Proč neslavit 28. říjen?

Diskuse

Všem pravicově smýšlejícímExclamation Přestaňme oslavovat socialisty Beneše s Masarykem. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#14773 Verze : 0
PS PČR chystá nový zákon: E. Beneš se zasloužil o stát.
Ale o jaký??? Gottwaldovský? Sad
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#14776 Verze : 0
Ale jdi ty moulo Smile My anglofilove se z povine rakoustiny zrovna neradujem, chapem, ze vy v Aussigu to vidite trochu jinak ... Very Happy Very Happy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#14819 Verze : 0
myslim ze ted uz je to jedno
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#15768 Verze : 0
Dr. Edvard Beneš se zasloužil o stát především při jeho vzniku, kdy se s horečným úsilím věnoval diplomatické práce v České národní radě. Obětoval rodinný život, kariéru v monarchii, majetkové zajištění a emigroval do zahraničí za nejistou věcí. V Rakousko-Uhersku byl na něj vydán zatykač. Kdyby byl chycen, čeklo by jej odsouzení stejně jako Kramáře, Rašína a dalších (které nakonec jen rychlým zvratem událostí nebylo vykonáno - trest smrti).
Myslím, že za tuto svou činnost během I. světové války by si to zasloužil (ještě spolu s M.R. Štefánikem), stejně jako ten samý zákon byl přijat v Československu o T.G.Masarykovi.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#29010 Verze : 0
to Pavel J. Kuthan: Naprosto souhlasim.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34042 Verze : 0
Může mi někdo poradit, jak se zúčastnit hlasování v anketě?
Z dalšího dějinného vývoje je totiž zřejmé, že přes ohromnou a v dané době docela pochopitelnou nacionální euforii bylo rozbití RU tragická chyba. Monarchie byla velkým, ekonomicky poměrně soběstačným celkem s dokonalou správou - to když zcela pominu jeho velmocenskou úlohu a vojenskou sílu, která rozhodně nebyla zanedbatelná.
Rozdělením tohoto celku vznikly části, které se bolestně učily žít samostatně.
Myslím, že evropská i světová historie by určitě vypadala jinak!
Admine, myslím, že v r.1918 tady těch anglofilů bylo sakra málo, byli jsme spíš orientováni frankofilsky (když už se mám přizpůsobit terminologii). Na koně posadila USA až WWII (a A-bomba)..
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34150 Verze : 0
Řekl bych, že honza to téma zavedl pod nesmyslným názvem, Téma o E.Benešovi už běží (myslím že docela dobře) a pokud by byl T.G.Masaryk sociálně smýšlejícím nevidím v tom přes své pravicové názory nic špatného. O tom že zákon přijatý parlamentem je diskutabilní je asi jasno. Rozpad Rakouska Uherska je věc která v podmínkách po WWI nastala a jestli to bylo dobře nebo špatně je otázka. Ze strany fandů na RU slyším množství často ne zcela podložených dohadů jak by to bylo kdyby TGM nerozbil RU, s největší pravděpodobností by ho rozbil někdo jiný, ono to kdyby má pramalou cenu. RU mělo sice velmi dobrou státní správu ale také přese vše dobré i množství problémů které nebyly řešeny a snad ani být řešeny nemohly. Jde třeba o zastoupení jednotlivých zemí v parlamentu a vládě monarchie, o vnitřní tlaky které vedli dávno před rozpadem státu k tomu že se některé národnosti necítily být se státem svázány. Dost mi to připomíná vzpomínání na staré zlaté časy (ty jsou kupodivu vždy jinde podle toho kdo vzpomíná - to není ze mne ale ze Saturnina) . A Určitě je lépe "se bolestně učit žít samostatně" než umřít se státem jenž odchází ze scény.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34152 Verze : 0
1. Rakousko-Uhersko nerozbil TGM ani jiný Čech (Češi). Na to jsme byli příliš slabí. R.-U. rozbili Maďaři a rakousko-němečtí nacionálové, kteří si zcela veřejně zahrávali s iredentou ve prospěch Německa. Češi byli dost hodně dlouho loajální. Reálné úvahy o státní samostatnosti = ke konci WWI, přestože od přelomu století již nebyl vztah Čechů k monarchii tak pozitivní jako před tím. Proto obdiv pro TGM a EB, že na tom pracovali "od začátku".


