Mig-21 ve srotu :(

aneb ktery hovado tohle mohlo podepsat ...

Diskuse

Crying or Very sad Veľká škoda že sa takéto veci dejú. Pre každého priaznivca letectva to musí byť hrozný pohľad pozerať na takéto fotky. Koľko MiGov vlastne takto skončilo?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190847 Verze : 0
Neurážet hovada. Hovádka se chovají přirozeně, mají krásný kukuč a dělají nanejvýš hovadiny, ale nikdy ne blbosti.
To, co předvádějí fotografie ale není blbost, to je obrblbost. Ve šrotu je nejen řada "běžných" Migů, ale i specielně omalovaný výroční stroj - už z pouhé slušnosti a úcty k cizí práci by alespoň takovýto stroj měl být uchován minimálně k výstavním účelům I kdyby měl opršávat jako poutač před leteckou základnou. Ale to by musela naše armáda mít představu, kolik základen a kde chce mít. Jak nemám rád americký styl života, jejich přístup tím, že vyřazené stroje čekají zakonzervované v poušti, až se rozhodne, co s nimi - a to po desetiletí, se mi líbí. I když je mi jasné, že to není z nejaké lidumilnosti, ale z pragmatického rozmyslu. A každá báze má nějaký ten veteránský poutač či maskota. (Kdepak asi skončil žatecký tygří trabant a Delfín? Nápověda: je tam trvale tma, smrádek, ale teplíčko...)
A taky asi nemáme po ruce vhodné pouštní skladovací prostory:D.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190856 Verze : 0
Toto je sila! Shocked

Hoci za komančov mnohé raritné kusy išli do hutí, predsa však takmer v každom meste bola pre školou alebo škôlkou nejaká tá Migina. Či už MiG-15, alebo MiG-17. To bol taký problém vybetónovať štyri metre štvorcové, osadiť tam nosníky a na to prásknuť MiG-21?

Kriste pane, ktoré hovado to poslalo do šrotu? Dá sa to zistiť?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190859 Verze : 0
to Panzer - byl by to problém. Jak jsem psal, to by naši ministři (prý)obrany museli mít jasno, kde chtějí mít posádky. Ledaže by se ten betonový sokl i s letadlem dal na kolečka a vždycky převezl na nové "stálé" místo. Prostě takhle ničit něco, o čem pozitivně vím, že již brzy to bude rarita, to chce skutečně duševního velikána. Abychom tak nezaložili budoucí prosperitu Albánie - tam jsou stále ještě ve výzbroji i Miginy 15 a jednou je taky začnou prodávat, třeba i nám.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190864 Verze : 0
No naprosto upřímě já se nedivím podívejte se na počty Migů 21 v ČSLA a zjistíte že se jich jinak zbavit ani nejde naše muzea jich jsou plná a co si já pamatuji tak dlouhá léta stály na pozemcích Aera Vodochody (a možná i jiných podniků) a nikdo nevěděl co s nimy.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190867 Verze : 0
Mě osobně šlo hlavně o ten výroční. V tom případě se nejedná o obyčejný "tuctový" řadový stroj, ale o mimořádnou věc. A ta by si zasloužila trochu pozornosti a péče. Docela by mě zajímalo, co se asi stalo se slavnou "dřevěnou" Jednadvacítkou. Tou, co měla křídla airbrushem omalována jako balzová, z pravé cihlové podezdívky podvozkové šachty a trup ze dvou půlek, dovedně stažených pečlivě přibitými prkny. Jestli i tohle bezesporu umělecké dílo skončilo ve šrotu, pak je to projev takového blbství, že i já, starý užvaněnec a sprosťák, nenacházím vhodný výraz.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190873 Verze : 0
Aubis: ta to zapíchla do země po srážce s jinou jednadvacítkou
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190875 Verze : 0
sice jsou jich plna muzea, tady u nas, ale ne treba ve svete ... mohli bysme je v pohode vymenit nebo darovat do dalsich muzei, mohli bysme je mit treba nekde v parku misto objimajicich se sovetskych vojaku, to je fuk, ale prijde mi, ze tenhle stroj toho setsakramentsky hodne dokazal, a tohle je fakt hovadina ! klidne bych vymenil par tech nasich jednadvacitek za treba americky vyslouzily Tomcaty, Skyhawky, Phantomy ... kde je tady kdy uvidime ? jednoho fantoma mozna, ale to je tak vse ... a misto toho posleme tyhle stroje do srotu, z cehoz nema nikdo nic, jen par kilo hliniku a spoustu starosti ... IDIOTI Exclamation
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190890 Verze : 0
Ale Admine to je prostě pořád o tom samém - tohle musejí chtít udělat muzea ne ministerstvo. Armáda a vlastně ani ministerstvo obrany nerozhoduje samo o sobě o tom jak bude využit či nevyužit neupotřebytelný majetek a jestliže není jiný kupec než sběrný suroviny tak je to sice smutný, ale nedá se s tím nic dělat.


Edit: navíc to tam mohla prodat firma, která to od armády odkoupila.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190896 Verze : 0
PRODAT, to je ten problem Very Happy jejich znicenim do srotu se sotva ziska vic jak par tisic korun, ale je zniceno neco, co uz nikdy nikdo nevyrobi ... a protihodnota by mohla byt v mnoha pripadech pro nas ve stredni evrope nevycislitelna ... je jedno, jestli muzea nebo ministerstvo, globalne to proste podrbali Sad
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190911 Verze : 0
to Aubis:Trabant i Delfín by měli být v Přerově u 331 vrtulníkové letky (delfín je už jako statika).CO se týče té "balzové" MiG-21UM tak ta havarovala při srážce nad Českými Budějovicemi (spadla do pole,jednomístný MiG se kterým se srazila dopadl na sídliště).


To co se stalo s MiGy je svinstvo a souhlasím s tím že především 2500 se měla zachovat.Faktem ale zůstává že na jejich údržbu jako statik jsou potřeba peníze a prostor (nedostávalo se obojího).MiGy byly nabídnuty k odprodeji a mimo dvou kousků,které šly do Mali je nejvyšší částkou odkoupil kovošrot jako barevné kovy.Je to jen ukázka dokonalého a vychvalovaného tržního hospodářství (skoro se nabízí říct "teď když máme co jsme chtěli..."). Pokud sledujete www.modelforum.cz (Admin promine) tak je tam o těchto letounech a jejich zachování dost obsáhlá debata
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190919 Verze : 0
Mimochodem pokud se trochu orientujete v historii československého a českého letectví tak si povšiměte kolik MiGů-21 skončilo ve šrotu počátkem 90.let jako nadpočetná technika (pěkně popsáno je to ve Zrušených křídlech pánů Lorence a Rogla).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190923 Verze : 0
to Admin:Ve světě nejsou v muzejích.Dobrá úvaha ale má jeden háček.Například v USA jich je v muzejích jen kolem 10.Jenomže jich tam taky skoro 40 létá v soukromých rukách (u nás to nejde ale USA jsou benevolentnější) a to včetně starších verzí F-13,PF a PFM.Le předpokládat že až dolétají skončí v muzeu a potom to bude početně vyrovnané (u nás je přibližně 50 MiG-21 všech verzí na statikách)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190927 Verze : 0
náhodou, musíte to brát pozitivně - přetavíme stíhačky na pluhy a půjdem s úsměvem na rtech budovat kapitalistické hospodářství Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190940 Verze : 0
Tak to je fakt škoda - alespoň toho jubilejního mohli nechat Sad a přitom si myslím že by američani chtěli ty miginy - nebo i francouzi či britové nebo já nevím kdo - ostatně to je poslední vyrobená verze (různé rumunské či indické modernizace jsou modernizace ne novovýroba). Já bych na to ty prachy třeba neměl (ale pozemek jo) koupit si ho na zahrádku .... ale myslím si že by to bylo zajímavější - a nevíte třeba někdo jak dopadly zatím naše sučka? (ty určitě v takových počtech v USA nejsou ty by se už daly vyměnit - a možná by jsem pak měli i F-16 Smile ) No a jinak naše (kbelské ) muzeum - nic proti ale urdžet si zajímavý exponát neumí - viz "žabák" (Su-25K) skončil (pro něj naštěstí) ve Výškově - přitom je to velmi poutavý letoun.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190941 Verze : 0

Citace - Chris Amber :

náhodou, musíte to brát pozitivně - přetavíme stíhačky na pluhy a půjdem s úsměvem na rtech budovat kapitalistické hospodářství Very Happy



kdybych si nemyslel že to myslíš z humorem tak ... Box Plamenomet
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190942 Verze : 0
To by fakt člověk blil..... my tu na různých fórech nadáváme na idioty typu gen. Janka, který nechal počátkem 60. let zlikvidovat veškeré dneska superraritní kořistní tanky, které se tu nacházely jako školní pomůcky (včetně Turánu, Zrinyi ....) ....a ono se to děje i dneska, když (podle novin a našich čelných představitelů) by se obdobné věci starých struktur už stát nemohly.
Prostě, jak praví klasik, krása pomíjí, leč blbost je věčná ..... Sad
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190948 Verze : 0
to Standa:Dovolím si nesouhlasit.Ty zlikvidované MiGy taky nebyly původní ale byly modernizované na standart MiG-21MFN (poznatelné např podle černé obdélníkové antény nad trupem) obdobně jako třeba Rumunské Lancery.
K tomu Kbelskému muzeu asi toliko.Zajímavé exponáty má a udržet si je (alespoň prozatím) umí.Například na světě neexistuje muzeum kde by byly pohromadě Me-262A a Me-262B.Ve Kbelích jsou oba tyto letouny.Problémem Kbel je trvalý nedostatek peněz protože je sponzoruje armáda a ta jich má také málo.Ovšem bylo by hloupé tvrdit že je to její vina (nebo jen její vina).Vinu hledejte spíše v parlamentu.Armáda tady rozjede smysluplný projekt ale jen proto že jej neschválili ODS ale ČSSD a ODS slíbila před volbami že dojde ke změně tak je projekt zase umrtven a stav věci vrácen zpět.Takto se promrhají miliardy jen kvůli ješitnosti politiků (mimochodem vzpomeňte si kde ODS chtěla brát před volbami peníze na "reformy"-zkrácením rozpočtu armády).Je potom pochopitelné že zbylé peníze armáda investuje do udržení stávajícího vybavení a ne do muzea.Letadla,která tam potom jdou si nevybírá muzeum ale jsou jí přiděleny (obvykle ty,které mají nižší šanci na prodej).Pokud už Kbely něco vykšeftují se zahraničím (F-4,Viggen) tak to nikdy nebylo za MiGy-21 protože těch je i po Evropě dost.Pokud si dobře vzpomínám tak za F-4 byl vyměněn velmi nedostatkový MiG-23 (a že těch se přes 90 procent sešrotovalo už si dnes nikdo nevzpomene).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190953 Verze : 0

Citace - Standa :

Citace - Chris Amber :

náhodou, musíte to brát pozitivně - přetavíme stíhačky na pluhy a půjdem s úsměvem na rtech budovat kapitalistické hospodářství Very Happy



kdybych si nemyslel že to myslíš z humorem tak ... Box Plamenomet



odvolávám se na tvůj vlastní podpis, který používaš Smile
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190954 Verze : 0
Darkfold : nesrovnaval bych 50 migu v zemi s 10 miliony lidmi a 50 migu v zemi s 300 miliony lidmi Smile myslim tim, ze v USA by se jich do muzei veslo podstatne vic Wink stejne tak treba v anglii a dalsich statech, nemusime to tlacit jen do USA ... a zas jejich "obycejne" stroje by tady byly naprosta exotika, takze by to podle meho melo vyrazne vetsi hodnotu nez par kilo hliniku a hadicek od oleje ...
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190988 Verze : 0
Tím ale zůstává otázka zda o ně ta muzea mají skutečně zájem.Pokud vím tak odprodej do šrotu byla za cenu barevného kovu-tedy v porovnání s tím co nabízí např.Excalibur docela nízká.Faktem ale je že naše MiGy byly unikátní svojí úpravou na MFN-i když je tu opět problém v tom že aparatura MFN byla před umístěním v muzeu (Kbely) nebo odprodejem demontována jako tajná a dále využitelná (takže i když je dnes ve Kbelích MFN,jde v reálu o původní provedení MF a rozeznáš to jen kovovými záslepkami na SOP).
Musíš to brát taky trochu globálně.MiG-21 všech verzí byl obdobně často vyráběným strojem jako třeba dnešní F-16 či starší F-4.Továrny je chrily po stovkách a na světě se jich dnes pohybuje kolem 1000 (včetně uskladněných letounů).A to už je dost velký trh.Jak už jsem řekl tak MiG-21 není takovou vzácností jako třeba MiG-23 nebo Su-7.Pro nás má samozřejmě určitý citový vztah ale obchodníkům a majitelům muzeí v USA a jinde ve světě záleží především na ceně (a vzhledem k tomu že USA získaly řadu svých exponátů v podstatě zadarmo přímo od USAF, která letouny z východu nakupovala (nedávno tak zakoupila MiGy-29 z Německa) a testovala nebo jako součást splacení dodávek nových letadel kdy součástí platby bylo také několik statik letadel) tak se jim transport našich MiGů asi nevyplatí.Navíc jak známo český človíček se z toho bude snažit vytřískat maximum takže byl je MiGy mohly přijít podstatně dráž něž například MiGy z Egypta.Myslím že kdyby chtěli např. ze Kbel něco kupovat tak to budou určitě unikátní Me-262.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#190991 Verze : 0
Německé Migy-29 ve verzi "G" (byly modernizované) dostali poláci.


