Main Menu
User Menu

Wehrmacht-obrněná technika

Lokalizace

Diskuse
Vážení přeji dobrý den,


začetl jsem se do několika článků ohledně popadaných,nebo sestřelených letadel Luftwaffe za II.sv.války na území našeho státu,včetně zážitků a problémů hledačů těchto trosek.
Protože jsem spíše zaměřený na obrněnou techniku Wehrmachtu a Waffen SS napadlo mě založit v rámci tohoto fóra pracovní skupinu,nebo spíše debatní kroužek/samozřejmě se souhlasem Administrátora/a tato skupina by se zabývala badatelskou činností a hledáním pozůstalé těžké bojové techniky na našem území,případně pořádat v rámci Fóra mapovací výlety a tyto převážně tanky na základě vyprávění pamětníků hledat,pořídit mapu techniky,fotoarchiv apod.Jelikož je problém při podobných činnostech s vlastníky pozemků při nějakých kopáčských činnostech a s platnými zákony/co je v zemi,to patří státu atd.blabla/
Samozřejmě vstup by byl povolen každému,spíše jde o to zapojit se do diskuse a z různých střípků,poznámek a útržků rozhovorů pořídit stopu.
Očekávám k tomuto tématu množství dotazů,sám vím o několika tancích v okolí Ústí nad Labem,ale zde neprobíhaly žádné tankové boje,jako např na Moravě/Znojmo,Ostrava apod/
Mám poznatek o PZKv-IV,který zůstal v brodu,časem byl zasypán a zůstal tam,dále PZKv-III,kdy v místě jeho hrobu je zahrádkářská kolonie a potřebovali bychom souhlas cca 56 vlastníků pozemků/podotýkám,že všichni jsou velice,velice podezíraví/nebo jsem byl přítomen vyprošťování SdKfz/číslo nevím/z jisté stodoly a byl roztržen na 3 kusy.A to jsem 1 člověk a co vím jen z rúzných poznámek apod.takže když nás bude víc...no nechci předjímat,ale...uvidíme.
Vzpomínejte,pište


Zdraví Váš Direktor
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#226587Verze : 0
Hmm, kolego toto mě velice ale velice zaujalo. Mám podobné zájmy. Mám na vás dotaz. Byly by fotky (pokud ne sem tak i soukromě mailem pro podívání) z toho vyproštění toho Sd.Kfz ze stodoly?
Jinak já dost spolupracuji s několika hledači z DW, který považuji v tomto směru za dosti těžko překonatelný!


FOTO : No tank to není ale převodovka a blok motoru z nákl.Bussing


A ta PZ III- zkusím,.......Slovensko, okolí Blavy?
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#226599Verze : 0
Kolego náběh byl dobrý,..ale diskuse jaksi vázne,...Smile)


a - nějak více specifikovat lokality kde tanky mají být?
b - jen jste chtěl získat info o dalších?
c - byly by nějaké fotografie na podpoření Vašich zpráv?


