli se Slovensko přidalo na stranu Německa mohl ovlivnit asi tak jako já to jestli naše armáda půjde na straně američanů do Iráku. A blábol o setkání s Fajtlem na La-5FN v boji je už vůbec nesmysl, v době kdy Režňák nad jižním Ruskem sestřeloval letadla byl Fajtl ještě v Anglii a o Lavočce možná ani nevěděl. Novinář je opět klasický poloblb, podobné je to i s dalšími úvahami nad "jeho lidskými postoji" ono být voják za války nedává moc na vybranou a bojovat za svou zemi je prostě celkem normální, ani ten přelet na druhou stranu není tak jednoduchý jak si pisálek asi představuje (podobnou věc si pod dojmem z sovětského ráje obvykle každý dost rozmýšlel - jen pro zajímavost kolik bylo v reálu těch přeletů?) a že po válce se nechtěl hlásit k tomu že byl zřejmě opravdu dobrý je celkem logické, sověti po podobných lidech pátrali a že by se za něj brala ČSR je dost pochybné.
Pokud bereme počet sestřelů byl Režňák zřejmě nejúspěšnější čechoslovák, byť sloužil na té nesprávné straně. Nevím proč z toho dělá někdo problém, třeba italové nebo francouzi kteří to měli podobné s tím žádný problém nemají.
Myslím že reálné je snad jen to že pan Režňák zemřel ve vysokém věku 88 let. I tak díky Fantanovi za info, já podobné bulvární plátky jak MF heute obvykle nečtu a nejspíš by mi to uniklo.
URL : https://www.valka.cz/25-09-2007-Zemrel-Jan-Reznak-nejvetsi-slovenske-letecke-eso-WW-II-t65027#231797Verze : 0
Ten článek je opravdu klenot. A přišel opravdu brzo, já o jeho smrti hledal něco již 19./20.9. a nikdo si na něj nevzpomněl. Ani na slovenských stránkách jsem nic nenašel - ale tam jsem možná hledal špatně.


Ale měli bychom si dávat pozor na to jak píšeme jeho jméno - jmenuje se Režňák a ne Režnák, dokonce jsme měli chybu i ve faktografii Sad
URL : https://www.valka.cz/25-09-2007-Zemrel-Jan-Reznak-nejvetsi-slovenske-letecke-eso-WW-II-t65027#231800Verze : 0
MOD
Ke jménu: dokonce jsem se setkal i s transkripcí Režniak.
Když si člověk uvědomí, že všechna svoje vítězství vybojoval za 5 1/2 měsíce, je to skutečně obdivuhodný výkon, který svádí k násobení - kdyby bojoval třeba do konce války.
Bitaxe: Fajtl skutečně neměl o existenci La-5 tušení až do doby, kdy přijel do SSSR a i poté se naši piloti stavěli k tomuto letadlu velice rezervovaně, rozdíl proti Spitu byl značný - i když následně přišli "lavočkám" na chuť - co jim zbývalo Sad .
Problém plnění vojenských povinností tak, jak ho bitaxe definoval, je zcela zřejmý. Nejde jen o slovenské vojáky, nasazené v SSSR, ale také o naše občany ze Sudet, kteří se po 1.10.1938 stali občany a vojáky Reichu. Nebylo na nich, aby o vydaných rozkazech meditovali a všechny následné rozbory "znalců" jsou nepochybně na nic. Prostě buď byl dobrým vojákem, plnil své povinnosti dobře nebo výtečně a (pokud měl štěstí) přežil, nebo holt měl smůlu a nepřežil - mnohý třeba i zásahem soudu, nebo velitele v poli.
Poučka, že voják se musí bát svého velitele více, než nepřítele, je dost stará a stále platná.
URL : https://www.valka.cz/25-09-2007-Zemrel-Jan-Reznak-nejvetsi-slovenske-letecke-eso-WW-II-t65027#231879Verze : 0