Osobně si myslím že armáda mohla převést migy do leteckého muzea a pak se je mohla pokusit vyměnit (ono je totiž fakt rozdíl, padesát migin v USA nebo 50 migin u nás) a právě kdyby je dostalo kbelské muzeum mohlo je vyměnit, jen doufám že stejný osud nepotká suchoje 22 a 25 - ty ani třeba v amerických muzeích moc nemají, protože jsou mnohde ještě ve službě.
Jinak co se týče výběru kbelského muzea kritizoval jsem je za to že třeba velmi atraktivní kamuflovaný "Žabák" skončil ve Výškově, a ne ve kbelích (sice pořád lepší než kdyby skončil na hliník a ostatní kovy, ale i tak ...) nemluvě o tom že třeba "2500" měla opravud hezkou a zajímavou kamufláž.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191207 Verze : 0
Stando tohle je jen a jen o penězích myslím že v depozitu Kbelského muzea už stojí dost letadel na jejichž údržbu prostě nejsou prachy (i pár Migů 21 v žalostném stavu) než aby se přemýšlelo o tom zda tam armáda má převést další. Jen pro zajímavost už jste někdo pátral po tom kolik těch Migů vlastně u nás bylo ? Myslím si že to číslo se bude pohybovat někde kolem 500 a k tomu přidejte aspoň dalších minimálně 20 států, které je měli ve své výzbroji a přijdete na to že to opravdu není žádný unikát o který by se muzea praly.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191209 Verze : 0
domlouval jsem se s clovekem, co k nam chce umistit dost rozsahly web tykajici se Mig-21, takze se to mozna brzy dozvime Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191221 Verze : 0
Tak jsem koukal na tu výrobu a odhad vyrobených kusů ve všech verzích je okolo 12 tisíc. Jen v Aeru se vyrobilo v letech 1962-1972 - 194ks
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191238 Verze : 0
to Admin:Není to náhodou Vladek Vácha?Ten jeho web (mig21.kvalitne.cz)je hoodně zajímavý.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191259 Verze : 0
to Standa:Jen pro upřesnění.Do Polska nešly všechny MiGy.Nejméně 4 kusy šly do USA kde je USAF testovala a používala pro cvičné souboje (nevím zda jsou ještě v provozu)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191260 Verze : 0

Citace - Darkfold :

to Standa:Jen pro upřesnění.Do Polska nešly všechny MiGy.Nejméně 4 kusy šly do USA kde je USAF testovala a používala pro cvičné souboje (nevím zda jsou ještě v provozu)



No o tom nic nevím, ale jelikož získali američané několik "devětadvacítek" z jednoho postsovětského státu (snad Moldávie nebo tak nějak) tak nevím proč by měli mít další zájem o tyhle stroje.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191267 Verze : 0
Možná si tak docela nerozumíme. Ono opravdu nešlo ani tak o zachování všech Jednadvacítek. Z příspěvků většiny z nás vyplývá představa, že bezhlavé ničení je zhovadilost. Že by bylo dobré prostřednictvím výběrově uchovaných strojů dokumentovat různost typů, případně uchovat zajímav é - výroční, příležitostné - kamufláže. A stejnou politiku uplatňovat i vůči jiným dosud ve větších počtech existujícím strojům, aby se neopakovaly excesy z dřívějších let, kdy se ničily nenahraditelné unikáty.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191268 Verze : 0
No právě - například - tuším že po válce zůstalo na našem uzemí ještě pár kousků Letovů Š-328, a Avií "pětistovek" - no a jak je to snimi dneska ví asi každý - jediná pětistovka je minimálně z poloviny celá nova Sad (ale alespoň že je), nemluvě o ničení dalších zajímavých strojů ( třeba lavoček a jiných strojů až někdy v 50tých respektive začátkem 60tých let). Navíc si myslím že naše letectvo má v součastnosti předimenzované základny (viděl jsem to třeba ne nepoužíváných budovách v přerově - a odstavných ploch mají taky habaděj - to by je zabilo nechat to odstavený tak jak to bylo? (minimálně na jedný fotce jde vidět na té migině nějaký zelený přehoz - vždyť ty stroje mohly nechat jen přehozený těma plachtama a zadeklovaný - maximálně stoho vybrat třeba náplně (např. ze sedaček) a dát to nechat stát - a on by se třeba o to někdo průběžně zajímal)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191297 Verze : 0
Problém by to asi nebyl ale dokážeš si představit jak by ty MiGy vypadaly řekněme po pěti letech bez jakékoli údržby?Pro představu se někdy podívej (nebo ještě lépe to hodím sem do fotogalerie) jak vypadají letadla odstavená ve Kbelích na ploše (Il-28,Tu-104,apod.).Navíc konkrétně s přerovem je otázka zda bude nadále existovat.Původně měl být zrušen k 1.1.2008 a jeho posádka přesunuta do zrekonstruovaného leltiště Náměšť nad Oslavou.Nová vláda (a to je právě ta nekoncepčnost o které jsem mluvil) aby splnila svůj laciný předvolební slib tento přesun odložila na neurčito.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191300 Verze : 0

Citace :

No o tom nic nevím, ale jelikož získali američané několik "devětadvacítek" z jednoho postsovětského státu (snad Moldávie nebo tak nějak) tak nevím proč by měli mít další zájem o tyhle stroje



Tie MiG-29 získali skutočne z Moldavska. Bolo ich cca 20 až 30 a kúpili ich z dôvodu toho, aby zabránili ich prípadnému predaju do Iraku (Iránu, prfíp. ďalšej krajine s "darebáckym" režimom), pretože podľa informácií ktoré som počul v dobe predaja malo ísť o lietadlá upravené ako nosič jadrových zbraní...
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191318 Verze : 0
to darkfold - se stavem letadel na ploše Kbel je to opravdu dosti tragické. KDyž si člověk uvědomí, že to letadlo se tam muselo nějak dostat - tedy přiletět - a po pár letech má co dělat, aby vydrželo stát pohromadě. Ale je potřeba přiznat, že se na tom ve veliké míře podepsali milí vojáčci-záklaďáčci. Ono to láká, uloupnout si "kousek éra" jako suvenýr. Co na tom, že se to časem zahodí, protože člověk už neví, co to ten kus vlastně je. Stejný problém je i s expozicí - spousta lidí si třeba jen šáhne, a když jich to takhle udělá denně pár, tak si lze snadno spočítat, co to provede třeba s plátěným potahem. Přesto si myslím, že využít některou zrušenou základnu coby depozit by opravdu nebylo marné.
Ale stav depozit není jen naším problémem - stačí se podívat na snímky z plochy na Moninu, nebo polských otevřených výstavišť a čloěk by zaplakal. Zvlášť druhoválečné stroje bývají v tragickém stavu.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191764 Verze : 0
Nelze než souhlasit.A aby jsme tady nemluvili jen tak do větru tak zde je pár fotek z depozitáře z roku 2004 takže lze předpokládat že stav je dnes ještě horší.Dodávám že všechna letadla sama přiletěla.Největší ostuda je zkušební MiG-15.Jde o opravdový světový unikát (byly jen dva kusy,jeden zničen při katastrofě).Jsem sice fanda do československého letectví ale než aby byly ty MiGy takhle zdevastovány tak je asi lepší je dát do toho šrotu rovnou.


Malý výčet poškození zobrazených letadel (stav 2004):


Lisunov Li-2 - vypáčené nákladové dveře (dnes zajištěny petlicí a vysacím zámkem),vykradený interiér,zničené plátěné potahy (kostra směrovky a výškovky pravděpodobně odmontována techniky muzea),rozbitá skleněná výplň kabiny.
MiG-15 - utrhané krycí plechy,v přídi naházené plechovky od piva,netěsnost hydrauliky přední podvozkové nohy
DC-3 - zmizelé pohyblivé části řízení (pravděpodobně odmontováno techniky muzea)


Společné pro všechny:Reznutí povrchu letounů se zničením nátěru,prosakující kapaliny z motorů (zbytky oleje),zpuchřelé a vyprázdněné pneumatiky,pravděpodobně kompletní zničení elektroinstalace.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#191765 Verze : 0
No je to sice škoda ale trochu se musím zastat pracovníků, kteří o tom rozhodli, není za tím nějaký šlendrián, MO by ty letadla jistě rádo prodalo ale je zatím hysterická nálada mezi různými aktivisty. Dříve se vyřazená výzbroj po odmontování zbraní prodávala nejvyšší nabídce, ještě před pár lety se dal koupit MIG i T-55 v bazaru (jeden byl i u mostu barikádníků). Nicméně různé militantní pacifistické aktivistické skupiny včetně různý levicových smažek toto kritizovali a zasypávali MO různými stížnostmi a stěžovali si na ryziko odprodeje vyřazené techniky i svým leftbies v EU kteří to samozřejmě mezi eusociály rozmázli jako podpora militarismu. V takovéto atmosféře prostě úředníci rozhodli jít menším odporem a vyřazenou "veškerou" techniku zešrotovat než se nechat bombardovat stížnostmi. Neděje se tak jenom s letadly ale s veškerou technikou vůbec včetně palných zbraní.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192010 Verze : 0
Johny nemáš pravdu - ty Migi armáda prodala viz. vypsaná veřejná soutěž, která se dá nalézt na army.cz
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192011 Verze : 0
DAV: Právě že dle mých informací byl o MIGY docela zájem i ze světa, většinou mezi sběrateli a ti měli nabízet větší cenu než je hodnota šrotu. Z výše uvedených důlvodů byl rozhodnuto podmínit prodej jejich likvidací.
Pokud je to jinak, rád se poučím, ale na 100% vím, že jeden letoun chtělo odkoupit jisté občanské sdružení jako exponát a toto jim bylo řečeno, že letoun musí být likvidován.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192012 Verze : 0
to Johny:Mohl by jsi prosím konkretizovat pojem levicových smažek?Pokud vím tak pacifistické organizace jsou především pravicové (nijak se tím ale nemění můj nesouhlas s jejich názorem protože mi přijde velmi utopistický).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192021 Verze : 0
bože to radšej mohli šupnúť do múzea alebo na nejakú vojenskú základňu....takto to zhovadiť fuj....alebo to predať nejakému štátu napr. niekde do afriky
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192036 Verze : 0
Anorektik: čítal si vôbec túto diskusiu od začiatku? O tom prečo sa technika nedala do múzea alebo nepredala do zahraničia sa tu bavíme snáď od prvého príspevku......
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192041 Verze : 0
Milí nadšenci, bohužel většina zde řečeného je bohužel jen žvanění které nemá žádný reálný základ. Vaše city vám brát nechci, ale představa že bude zachraňován každý letoun je naprosto nesmyslná. Uvědomte si několik věcí které většina z vás až na čestné vyjímky nebere na vědomí.
Bez ohledu na city je uchování čehokoli vždy především o penězích, mašiny stojící v muzeu (třeba ve Kbelích nebo ve Vyškově) je třeba pravidelně udržovat a to stojí peníze, na rozdíl od mnoha z vás se takové údržby pravidelně zúčastňuji a mohu docela solidně posoudit jak by asi ty MiGy vypadaly po 5 letech pod tou zelenou igelitovou plachtou, nechtěl by je nejspíš ani kovošrot.
Pokud si uvědomujete to první tedy že bez peněz to nejde, uvědomte si i druhé, pokud byste si jako muzeum vzali další letadlo musíte úměrně snížit peníze na ta ostatní.
Další nesmyslnou zde proslovenou pověrou je představa jak jde dotyčné MiGy vyměnit zy cosi jiného, tak milí kolegové takhle to v reálu většinou není, jednak je MiG-21 typ mimořádně rozšířený a není o něj v podstatě zájem, dále je trh dávno přesycen stroji z bývalého východního bloku a hlavně při výměně jde krom toho najít někoho kdo chce MiG-21 a má něco co by mohlo zajímat nás především o peníze. Ono totiž jde i o dopravu kterou stojí převoz dotyčného stroje a to nejsou peníze zdaleka malé. Opět muzeum si najde třeba někoho v austrálii a bude to chtít vyměnit, pokud dotyčný nebude chtít zaplatit za Mig dopravu jste namydlení, protože doprava by jednoznačně vysoce překročila rozpočet muzea. takže na konci zůstanete s vysokou pravděpodobností s dotyčným MiGem na krku (znám člověka co si pořídil počátkem 90´let dva MiGy19 jednu MiG15 UTI a Delfína, jednak ho zajímaly jednak si myslel že je časem výhodně prodá, no zájemci se nějak nehrnou a tak má zahradu plnou letadel a doprava kterou v tehdejších letech zrealizoval v podstatě zadara - neměl to daleko - by ho dnes do nejbližšího šrotu stála spoustu peněz)
A to docela důležité, i kdyby se vám povedlo sehnat nějakou raritu (třeba toho Skyhawka) kam ho tak asi muzeum dá? depozity jsou přeplněny, do expozice se taky nevejde, takže buď nahradí nějakou mašinu co stojí ve venkovné expozici (a bude chátrat) nebo v lepším případě skončí zastrčená v hangáru opraven a nikdo ji nikdy neuvidí, nebo v horším a pravděpodobnějším skončí na ploše letiště vedle DC-3 tak jako tam skončil Phantom a řada dalších se všemi důsledky které to má. Letouny tam neničí zdaleka vojclové záklaďáci, ti už jsou pár let pryč a ničení neutěšeně pokračuje.
Vzhledem k tomu že se na rozdíl od mnoha z vás na téma dívám bez emocí musím se přiznat že mi zrušení přijde jako v podstatě jediné možné řešení. Představa že bude stát chátrající MiG někde před radnicí mne přiznám se nenaplňuje nadšením (mám prostě jiný názor než někteří z vás) a ty co vzpomínal myslím Panzer, které kdysi sloužily jako dětské prolézačky byly obvykle zrušeny už za komančů. Tyhle (stejně jako ty předchozí) jsou podle předpisu muzeu nabídnuty (neplatí to vždy ale obvykle ano), pokud o ně nemá muzeum zájem jsou nabídnuty k prodeji, může si je koupit prakticky každý, kolega byl před asi třemi lety otevírat kabinu v jednom rakouském soukromém muzeu právě u jednadvacítky, majitel si ji koupil a převezl domů před cca pěti lety. stejně tak si je koupilo několik dalších a některé skončily v zahraničí, někdy si nový majitel koupí jen část s kabinou (obvykle přes kovošrot) a podmínkou prodeje je většinou i odvoz dotyčné věci do nějaké doby.
Jen pro dokreslení abych vám aspoň poněkud narušil představu o vyměnitelnosti jednadvacítek, mnohem vzácnější MiG - 23 byly nakonec z velké části sešrotovány protože se pro ně nenašel kupec, jedna šla do Kanady (známý od nás z klubu ji tam byl montovat) Do USA pokud vím žádná (mají zřejmě dost kořistních) a docela pochybuju že by nějaká šla za Phantoma (myslím že to byl dar, mašina přilétla sama takže odpadl problém s dopravou). Jeden skončil u nás jako pomník na letišti asi dvě kabiny v soukromých rukou a jedna u nás v muzeu. Zbytek byl rozřezán a přes kovošrot poslán do pecí a to jde o mnohem vzácnější a zajímavější letoun než je jednadvacítky kterou dělali číňani (od nich jsou ty jednadvacítky co v USA lítají) a prodávali je i civilům. Takže pokud byl takový "zájem" o raritní a na západě málo vídaný typ, zkuste si spočíst jak velký je o jednadvacítku kterou nabízí každý kdo kdy byl kamarád se SSSR.
Zkuste se raději zamyslet a nechte zbytečného a nesmyslného vyprávění co by bylo kdyby..
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192062 Verze : 0
bitaxe: pravdu máš jen částečně. O vyřazené Migy je opravdu zájem, ani né tak mezi muzei ale hlavně u soukromníků. Kdysi jsem sprostředkovával vývoz Mig 17 a nějakého UAZe a poptávka tenkrát byla dost velká, protože nebyly takové omezení.
Opravdový problém je, že prostě i vyřazený a odzbrojený stroj je dle EU považován za vojenskou techniku a obchodovat s tím může jen ten, kdo dostane licenci, ani odporodej někomu na dvůr už není možný. Nevím přesně ale letadlo by se muselo nějak nákladně znehodnoti aby nešlo využít ani na náhradní díly (vím jen, že se museli nařezávat nosníky a hlavní díly) a to by stálo více peněz než by někdo byl ochoten zaplatit.
Každopádně ceny soukromých zájemců několikrát převyšovaly náklady na sešrotování a cenu barevných kovů, navíc je třeba likvidovat škodlivé látky poměrně dost nákladně.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192078 Verze : 0

Citace :

A to docela důležité, i kdyby se vám povedlo sehnat nějakou raritu (třeba toho Skyhawka) kam ho tak asi muzeum dá? depozity jsou přeplněny, do expozice se taky nevejde, takže buď nahradí nějakou mašinu co stojí ve venkovné expozici (a bude chátrat) nebo v lepším případě skončí zastrčená v hangáru opraven a nikdo ji nikdy neuvidí, nebo v horším a pravděpodobnějším skončí na ploše letiště vedle DC-3 tak jako tam skončil Phantom a řada dalších se všemi důsledky které to má. Letouny tam neničí zdaleka vojclové záklaďáci, ti už jsou pár let pryč a ničení neutěšeně pokračuje.



