Main Menu
User Menu

JAGDPANZER IV. - DUEL Step by step

1/35

1. Stavebnice, doplňky,


Ke stavbě modelu Jagdpanzer IV. v měřítku 1:35 jsem vybral stavebnici ruské firmy Zvezda No.3567, přebalené výlisky Italeri. (Obr. 1)Stavebnice vyšla na 550,- korun, což je přijatelná cena i pro mladší/nevýdělečně činné modeláře. Obsahuje osmistránkový, relativně přehledný návod (Obr.2), malý aršík obtisků (Obr.3) a výlisky ve třech rozměrných rámečcích.Výlisky jsou ze světle hnědého, středně tvrdého plastu používaného firmou Italeri pro lisování modelů techniky kolem roku 1995 (např. SdKfz. 234/1 Puma, aj.) Některé drobné díly bohužel nepostrádají otřepy, ale celkově jsou výlisky v přijatelné kvalitě. Stopy po vyhazovačích jsou z rubových stran dílů, vyjímkou je díl zadního čela korby (viz obr.4), kde je stop po vyhazovačích nejvíc a bohužel na velmi špatně přístupných místech k opravě. Propadliny jsem našel pouze dvě, a to na dílcích, které pro stavbu Jagdpanzeru nebudou potřeba.


Pro vylepšení vzhledu modelu jsem koupil planžetu leptů polské firmy Aber No.35 082, použitelné na modely Jagdpanzeru firem Dragon, Italeri a Tamiya. (obr. 5+6) Protože už je to delší čas, na přesnou cenu planžety si nevzpomínám, přibližně 400,- Kč. Velice mně překvapila jemnost plechových dílů a protože mám dosud zkušenosti pouze s lepty domácí produkce-tedy Eduard, jsou pro mne polské doplňky jistou výzvou.
Stejně jako kovové pásy od maďarského Friulmodelu (cena 800,-) No. ATL-05 PZIII/VI. (Obr. 7)Tyto jsem sice původně pořídil pro model Hummelu, ale jak jsem později zjistil, Friulmodel vyrábí pro modely PZ III/VI a techniku odvozenou z jejich podvozků více druhů kovových odlitků pásů.
Liší se nejen provedením vodících trnů uprostřed na vnitřní straně pásu, ale i provedením pojezdových ploch a odlehčovacích otvorů na jednotlivých článcích. Při výběru doplňkové sady je nutno přihlédnout k předloze modelu a tvary článků pásů ověřit na krabičce sady. Pro upřesnění udává výrobce i rok použití daného typu pásu.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#207041Verze : 0
Foto
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#207042Verze : 0
Takže druhým duelantem jsem já.
Ke stavbě jsem zvolil stavebnici 1/35 Dragon Jagdpanzer IV/l70 comand version č.9043.Stavebnice je z roku 1997.Při blžším ohledání jsem nenašel žádné vady.Stopy po vyhazovačích jsou z rubové strany,jenom na článcích pásů se budou muset tmelit,aby nebyly vidět mezi koly.Pro vylepšení jsem koupil sadu Big ed,která obsahuje:
1.kovovou hlaveň
2.planžetu leptů na exterier
3.planžetu se schurzenami
4.krycí masky na kola.
Dále jsem koupil kovová hnací kola od Friul modelu.
Bohužel až po dodání sady leptů jsem zjistil že jsou určeny pro model Italeri.
Zatím posílám fotky rámečků a doplňků.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#207568Verze : 0
Dnes jsem pomalu začal.
