Main Menu
User Menu

Farman F.40 aneb Bojové vejce 07

Diskuse
Vzhledem k tomu, že žádný jiný model se nepřihlásil, hodím to aspoň sem, když už jsem tomu věnoval měsíc práce. Admin jak se ukazuje měl skvělý čich, když tuhle soutěž hodlal zrušit, o to více mě překvapilo, když na mě na srazu ve Hruškách vybalil Marty myšlenku o letošním znovuotevření. Zase jsem se nechal nachytat a měsíc jsem šidil články pro válku, rodinu i "seriózní" modely, když jsem lepil tuhle pitomost. příští rok prisám bohu budu tvrdej a nikomu už na špek neskočím!


Bojové vejce:


Za předlohu k letošnímu ročníku Bojového vejcete, kde byla vyhlášena pouze jediná kategorie "karikatura existujícího letadla" jsem si vybral Farman F. 40, kvůli jeho pěkně vejčité gondole. Na internetu jsem si postahoval několik černobílých fotek a jeden dvoupohledový obrázek a pustil jsem se do toho.


Nejprve jsem pilkovou žiletkou odřízl část vejce a vytvořil tak pilotní prostor gondoly. Z balzových „prkének“ jsem udělal podlahu pilotního prostoru, z balzy je též zádová přepážka. Z drátku je řídící páka (nesehnal jsem obrázek páky z F.40, udělal jsem páku podle příbuzného MF. 11), oběžný kruh kulometu, z kousku plastiku budíky, kulomet je ve skutečnosti 20 mm kanón, který mi zbyl z dvaasedmy LVT 4.


Největší „pakec“ představovala křídla. Jsou do profilu vybrušovaná z 2 mm tvrdé plastové destičky (skladovací štítky, které jsem si uzmul při rušení mého původního útvaru). Pak jsem si na ně nakreslil fixem žebra a průvěsy plátna jsem vybrousil půlkulatým pilníkem. Protože však destička byla poměrně malá, bylo dolní křídlo lepeno ze dvou a horní ze tří dílů. Z téhož materiálu je i výškovka, směrovka je vystřižená z výstražné tabulky. Vzpěry a příhradová konstrukce trupu, je z tyčinek na čištění uší. Táhla ovládacích ploch je z plechu od vrhové pojistky RG 4, výplety z nitě vytažené ze stromečku. Vrtule je z Avro 504 1:48, kolečka z „O“ kroužků a leptů Eduard, osky ze špendlíků, samotná konstrukce podvozku z téhož materiálu jako křídla.


Přiznávám, že tentokrát jsem si ukousl pořádné sousto. Termín byl šibeniční a na stavbě se to projevilo, musel jsem obětovat řadu detailů a rezignovat nad různým začišťováním, zapravováním atd., výplety jsou řezané od oka, proto model vypadá, že ho stavěl naprostý začátečník. Ale já jsem ho dostavoval s vyplazeným jazykem 30. 4. dopoledne (v den ukončení přihlášek modelů) a málem jsem přivedl k šílenství věčným nepořádkem svoji nebohou ženu.


Musím jí poděkovat, za to že obětavě odváděla děti, hrála si s nimi a mhouřila oči nad nepořádkem - bez ní by tento model nikdy nevznikl.
URL : https://www.valka.cz/Farman-F-40-aneb-Bojove-vejce-07-t61078#220081Verze : 0
MOD
moc pěkné vejce,nerad bych ho potkal ve vzduchu.
URL : https://www.valka.cz/Farman-F-40-aneb-Bojove-vejce-07-t61078#220236Verze : 0
Jo, kamaráde, kdybys věděl, co já všechno nestíhám kromě Bojových vajec......
Pěkné, ale tak nějak mi to připomíná spíš DH-2.SmileSmileSmile
URL : https://www.valka.cz/Farman-F-40-aneb-Bojove-vejce-07-t61078#220244Verze : 0
No ta jestli nestíháš ani to... tak to je fakt zlý!!! Very Happy


Jo a mě nenaštveš, každej přece ví, že DH 2 měla čtyřlistou vrtuli!! Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Farman-F-40-aneb-Bojove-vejce-07-t61078#220406Verze : 0
MOD
Díky za pochvalu Jirko, jsem rád, že se ti to líbí
URL : https://www.valka.cz/Farman-F-40-aneb-Bojove-vejce-07-t61078#220407Verze : 0
MOD