Jestli to chápu tak ta F-4 stojí mimo muzeum venku u věže? Letos jsem ve Kbelích byl a divil se, že Phantom nikde. Mimochodem, kde je F-5 a IL-28, které byly ve vnější expozici?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192111 Verze : 0
to Johny o tvých slovech bych si dovolil pochybovat, MiG-17 je jedno z nejvíce raritních letadel u nás Smile armáda jich měla jen 12 (dva jako "generálské ve verzi F a zbytek s radarem) silně pochybuji že se ti povedlo nějaký z nich sehnat, byly sešrotovány dávno před plyšákem.
A samozřejmě že si je mohl soukromník koupit, nejméně jeden z téhle "várky" byl prodán a odváženkamsi do západní části republiky (protože jsem ho na podvalu viděl tak o tom nemám důvod pochybovat) háček je že málo komu se chce zaplatit, kilo hliníku je kolem 40 - 50 Kč krát váha letadla a najednou už jde o statisíce což většinu "zájemců" odradí. Hezky se čte o "občanských sdruženích co ho chtěly" jenže ty ho obvykle chtějí zadara a to dnes už armáda neumí udělat, musí (ze zákona) přebytečnou věc prodat (muzeum ve Kbelích je součást armády takže tam to jde převést) no a ta největší nabídka byla od někoho kdo si ho koupil a od kovošrotu. Ostatně i kdyby si to fyzická osoba nemohla koupit od armády (to občas má některé neschůdné problémy - spíš na straně kupujícího) není vůbec problém si dotyčnou věc koupit v kovošrotu. Opět mohu z vlastní zkušenosti potvrdit že právě tak si zájemce (nechtěl podstoupit úřední proces který je složitý a zdlouhavý) koupil třeba celou přední část MiG-23, domluvil se kde chce aby byl trup uříznut (řezalo se to kvůli snažší dopravě na letišti, ne až ve šrotu) a potom co mu ji dovezli do kovošrotu si ji tam normálně koupil (bez papírování) jako materiál, zaplatil váhu kovu (je znečištěný tedy levnější Smile ) a dokonce mu ji i naložili (vešla se na tatru) . Ono to tak složité není, na fotkách je vidět že trupy byly odstrojeny normálně tedy rozstykováním křídel (ne že je někdo uřízl autogenem) takže by to samozřejmě šlo. Jen by opravdu musel někdo mít zájem a především peníze. A schválně kdo z vás kdo tu diskutuje by byl ochoten dát cca 250 - 300 tisíc za miga a další tak 50 - 100 za dopravu? Někteří tu mluvíte o mlhavě specifikovaných "soukromnících, zájemcích a podobně, myslím že ti jsou podobně jako většina diskutujících obětí toho že netuší co to obnáší. Proto jich většina odpadla když zjistili že to nebude za pár tisíc. a kdosi tu vzpoměl na patnáctku co byla v Praze v autobazaru (pod mostem), byla leta jsem kolem ní jezdil, nikoho z vás ale nenapadlo jedno, ta mašina byla na prodej a nikdo si ji leta nekoupil (jestli se prodala nebo skončila ve šrotu nevím ale na dokreslení prodejnosti je to docela dobré) Letadla která se vyřazovala z armády se musela znehodnotit VŽDY, to nemá nic společného s EU ale se smlouvami o odzbrojování, pokud se vyřazuje technika je nutno znemožnit její využití u letadel je to krom jiného i ono snížení pevnosti nosníku křídla (naříznutím, odvrtáním...) u třiadvacítek se třeba musel zneschopnit mechanizmus na pohyb křídla. Musí jít o změny nevratné (důvod je jasný, nemůžete si udělat sklad techniky ze které "něco" vyndáte a prohlásit to za muzeum, to bylo i důvodem sejmutí věží z BVP-1 (byly počítány mezi tanky kvůli ráži kanonu) počátkem let devadesátých. Takže s tím nemá EU (jak ji nemusím) nic společného. Armáda samozřejmě z letounu už před prodejem zdemontuje řadu věcí pro něž má využití (přístroje, elektroniku) nebo které jsou nebezpečné (pyrotechnika, zbraně) Šrotování je za normálních podmínek (stejně se šrotují auta) kvůli ekologům samozřejmě KAŽDÝ kupující musí prokázat že dotyčná věc nebude znečišťovat okolí (to je pro většinu soukromníků problém) třeba únikem kapalin (a je jich tam i ve šrotu dost) Takže na tomhle asi skončili ti vaši "zájemci" mít totiž tenhle certifikát je docela problém, kovošrot ho samozřejmě má.
to Dano ano chápeš to správně, F4 je na ploše hned vedle ostatních odstavených strojů jako je Li-2, DC-3 a další velké kusy (alespoň tam byl když jsem byl na jaře v muzeu na brigádě) že to asi nebude to nejlepší je jasné, ale muzeum ho prostě nemá kam dát. Uvědomte si laskavě že muzeum dnes nemá ani depozity ani možnost to někde uložit. To nikoho z vás nenapadlo proč když muzeum má třeba J-35 Draken tak není vystaven? A třeba se poptat kde jsou všechny ty stroje které muzeum má ale které většina z vás nikdy neviděla (a nejspíš ani neuvidí) třeba jugoslávská cvičná mašina kterou má muzeum už od založení (je podobná FW a létala u nás při natáčení koprodukčního filmu a potom ji muzeum dostalo) nebo třeba DH Vampire, nebo kdo z vás viděl Fougu Magister jinak než jako složenou na hromadě pod eso přístřeškem. Ono je hezké si představovat jak "zachráním" kde co, ale na rozdíl od vašich až dětsky naivních představ je to o tom na co má stát potažmo muzeum peníze. A osobně bych byl raději kdyby se ty peníze daly do zakrytí plochy kde dnes stojí proudová letadla než aby se nacpaly do "záchrany" dalších zbytečných duplikátních strojů. Ono to totiž jinak skončí tím že bude v muzeu jen hromada šrotu který se bude postupně odvážet (pokud si tam kovošrot nezřídí pobočku). A myslím že je mnohem důležitější zachránit (a to doslova) třeba náš prototyp cvičné patnáctky s lokátorem IZUMRUD než další MiG-21kterých už je v muzeu několik. Vzhledem k tomu že peněz víc nebude je to o tom co volit, myslím že muzeum volí správně, tedy záchranu toho co má a co je mnohokrát cenější než další stejný kus (s pochybným potenciálem výměny).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192141 Verze : 0
bitaxe: Ona 17ctka nepocházela ze zásob MO ale právě od soukromníka a stála předtím někde před školou. Ten člověk měl v nabídce celou řadu techniky, včetně MIGů různých verzí, děl, tahačů, tanků od T-34 až 55, raketometů a pod. (ještě bych někde vyhrabal katalog s cenama, který jsem od něho dostal). Vím, že ještě dlouho měl část techniky na jednom statku a vím, že přestal obchodovat v okamžiku, kdy bylo třeba na tuto činnost koncesi či povolení a také hlavně proto, že byl označen za nelegálního obchodníka se zbraněmi, když prodal skořepinu jiného letadla někam do zábavního parku v Bahrajnu a to na udání právě nějaké té tzv. neziskové organizace a byl dokonce ve vazbě. Prodej jedné naprosto čisté a odstrojené skořepiny nějakého sůčka mu prostě zničilo život, mám dokonce pocit, že ta kauza stále pokračuje v nějakém odvolacím řízení. Problém je, že stíhačka je furt dle těchto zákonů stíhačka ať už je ozbrojená a nebo ne, neexistuje pojem odstrojený kus či něco jako pro sběratele. Musí tam být nějaký certifikát o znehodnocení a to je tak náročné, že jinak než rozřezáním to nejde uskutečnit.
Na stoprocent ti můžu říci, že lidí, kteří už z jakéhokoliv důvodu (propagace, sranda, sběratelská činnost) jsou schopni zaplatit za vyřazený vojenský stroj ceny od 100 do 200 tisíc je poměrně dost. Problém nejsou ani tak ty kapaliny (co ty tisíce ZILů a UAZů stále k prodeji bez papírů v různých bazarech), což lze ošetřit (každý autobazar ví jak na to) ale pouze pravidla obchodu s vojenským materiálem.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192181 Verze : 0
Je sice pravda, že s prodejem jsou problémy, ale myslím, že trochu naděje zde je. Na západě začíná mezi stoupenci living history nová móda - Varšavská smlouva. Na své poslední akci v Holandsku jsem potkal tlupu s kompletním hraničním přechodem do DDR a když zjistili, že jsme Češi, doslova z nás mámili, kde a jak by se dalo co sehnat. Měli i nějaké ty UAZy, ZIL a pod. Možná by i na letadla mohlo dojít. Jen asi problémem bude to, že vozidla jsou mobilnější než letadla, ale šance tu je.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192184 Verze : 0
No zejména cizinci v evropě koupí téměř cokoliv. USA bere rovnou z Ruska, pro ně je evropa (EU) už drahá ale po EU je poměrno stále dost fandů. Můžu vám garantovat, že MIG za rozumnou cenu by šel na dračku.
V tomto se dá závidět američanům, tam můžete vlastnit plně funkční stroj a dokonce s ním létat - po splnění určitých podmínek to může téměř každý kdo má tzv. eperimentální pilotní průkaz
Jo a co se týče té 15tky co byla u mostu barikádníků jak říka bitaxe, tak za to chtěli poměrně nereálné peníze (asi půl mega) a nakonec ji stejně prodali (možná šli dolu-nevím)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192188 Verze : 0
Vlastnění a prodej vyřazených letadel (nebo techniky obecně) NENÍ problém který popisuje Johny. Jeden známýˇ(myslím že už jsem to zmiňoval) má 4 letadla (vše bývalé pomníky) a ani s vlastněním ani s případným prodejem problém není (pomáhal jsem mu s jednáním o prodeji který se nakonec neuskutečnil protože zahraniční zájemce couvl právě kvůli ceně dopravy, jinak to na hranicích problém nebyl - deklarováno a potvrzeno jako "šrot", známý má samozřejmě potvrzení o tom že dotyčná éra odkoupil právě jako šrot z pomníků). Další patnáctku míjím v autobazaru v obci Jilem cestou do Brna nejméně jednou týdně, takže s tím jak to vlastnit problém není, podobně není zásadní problém s prodejem (pokud budete věc kupovat od armády a ne přes třeba kovošrot může to být horší, ale pokud vím tak i to je možno zdolat)
to Aubis ono to že východ je zajímavý je z části dáno nízkými cenami za které se před pár lety nakupovalo, obávám se že ti které jsi potkal zmeškali dobu ceny se dnes začínají vyrovnávat a zájem (logicky) klesá. vzhledem k tomu že se mi líbí LuAZ hledal jsem ho na netu (spíš jen abych měl představu o ceně) a nejlevnější byl v nabídce kupodivu v Holandsku (u nás to nikdy nejezdilo a v republice jsou myslím asi 3) takže ta doba kdy se od nás dalo levně nakupovat je už pryč a potenciální zájemci obvykle potom co vidí cenu rychle chladnou (za jednadvacku je to přes 200 táců podle ceny materiálu) Mimochodem ani kovošrot o ně moc nestojí, materiál je atypická slitina, různé výztuhy jsou z něčeho jiného a odloučení je problém, nicméně kovošrot je bere.
Certifikát o znehodnocení musí doložit armáda (respektive stát) právě pro ty smlouvy o odzbrojování, je možné že se s tím vyrovná tím že to nechá oficiálně rozebrat v kovošrotu, ale znehodnocení má daná přesná pravidla (jsou přílohou smluv) a ani náhodou nejde o to že by se "to muselo rozřezat" V reálu se dělají úpravy na hlavních nosných prvcích trupu, křídel a možná i výškovky které znemožní použít letoun k letu a jeho díly jako ND, dále se musí zabránit použití motoru (buď se motor vyjme a jeho místa uchycení odřežou, nebo se zalije - to bývá běžné u tanků - pryskyřicí nebo betonem) a zřejmě i další věci které si buď nepamatuji nebo jsem je nikdy nevěděl Smile nicméně letouny v muzeu se znehodnocují také (jen tak aby to nebylo vidět) a nelze tedy tvrdit že "že jinak než rozřezáním to nejde uskutečnit" Pokud někdo dotyčný stroj chce (a armáda to přesune na něj) musí to logicky zaplatit - obvykle to ale jsou stroje vyřazené a měly by už být zneschopněné, jak je to v posledních letech nevím, dřív armáda nemohla prodat "zbraň" tedy systém který je schopen funkce. Opět se ale dostanete k tomu že pláčete na špatném hrobě, koupit si to nakonec můžete, je jen otázka kolik by vás to stálo (pokud budete krom ceny éra a dopravy platit i znehodnocení asi se z toho docela prohnete, vlastní znehodnocení - fyzické - nebude až tak drahé, ale potvrzení že bylo provedeno správně bude jednoznačně "mastné") To že se dá vlastnit i vyvážet dokládá i "Tarantíkovo šrotiště" je to vlastněno soukromou osobou a vývozy jednoznačně dělá (především jako výměnu). Takže ne že by to nešlo, stojí to jen úsilí a samozřejmě peníze.
to Johny ten známý nejdražší z těch letadel koupil za cca 20 000 (MiG-19P) ostatní v podstatě za dopravu, takže se nedivím že ta pod mostem tam hnila leta (pochybuju že se prodala) A pokud jde o "funkční stroj" oni amíci nelétají s jedenadvacítkami z armády, jsou to čínské stroje dělané právě k prodeji soukromníkům, tedy bez výzbroje a podobně, v USA létají jako "experimetal" což s sebou nese dost omezení, navíc provoz je docela drahý, servisovat soukromě takovou mašinu bych tedy nechtěl (většina jich taky moc nelítá) A myslím že kdybys chtěl (a hlavně měl na to ) můžeš si mašinu registrovanou v US pronajmout a jako americkou provozovat i u nás, tady ten problém není, je zas a znovu v penězích, amíci na to prostě mají.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192234 Verze : 0
bitaxe: no ale to je ten problém - MIG někde ze školní zahrady (byť je paradoxně třeba v dobrém stavu) je opravdu šrot i oficiálně - není v armádní evidenci, maximálně ho má někdo v majetku o čemž ale pochybuji. Ale něco jiného je letoun, který ještě před skoro rokem plnil úkoly NATO.
O tom se tady bavíme, nerozporuji to, že eventuelně po splnění mnoha a mnoha podmínek, které jsou mnohem tvrdší než dříve, kdy se letadlo škrtnutím pera nějakého tajemníka KV KSČ převedlo ze stavu armády třeba na národní výbor zasloužilého posádkového města, není možno příslušne upravené letadlo koupit. Nicméně už jenom dělat takovéto výběrové řízení je náročné, buhví jak by dopadlo, navíc by tu byly problémy s tzv. občanskou veřejností, která tato odprodeje dlouhodobě kritizuje, to si prostě žádný úředník nelajstne - je to pro něj zbytečná práce navíc. Proto opakuji, že ačkoliv zájem by tady byl, úřad, tedy MO zvolilo nejednodušší variantu nejmenšího odporu za který nikdo o křeslo nepřije - odprodej k recyklaci. Toť vše.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192257 Verze : 0
to bitaxe - myslím, že východ není zajímavý ani tak nízkými cenami - ony až tak nízké zase nejsou, odpovídají možnostem potenciálních kupců. Jde spíš o to, že Němců, Amíků je všude kopec. A jsou okoukaní, jako všechny západní armády. Bavil jsem se s těmi lidmi - Holanďané - a měli velice naivní představy o socialismu. Varšavská smlouva a její výzbroj je pro ně těžká exotika. A jsou to věci neokoukané, donedávna přísně střežené. Je mi jasné, že jde o módu, která přejde, ale zatím trvá. A vše ruské je pro západ těžká exotika - i naše letadýlka létají v USA s hvězdama - naše znaky nosí obvykle jen éra Čechů. I když taková L-29 v kamufláži US MARINE, provozovaná jistým původem Čechem, je také velice úchvatná.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192260 Verze : 0
to Aubis pokud myslíme stejné letadlo tak původem je myslím slovák Smile a ta velká exotika to byla tak před deseti lety, od té doby se na západ vyvezlo stovky (ne-li tisíce) vozidel, ale i dalších věcí )znám jednoho zavilého unifromovaného nadšence který se tím několik let solidně živil, vyvážel vše až do velikosti kanonu ZIS-2 (větší věci už jeho auto neutáhlo) burzy v Holandsku, německu a jinde byly podobných plné. Podobně když pojedeš na sraz v Beltringu i tam najdeš čechů dost. A vzhledem k cenám už ta "exotika" tak nefrčí (jezdím na Beltring celkem pravidelně, takže vím jak se to mění Smile ) už je pryč doba kdy za opelešeného Gaza bylo možné něco dostat, Trh se solidně nasytil a ceny se vyrovnaly takže už nejde u nás levně koupit a venku draho prodat, zájemců totiž ubylo a techniky na západě přibylo (to u nás taky) Mimochodem většina východní výzbroje zas taková exotika nebyla, kupoval to kde kdo v Africe a něco se na západě objevilo už dřív, a ta velká vlna je opravdu už pryč. A ta okoukanost je nesmysl, třeba v tom beltringu byla jako jedna z největších rarit Volvo Suga švédský štábní vůz, když jsem s majitelem mluvil byl nadšený že vím o co jde, většina lidí to prostě nevěděla a exotika byla právě tohle (určitě větší než KrAZ co stál o kus dál ).
to Johny ty předpisy platí už od let 80´a vážou se na smlouvy SALT1 a 2, už tehdy nerozhodová žádný tajemník ani nikdo podobný, nemá to nic společného ani s EU ani s komanči nebo NGO prostě je to smlouva co se dodržuje (už víc jak 20 let. Ani dřív nemohl "tajemník" rozhodnout co armáda vyřadí, to bylo i dřív (ořed smlouvami o odzbrojení) v kompetenci armády a tajemník mohl ledy požádat (armáda obvykle vyhověla) A která "občanská veřejnost" to prosím tě kritizuje? Já kupodivu o žádné neslyšel. Vzhledem k tomu že o kdejakém lemplovi co hájí kopku hnoje se v TV vykřikuje asi ta "veřejnost" nebude zas až tak známá a silná. A o zájmu dost pochybuju že by se dal doložit jinak než verbálně, on je rozdíl mlátit pantem "já bych to koupil, jen kdyby mi to prodali" a mezi tím jít začít to vyřizovat a nakonec mít za třeba půl mega na zahradš "letadlo" a každou chvilku kontrolu jestli náhodou něco nekape a nepoškozuje to vodu ve studni o šest baráků dál. Jak už jsem psal nejméně jeden z MiGů se prodal mimo kovošrot, proč si jich ne¨koupilo víc je asi právě o penězích a tom že musíš dodržovat pravidla. V jednom máš samozřejmě pravdu, pokud jsem koupil "pomník", tak tyhle problémy ubyly, na druhou stranu to co stálo na pomnících bylo dost šílené a já osobně bych to nechtěl ani zadarmo. A pokud jsou na něco dána pravidla (což na odprodej majetku armády jsou) prvním předpokladem (nemusí být jediný Sad ) je že se s nimi seznámím, to zřetelně velká většina "kupců" diskutujících po různých fórech neudělala. Pokud pak dotyčný předpokládá že si " za prémie" koupí MiGa je samozřejmě zklamán. To že MiGy skončily ve šrotu je obávám se normální. Zajímavé je že nikdo z těch kteří různě pokřikují co je to za škodu, se nesebere, a nejede do kovošrotu a nekoupí si to své milované letadlo, problémy s certifikátem už jsou pryč (armáda už potvrzení má že ho zrušila) a pokud jsem na fotkách viděl tak MiGy byly demontovány (nejspíš armádou a možná už dřív) a ne rozřezány, zpětná montáž by tedy nebyla asi zas takový problém, nicméně to by chtělo asi víc než jen tlachat a nadávat někde na netu. Mám podobnou zkušenost s tím jak lidi kritizují stav letadel ve Kbelích, když jde ale o to pomoci je jich výrazně míň než rozumbradů co "by věděli jak to udělat" tady je to myslím podobné.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192291 Verze : 0
bitaxe: No promiň ale SALT1 či 2 není smlouva o podmínkách prodeje vyřazené techniky - to mícháš hrušky s jablky, to je smlouva o snížení stavu strategických sil mezi VS a NATO. A už vůbec není problém v tom, že by ze strojů kapala nějaká kapalina, to by dle tvého pohledu nemohl fungovat žádný autobazar či kdejaká autodílna, ze všech těch šunek co se kde prodávají teče mnohem více než z pár letadel. A i kdyby - no problem, asi nemáš vůbec představu, že žijeme v tržním světě, na recyklaci a odvoz nebezpečných odpadů funguje mnoho firem, které ti odvezou za poplatek olej, brzdovou kapalinu či vše podobné.
Jinak dřív to fungovalo tak, že hodnostář - předseda MNV či KV strany a pod. požádal posádku, zda by neposkytla nějakou výzbroj k výzdobě města, někdy to nabízela sama armáda, která se tak levně zbavila nepotřebné techniky (výjimečně byla věnována i ta moderní), smlouva se podepsala (armádu úkolovala KSČ a stačilo aby odpovědný bezpečnostní tajemník jen projevil přání dát třeba do školy kam chodil nějaký pomník) a záklaďáci letadlo či tank přivezli, jen se vymontovala výzbroj, žádná SALT1 či 2 to neřešila. Takhle měla (možná ještě má) MIGa základka ve Kbelích.
Ani po revoluci se nic nezměnilo, např. Bahna byly založeny přávě skupinou nadšenců vlastnící tanky a obrněná vozidla,neboť nikde jinde s nimi nemohli jezdit. Ty vozidla byly pouze bez zbraňových systémů, do tanků se dávaly kandelábry aby to nevypadalo blbě ale jinak byly naprosto kompletní. Tehdy stála T-55 (1993) asi 80.000 Kč a koupit si ji mohl v aukci každý - žádná SALT1.
Organizace které se snaží zamezit obchodu nejenom funkčních zbraní ale i tzv. znehodnocených je v ČR hned několik. Jmenuji jen ty významné: AMNESTY International, Transparency International,Hnutí Nesehnutí, Nadace člověk v tísni . Mezi jejich aktivity je nejenom boj proti vývozu funkčních zbraní (to bych i chápal) ale zejména i proti prodeji sportovních zbraní na více nábojů, zejména bojují za zákaz semiautomatické verze samopalu 58 a pak za zákaz prodeje jakýchkoliv vyřazených zbraní z armádních skladů jinam než do šrotu, zejména kritizují maloobchodní prodej opět znehodnocených SA-58 a škorpiónů. V poslední době podali několik návrhů na změnu zákonů a spřísnění zbrojní politiky, stojí za několika aférami s údajným vývozem vojenského materiálu, který se nakonec ukázal za neškodný a td.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192323 Verze : 0
Johny: Čo má spoločné Amnesty International s predajom nefunkčných zbraní? To je organizácia bojujúca proti porušovaniu ľudských práv. Podobne aj organizácia Transparency Internacional, nadácia človek v tiesni je hlavne organizácia poskytujúca humanitáru pomoc.... Pochybujem že kedysi armáda (u teba posádka - to by si veliteľ útvaru dobre zavaril keby pri nejakej kontrole doložil že tank síce má, ale je na pomníku pred školou) len tak poskytla výzbroj - vždy išlo o vyradenú techniku, ktorá by inak skončila v šrote (ide o techniku na rôznych pomníkoch).