Nejdříve jsem připravil kola.Po vyřezání dílů z rámečku jsem zjistil že na všech pojezdových kolech je vidět dělící rovina,kterou bylo nutno obrousit(foto 638).Dále jsem pokračoval úpravami zadního čela pro leptané díly,ač je sada určena na model Italeri vše pasuje celkem dobře a vypadá to že výtěžnost sady bude vysoká.Nakonec jsem slepil všechny díly kol a provedl nástřik surf.500 gsi,a připravil tak kola na nástřik kamufl,barvy a následně barvení gumových obručí.Nakaždé straně měl mnou zvolený stroj vyměněná dvě pojezdová kola za celokovová.Vše je vidět na fotkách ke kterým přikládám i návod na aplikaci leptaných dílů.Zatím vše pasuje dobře a nevznikly větší problémy.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#208085Verze : 0
Dnes jsem si nastříkal kola kamufl.barvou gsi č19,a nabarvil gumové obruče barvou tire black od stejného výrobce.Dále jsem musel upravit kovová kola, pro montáž na model je třeba odříznout z vodícího trnu(je součástí balení kol) rozšířenou část a tu přilepit k modelu ze kterého jsem odřízl trn na nalepení plastových kol(foto č.1000662 a 1000663).pokračoval jsem nalepením dílů podvozku.Následoval nástřik surfracerem 500,preshading černou barvou a nástřik kamufl.barvou. Na přední části korby je třeba na obou stranách odříznout kousek plastu podle návodu (foto č.1000660).Nakonec jsem nalepil hnací a napínací kola.Na všech dílech stavebnice je výrazná dělící rovina která je třeba odstranit(stačí seškrábnout skalpelem).Stavba zatím probíhá bez větších problémů.Vše je vidět na přiložených fotkách.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#209698Verze : 0
Pokračoval jsem prací na podvozku.Matnou šedou humbrolkou jsem znázornil odřeniny,potom nalepil kola a kladky.Na podvozek jsem stříkl lehce olejovku umbra přírodní(malým tlakem malé množství barvy,něco jako filtr).Olejovky je třeba hodně zředit já ředím asi 95% benzínu zippo,nebo ředidla s6001 a 5%barvy(zkrátka taková špinavá voda).Při stříkání filtrů se povrch nesmí zaplavovat,ale pouze zvlhčovat,dá se také použít štětec,ale mě to takhle lépe vyhovuje.Po provedení výše popsaných procedur,které se mohou opakovat i víckrát(podle potřeby lze filtry i barevně měnit),jsem se pustil do pásů.Pásy jsou podle mého nejslabším článkem celé stvabnice,neboť každý článek je třeba:
1.vyříznout z rámečku
2.odstranit dvě stopy po vyhazovačích
to už jsou čtyři operace na jednom článku,nehledě na to že stopy po vyhazovačích jsou buďto vystouplé nebo naopak propadlé a to klidně na jednom článku najdeme obě varianty.Takže máme na výběr:buďto mužeme plovinu stop tmelit a potom brousit a druhou jenom brousit.To se mi zdálo moc zdlouhavé a tak jsem prostě články začistil skalpelem,sice jsem některé malinko zeslabil(ty propadlé),ale ve finálním výsledku to vdět není a ušetřilo mi to moře času.Jak pásy vypadaly před zpracováním je vidět na snímku č.676.Pásy jsem slepil(používám lepidlo model master),déle zasychá takže mám dost času abych pásy slepil,zkušebně nasadil na model,sundal a nabarvil a po zaschnutí barvy je v pohodě ještě natáhnu na model a natvrdo zalepím.Barvil jsem barvou smíchanou z odstínů steel a černé od GSI(poměr nevím,protože jsem do zbytku barvy steel nalil černou aby mi to vyšlo,než mi přijde nová barva).
JAGDPANZER IV. - DUEL Step by step - zde stopy po vyhazovačích.

