Main Menu
User Menu

Památníky, muzea, bunkry a další zajímavosti - kolem Plzně

Poradíte mi prosím jakákoliv zajímavá místa (vážící se k II sv. válce) kolem Plzně?

Diskuse
Poradíte mi prosím jakákoliv zajímavá místa (vážící se k II sv. válce) kolem Plzně? Zajímají mě vojenská muzea, památníky, bunkry, pozůstatky opevnění, cokoliv kam by militarista (sice ještě amatér, ale nadšenec) měl zajít, aby se něco dozvěděl o bojích a dění v II. sv. válce kolem Plzně a jejího osvobození američany. Předem díky!
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#201459Verze : 0
Muzeum Na demarkační lini Rokycany, Vojenské muzeum Rokycany, Air park Zruč, bunkrů (resp zbytků opevnění jak nas**áno všude kolem Plzně....
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#201468Verze : 0
Za návštěvu určitě stojí Patton Memorial Pilsen (https://www.espritplzen.cz/index.php?obj=patton)
a Plzeňská městská zbrojnice (https://www.zcm.cz/)
V okolí je pak opravdu hromada bunkrů a ve Stříbře u silnice na Plzeň je i (nejméně) jeden opraven. Víc info ale nemám.
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#201471Verze : 0
MOD
Díky kluci
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#201532Verze : 0
Na kompletní popis bukrů v okolí Plzně zcela jednoznačně doporučuju nedávnou vyšlou knihu "Plzeňská čára".


28. svazek edice Pevnoti: Josef Frančík a kolektiv - „Plzeňská čára“ čs. opevnění z let 1935-1938 v západních Čechách


Sehnat ji lze např. zde: https://www.pevnosti.cz/pevnosti.html
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#201630Verze : 0
Sice je toto vlákno staršího data, ale vzhledem k tomu, že zde následující upoutávka ještě nezazněla, lze předpokládat, že nepůjde pouze o plané řeči.
Já osobně rozhodně doporučuji navštívit nenápadné městečko Holýšov, ke kterému je mimochodem již několik let připravováno rozsáhlé publikační dílo z řadou faktů a obsáhlou výkresovou a fotografickou dokumentací. Kniha sice ještě nevyšla, je totiž stále doplňována o nové poznatky, ale jestli se zadaří, pak by doufám světlo světa měla spatřit v příštím roce.
A proč tedy doporučuji tuto oblast navštívit? Stačí si totiž přečíst následující stručný výtah z upoutávky na toto dílo:


Holýšov v rukou válečných stratégůKniha bude věnována především dramatickým událostem, které se odehrály v letech 1933 až 1945 a přímo se dotýkají západočeské obce (dnes města) Holýšov. Do popředí vojenského zájmu se místní kraj začal dostávat již během druhé poloviny třicátých let minulého století, kdy zde několik českých firem budovalo souvislý pás železobetonových pevností na obranu proti tehdejšímu hitlerovskému Německu. Přišlo však osudné září roku 1938 a jeden z mnoha velmi dobře promyšlených tahů Adolfa Hitlera v předvečer 2. světové války. Holýšov se tak rázem v prvních říjnových dnech roku 1938 ocitl na dlouhém seznamu sudetských měst, obcí a vesniček, které během několika málo dnů od potupného mnichovského diktátu skončily v rukou nacionálně-socialistického Německa. Válečná mašinérie se však na plné obrátky rozeběhla až po okupaci zbytku roztříštěného Československa v březnu 1939. Roky 1941 až 1945 byly pro původní český Holýšov vůbec nejdramatičtější. Pro německou brannou moc se tato dříve v celku nenápadná obec 25 km na západ od Plzně stala centrem válečného průmyslu. Vybudovány zde byly dva mohutné zbrojní závody pro německé Luftwaffe. Pro práci v obou muničních továrnách a na stavbě několika dalších neméně významných válečných centrech (mezi nimi i vojenská zkušebna se třemi střelnicemi v různých lokalitách obce) sem bylo postupně soustředěno velké množství nuceně nasazených pracovních sil. Právě z tohoto důvodu v katastru Holýšova postupně vyrostlo pět zajateckých lágrů a dvě pobočky jednoho z koncentračních táborů v Německu. Na sklonku války měla být zbrojní výroba postupně přestěhována do podzemí. Dnes již jen torzo nedobudované podzemní továrny přímo pod městem je i po tolika letech stále předmětem dohadů a nevyjasněných otázek. V roce 1951 (v období studené války) bylo definitivně rozhodnuto o přestavbě z části rozbombardované muniční továrny v lese Hořina na jedny z největších novodobých vojenských kasáren v západních Čechách. Ještě před touto událostí byl ale celý komplex o neuvěřitelné rozloze přes 1 km² podroben intenzivnímu zájmu zbrojařů, kteří sem v hojném počtu dorazili z plzeňské Škodovky ihned po ukončení války.