Asi nevieš ako funguje odpredaj techniky - vždy sa robí výberové konanie, ako prvé na bojaschopnú techniku (firma musí mať povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom), ktorá je ponúkaná na export, alebo modernizáciu (tento odpredaj je väčšinou preferovaný, pretože armáda s ním má najmenej nákladov), až potom ide o znebojaschopnenie techniky a následný odpredaj - aj tu cez ponukové konanie - kdo dá viac, má možnosť si techniku kúpiť (dražba). To čo nie je predané ide už do šrotu (medzitým sa ešte vyťažujú náhradné dielce a pod.). Ponuka, aspoň na Slovensku je k dispozícii na internetovej stránke MO, aj s termínmi dražieb.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192342 Verze : 0
to buko v ČR to funguje naprosto stejně, armáda prodává zbraně obdobným způsobem, nejdříve firmám s licencí na prodej zbraní, potom jako znehodnocené (ověřoval jsem si to znehodnocení zajišťuje armáda) nabízí běžným subjektům a nakonec (v reálu to je součást i hned druhého kola) končí neprodané ve šrotu. Konkrétně letadla která se dávají do šrotu jdou rozložena už z armáda (ne tedy až někde v kovošrotu), je to proto že armáda "vytěžuje ND a použitelné systémy před odprodejem.
To Johny smlova Salt 2 mluví o snižování nejen strategických ale i ostatních zbraní (jsou tam uvedena čísla i tanků a letadel (nejen bombardovacích) která mají zúčastněné strany mít ke konkrétním datům. Právě tohle je pak řešeno v příloze smlouvy kde se mluví o tom jak je nutno tu kterou zbraň zneschopnit aby ji bylo možno vyjmout z vázbroje. Tvá představa o vedení armády ze straNY KSČ je spíše humorná než reálná, tohle možná fungovalo někdy v roce 1960 (ani tehdy nejspíš ne) v letech sedmdesátých a později už zcela jistě ne (nevím jak ty já už tuhle dobu zažil a celkem vím jak to tehdy v armádě fungovalo, taky v té době už se dávno nestavěly pomníky typu "tank", "letadlo" a podobně, poslední záchvěvy si už dělala armáda jen u kasáren. Doby kdy se dávaly do školek a na hřiště letadla byly dávno pryč a i tehdy to probíhalo docela odlišně od tvé zkreslené představy, armáda ojetou výzbroj vyřadila a pokud ji nebylo možno využít k "daru" zahraničním soudruhům byla (podobně jako dnes) zbavena systémů a využitelných částí a následně byla "dána k dispozici" z nich pak mohly tuto techniku čerpat civilní organizace (třeba Spoje nebo energetiky tak nakupovaly vyprošťovací tanky) nebo Svazarm (některé aerokluby) nebo i národní výbory. Věc jim byla převedena a odepsána ze stavu, pokud o ni nebyl zájem byla předána do Kovošrotu (stejně jako dnes) a opět odepsána ze stavu. Letouny předávané třeba školám, a podobně byly obvykle zbaveny motoru a musely být "dováženy" aby stáli rovně.
Ke tvému blábolu (jinak to nazvat nelze) o autobazarech, Pro tvou informaci je zásadní rozdíl mezi třeba podmínkami autobazaru a kovošrotu, autobazar obchoduje s normálními vozidly a jeho podmínky jsou v podstatě stejné jako když parkuješ s autem (jen pod motorem má být vana na olej) naopak pokud skladuješ šrot musíš splňovat docela náročné podmínky protože jako správce manipuluješ s věcmi z nichž mohou unikat provozní kapaliny (což se i stává) a podmínky jsou tedy odpovídající. Zkus se zeptat v běžném servisu jaké mají podmínky oni (je to podobné) protože kupuješ věc jako šrot (proto je šrotová cena) jsi v tomhle potenciálním problému.
Pro ty kdo pořád mají pocit že by chtěli "zachránit MiGa jsem se včera ptal šéfa Kovošrotu u nás ve městě jak je to s prodejem z kovošrotu, odpověď je zcela jednoznačná, Kovošrot může prodat a prodá cokoli, včetně letadel, letadla k nim chodí rozebraná už z armády a jsou deklarována jako šrot (tedy ne jako zbraň) koupit si je může každý kdo má dostatek peněz. Konkrétně MiG-21 byly rozebírány vžda standardně, tedy rozstykováním na místech k tomu určených, MiG-23BN byly v trupu rozřezány (rovněž armádou) a dodány v částech (složit by je nešlo).
to Johny tys někdy viděl tank s kandelábrem? já v několika těch T-34 které měli lidé jezdící na bahnech byl, jeden jsem si kus i řídil (jako vzpomínku na mládí Smile ) a vždy v nich byl původní kanon (sice zdevastovaný leč původní), žádný kandelábr. Osobně jsem nikdy podobnou přestavbu (a věř že bych ji poznal) neviděl a nevěřím na ni. Na organizace ti už odpověděl buko a těmihle aktivitami jak je ty prezentuješ se ministerstvo nezabývá (musel by se změnit zákon) fungují zcela podle předpisu a na podobné tatrmany kašlou, prodávají prostřednictvím svých pověřených organizací zcela podle předpisu (tak jak to buko popsal, pokud někdo čeká že dostane něco zadara je vedle a pokud pláč je mu to na houby, prostě kdo dá víc ten si věc odveze. A pokud někdo na to nemá má holt smůlu.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192392 Verze : 0
Johny: presný postup pri predaji nepotrebného majetku je napríklad na stránke http://www.mosr.sk/predaj-majetku . Odtiaľ citujem:

Citace :

Prevod správy a odpredaj prebytočného hnuteľného majetku štátu v správe MO SR realizuje Úrad pre investície a akvizície MO SR (ďalej len UIA) formou priameho odpredaja, formou ponukových konaní alebo osobitných ponukových konaní. O forme odpredaja rozhoduje UIA v zmysle všeobecne záväzných legislatívno-právnych noriem a interných normatívnych aktov MO SR.


Vojenský materiál, ktorý nie je voľne obchodovateľný, môže byť odpredaný výhradne záujemcom, ktorí spĺňajú podmienky podľa Zákona č. 179/1998 Z. z. o obchodovaní s vojenským materiálom.


Pred každým pripravovaným odpredajom budú zverejnené podmienky odpredaja, v ktorých bude špecifikované:


čo bude predmetom odpredaja,
akou formou bude prebytočný majetoko dpredávaný,
kedy a kde bude odpredávaný,
termíny obhliadky,
ďalšie informácie, potrebné k realizácii odpredaja.