Díkec
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#226926Verze : 0
Pro Dolin404: Náběh nebyl dobrý,protože byl jeden z mých prvních na fóru a také nemám moc času,ale co se týče toho PzKpfw-IV sděluji následující:na jaře a na podzim se v místě jeho zasypání objevuje rezavý kruh v půdě o průměru cca 5 metrů.K jeho vyproštění,které plánujeme je potřeba: podsypat a položit cca 150 metrů panelové cesty.Zřídit stanoviště autojeřábu pro jeřáb min.28 tun,dále zajistit UDS k vyhrabání,odvoz zeminy,ale hlavně povolení vlastníků/jsou 2/pozemků,což je problém,ale není největší.Za největší problém považuji souhlas Povodí Ohře a.s.,protože náš Panzer uvízl v dubnu 1945 v brodu.Jelikož takřka ucpal koryto,našla si řeka novou cestu a doposud toto místo obtéká.Tudíž Povodí Ohře a.s. se bojí/oprávněně/že po odtěžení cca 200m3 zeminy/tu musíme odvézt,nebo uložit vedle a poté díru zasypati.Po odtěžení se v ideálním případě nezboří břehy,autojeřáb vysune patky a náš stroj vytáhne.Pak záleží co udělá voda.Protože bude mít jistě snahu vrátit se do svého původního koryta.V lepším případě se díra naplní spodní vodou,protože nyní je hladina vedlejšího toku na kótě cca 220cm v porovníná s pozicí tanku,který je cca 4-4,5 metru hluboko.Zjednodušeně-oni/Povodí Ohře a.s./se bojí,že se v tom místě změní hydrologické poměry.A nás jako šťouraly nebudou mít v lásce,protože budou muset přinejmenším regulovat koryto.Takže k bodu a/tank leží v bývalém korytě řeky Bíliny v lokalitě Řehlovice/Ústěcký kraj/SdKfz o kterém jsem psal v prvním příspěvku se tahal ze stodoly v obci Petrovice a bylo mi 17 let a měl jsem z toho děsnou prču/sic/a zasypaný asi PzKpfw-III je v lokalitě Božtěšice,které jsou součástí Ústí n.L.Fotodokumentaci nemám,chystám se něco nafotit na podzim.Apropo ještě jeden T-34/85/asi/ byl ještě donedávna také v Petrovicích na louce kde se to jmenuje u Kostky,ale technika této země mě nebere.No a Váš bod b/ jsem přehlédl.Až bude něco nového určitě dám vědět.
Direktor
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227191Verze : 0
No možná narazíte ještě na jednu věc která může (nemusí) být problémem, veškerý vojenský materiál na území státu se po válce stala majetkem armády a je jím z právního hlediska zřejmě dodnes. Narazili jsme na podobný problém kdysi s letadly a řešili jsme to poměrně složite přes spolupráci s muzeem (to mělo s armádou smlouvu). Určitě by stálo za to zjistit si jak je to dnes z tohoto pohledu (vynaložit náklady na vyzvednutí a pak slyšet díky od nějakého lampasáka by asi nebylo to pravé Smile )
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227194Verze : 0
Děkuji bitaxe za námět,ale toto bychom chtěli vyřešit nějakým sdružením pod záštitou AČR právě s pomocí toho lampasáka,což víceméně kopíruje Vaši poznámku,za kterou děkuji,ale možná by nebylo od věci toto řešit způsobem,jaký použili zahrádkáři,kteří měli na svém pozemku objekty lehkého opevnění vz.36 a vz.37,kdy požádali Armádu o odkoupení a šlo to.Direktor
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227197Verze : 0
No já vím zprostředkovaně o T-34/85 ta se zkoušela už tahat (někde na webu mám i foto), ale našly se jen díly, most z mostní T-34 a velká spousta cvičných min, vložek do kanonů pro cvičné střelby(taková korýtka) a podobně. Tank kolegové zatím nenašli. Jinak dále je dvojice tanků na slovensku. Bohužel kolega neřekl lokalitu a asi půl roku z něj tahám fotografie, které viděl ale nemá je - ono je to asi tak všude stejné. Někdo viděl, že snad, možná ale nikdo určitě,...


To bych byl rád kdyby se to podařilo a tank se vyprostil,....
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227199Verze : 0
S armádou se samozřejmě dá domluvit, její zájem na starém železe je prakticky nulový, spíš jde o to že pokud je dotyčná věc už venku, může se najít šikovný člověk který má kamaráda a ten zařídí aby hledač o svůj nález přišel a od armády ho pak levně získá Sad právě k tomuhle směřovala má poznámka. určitě je vhodný způsob založit třeba sdružení a s armádou se domluvit, aspoň teoreticky je i možnost že v rámci výcviku mohou pomoci s technikou.
to Dolin ono je to leckdy zvláštní, já jsem dost skeptik a když mi známý z u. Hradiště vyprávěl jak jedou tahat "kino" (tak říkal německému polopásu) měl jsem ho za vola, za rok jsem ale viděl fotky na vytažený vrak a za další dva se dozvěděl že to dali docela dost dokupy (vrak byl spodek s motorem) a to šlo o SdKfz7 tedy věc dost háklivou. Osobně sice moc nevěřím na "zabořený tiger" jak se leckde vypráví (obvykle se najdou fotky z dob po válce kde tank je samozřejmě nezabořený) ale jeden nikdy neví.
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227202Verze : 0
ja jenom dodam, na ustecku pozor na vyskyt nevybuchle munice, nachazi se tam stale pomerne dost veci, nakladak klasickych protitankovych telerminen je malickost, ted se tam nasly pro zmenu miny plastove, takze pokud se tam budete do neceho poustet, doporucuji poradnou kontrolu pyrotechnikem
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227204Verze : 0
MOD
No já byl taky asi do loňského 7.7. skeptik. Pak sem mluvil s kolegy a klukem co panu Lehárovi sehnal podvozek na FAMO ze Slovenska - stálo kdesi zarostlé v dole a pak ještě podvozek na Sd251. Našel ho můj kolega co spolu teď chystáme knihu,.....A dokonce se podařilo k rekonstrukci hetzera sehnat i original motory Praga,..jeden dokonce značený orlicema na vaně,..Jo jo staré sklady ještě nevydaly všechno,...........
Podoběn i s torzem G-13 alias hetzeru. Ten je sice ze ,......Švýcar? či už byl dotažený z Rakouska???? kde byl jako terč.
Navíc jej před prodejem do ČR panu Lehárovi rozřezali - stále prej podléhá evidenci vojenské techniky. Tak mu vypálili do noku korby a vany řtverec 40x50 cm a už to technika nebyla Smile))
Ale i tak je pěkně opravený!


