Vojáci svobody

Vojáci svobody - Díl 1 na Filmopolis.cz

Diskuse




Dávno zapomenutý sběratelský klenot česko ruské válečné koprodukce


"...byl to nejen boj armád, ale střetnutí dvou společenských soustav. Byl to boj národů, proti nejagresivnějším silám imperialistického světa..."


Titulek, který uvádí další válečnou epopej Jurie Ozerova (Osvobození, Boj o Moskvu), hovoří jasnou řečí. Tady nebudete potit krev s vojáky Rudé armády vrhající se holým tělem proti kulometným hnízdům, zde se proti sobě nerozjedou dvě mocné tankové armády s úmyslem pustit se do sebe s takovou vervou až z nich budou lítak kusy pancíře. Zde se odkrývá tajemný svět politiky praktikovaný za dveřmi a bezprostředně ovlivňující události v týlu a posléze i na bojišti.


"Vítězství si vyžádalo mnoho obětí, avšak roky války se staly i velkým poučením... Ukázaly, že nejdůslednějšími a nejvytrvalejšími bojovníky za svobodu a nezávislost, za mír a demokracii, jsou v naší době komunisté!"


Toliko slova Leonida Brežněva, aby bylo úplně jasné, oč zde půjde a kdo bude mít prim. Výpravný projekt rozdělený do čtyř filmů startuje v dobách kdy se v roce 1943 u Stalingragu opět potvrdilo že německá armáda není neporazitelná a v okupovaných zemích se začala objevovat ohniska odporu, samozřejmě okamžitě zadupávaná gestapem do země. Spolu s tím se odvíjí nit řevnivosti Východu a západu (západ je samozřejmě antikomunistický, tudíž špatný) a nakonec, se zde presentují historické skutečnosti jako záhadná smrt generála Sikorského, či podivná náhlá smrt bulharského cara Borise, společně s epizodkami ze života odboje. Vojáci svobody tak tvoří tendenční, ale přesto zajímavou, a díky své nedostupnosti raritní filmovou kroniku národně osvobozeneckých frontů. První film, který společnost Řitka Video připravuje k vydání tvoří úvod této kroniky. Své diváky seznamuje s politickou situací a své historicky "věrné" postavy vrhá do boje, který se potáhne přes další tři epochy.


Velkorysý koprodukční projekt
Na filmu se v době jeho vzniku (rok 1977) podílela všechna významná filmová studia tehdejšího východního bloku. Aby ne, když jednotlivé epizodky tohoto politicky válečného celku zasahovaly historické dění jejich zemí. Prim samozřejmě měl ruský Mosfilm, ale na filmu spolupracovala studia "Za Igralni Filmi" (Bulharsko), Mafilm (Maďarsko), Defa (Německo - tehdy NDR), PHF ZF (Polsko), Bukuresti (Rumunsko) a tehdejší Československo reprezentoval samozřejmě Barrandov a Bratislavská Koliba.


Historické postavy
Autentické postavy nesmí v tomto druhu filmu samozřejmě chybět. Vedle klasického Stalina a Hitlera (kteří jsou součástí většiny válečných filmů a všech Ozerovských epopejí). Stranou nezůstávají ani západní Stalinovi protějšci a československým bonusem je třeba přítomnost Klementa Gottwalda a Gustava Husáka.


Koupit DVD na Filmopolis.cz
URL : https://www.valka.cz/Vojaci-svobody-t64380#229611 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více