Obdobne je to asi realizované aj v ČR (a pravdepodobne aj vo zvyšku vyspelých krajín)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192394 Verze : 0
to bitaxe - trochu bych se zastal Johnyho - je pravda, že vždy platí nějaké předpisy, ale také i v reálném socialismu platilo, že všichni jsou si rovni, ale někteří jsou rovnější. Takže soudružské slovo bylo nad zákony a pak už se to nějak účetně vyřešilo. Proč asi bylo po "sameťáku" tolik majetku rozkradeno? Protože v něm byl, lidově řečeno, neskutečný bordel. Papírově existovaly věci, které v reálu již dávno zanikly, a naopak spousta věcí byla papírově "bezprizorná", nebyly na ně podklady.
Jinak nevím, na Beltline nejezdím, má nevhodný termín, jezdí tam kamarád, který ovšem dělá středověk. Já mám zkušenosti z multiperioďáků, kde zájem o východní věci pořád funguje. A rač si všimnout, že o přehnané láci jsem nikdy nemluvil. Ceny jsou adekvátní. Jen pro zápaďany jsou přijatelnější, protože jsou v jejich penězích a tudíž nepřepočítávají podle všelijakých kurzů. A sílící koruna to odbourává ještě dále.
Jinak mě trochu mrzí, že pomníky s tanky a letadly porevoluci tak rychle zmizely, západní Evropa je s chutí provozuje a nijak se za ně nestydí. I když MiGina coby prolézačka mi opravdu ideálně nepřipadá.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192402 Verze : 0
bitaxe píše: "v ČR to funguje naprosto stejně, armáda prodává zbraně obdobným způsobem, nejdříve firmám s licencí na prodej zbraní, potom jako znehodnocené (ověřoval jsem si to znehodnocení zajišťuje armáda) nabízí běžným subjektům a nakonec (v reálu to je součást i hned druhého kola) končí neprodané ve šrotu."


Takhle úplně to právě nebylo. A to je právě to co kritizuji, pokud by jsi četl příspěvky pozorně, tak by jsi to pochopil a nemuseli bychom skončit u SALT a podobných nesmyslech.
MO dotčené letouny vůbec nenabídlo k prodeji jako znehodnocenou techniku do soukromých rukou. Oni si prostě ulehčili práci tím, že všechno nabídli jak to leží a stojí pouze osobám se zbrojní licencí - což není mnoho subjektů a vzhledem k našemu členství není šance to kamkoliv prodat. Nezabývali se možností, jak letouny upravit tak aby je mohl vydražit jakýkoliv zájemce, jednoduše proto, protože by si přidělali samé starosti a stížnosti jak jsem říkal. Ikdyž ke cti úředníků je nutno říci, že se touto myšlenkou zabývali ale nakonec se od toho ustoupilo zejména z důvodů, že by byl tento krok kritizován právě těmi uvedenými organizacemi (toť neoficiální zpráva, která byla sdělena zájemcům, kteří se byli zeptat přímo na MO). Proto letouny skončili bez užitku ve šrotu. Jinak, mně ani tak nejde o ty MIGY ale o to, že MO nepostupuje hospodárně, náklady na znehodnocení by byly srovnatelné s demontáží před odvozem do šrotu a nabídnout ty zbraně třeba na eBay by šlo taktéž. Co se týče odvozu, to není tak drahé, letoun se vejde na jeden tahač.
Jinak co se týče autobazaru a dílny, vím dost dobře jak to chodí, v rodině jeden totiž vlastníme (Smile) a ubezpečuji, že tam žádný problém jak říkáš není.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192405 Verze : 0
Jinak ještě k tomu prodeji. Teď jsem se informoval jen tak pro zajímavost na ceny. MIG 17 skořepina z památníku byl prodán minulý rok do Belgie z Polska za 15000 EUR.
VLZÚ prodalo svůj testovací MIG21 za 65.000 USD.
Na eBay se před pár lety vydražil MIG21 z Ukrajiny (stav neznámý) za 84 a něco tisíc dolarů.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192407 Verze : 0
Johny: v jednom bode máš pravdu - podľa ponuky k odpredaju boli MiG-21 ponúknuté na predaj len firmám s licenciou - ale to boli ponúkané lietadlá aj so súpravou ND (citát z dokumentu:

Citace :

Bod A) Letouny MiG-21 MFN:


- komplet tvoří letoun s motorem a soupravou 1:1,
Zboží uvedené v OVS bod A) je prodáváno po kusech (příloha č. 1 BP, č.j.: 1387-2/2006/DP-2697).

Úlohou MO je lietadlá predať tak, aby sa dosiahla max. cena. Neviem prečo túto techniku nekúpila firma, ktroá by ich následne znebojaschopnila a nepredávala ďalej, keď je to podľa tvojich slov také lukratívne...... Asi o tieto lietadlá nebol záujem..... Ale toto nie je úloha MO, to splnilo svoju úlohu a lietadiel sa zbavilo.
Článok o AI a jej snahe zabrániť obhodu so zbraňami som si prečítal, odkaz na originál mi hlási chybu, takže neviem čo bolo kritizované. Ale podľa toho článku AI kritizovala nekontrolovaný predaj zbraní všeobecne, čo nie je prípad rozpredaja nebojaschopnej techniky (upozorňujem nebojaschopnej). Tam sa kritizoval predaj ručných palných zbraní a to je niečo úplne iné. Ako majiteľa zbrane ma síce štve, že niekto chce obmedzovať moje právo vlastniť zbraň, ale aj tak mám zo zákona toľko obmedzení, že nejaká AI ma v tomto nemôže rozhádzať. A okrem toho je ten článok viac ako TRI roky starý.


Toto už nie je na Johnyho: obviňuje sa tu MO a armáda všeobecne. Ja sa spýtam - kdo má informácie o tom, kdo tieto lietadlá kúpil? Nekúpila ich nakoniec nejaká firma a nedala ich do šrotu ona?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192416 Verze : 0
to Johny MO právě postupovalo podle zákona (ani jinak nemohlo ) tedy snažilo se prodat za co nejvyšší cenu (asi i ty pochopíš že prodat letadlo vynese víc než prodat jeho vrak po tom co ho zneschopníš) Takže to udělali správně, ne ? To že je nikdo jako funkční nekoupil je asi normální, pokud vím je jich dost novějších. a že se pak prodali znehodnocené je rovněž normální, armáda je jinak prodat nemůže (to není o tom jestli chce nebo nechce) Má jen dvě možnosti prodej obchodníku se zbraněmi jako zbraň, nebo někomu bez licence na tenhle obchod a pak to zbraň nemůže být (a musí to být znehodnoceno) A že se nenajde nikdo kdo by si to koupil a postavil na zahradu, není chyba armády, tohle mohl udělat kdokoli (třeba i ty) kdo by chtěl, mohl to udělat třeba i prostřednictvím nějaké firmy (té by samozřejmě musel zaplatit) třeba i toho kovošrotu, A mně je celkem fuk co ty chápeš nebo ne, co chceš kritizovat a podobně, mně od začátku jde o jedno, spousta lidí na několika servrech ječí o tom jaká je to škoda, ve skutečnosti je to jen nesmyslné žvanění, o věci kterou nikdo nechtěl. A to že se prodal ve dražbě MiG-21 za 84 000 dolarů je hezké, ale to nevypovídá o tom za kolik se dá prodat několik MiGů dnes (ten co ho za ty prachy chtěl už ho má) Trochu mi to připomíná člověka se kterým jsem kdysi dělal, obcházel bazary a když našel auto podobné své škodovce byl nadšen jak vysokou má v baziši cenu, jen mu nedošlo že možná právě proto tam stojí tak dlouho. Možná sis všiml že byla jasně daná doba do kdy si majitel musí stroje odvést, armáda totiž není poviná to hlídat (i to stojí prachy) a udržovat to v nějakém stavu s tím že za pár let se najde další kupec za x dolarů je dost pochybný kšeft, pokud se do něj někdo chce dát prošvihl šanci Smile . A k těm podmínkám pro ekologisty, chceš říci že máte pro servis stejné podmínky jako pro bazar? Že třeba nemusíte mít jímání oleje, upravenou kanalizaci (aby olej neprošel do čističky) a další podobné věci? Nebo že je naopak máte i v bazaru? Nezlob se opět ti moc nevěřím, ostatně i bazary zřejmě brzy budou mít mnohde problémy (připravuje se zpřísnění zákona) stejně jako různá autovrakoviště (dnes obvykle deklarované jako sklad ND).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192441 Verze : 0
Ano MiGy-23 se řezali na letišti u nás (nejen BN, i MF a posléze ML)
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192650 Verze : 0
Osobně mi je líto toho orla, ale takový je život.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192651 Verze : 0
to Aubis i na to jsou dva pohledy Smile (jako na vše) na jednu stranu jsou "pomalované" mašiny divácky zajímavé a někdy i umělecky asi docela cenné, takže je stojí za to zachovat, druhý pohled je ovšem dost opačný, v armádě jich (celkem logicky) bylo jen pár a muzeum by mělo spíš ukazovat jak armáda vypadala jako celek (ne jako jednotlivost) takže kdyby se zachovaly všechny pomalované mašiny vypadalo by nše letectvo v muzeu doceůla cirkusově. Samozřejmě soukromé sbírky jsou věcí dotyčného majitele. Protože počet uchovávaných mašin je limitován (finančně) vždy jde o to co vybrat. Ostatně asi sis všiml že třeba "čert" z 1. SLP je v muzeu dost opelešený po letech stání venku (už není tak hezký jako když se stříkal) a jak to s ním nakonec dopadne je otázka, barvy byly kvalitní, ale počasí je holt silnější Sad .
Prostě se nedá asi zachovat každá pomalovaná mašina, ty pomalované mají občas smůlu v tom že jsou udržovány co nejdéle a muzea mezitím typ už mají, takže když dojde na pomalovanou (myslím vyřazení) už o ni není zájem.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#192742 Verze : 0
to bitaxe - kbelský čert je opravdu v dosti opršelém stavu. A nejen on.
Pestře omalované kamufláže jsou prostě divácky vděčné. Přitahují pozornost. Což je pak problémem všech muzeí - prostor. Bylo by krásné, kdyby v čele expozice stál nějaký "papoušek" a lákal diváky, a za ním souvislá řada všech variant patřičného typu, rozdělená na verze sloužící u nás a doplněná o ostatní. (Musím se pochválit - tomu říkám fantazie). Bohužel to je oblast hluboké fantazie. A matka příroda je k nátěrům také ošklivá, takže sebedokonalejší barva časem oprší, ohnije, opadá... To by to muselo být pod střechou, a náklady na podobné akce by neutáhly ani spojené galaxie, natožpak naše odborníky řízená armáda se svým velkoryse pojatým rozpočtem.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193085 Verze : 0
to Aubis ono se to samozřejmě utáhnout dá, jen se musí dotyčný "odpovědný" zamyslet nad tím co je prioritou zda budování "zázemíů (tedy třeba zastřešení výstavní plochy) nebo shánění dalších exponátů a jejich následná údržba (bez toho zázemí dosti nákladná) nejhorší varianta je pak kombinace obého kdy nejsou peníze ani na jedno. Lze samozřejmě udělat mnoho kompromisů, ale natahat do muzea byť v dobrém úmyslu hromadu věcí které nemohu udržovat (což se leta dělo) a zde je pak doslova nechat hnít (a nemluvím v nadsázce, mám velmi špatnou zkušenost s tím jak to fungovalo) je zcela nesmyslné, vede to jen k tomu že věci zabírají místo (a žerou peníze) bez užitku a nakonec skončí ve šrotu, protože jejich stav se zhorší natolik že je už nejde "předvádět". Kbelské muzeum je docela v solidním stavu, ale nemá dostatek prostoru pro své exponáty (bohužel) jednu dobu se dokonce uvažovalo že na letišti v Č. Budějovicích bude "detašováno" několik strojů jako "pobočka" muzea, letiště ale už není armády a snaha myslím už skončila. Asi by se muzeum nebránilo kdyby někdo (město, aeroklub ...) chtěl pomoci s podobnou pobočkou mimo Prahu (třeba jako je to ve Vyškově) zápůjčka by zřejmě byla možná, jde spíš o to že by musela být záruka že stroje dostanou aspoň základní péči a celá akce neskončí za rok. Pokud vím uvažuje se o zastřešení celé plochy ve Kbelích (asi eso přístřeškem) s tím že by na éra aspoň nesněžilo a nepršelo, stejně se uvažuje i o obnově "čerta" (aspoň část původního týmu s tím počítá) což ale znamená celou mašinu pořádně umýt, odmastit (původně děláno v dílnách na letišti) a teprve pak nastříkat znovu. Osobně bych raději viděl menší muzeum se solidním zázemím než to co jsem zažil počátkem 90´let kdy šlo o opak, tedy sbírku stojící na "frajplace" a ničenou povětrností. Naštěstí se sbírku děl povedlo přesunout do Lešan a na místa pod esy přesunout aspoň menší stroje (větší se tam kvůli výšce nevejdou) muzeum se postupně mění k lepšímu a dostává se blíž "evropskému standardu" (byť mně se třeba diorámy nelíbí Smile - blbě se mi v nich fotí ) a musím přiznat že to co se udělal je dost znát. Osobně bych pomalované stroje nezatratil, nicméně je to minorita a tou by měla být i v muzeu, standardem by měla být věc standardní, tedy třeba kamuflovaná, nebo stříbrná, "papoušci" jsou spíš doplněním.
Ostatně poněkud proti zákonu se při rušení MiG-29 nenechalo po jednom kusu od typu, což je mnohem větší škoda než sešrotování několika (asi 4 - 5) Mig-21, aspoň pro muzeum, potažmo pro nás jako návštěvníky.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193101 Verze : 0
bitaxe - s těmi migy je to takové zvláštní - já žil v představě, že teď už platí, že když se něco vyřazuje z výzbroje, je v zájmu armády samé, uchovat vzory ve vlastních muzeích. Asi to není pravda.
Diorámy typu Lešan či Kbel se mi naopak moc líbí, ono umístit zbraň do simulované akce má mnohem větší výpovědní hodnotu než pečlivě vyrovnané řady. Jen se to holt hůř hlídá a opatruje. A taky je to náročnější na prostor. Ale jestliže je dioráma dobře umístěná, pak se na ní fotí přímo pohodově. Líp, než když mám řadu čelem či šikmo bokem k uličce, a na nic jiného už nedohlédnu. (V říjnu jsem si - konečně - užil Tankovou bitvu v Lešanech, a užíval jsem si ji s náramnou chutí s foťákem nastaveným coby kamera v ruce.) V diorámě mám možnost různých phledů, jen musím hlídat, aby nevznikl anachronismus tím, že se mi do pozadí jedné vmísí dioráma jiná.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193137 Verze : 0
No já fotím docela dost, a obávám se že se mýlíš, v dioramě ti věc obvykle zakrývá nějaký panák nedbale se opírající o dotyčnou zajímavost, nebo sedící na nějaké pozici (střelec, mechanik ...), vzhledem k místu je diorama obvykle umístěna opět v řadě takže to že bys k ní mohl zboku je obvykle spíš zbožné přání a zezadu už vůbec ne. Po pravdě mně nevadí když jsou věci seřazeny vedle sebe (s "krátkým sklem" je většinou do záběru dostanu) a spíš tě dozorce pustí mezi naskádané kanony co stojí na betonu než do dioramy kde naděláš cápoty a nedejbůh povalíš toho panáka Smile . Na tankovém dni jsem byl v Lešanech taky (s Panzerem) jako obvykle se při těchhle akcích fotí hnusně, vlastní ukázka docela jde ale expozice je (a byla) jak leninovo muzoleum, tedy šňůra lidí co jdou za sebou a představa jak si v klidu vybíráš záběr je spíš jen sen (a to já jsem spíš z těch rychlejších a třeba stativ nepoužívám), vyvážila to ukázka venku kde se prezentovaly různé kluby. Osobně bych na focení do Lešan zvolil jednoznačně jiný den než je ukázka něčeho (dělostřelectvo, tanky a podobně) je to stejné jako kdekoli jinde, na tyhle věci jezdí halda lidí a to ti focení dost brání, s Panzerem a jeho kamarády jsme si nakonec prošli jen vnějšek (tedy techniku pod eso přístřešky) nejstarší expozici (ještě před návalem) a vystavené věci různých klubů a jednotlivců, tam se fotit dalo.
Co se týče MiG-29 pokud vím existuje zákon o archivnictví a podobný o muzejích a tam se praví že stát musí každou užívanou techniku kterou vyřazuje předat v jednom kusu od každého typu do muzea (co chce armáda by nemělo být důležité) to se ale v tomhle případě nestalo, měly být předány dva kusy ted normální a "spárka" oba ale skončily v Polsku, takhle jsem se to aspoň dozvěděl od lidí z muzea (byli logicky dost "kyselí")
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193315 Verze : 0
bitaxe - S tím panákem to je pravda, ale zase je tu nějaká ta uniforma, výstroj... Do diorámy bych opravdu nelezl, umělecký dojem by mohl jít vepsí. S tou Tankovou bitvou jsme si nerozuměli - teď jsem neměl na mysli Tankový den, na ten jsem se tradičně tak dlouho chystal, až mi utekl, ale novou expozici Tanková bitva. Solidně udělané a působivé. Navíc jsme tam byli sami naše výprava - takže davy nehrozily - těch cca 40 lidí se v areálu ztratilo jako nic.
Na akce typu předvádění člověk spíš chodí kvůli celkové náladě a "živé" technice než kvůli detailům. Ale když je člověk dostatečně přesvědčivě nadšený, tak i na ty detaily může dojít. Na livin´ history v Kastel deHaar dělali jistí cvoci holandští boj o dům v Leningradě a velice přesvědčivě cvakali zubama v umělém sněhu. Mimo vystavovací čas potom i nás - středověké zaostalce - pustili ke své technice. A bylo to fajn. Taková houfnička, postavená z x kusů vyhrabaných po bojištích a vypadající po letité rekonstrukci jako živá, je pošušňáníčko i pro milovníka letadýlek a Keltů.
O archivnickém zákonu vím, vzhledem k profesi si jej vztahuju ke knížkám a tak mě spojitost s letadýlky jaksi nenapadla.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193319 Verze : 0
No mne by to taky nenapadlo, vím to od pracovníků muzea ve Kbelích, vztahuje se to i na průmyslové výrobky (končí v Umělecko-Průmyslovém muzeu) a další "trojrozměrné" věci, ty armádní by měly být uchovávány právě ve Kbelích, Lešanech případně v depozitu. Zákon má chránit údajně vše (nejen knihy a časopisy) co se vyrábí a zřejmě je tam nějaké omezení co a jak se "archivuje", jinak by asi stát byl jedno skladiště Smile .
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193323 Verze : 0
ještě než si pořídíte takovouhle techniku na zahrádku, ta si prostudujte zákon 310/2006Sb.