2. Státní správa monarchie již KE KONCI její existence nebyla v takovém pořádku jak zmiňováno - a to v důsledku nacionalizace státní správy - jde např. o problematiku vnitřního úřadovacího jazyka.


Pro monarchii byla WWI asi jakousi ránou z milosti, protože byla zatížena mnoha dlouhodobě neřešenými problémy. Snad jedině výhra ve válce by znamenala "nezánik", ale to by bylo zase v rovině "what if".
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34159 Verze : 0
ten anonym jsem já Rolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34168 Verze : 0
No tu Bosnu jsme anektovali až v roce 1908 takže do rozpadu moc asi nezasáhla
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34182 Verze : 0
Božíčku, možná vás při čtení dalších odpovědí napadlo, že názory se prostě budou lišit podle toho, čemu kdo "hoví". Je to v pořádku a jestli občas někdo chce recept na nějaké jednoduché a jasné řešení, zpravidla končí v totalitě. Ostatně i tento stát to zná dobře.
Rakousko-Uhersko odrovnala jeho neschopnost vyrovnávat se změnami v poměrech sil a uspořádání v Evropě i uvnitř samotného státu. Odstřelili je definitivně Maďaři a němečtí nacionálové. Masaryk a Beneš dělali vše pro to, aby připravili pro Čechy a Slováky dobrou startovní pozici, ale bez rozhodnutí velmocí by byli bezmocní. Proto jejich, tedy hlavně Benešův další postup značkovala snaha udržet se v přízni Francie.
Protože všichni věděli, že ve vzniku ČSR je zakódován protimluv - právo na sebeurčení pro Slováky, nikoliv pro Němce, naopak historické hranice v české polovině, ale jejich nerespektování v Uhrách (Slovensko) - nemohli jsme si vyskakovat. On to nakonec (bohužel) pojmenoval Hitler, když o nás mluvil jako o bastardovi versailleského systému. Ze svého německého pohledu totiž měl pravdu.
Ale suma sumárum - proč neslavit? Vždyť každý důvod je dobrý. "Pravda vítězí", neboť to, co zvítězilo, bude prostě nazváno pravdou. Wink
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34203 Verze : 0
RU a ekonomicky fungující stát? To bych moc netvrdil, po několika státních bankrotech a obrovských půjčkách atd. Od posledního bankrotu sice uběhla už delší doba, ale pořád to nebylo ono a přebujelá byrokracie taky ničemu nesvědčí. Obecně melo RU šanci dlouhodobě přežít jen tehdy, pokud by došlo k rozsáhlým reformám a nacionalisty někdo dokázal na dobu jejich uskutečnění uklidnit a uklidit.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34205 Verze : 0
No tim od "začátku" sem samozřejmě myslel odchod do emigrace. Proto sem to taky hodil do uvozovek.


R.-U. byrokracie nebyla bez chyb, ale oproti dnešku... Celej stát měl tolik úředníků, co dneska jedno ministerstvo.


No ty hospodářské výhody velkého celku tehdá mnozí viděli, ale to bylo asi tak všechno, co s tím mohli udělat.


Jasně že ČSR prosperovala (taky tady byla většina R.-U. průmyslu), ale ten trh se zmenšil a to se projevilo v momentě, kdy se po krizi začali zavádět více různá ochranářská opatření (cla apod.)


Anektováno sice 1908, ale de facto ve správě již déle. Mimochodem - zde není zcela doceněna "civilizační mise" R.-U. Nejde jen o železnice, mosty, školy apod, ale i zavádění práva (místo krevní msty atd.) apod.