zde stopy po vyhazovačích.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#212294Verze : 0
Jirko, proč mám pocit, že se duel změnil v monolog?SmileSmileSmileSmileSmile
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#212295Verze : 0
To Marty: Na tuto otázku bych měl odpovědět já..Wink


Mrzí mně, že to je takhle, leč známe to všichni: bez práce nejsou koláče! Věřím, že nezůstanu nic dlužen, velká škoda, že nemohu držet s Jirkou krok. Děkuji za pochopení a shovívavost..Wink


Káca
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#212593Verze : 0
Někteří modeláři jsou hrozně rychlý.
To J.K: Ta kombinace šedé Humbrollky a a umbry vypadá dobře!
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#213901Verze : 0
Je nějaké nové pokračování? Docela mě tento duel zajímá, protože se na Jagdpanzera chystám...Nechci na nikoho spěchat, to ne!, ale už se těším na nové fotky a postupy Smile
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#217779Verze : 0
Pokračoval jsem ve stavbě, aplikací leptů.Pro začátek přišel na řadu vrch(strop)bojového prostoru osádky.Díly jsem vystříhal z rámečků a mírně začistil bylo li třeba(používám jemný brousek).Poté podle návodu naohýbal a vlepil na místa.Nejednalo se o nic složitého a díly periskopů a různých krytek a krytů pasovaly velmi dobře.Lepeno vteřinovým lepidlem,začištěno debonderem.Na ohýbání takovýchto malých dílků používám plochou pinzetu.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#217870Verze : 0
Pokračoval jsem výměnou plastových blatníků za plechové.Jelikož sada leptů nebyla určena přímo pro model Dragon musel jsem spoje trochu prolít vteřinovým lepidlem a i tak moc nedrží.K vyříznutí plastových dílů používám frézku s diamantovým řezným kotoučkem,je fakt že se plast malinko taví,ale není to nic co by nešlo lehce skalpelem začistit.Po naohýbání lept.dílu jej přiložím na model a tužkou omaluji tvar podle kterého jej poté vyříznu.Vše je vidět na fotkách.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#219470Verze : 0
Stejný postup jem použil i u zadních blatníků,poté jsem zalepil již připravené periskopy do stropu korby.Po slepení obou dílů modelu(Korby vozu a nástavby) jsem upravil boční plechy v zadní části modelu.Přiložil jsem lept.díl k plastovému,zajistil kolíčkem a obstřihl nůžkami,jemně dobrousil jehlovým pilníčkem a potom jemným smirkovým papírem.Nalepil držáky a šup s nimi na model.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222070Verze : 0
Jiří,
chtěl jsem se zeptat na detail ohledně obrázků č. 675 až 679. Píšete, že na kamo jste dal černou humbrolku jako zašpinění a potom olejovkou, resp. filtr. Byla mezitím mezivrstva leského laku nebo "nějakého" laku ?


Ptám se proto, že na fóru jsou uvedené "standardní" postupy a myslím, že i u Vašich jiných modelů jste zmiňoval postup typu surf - kamo - lesklý lak - všemožné filtry, "zaprasení", atd.... Zde to není napsáno nebo uvedeno. Myslím, že se psalo, že filtry jen na lesklý povrch, ne na matný. Možná se ale pletu. Díky moc JIK
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222238Verze : 0
To Jiky:Barva humb.je šedá,mezi filtr dávám lak(lesklý).Jinak tou olejovkou to pistolí práším na nízký tlak,opravdu jenom lehce zašpiním,nesmí to stékat.
P.S.myslím že bychom mohli přejít na tykání.
Pokud budëš cokoli potřebovat rád poradím.
Olejovky pro stříkání ředím benzínem zippo.
Ten tvůj tank je celkem fajn,jenom by to chtělo trochu těch olejovek(bohužel neporadím odstín,já dělám němce a používám umbru přír.,pálenou a na afriku okr zlatý.Potom zaprášit pigmenty a je to super.Zatím hodně zdaru a (vono se to všechno nějak poddá).
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222316Verze : 0
to Jiri Karkulik:


Děkuji za odpověď. Těším se na Tvé další pokračování Jagdpanzera. Doufám, že můj další dotaz nenaruší topic tohoto fóra. Setkal jsem se s tím, že na francouzském webu stavěl modelář stejný model jako nyní ty.


"Stěžoval si", že model byl dost mastný ve smyslu kluzkého povrchu a byl nucen ho nejprve pořádně "vykoupat" a zbavit mastnoty. Dokonce ani surf na původním podkladu nedržel. Setkal jsi se s tím také u tvého modelu ?
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222370Verze : 0
To:JIKY :ne s tímto problémem jsem se nesetkal.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222440Verze : 0
Pokračoval jsem slepením kanonu.Kovovou hlaveň jsem musel trochu přebrousit,byla nějaká hrbatá,ale stačil jemný smirk.papír a bylo opraveno.Následovaly opět díly z leptů(držák náh.článků pásů,has.přístroje atd.),slepil jsem také hever a upravil sekeru pro přilepení na model pomocí lept. dílů,tzn.odstranit plast.držáky a nahradit je těmi z leptů.Držáky odříznu skalpelem a potom podle potřeby dobrousím.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#222750Verze : 0
Takže po dlouhé době jsem se opět dostal k modelu.
Pokračoval jsem úpravou výfuků,jelikož lepty jsou určeny pro model Italeri tak se museli výfuky po slepení v dolní části,která přiléhá ke korbě stroje podstatně zúžit aby bylo možno použít držáky z leptů.Potom jsem musel zatmelit otvory v zadním čele modelu.U výfuků jsem obrousil aretační kolíčky a výfuky natupo přilepil na místo kam patří.Veškerý postup je zdokumentován na přiložených snímcích.
URL : https://www.valka.cz/JAGDPANZER-IV-DUEL-Step-by-step-t57348#227629Verze : 0