zjistíte, že je pravdou, že dříve bylo vše jednodušší a že i dnešní kdysiprolézačka spadá do evidence
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193398 Verze : 0
No ona to 310 sem asi nepatří, nicméně ti nezakazuje např. vojenské vyřazené letadlo soukromě vlastnit. Jen to musíš ohlásit policii. Rozhodně až to dají do nějakého centrálního seznamu, tak se asi budou divit co všechno je mezi lidmi. No a poté určitě přijde tvrdé omezení.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193534 Verze : 0
nejsem si jist zda to co píše ForteG je relevantní, zákon č. 310/2006 pojednává (kromě jiného) o "nakládání s bezpečnostním materiálem" (značení lihu nebo spotřební daň asi na mysli neměl) otázkou a to tou důležitou je zda se na věc vyřazenou a znehodnocenou (koupenou obvykle jako šrot a tak i na kupním dokladu deklarovanou) pohlíží jako na materiál "bezpečnostní". Osobně si myslím že ne, a tedy "pomníková letadla asi pod tento zákon nespadají, dost jiné to může být u mnoha pomníkových tanků které jejich majitelé uvedli do stavu značně provozního, tam může samozřejmě problém nastat. Myslím ale že by tohle spíš byl dotaz na právníka, osobně bych se toho že mi kvůli třeba Mig-15 stojícímu na zahrádce někdo bude dělat ofuky nebál, pokud by tam stála T-34 (a k ní vedly stopy pásů Smile ) asi bych si jist nebyl.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193540 Verze : 0
Myslím že pokiaľ je tá T-34 odborne znehodnotená (s certfikátom - zavarená hlaveň, zníženie odolnosti panciera atď.) tak by problém byť nemal.


Pokiaľ by sa aj znehodnotené zbrane brali ako bezpečnostné riziko, tak potom by museli bezpečnostné riziko už zo zákona predstavovať aj plastové repliky zbraní - sú dostupnejšie a trestnú činnosť s nimi spácham omnoho ľahšie ako s takou T-34. A to nehovorím o podstatne dostupnejších "zbraniach" - stačí sa pozrieť do afriky a ich úpravy bežných terénnych vozidiel, ktoré svojím vybavením sú omnoho účinejšie ako tie tanky (o čom by vedeli rozprávať líbyjský tankisti z tankov T-62, ktorí sa s týmito toyotami stretli v Čade)....


To čo bolo na pomníkoch si myslím znehodnotené bolo, otázkou zostáva či je toto znehodneotenie platné aj podľa súčastných predpisov a či majitelia vlastnia platný certifikát....
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#193543 Verze : 0
ano, přiznávám, četl jsem jej povrchně, ale bohatě mi stačilo, že se tam hovoří např. o trenažeréch...


od účinosti tohoto zákona tedy návštěvníkům představujeme repliku trenažéru pro vcvik střelce tanku T72...
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#194141 Verze : 0
Je mi líto, že vás nepotěším, ale to co ukazují fotografie je pro konání armády charakteristické. Já jsem v ní sloužil od roku 1979 do 1998 a pro takové excesy má zavedený schvalovací proces nazývaný rušení nepotřebného, zastaralého a vyřazeného materiálu. Očekávat, že by se v tomto řetezci úředního vojenského šimla našel na všech stupních schvalovacího řízení rozum prostě nelze. Pro lidi tohoto typu kteří si myslí že je potřeba ukázat rozhodnost a to jak dokážou řešit problém - hlavně ten, který neexistuje, je to dokonalá možnost jak se zviditelnit.


Já zažil rušení vrtulnků MI- 4 a Mi-1. Dneska se na území ČSR vyskytují pouze dva možná tři kusy ve mě neznámém stavu. V Bechyni třeba ležely zabalené dva kompletní motory AŠ 82 V. Místo aby se uložily a šli do jakéhokoliv muzea, nádherná ukázka lidského umu, šli jedním podpisem jakéhosi člověka MNO do šrotu. Viděl jsem, jak se fungl nové palubní přístroje rozbíjeli kladivy. Toto je jen špička ledovce.


Podle dnešního myšlení v armádě i ve spečnosti vše co má původ v SSSR nebo Rusku je špatné a nejlépe to nevidět. Této imbecilní psychoze pak podléhá kde kdo a toto je daň. Bohužel pokud se ve společnosti toto plošné odmítání všeho od našich bývalých spojenců tak to lepší nebude.


Nakonec se dovíte, že to bylo proto, že jejich uložení před případným prodejem nebo výměnou by stálo moc peněz, kterých armáda nemá na zbyt. A máte vymalováno.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#196842 Verze : 0
Hmm, co naděláme, je to sice škoda, ale jak bylo řečeno, MiGů-21 je dost, a to nejen u nás. Ale toho jubilejního je vážně škoda.
To mne spíš štve že jsme prodali MiG-29tky, a to ty z tygří letky(nebo jak se jim to řikalo), a to někam do Polska. Takový krásný stroje, a teď to mají ty náboženský fanatici ze severu Confused
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#208252 Verze : 0
Dobrý den, nevím, jestli jsem vykonal vše pro to,abych se mohl zapojit do diskuse, snad ano. Chtěl bych se zeptat na bližší informace o havárii MiGu-21 pplk. Vladimíra Daňka ze dne 21.4.1988. Oficiální verze je, nebo tehdy byla,chyba pilota,neboť se letoun dostal do kritického úhlu náběhu a tím se stal neovladatelný.
Může mi někdo pomoct?
Díky Agi.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#279950 Verze : 0
Zdráv buď a vítán...
Pro zapojení se do diskuse jsi udělal jistě dost, jen mám pocit, že se ti nějak povedlo umístit příspěvek do tématu, který řeší něco jiného.
Ne každému se spojí jméno pilota s uvedeným datem a tak by asi bylo vhodné uvést třeba trupové číslo letounu, typ (MIG-21 měl víc variant) a příslušnost k útvaru.


Máš data pro doplnění dotazu?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#279951 Verze : 0
Omlouvám se za chybné umístění dotazu, uveď mě prosím na správnou kolonku. Děkuji.
Jinak doplňující informace jsou:MiG-21PFM4608. Ale zároveň bych prosil,pokud je to ve tvých silách,o informace, které bych se nedočetl na těchto a podobných vojenských stránkách. Oficiální verzi znám. Nechce se mi totiž věřit, že tak výborný pilot jakým Vláďa bezesporu byl, by udělal takovou chybu. Spíše bych typoval na závadu na stroji. Díky Agi.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280078 Verze : 0
Ještě bych upřesnil útvar, byl to 11.slp. Žatec
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280081 Verze : 0
Děkuji za poskytnuté informace Tango,nejsem pilot,mohl bys mi prosím ve stručnosti vysvětlit, zda šlo o zvláštní manévr,nebo to byla rutinní věc, kterou pilot běžně provádí?
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280085 Verze : 0

Citace :

došlo při provádění nácviku vysoké pilotáže chybou pilota k převedení letounu do nadkritického úhlu náběhu načež se letoun zřítil

To znamená, že letadlo moc "natáhnul", tj. moc zvednul čumák, následkem čehož letadlo ztratilo rychlost (a tím i vztlak) a spadlo.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280091 Verze : 0
Takže připouštíš, nebo se přikláníš k chybě pilota?
Neodpověděl jsi mi,jestli to byl běžný manévr nebo ne? Jestli
byl Vláďa instruktor spec.1třídy musel o takovém nebezpečí
vědět a vlastně jako instruktor učit nebo vysvětlovat druhým,
o jak velké nebezpečí jde. To je podle mého názoru laika
základní věc, aby se letadlo udrželo ve vzduchu.
Prosím promiň tenhle dotaz, nemyslím tím nic špatnýho. Ty jsi
nebo byls pilot? A ještě jeden, který souvisí s věkem. Znal
jsi Vláďu, nebo jeho bratra, který byl taky pilot v Čáslavi?
Agi
Nechtěl bych, aby sis myslel, že jsem nějakej rýpal, nebo
něco podobnýho. Dost mě to zajímá proto, protože Vláďa byl
rodinný příslušník. A taky jsem si myslel, že se o takových
věcech dnes už může hovořit bez cenzury a že nepatří do ko-
lonky "věci, které nemají být odtajněny!"
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280099 Verze : 0
No, pilot... jak se to vezme, dřív jsem lítal s Blaníkem. Teď už aktivní pilot nejsem a vojenský už vůbec ne.


Přiznám se, že informace o této katastrofě jsem začal hledat až po tvém dotazu a nevím o ní nic víc, než je napsáno v kartě letadla. Ale podle toho, co tam je uvedeno, to opravdu vypadá na chybu pilota.


Možná by ti víc řekl Darkfold, který se poválečnou historií našeho letectva zabývá. Upozorním ho na toto téma.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280106 Verze : 0
Tango, díky za ochotu. Ano, oficiální verze byla nebo je
chyba pilota, ale to se mi právě nezdá a nezdá se to ani jeho
bráchovi, který jak jsem už psal byl taky pilot, nevím ale co
lítal,ani lidem, kteří Vláďu znali. Byl převelice pečlivý a
pedant, než aby udělal takovou banální chybu. Znal jsem ho od
malička. Ze zkušenosti vím, že pokud postižený nemůže mluvit,
je za chybu zodpovědný lidský faktor.
Ještě jednou díky za odkaz na Dakfolda, snad se ozve a pokud
něco ví a osvětlí mi dávnou minulost, budu velmi rád. Díky.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280112 Verze : 0
Musím se přiznat, že jsem čekal, nebo vlastně čekám, že se
ozve někdo z přímých účastníků z té doby, kamarádů kteří
Vláďu znali a mají více informací než je uvedeno v oficiální
verzi.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280114 Verze : 0
Agi, oficiální verze bude zřejmě pravdivá, v tom se odkážu třeba na vynikající knihy Říkali mu Korea a 11.stíhací letecký pluk "Invazní" od pana Stanislava Vystavěla.


Neber to teď ode mě jako urážku nebo nějaké odsouzení ale spíš jako názor a určité objasnění proč se toto mohlo stát i zkušenému pilotovi.Na serveru www.valka.cz lze najít vynikající článek kolegy Beryho MiG-21/Ve znamení delty v jehož závěru je i seznam všech havárií a katastrof v historii MiGu-21 u nás.Pokud si jej projdeš, uvidíš že mimo pana Daňka se "kraksny" (a to nejen na MiGu-21) i kvůli základním věcem podařilo vyrobit i velmi zkušeným pilotům.K tomu aby se taková událost stala mnohdy mimo chyb při řízení také přispívaly i konstrukční vlastnosti MiGu-21 (kupříkladu velmi "oblíbená" uzaviratelná tryska nebo delta křídlo, které se dalo poměrně lehce přetáhnout).


Můj názor na katastrofu (pokud dovolíš určitou spekulaci) je takový že k přetažení prostě při nácviku vyšší pilotáže dojít mohlo (chybu udělá každý, začátečník i sebezkušenější pilot-a toto se skutečně stávalo, stává a bude se stávat dál) avšak příčinou smrti pilota byla velmi pravděpodobněji snaha neovladatelný letoun zachránit a zvládnout, která skončila ve chvíli kdy letoun sklesal pod minimální výšku pro katapultáž a potom už se nedalo nic dělat (letouny MiG-21 nenesly katapultážní sedačku, která by umožňovala katapultáž z nulové výšky-toto byla třeba příčina smrti také zkušeného pilota kpt.Doležala z 8.slp, který zahynul při přistávání v Mošnově-viz zde: forum.valka.cz ).Zkusím ti o celé události zjistit víc (možná se ozve i Bery a pan Vystavěl, kteří by mohli mnohé objasnit) ale obávám se že v tomto případě se asi oficiální verzi vyvrátit nepodaří.


Jinak pokud by tě to zajímalo, fotka vrakového místa je v knize Říkali mu Korea na str.189.


Nakonec ještě drobná prosba.Mohl by jsi nám k uveřejnění zde na válce.cz poskytnout fotografii a pár podrobnějších životopisných informací k osobě pana pplk.Daňka (vlož je třeba do osobností)?Pomůže nám to zkompletovat tuto část historie a třeba se ozve někdo kdo jej osobně znal z letiště.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280115 Verze : 0
Přátelé, věřte tomu, co jsem uvedl v knížce ( kde je i mj. i fotografie z místa dopadu letounu). Nehledejte v tom žádné spekulace. Prostě: stalo se to tak a tenkrát pplk. Ing. Vladimíru Daňkovi to potřebná trocha štěstí ...