K začátku debaty. 28. říjen není V PRVNÍ ŘADĚ svátkem TGM či EB, ale svátkem REPUBLIKY / STÁTU. Ti jsou PŘIPOMÍNÁNI pro své zásluhy o republiku.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34206 Verze : 0
Domnívám se, že RU by se tak jako tak časem rozpadlo samo. Tak velký stát nemůže fungovat jako centralizovaná monarchie. Nehledě na to, že vzniklo mnohdy násilně z původně samostatných historických států. Občas se mi zdá, jako by naše historie nesahala před rok 1918. Vždyť Království České (Morava, Slezsko, Lužice) tu bylo dávno před RU, ke kterému bylo fakticky připojeno až v Obnoveném zřízení zemském. Formálně nebylo zrušeno nikdy. Škoda jen, že zakladatelé RČS stavěli na národnostním principu, ale to bychom také mohli nadávat na Václava I, že pozval německé kolonisty Smile
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34208 Verze : 0
Nojo, jenomže tím, že 1918 nevznikla Česká ale Československá republika, došlo k "naplnění" a zároveň "zániku" českého státního práva. Takže ono nezbývalo, než na národnostním principu stavět.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34211 Verze : 0
Dodnes si myslím, že to šlo s definicí státní ideje RČS zařídit nějak šikovněji. Zůstává ale otázkou vliv vnějších podmínek - Versailleský mír, ždímání poražených obrovskými reparacemi, velká hospodářská krize, výbuch socialistických povstání v Německu a Maďarsku und so weiter.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34250 Verze : 0
to sagittarius ač ze stejného města musím ti v mnohém oponovat, jako monarchie tak velký stát samozřejmě existovat může, příkladem může být třeba anglie a její říše. navíc RU nebylo tak úplně monarchií, šlo o parlamentní stát, kde byla úloha panovníka poněkud jiná než v klasické monarchii. Určitě bylo možno postavit státnost RČS jinak, ale nesmíš se na to dívat očima dneška ale z pohledu tehdejší doby a znalostí. dnes 14 let po plyšáku by se asi mnoho lidí také chovalo jinak a to nejsme tak daleko jako od vzniku státu.
to RoBoT pokud vím tak bosna a hercegovina byla v roce 1908 získána na turecku takže těžko se dá mluvit o správě, snad o vlivu (ale nejsem odborník na balkánské války) na anonyma a jeho poznámku o Sarajevu myslím nestojí za to reagovat asi si neuvědomuje že ti co stříleli byli srbové a ne občané RU. Dost pochybuju že RU mělo úředníků jako jedno dnešní ministerstvo, na druhou stranu ta byrokracie byla poměrně výkoná (určitě výkonější než dnes) . Naprosto s tebou souhlasím že jde o svátek založení státu a ne jeho zakladatelů (pokud je tak někdo chce nazývat) a ani já nevidím proč ho neslavit.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34261 Verze : 0
To bitaxe: R.-U. získalo BIH již na berlínském kongresu (1878) - tedy oprávnění k provedení OKUPACE (tedy nadále teoreticky turecké území). 1908 došlo k ANEXI.


Ohledně těch úředníků. Já je taky nepočítal, ale tohle info sem zaslechl někde ve škole (bohužel nevim už od koho a kde) - je to taky trochu asi nadnesený, ale tak daleko od skutečnosti ne. Je potřeba si taky uvědomit, že ten stát se nestaral o tolik věcí a mnoho dalších zajišťovala samospráva.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34280 Verze : 0
to RoBoT no to že to berlínský kongres povolil bylo sice hezké ale dokud neodešel turek celkem prázdné gesto, proto jsem uvedl že bosna (a hercegovina) byly získány až 1908. Co se týče počtu úředníků považuju to za silně nadnesené, úřední aparát RU byl poměrně rozsáhlý a zasahoval do hodně oblastí života i když ne tak jak si to dnes představujeme. Dostal se mi do ruky RU zákoník pro věci trestní (vydání pro četnictvo) a až jsem se divil co ti blbové v parlamentu a na soudech řeší, nejmíň polovina paragrafů by byla použitelná i dnes a je formulována líp než cokoli co vypadne z našich zákonodárců.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34292 Verze : 0
#Fist Furt mi ještě nikdo nevysvětlil, jaxe dá hlasovat v té anketě - a myslím, že to kromě těch 14 vyvolených zná málokdo. Mně to prostě nefachčí. #2gunfire
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34293 Verze : 0
#Fist Furt mi ještě nikdo nevysvětlil, jaxe dá hlasovat v té anketě - a myslím, že to kromě těch 14 vyvolených zná málokdo. Mně to prostě nefachčí. #2gunfire
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34294 Verze : 0
No třeba tě utěší že ti to nefachčí hned 2x Very Happy
Nejsem si vůbec jistý je-li to založeno jako anketa
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34302 Verze : 0
No, já nevím, usuzuju z toho, že nahoře je stanovena anketní otázka k rozbití RU s předdefinovanými odpověďmi, účastí 14 hlasujících a nějakými procentními výsledky.
Jenže se mi to zdá dost málo hlasů, aby se to mohlo jako anketa brát, taxem se snažil přidat, leč nepustilo mě to tam.
Buď teda tu "anketu-neanketu" zlikvidovat, nebo zfunkčnit, jináče to nevidím.
Jinak si myslím, že samotná otázka, natož dějiny (co tomu předcházelo) a "may be" - co by bylo, kdyby bylo ... je tak rozsáhlé téma, že tady na to není místo.
Každý má svůj díl pravdy, ale není možno argumentovat buď-anebo. Prostě nic není černobílé. Nicméně se domnívám, že s existujícím státním útvarem velikosti RU (ať už unie, federace, konfederace nebo cokoli jiného) by měl Adolf podstatně víc problémů, než se samotným Rakouskem, Československem atd.
Jináč se omlouvám, nevím, proč tam ten můj vejšplecht naskočil dvakrát. Zkusím jeden smáznout, půjde-li to.
Toť fše!
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34310 Verze : 0