Nově kolegové nalezli kousek za Prahou v jedné maličké vesnici pancíř z německého stroje Brummbar. Mimo toto není jinak doloženo působení typu na území ČSR!!! Velmi vzácný nález!! nyní je v jednání mezi majitelem a VM Lešany jestli se povede ho sehnat do muzea!
I když to vedení Lešan prej trošku zkomplikovalo ,....
Dokonce tam byla ve stodole i originální dobová technika z roku 1945,..byť jen auta Smile))
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#227878Verze : 0
Ahoj všichni,


Při pročítání této diskuse jsem se až divil jaké poklady ještě může země vydat. Třeba ta Pz. IV je výzva, ale je škoda, že je všechno komlikované úřady a zákony Sad.
Jako další kousek, který by se dal u nás lokalizovat je torzo ? Stugu III ?. Před delší dobou o něm byl článek na Detektoewebu: www.detektorweb.cz. Sledoval jsem diskusi k tomuto příspěvku, ale k žádnému vyzdvižení podle toho co jsem četl nedošlo.
Nemé prosím někdo nové informace k tomuto ?Stugu III?, zda už byl vytažen nebo se stále rozpadá na svém místě.
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#229839Verze : 0
Dle mého názoru se jedná zřejmě o Stug-III,ale on byl budován na podvozku PzKpfwIII,včetně vany,motoru apod.tak možná je to i Pz-III,ale zase má vpředu vyprošťovací úchyty typické právě pro Stug-III a trochu mě mate v tom nánosu to hnací kolo,je škoda že se ho již někdo pokoušel vytáhnout a při tom ho roztrhli.Ale asi je to místo,kde zřejmě na jaře teče nějaká voda.Na rozdíl od našeho zavaleného Pz-IV v Řehlovicích na ústecku je zde docela dobrý přístup a myslím si,že až to objeví sběrači kovů/díky kterým je dnes naše země krásně uklizená od starého železa/bude hned pryč,jestli se tak už nestalo.Zdar Direktor.
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#229859Verze : 0
No tanky to nejsou, ale i WH auta se dají najít v ČR ještě v roce 2007!!
Lokalizaci neprozradím, má/měli to v merku Lešanští,......jestli z toho měco bude,...
Wehrmacht-obrněná technika - čelní pancíř z brummbaru - zatím jediný důkaz o působení typu v ČR!

čelní pancíř z brummbaru - zatím jediný důkaz o působení typu v ČR!
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#234468Verze : 0
Doline, to skříňové auto nemuselo být nutně vojenské i když se nedá vyloučit, že bylo vojáky použito... Ta skříňová nástavba je typická pro poštovní auto a na snímku dscn4292_.jpg je vidět zřetelný nápis Deutsches Reichspost - tedy Německá říšská pošta.
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#234469Verze : 0
To auto vlevo je zřejmě německý Ford G917T dělaný v Kolíně n/R, stejné auto dělali i maďaři ale s náhonem 4x4. Motory byly obvykle osmiválce, ale existovala i verze se čtyřválcovým motorem BB.
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#234470Verze : 0
No ,..ano spíše mělo jít o "Německou" techniku než WH,.......omlouvám se ale vzhledem k tepu 300BPM mě to moc nemyslelo............Pokud chcete další foto tak zde :


www.dolin.estranky.cz
URL : https://www.valka.cz/Wehrmacht-obrnena-technika-t63496#234494Verze : 0