Když se 29.4.2005 na letišti MACERKA (dříve čera-dické) "křtila" knížka "Říkali mu KOREA" byl tam i jeho syn Michal ( v době katastrofy měl 10 let a dnes pokračuje v rodinné tradici jako pilot JAS-39).
Nad místem dopadu letounu s Vláďou v kabině prolétla pára MiGů 21MFN. Přítomní tehdy uctili památku VŠECH z to-ho dlouhého seznamu pilotů 11. slp, kterým chybělo to jediné přistání minutou ticha.
PROSÍM: Věnujte jim (i Vláďovi Daňkovi) pokoj
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280431 Verze : 0
Ahoj Darkfolde, díky za vysvětlení, v žádném případě ho neberu jako odsouzení a jako urářku už vůbec ne! Snahu o záchranu MiGu beru jako přijatelnou. Zvláště po zprávě pana spisovatele Vystavěla. Máte pravdu pane spisovateli, je to už dávno a mrtví si zaslouží klid a pokoj.
Děkuji všem, kteří se podíleli na vysvětlení.
Agi.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#280487 Verze : 0
Dobrý den účastníci tohoto fóra, zvláště pak zdravím pana Vystavěla.
Po pečlivém přečtení vaší knihy Říkali mu KOREA / mimochodem perfektně napsáno a zdokumentováno/, jsem se pozastavil na straně 208-209
V kapitole Nehezký list z historie... nad větou: Tak pomalu, ale jistě přibývalo těch,kteří zvolili postoj dávající naději, zůstat a létat.
Znamená to snad, že pokud zůstali a létali opravdu udávali? Někteří možná ano, ale co ti, kteří neudávali a nesouhlasili s normalizací, jak to, že létali? Chápu, že všechny vyhodit
nemohli, to by asi nelítal nikdo, ale těžko říci, kde byl ten mezník nechat a vyhodit.
Možná, že ti co zůstali byli výbornými herci, jako většina v té pohnuté době.
Vaše kniha se mi velice líbila musela Vám zabrat spoustu času. Mohl byste mi napsat prosím, jak dlouho jste se touto knihou zabýval než vyšla? Děkuji Agi.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284304 Verze : 0
Zdravím účastníky fóra a chtěl bych Agiho ubezpečit, že jsem ten poslední, kdo by VŠE chtěl vidět jen černobíle.
Nejsem ani zdaleka žádný spisovatel a ta prvotina "Říkali mu KORE" je toho obrazem. Je tam spousta ne zrovna nejšťasnějších formulaci. Podstata však zůstává.
K té formulaci jsem měl až příliš mnoho informací od přímých účastníků, na něž to dopadlo se vší parádou.
Měl jsem k dispozici autentické (rukou psané) záznamy ze schůzi organizací strany, z poustalostí St. Grebeníčka a od kolegy Jirky Maláta(oba veleli letkám)závažná sdělení o situaci při jejich "prověrkách" atd, atd.
Vůbec si nemyslím, že by VŠICHNI ti co zůstali udávali, ale té garnitůře obhájců VSTUPU pomáhali už jen třeba tím, že hlasovali PRO vyloučení z partaje a to jak známo znamenalo ztrátu hlavního předpokladu možnosti sloužit.
Tak to prostě bylo.
Poznamenávám, že k problematice NORMALIZACE u 11. slp jsem se vrátil i v následující knížce "11. stíhací INVAZNÍ" a ve III. (nehezké)kapitole na 10 stranách přinesl dost dalších informací.
Doporučuji si "prohlédnou" i seznamy agentů VKR od tohoto útvaru.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284313 Verze : 0
Dobrý den a ahoj všichni!
Pane Stanislave, rozhodně jsem nechtěl, aby
moje invektiva vyzněla tak, jak jste ji pochopil. To v žádném případě. Jen jsem chtěl podotknout, ale rozhodně ne kritizovat, že se nabízí ta eventualita, kdo zůstal donášel.Ale jak sám píšete, měl jste k dispozici dokumenty o kterých nebylo pochyb. Samozřejmě, že se našli takoví, kteří se zatnutými zuby čelili pomluvám a bezpráví, ale našli se jak jste napsal i tací, kteří bez sebemenšího zaváhání udali kamaráda. Mě právě zajímá ta mez, ta hranice mezi dobrem a zlem, ten přelom, kdy a v jakém případě se člověk uchýlí k takovému
činu, jestli mi rozumíte?
Přiznám se, že 11. stíhací invazní jsem nečetl, ale napravím to. Také se podívám na ty
seznamy VKR.
Jinak děkuji za odpověď a kdyby jste mi ještě sdělil, jak dlouho jste na knížce pracoval.
Děkuji Agi.
PS. Pokud si budeme ještě psát,a já bych byl rád, měli bychom tak učinit v nějaké jiné části fóra, kde se to správně patří.
nechám to na Vás.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284377 Verze : 0
Dobrý den.
Se zájmem a s lítostí jsem si přečetl jak dopadl ten poslední skvost mig 21 "2500". Zcela souhlasím, že jsou muzea plná a nemůže se skladovat vše. V případě výroční 2500 se snad mohla učinit vyjímka, ale vše je v lidech. Určitě, kdyby byl zájem z muzea Kbely, šlo by to jistě udělat, ale asi nebyl...Smutné je,že v době tak pokročilé od totality, kdy se nehledělo na nic se něco takového dopustí.Sám jsem onen "brus" zažil ještě u 1. SLP jako stříbrnou podobu a to v roce 2002 (Časem sem umístím fota z dob mého učinkování v rámci ZVS).V rámci této debaty jsem zachytil co se stalo s nejhezčím migem 3756 UM. Jak je známo havarovaný letoun, byl posbírán do posledního kousíčku a schován do r. 2002 v úlu. Bylo nás asi deset vojáků ZVS, když se ty trosky obou migů 3756 a 7711 vešli na vlek za tatru a jednu devítitunu za traktor. Dodnes si vyčítám , že jsem si nevzal to "dřevěné" neohořelé křídlo. Co zůstalo také nepoškozeno bylo trupové číslo 3756 vedle kabiny...Z tohotu osudu, kdy jsem o nejhezčí migy přišli havárií jsme se nedokázali poučit a poslední vyjímečný kus si zničíme sami.Mimochodem snad neodbočím moc od tématu, ale ví se kam zmizela excelentní 7701 ?
Ještě si dovolím reagovat na téma o "cenách" konkrétních typů Migu. Pokud vezmeme faktickou cenu surovin, není to částka zanedbatelná, ale cena konkrétní modifikace se liší jednak "kabátem" a jistě i typem. Když vezmu mig 21 jistě by se našel sběratel nejen u nás, ale především v zahraničí, který si za nevšední provedení připlatí. Nejsem žádný odborník, ale myslím, že mnoho z těch tisíců Migů 21 v originále tak zbarvených ve světě není, jako naše (7701,3756,2500 apod.) Mig 23 je kapitola sama pro sebe, nedávná zkušenost ukázala, že byly lahůdkovou válečnou kořistí z Iráku. Pokud mne pamět neklame, tak v roce 2002 ještě byl úl u 1. SLP plné Migů 21, ale cca 4-6 ks Mig 23 tam také bylo. Udajně byly zaplacené, ale majitel je neodebral...
S podivem je, že armáda nezachovává dnes už řekněme historické hodnoty, ale nebrání se asi i z pohodlnosti k nevýhodným se zbavováním svěřeného majetku.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284794 Verze : 0
" jistě by se našel sběratel nejen u nás, ale především v zahraničí, který si za nevšední provedení připlatí." Tohle je spíš zbožné přání než realita, všechny vyřazované stroje bylo možno přes civilní organizaci odkoupit. Právě ty pomalované (o míře vkusu je možno se do krve hádat) doplatily na to že byly drženy dlouho u letek. V době kdy šly od armády do šrotu byl trh dávno nasycen a představa že si třeba holanďan "rád připlatí" za něco atypického je myslím mimo, ten kdo chtěl Mig-21 ho tou dobou dávno měl (byly za cenu šrotu protože se jich zbavovaly všechny armády VS) a pro cizí sběratele sotva měl pomalovaný MiG nějakou závratnou hodnotu. Muzeum má shromažďovat stroje typické pro dané období, což ty pomalované v podstatě nejsou, kupodivu se zachoval "čert" a zřejmě se povede do Kbel přesunout i Tygra (tedy ML co chátrá v Plané) pokud vím od všech MiG-21 které u nás byly má muzeum minimálně po kusu a problém není typ, ale kde ho vystavit a jak zabezpečit aby byl vystaven i třeba za deset let. To je to co má muzeum zajistit. Kupodivu o dané pomalované mašiny zřejmě neprojevilo zájem ani jiné muzeum (třeba ve Vyškově, nebo někdo soukromě), zřejmě prostě už každý daný typ měl. Čert byl spíš vyjímka a tygr se zachoval protože skončil jako pomník v Plané (je v dost zdevastovaném stavu) proč se nikdo z "plačících" nepostaral o to co se mu tak líbí je otázka, cena (mašina byla bez motoru) nebyla asi zas tak likvidační, Proč všichni čekají že to někdo udělá za ně? Pokud se mi něco líbí a myslím že to má být zachováno zkusím pro to něco udělat, zkuste se zamyslet co kdo z těch fňukajících udělal pro zachování právě té "jeho" mašiny. Někdo se asi staral aby třeba Čert nebyl sešrotován, úspěšně, někdo se staral aby Tygr neskončil jako ostatní MLky ve šrotu, opět úspěšně. Asi nikouho nezajímalo tolik zachovat pomalované 21 aby se začal sám starat, fňukat a vyprávět si "co by mělo muzeum" je hezké, ale dost o ničem.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284797 Verze : 0
Zalozil jsem toto tema pred lety v rozcileni nad tim, ze tak krasne stroje pomalu umiraji na srotistich a konci rozrezane na suroviny, ktere nikdy nedosahnou nostalgicke hodnoty techto stroju, co si budem namlouvat.

S prubehem casu a desitkami dalsich muzeji, ktere jsem navstivil, se ale plne klonim k tomu, co pise Bitaxe - muzea jako takova jsou saturovana technikou byvale Varsavske smlouvy, a pripadny odkup neni nejvetsi polozkou na uctence - tou je obvykle doprava (viz nedavny pripad - ceskoslovensky tank prevazeny z Aberdeenu do Lesan). A muzea maji i jine problemy, krom nedostatku prostredku je to i nedostatek prostoru, staci se podivat na Kbely, Lesany, atd, pod jakymi pristresky exponaty stoji a chatraji (proc je treba nutne kazdy rok pravidelne ve Kbelich "plachtovat" letadla a na jare je zase odplachtovavat, umyvat a cistit, a snazit se je alespon trochu udrzovat ve forme ... vse praci dobrovolniku, protoze na to stat ani instituce VHU samotne nemaji dostatek prostredku casu a energie (zato na debaty v televizi, to ano)). A ono "prestante fnukat a sami to zmente", to je trefa do cerneho - nemusi se nam to libit, neni to "prijemne", ale je to pravda. Uz to slysim ty argumenty, nemame dostatek prostredku, nemame to kam dat atd. atd, vsechno je ale jen o VULI. Pokud je vule, jde vsechno. Hur, nebo lip, ale jde to. Jen chtit. Chcete zachranit nejaky stroj ? Kupte ho. Zalozte si sdruzeni, sezente sponzory, kupte ho a udelejte si soukrome muzeum treba ? Nebo pred domem pomnik, jako to je pred kasarnami ve Stare Boleslavi ... Moznosti jsou, muze s tim udelat neco kazdy z nas. Mozna se do toho sami nechceme poustet, neni to nic zleho. Pak bychom si ale nemeli stezovat a cekat, ze to nekdo udela za nas Sad
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#284826 Verze : 0
Admine,v tomto si s tebou dovolím oponovat.Je fakt že když se vybíraly letouny do Kbel tak se "někdo staral", tedy že tam někdo poslal pomalovanou mašinu než nějakou řadovou bez čehokoli (navíc se o to starali i pracovníci muzea, kteří konkrétně o Tygra měli lobovat avšak armáda rozhodla že skončí tam kde skončí protože ve Kbelích už jedna ML je-tygr dolétal až v roce 2000...) ovšem to nemusí být zrovna záruka úspěchu.Záleží i na řadě dalších faktorů-olétanost (kontrolní otázka-proč byl asi prodán "Žralok" Su-25K 1002?), kvalita letounu,... .


Navíc je dost velkou chybou tvrdit to co tvrdíš o těch posledních jednadvacítkách u nás o které bylo přes třicet (!) zájemců jenom od nás a ze Slovenska.Proč nakonec skončily naporcované ve šrotu je otázkou na kterou konkrétní místa asi jen těžko kdy dají pravdivou odpověď ovšem jejich likvidace byla záležitostí především politickou a ne "že se nikdo nestaral".A vo tom to je...
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285060 Verze : 0
V cem presne mi oponujes ? Ja prece netvrdil nic o tom, ze by nekteri zamestnanci nelobovali, ja jen rikam, ze pro muzea je s dalsim exponatem mnohem vic problemu, nez jen jeho nakup ... a to presne plati, dobre, dotahl bys dalsi triadvacitku do Kbel, a kam bys ji jako dal mi rekni ? Uz ted je to tam namackane hlava na hlave, spousta exponatu hnije (doslova a do pismene) venku. Staci se podivat na toho britskeho fantoma, jak za tech par let vysisoval, do dalsich stroju tece voda, veskera gumova tesneni jsou spuchrela ... Ma vubec cenu za tohoto stavu tahat tam dalsi letadla, byt unikantni, kdyz to trupove cislo za tri ctyri roky nebude ani videt ? Leda ze ho zas nejaka parta nadsencu obnovi a letoun znovu natre.


tuto vetu dost nechapu :