Citace - Anonymous :

To Fantan : pokud se nepletu tak hlasuje se tím, že označíš odpověď kliknutím na políčko a potvrdíš dole odkazem odeslat, nebo nějako podobně (já už hlasoval a tak vidím pouze výsledky). Pokud jsi na tom podobně ,tak to znamená, že jsi hlasoval též.



Tak to by mě zajímalo co se zase děje. To šlo ode mně.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34314 Verze : 0

Citace - bitaxe :

Dostal se mi do ruky RU zákoník pro věci trestní (vydání pro četnictvo) a až jsem se divil co ti blbové v parlamentu a na soudech řeší, nejmíň polovina paragrafů by byla použitelná i dnes a je formulována líp než cokoli co vypadne z našich zákonodárců.

Já už jsem tady o tom jednou psal. RU mělo dokonalé právo, které nově vzniklá ČSR v r.1918 plně recipovala. Platilo až do "právní dvouletky" v letech cca 1949 a násl., kdy bylo nahrazeno opsaným právem SSSR.
Kdyby se naše FS ČSFR v r.1990 udiveno svou odvahou (zrušili čl.4 ústavy o vedoucí úloze strany) místo hádání o pomlčce, stoličce, hvězdičkách a dvojdomku s jedním vchodem usneslo, že se k tomuto perfektně vymyšlenému a "bezdírovému" systému práva vrátíme a ten teprve budeme novelizovat (vyskytne-li se nutnost), neměli bychom nejen kuponovou "privatizaci" s vykradenými podniky bez kapitálu, ale taky ani jeden tunel, žádné prázdné banky, vykradené kampeličky atd.
Jenže to by tady bylo férové prostředí a našim "podnikatelům" na začátku 90. let by tak rychle nenarůstaly konta!
Djóó, Rakousko!
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34315 Verze : 0
To Bitaxe: Rakousko-Uhersko BIH SPRAVOVALO již před anexí 1908. Rozhodnutí berl. kongr. tedy nebylo prázdným gestem:
29. července 1878 překročila vojska monarchie v síle cca. 70 000 mužů řeku Sávu a začala obsazovat BIH na základě rozhodnutí berl. kongresu (obsazení a správa = okupace). BIH se tedy staly fakticky součástí monarchie, přestože formálně nebyly integrální součástí monarchie. Pro odpor povstalců trvalo obsazování BIH do 7. října 1878. Společně s BIH byl okupován i strategicky důležitý sandžak. Anexe 1908 byla formální změnou (BIH již integrální součástí monarchie - samostatný administrativní celek, teritoriálně nepatřící ani pod "Předlitavsko" ani pod "Zalitavsko" - spravoval společný rak.-uh. ministr financí). Smile
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34317 Verze : 0
bitaxe: ten anonym na kterého ti nestojí za to reagovat jsem byl já, jenže tady to přihlašování nějak blbne... samozřejmě že vím že černá ruka byla srbská organizace! Ale reagoval jsem na tvou větu "BIH do rozpadu až tak moc nezasáhla". To že se součástí říše nestala až roku 1908 už se tady ale mezitím stihlo probrat, a moje poznámka o Sarajevu byla myšlena nadneseně, jak naznačuje smajlík za ní. Chtěl jsem tím říct, že rakouská expanze zaměřená na Balkán destabilizovala nejen celou oblast, ale ve svém důsledku i monarchii samu.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34323 Verze : 0
to RoBoT díky to co jsi napsal vypadá reálně, balkán a 19 století vůbec není právě můj šálek čaje, dodnes jsem žil v tom že do roku 1908 to patřilo turecku a naši dědové to vybojovyli až v roce 1908.
URL : https://www.valka.cz/Proc-neslavit-28-rijen-t6368#34340 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více