Já jen na závěr doplním, že v knize nebudou chybět kapitoly o leteckých událostech na začátku a konci války a řeč bude i osvobození, atd. atd...... Pokud můj příspěvek kohokoliv zaujal, rozhodně neváhejte a do těchto míst vyrazte. Od roku 2004 totiž řada válečných objektů především v bývalém lesním Werku II zmizela a stále mizí!!!
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253459Verze : 0

Citace - Jiskra :

Vybudovány zde byly dva mohutné zbrojní závody pro německé Luftwaffe...Zdravím, tyto objekty byly bombardovány 9. leteckou armádou 1. a 3. května 1945. Předtím byly částečně poškozeny explozí vagonů na holýšovském nádraží 26. dubna 1945. Došlo k tomu po útoku hloubkařů.
Filip
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253468Verze : 0
V obci Litice (poblíž Plzně) se nachází památník americkým letcům mimoto je zde pak zřícenina hradu kolem kterého by snad stále měly být patrny i zákopy z konce války.
Byť je tohle téma jen o 2. sv. válce a čs. opevnění nemohu si odpustit nedoporučit návštěvu Starého Plzence - v obci mimo památníku obětem 1. sv. války je i několik kostelů. Nad obcí se pak tyčí z jedné strany zřícenina hradu Radyně z které je mimochodem nádherný výhled do širokého okolí z druhé strany je pak hradiště Hůrka, které mělo sloužit i jako Břetislavské správní centrum, s tím že se zde nachází rotunda sv. Petra, která je nejstarší dochovanou stavbou v Čechách (pak zde jsou další 2 kostely - ty ale již jen v základech).


Jinak v období 2. až 6. května tohoto roku se v Plzni (a místy i okolí) konají nejrůznější akce. Např. v Plasech má být menší letecký den.


https://www.liberationfestival.com/cz/
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253470Verze : 0

Citace - filnorm :

Zdravím, tyto objekty byly bombardovány 9. leteckou armádou 1. a 3. května 1945. Předtím byly částečně poškozeny explozí vagonů na holýšovském nádraží 26. dubna 1945. Došlo k tomu po útoku hloubkařů.
Filip

O bombardování Holýšova bude v knize pochopitelně také řeč. Chybět nebude ani povídání a fotodokumentace k hloubkovým náletům, a to především k inkriminované události na holýšovském nádraží, která si vzala i řadu lidských životů. Do dnes se v lese Hořina nachází velké množství kráterů a pozůstatků po přímých zásazích německých bunkrů. Často lze po tolika letech narazit i na "předměty", které zde byly vyráběny. Je obrovská škoda, že hodně kovových artefaktů mizí víme kde a několik desítek německých bunkrů bylo v nedávné době srovnáno se zemí soukromými subjekty. Žádná povrchová muniční továrna z války u nás v Čechách není přístupná a kdyby nepřevažovaly finanční zájmy, byl by to velice hodnotný historický skanzen, kde je stále co bádat - otázkou jak dlouho Sad.
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253505Verze : 0
Tak jsem si až teď vzpoměl - že přímo v areálu plzeňského pivovaru je Einmannbunker (nebo jak se to jmenuje) sloužil vlastně jako pozorovatelna během náletu aby se sledovalo kam dopadnou bomby a hlavně ty nevybuchlé. Mimoto areál pivovaru je sám o sobě dosti zajímavý a ochutnávka kvasnicového nepasterizovaného piva ... to stojí za to Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253595Verze : 0
Přátelé, téma je sice starší, ale prosím o jeho zachování a postupné doplňování o nové tipy. Jsem vděčný za každou radu, kam se podívat. V rámci každoročních Slavností svobody v Plzni totiž každoročně pořádám s kamarádem Celorepublikový sraz Wranglerů a jelikož máme k té vojenské historii dost blízko, chmeme každý rok zpestřit ten sraz návštěvou nějakého památného nebo zajímavého místa. Jediný problém je, že v počtu cca 45-50 aut se většinou těžko někde parkuje


PS: kdo by měl zájem, tak info o našem klubu a srazech je na www.jeep-wrangler.cz
URL : https://www.valka.cz/Pamatniky-muzea-bunkry-a-dalsi-zajimavosti-kolem-Plzne-t54467#253647Verze : 0