Citace :

je otázkou na kterou konkrétní místa asi jen těžko kdy dají pravdivou odpověď ovšem jejich likvidace byla záležitostí především politickou



tak bud vime, ze "pravdiva odpoved" je ta, ze to je rozhodnuti politicke (ano, politik je mimo jine zodpovedny za spravu verejneho majetku, a proto se musi snazit i z takovehoto prodeje ziskat co nejvice prostredku, pokud by nabidky techto triceti zajemcu prevysili to, co zaplati ve sbernych surovinach, pak je to o necem jinem), nebo to nevime a jen se tu dohadujeme a bez dukazu nekoho obvinujeme. Jak to tedy je ? Kdo o tom rozhodl, a jake presne byli podminky a navrhy onech zajemcu ? Pojdme se na to podivat detailne.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285065 Verze : 0
to Darkfold, o těch "více než třiceti zájemcích" víš odkud? Je to obvyklý tlach z nějakého tlachacího servru, nebo mi něco uniklo? Zkus upřesnit odkud jsi tohle číslo vzal, docel by mne zajímalo co je to "zájemce" v tomhle případě. Je to člověk který je ochoten věc odkoupit, nebo je to nadšenec co si myslí že ji dostane zadarmo?
Shodou okolností jsem v sobotu měl možnost se pobavit na tohle téma (tedy letadla a muezea) s lidmi kteří to na rozdíl od většiny diskutujících doopravdy dělají. V muzeu je od jednadvacítek několik kusů (od vyšších verzí i 4) a celkem jsou k ničemu, na výměnu se s nimi moc počítat nedá (nikdo je nechce) udržovat je nemá kdo (stojí odstavené mimo prohlídkovou část) a je celkem jedno jestli jsou světle šedé nebo třeba růžové se zelenými puntíky. Prostě se do expoziční části nevejdou a i kdyby vešly, asi by nikomu moc nedalo vidět třeba 3 stejná letadla byť možná v jiném zbarvení. Pokud vím je problém vystavit (a alespoň minimálně udržovat) i stávající letadla, některé exponáty jsou mimo muzeum na ploše (a vesele chátrají, rozkrádány kolemjdoucími) další v depozitech, nebo na ploše kterou má muzeum za hangárem počátků ČS letectví. Po pravdě ono ani není moc místa kam by se dala další jednadvacítka dát. O tygra mělo a pokud vím stále má muzeum zájem protože tam kde dnes dtojí bude (asi už je) volně přístupný a přes to že je to jen vybraný drak je to 23ML kterých bylo podstatně míň a jeho šance na výměnu je podstatně větší. Tygr byl součásti letiště Planá, ale to armáda opustila na konci října a tak mají snědí sběrači kovů volné pole. Jestli se muzeu povede tygra odvést je otázka. Pokud ne obávám se že za rok si nad ním můžete zaplakat stejně (byť smysluplněji - muzeum má jen jednu MLku) jako nad jednadvacítkami. Odvozu zabránil jeden místní hlavoun (doufejme že jen dočasně) s tím že si "ho ohlídají" daná firma je ale asi kilometr daleko, takže o realitě jeho slov se dá asi s úspěchem pochybovat.
A pokud jde o lobování, ano za konkrétní mašiny se lobovalo, ale třeba čert tam šel proto že se měl rušit a samozřejmě šlo vybrat, která mašina bude předána (MFky se rušily najednou, nikoli postupně)Bohužel po 14 letech létání a stání v muzeu vypadá dost omšele. U tygra to bylo přesně tak jak jsem psal, mašina zůstala u útvaru prakticky do konce a nakonec ji armáda vyřadila na pomník, dokud byl pomník za branou nebylo to nejhorší řešení, to se ale změnilo.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285101 Verze : 0
Bite, to číslo jsem si nevycucal z prstu ale vím jej od jednoho z příslušníků letiště Čáslav (nemůžu ale stoprocentně prohlásit že těch 30 zájemců vím natuty protože to nemám jak ověřit).Zájemci to měli být ve formě odkupu nikoli "za odvoz" (což by navíc nešlo protože MO vypsalo na odprodej MiGů výběrové řízení).Pro potvrzení si dovoluji přiložit toto oprávněně mírně nasrané (pardon) vyjádření zkopírované ze stránek www.afbcaslav.cz:


Citace :


Historie na šrotišti


Nadzvukový letoun MiG 21 byl vždy považován za mimořádně výkonný a obratný letoun s dobrými letovými vlastnostmi a jako mimořádně kvalitní z hlediska spolehlivosti a bojeschopnosti. Tak jej hodnotili odborníci a byl tak vnímán i naší širší veřejností. Vždy budil velkou pozornost na leteckým dnech.


V roce 2005 končila technická životnost MiGů 21. Všichni jsme se tehdy těšili na letecký den v Čáslavi, kde jsme chtěli všem fandům letectví naposledy předvést slavný letoun, který přes čtyřicet let skvěle sloužil našemu letectvu. Diváci jásali a tleskali.


Pak přišel moment v historii našeho letectví zlomový. Moderní, technicky dokonalejší, letoun JAS 39 Gripen převzal kontrolu nad vzdušným prostorem České republiky a MiG definitivně skončil ve službách Vzdušných sil Armády České republiky. Vše bylo odpovídajícím způsobem medializováno. Armáda České republiky a její piloti se okázale rozloučili s těmito letouny ruské výroby. Paráda to byla tehdy veliká. Pro mnoho laiků i odborníků odešla legenda českého letectví. My všichni na letišti v Čáslavi jsme cítili trochu té nostalgie.Vždyť piloti stíhaček byli skvělí pouze tehdy, když se dokonale sžili se svými stroji a technici mnohokrát se svými „Fishbedy“ trávili o víkendech více času než s vlastní rodinou. Nesčíslněkrát jsme se na rozloučenou fotili s „naším“ MiGem 21. Kdo by se potom všem nadál, že pravidlo „sejde z očí, sejde z mysli“ bude tak smutně platné i pro náš MiG 21.


Mnoho zájemců se od té doby dotazovalo na naší základně na možnost odkoupení vysloužilých letounů do muzeí a do soukromých sbírek bývalých pilotů nebo leteckých nadšenců. Všichni jsme tehdy žili v domnění, že všechny letouny musí být zachovány díky velkému zájmu a do jednoho rozprodány. Naší základně zůstaly pouze čtyři exempláře. Jeden exponát dnes stojí čestně u nového vchodu na základnu, další je součástí stálé statické expozice na hlavním nástupišti základny. Zbylé dva, pracně zrekonstruované a opečovávané našimi techniky, budou vystavovány na leteckých dnech. Zjištění, že „naše“ MiGy zkončily potupně ani ne tak na smetišti dějin, jako na „zgarbáku“, tedy ve sběru surovin (jak mi řekl jeden rozlícený pán), je pro nás politováníhodné a nepochopitelné.


Už je ale pozdě hledat, kde se stala chyba a nebo kdo ji udělal. Naše historie se už válí v blátě a bývalí piloti a technici MiGu 21 se teď chodí na své stroje dívat, místo do muzeí, na šrotiště. Měli by jsme si více vážit své historie a být na ni pyšní. Máme být proč. A když už nejsme tedy pyšní, tak aspoň zištní a prodat ji ne jako plech, ale jako kousek sebe a to hodně draze.




npor. Ing. Magdalena Dvořáková
tisková mluvčí 21.zTL Čáslav



Jak vidno, v Čáslavi existence zájemců evidentně byla veřejným tajemstvím a ne nějakým mým výmyslem.


Co se Kbel týče tak v tom s tebou a Adminem souhlasím (i když zrovna u MFNek (pokud by nebyly odMFNkovány jako MFN ve Kbelích) by se o jejich výměnné hodnotě jakožto raritní verze jednadvacítky dalo poměrně úspěšně spekulovat) a osobně mi je stydno jak ty letouny dnes vypadají (obdobné je to i s muzeem ve Zruči u Plzně) ovšem mám obavy že i kdyby jsi tam dnes přišel s deseti miliony v portmonce a plánem na rekonstrukci kteréhokoli letounu v hlavě, asi by to zase tak jednoduché nebylo.


Jinak ještě k tomu lobbingu pro uchování letounů, zapomněl jsem zmínit o snaze Vyškovského muzea o získání Su-22 do svých sbírek-i když jich bylo několik rozřezáno (zabít, neživit Mad ), nebylo jim na rozdíl od Su-25 vyhověno.


to Admin:Vyjádřil jsem se dost neobratně ale měl jsem namysli opozici k tvrzení že "to chce jen vůli" protože když nechce erár, je ti vůle k ničemu.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285103 Verze : 0
No háček (u profíků poněkud smutný že ho neznají) je v tom že to že se někdo přijde zeptat "na základnu" je o ničem, to je asi jako když se někdo zeptá bagristy "zač by byl ten bagr". MO a armáda sama nemůže ze zákona (a je divné že to dotyčná pisatelka neví) nic prodávat sama, a už vůbec ne "zájemcům". Přes patřičnou ouřední instanci je věc zneschopněna pro vojenské použití (to samozřejmě něco stojí) a následně prodána nějaké firmě která má oprávnění k odkupu materiálu (může to být i tak že použitelný materiál není zneschopněn a je s ním obchodováno jako s vojenským, opět na to musí být firma s patřičnou licencí). Tato firma, nikoli armáda pak prodává materiál dále (do sběru, zájemcům, do zemí třetího světa, na ND...) Je překvapující že by tohle nevěděla tisková mluvčí základny, pokud ne, obávám se že její místo by mělo být brzy volné. A nezlob se "Mnoho zájemců se od té doby dotazovalo na naší základně na možnost odkoupení vysloužilých letounů do muzeí a do soukromých sbírek bývalých pilotů nebo leteckých nadšenců" pokud jim dotyčná nebyla schpna vysvětlit že se ptají na špatném místě a nasměrovat je na místo správné, má na tom že se k odkupu nedostali lví podíl. A mimochodem, na konci technické životnosti letadel v Čáslavi létalo pokud vím 5 (slovy pět) strojů, z toho dva jako vedoucí ostatní jako vedené (tedy 2 měly plné vybavení pro spolupráci s NATO) jestli se povedlo v Čáslavi zachovat 4 stroje moc jich k odkupu asi nebylo. Citace je sice hezky emotivně napdsaná, ale dotyčná by se měla živit jako novinářka, tam se nesmysly snesou, nikoli jako tisková mluvčí, tam se očekává alespoň základní znalost reálií. Protože do Čáslavi přešli i technici od pluku z Plané, mám o dění tam celkem solidní informace (alespoň z doby MiGů 21) a tohle je bohužel jen nesmyslné vyprávění, které nijak nedokládá počet 30 zájemců a už vůbec neukazuje že by něco chtěli koupit. To že mám představu o tom že "něco zachráním" když to armádu nechám zavést ke mně na zahrádku, je bohužel mnohem častější než bys myslel. A mimochodem kteří piloti si chtěli koupit MiGa? Není tam jediné jméno, dokonce i v záchraně se evidentně objevují jen technici, takže i o tom se dá dost pochybovat (většina pilotů co zním bydlí v paneláku - celkem logicky - takže by asi sotva měli letadlo kam postavit). To co cituješ je v podstatě jen nesmysl, pokud zachovali z 5 mašin 4 (ostatní letouny se už před tím kanibalizovaly a těch 5 sloužilo docela dlouho v téhle sestavě) tak je to v podstatě o ničem, armáda někam prodala jeden stroj (ostatní asi už před tím po jejich kanibalizaci) a na základně neuměli zájemcům říci kam mají jít pokud nějakou mašinu chtějí (nebo jim to řekli a ti vychladli, když zjistili že se to bude platit a že to není zas tak levné). Proboha držme se faktů a ne nesmyslných emotivních výkřiků o tom jak "jsme se nesčíslněkrát fotili s naším Migem". V celém tom vyprávění není jeden kousek faktu krom toho že Migy skončily a že (možná) 4 jsou v Čáslavi. Jestli vycházíš z takových zpráv, nezlob se, ale to je skoro jako z Blesku.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285104 Verze : 0
Boj s "erárem" je složitý a nikdy nekončící, ale to neznamená že se má vzdát. To že ouředník nechce neznamená že ty nemůžeš, jsou samozřejmě možnosti jak pomáhat a když ne zastavit, tak aspoň pozastavit chátrání. Muzeum ve Kbelích má minimum zaměstnanců (asi by ti na spočítání stačily prsty na rukou a to je většina sezóních dozorkyň. takže není divu že prostě víc nestíhají. A pokud bys měl deset míčů na podporu asi by to šlo zařídit Smile, pokud ne jde to i tak. Mluvím z vlastní zkušenosti a vím že je to víc o chtění než o tom že to nejde. Muzeu pomáhá řada dobrovolníků a asi by to bez nich bylo ještě o něco horší. Mimochodem když ještě rýpnu do "tiskové mluvčí" čím to že to tak málo zajímá ty bývalé piloty a techniky? Po pravdě by to jako příslušníci armády měli mnohem snažší kdyby chtěli pomoci, pokud by si třeba čáslavský útvar vzal "patronát" nad nějakým strojem a udržoval ho (svými lidmi a technikou) nebyl by v tom pokud vím problém, jsou to pořád stroje v armádním majetku. Ale to by asi nebylo tak hezky emotivní jako uroněná slza nad "zkázou migů".
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285105 Verze : 0
Jak jsem psal, je treba si uvedomit, ze statni urednik, at uz je to MO nebo kdokoliv dalsi, je svazan tunou zakonu. Dobre to vim, protoze delam ve statni (zatim) organizaci podobneho razeni, a vezte, ze si bez vyberoveho rizeni nekoupime ani kavovar. Tedy pokud se neco rozprodava, musi se vypsat vyberove rizeni a vybrat nejvyhodnejsi subjekt, ktery nabidne nejvic. Opet, pokud se tak nestane, muze byt urednik napaden a obvinen z neopravneneho nakladani se statnim majetkem nebo ze spatne spravy statniho majetku. Podivejte se do novin, kolikrat do tydne se tam pere zradlo nejakemu starostovi ci hejtmanovi za tu ci onu zakazku, kterou zadal "podezrelym" zpusobem. Jasne, toto pro nas ma moralni hodnotu, jak jsem psal v uvodu, je to samozrejme a me to prijde obrovska skoda, ale na druhou stranu, zijeme v dobe, kdy media maji absolutni moc prekryvajici zakladni ustavni pravo - presumpci neviny, a media se honi za senzacemi, nikoliv za tim, jestli nekdo udelal dobrou vec nebo spatnou. Ta dobra muze byt, ze starosta se dohodl s firmou, ktera vykope kanalizaci jen za polovinu ceny, ale musi pri tom obejit vyberove rizeni, ktere to prodrazi. Vysledek, obec ma kanalizaci za polovinu ceny a starosta na triku policajty z hospodarske kriminality. Udelal dobrou vec. Tot vse. Zkuste rozhodnout o prodeji Migu "zajemcum", jak se tu pravi, jestli to bylo formou vyberoveho rizeni a oni nenabidli dost na to, aby to prevysilo ostatni nabidky. Prijdou odvolani, soudy, cela situace se povlece (presne to se ted treba deje u nas v praci), a vysledek je jen ten, ze predmet lezi a chatra, ztraci na hodnote, nemuze se s nim nakladat a ceka se, az dohori posledni odvolani posledniho ze zhrzenych zajemcu, kteri za tim logicky vidi nejaky profit pro sebe. Neni to lehke, a pres veskere citove zalezitosti se od tohoto nesmi odhlizet, proste takovy je pravni ramec dany lidmi, ktere jsme volili nebo ktere muzeme volit ve volbach.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285115 Verze : 0
Pro výše diskutující chci jen napsat,že jsem jeden z těch,který oslovil ministerstvo obrany/odd.nakladání s nepotřeb.majetkem/ve snaze zakoupit Mig21 dřív než skončí tak jak skončili.Neznal jsem částku,kolik takový letoun může stát,ale hotově jsem měl připraveno 150.000,-Kč.Je mi jedno,kolik jich je v muzeích,ale já jsem 21 chtěl mít na zahradě jako vzpomínku na tátovo lítání v nich a léčit si trochu moje zklamání z vyhazovu na ÚLZ v Praze.Ministerstvo mě slušně vyfuckovalo a já jsem jako slabou náplast měl cestu přes půl republiky na šroťák do Horního Jiřetína,kde jsem si koupil nějaké krytky ze šedivek 1kg 'a 50 Kč.Protože se pohybuji mezi lidma se stejným hobby,můžu říct,že min.4 byli ochotni dát tu samou částku,aby pro jiné zcela nepochopitelně,měli na zahradě letadlo.V TV byl nedavno pořad o pánovi,který sbírá zeměděl.stroje,ačkoliv nehospodaří,nemá pozemky a stejných strojů bylo vyrobeno stovky,ne-li tisíce - nechápu.
P.S.budu rád za každé upozornění na letecký "šrot"Smile
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285259 Verze : 0
Můžeš zveřejnit co Ti vlastně MO odpovědělo.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285263 Verze : 0
cituji :
Vážený pane,
obdržel jsem Vaší žádost jak je možno získat letoun nebo jeho část pro umístění na soukromém pozemku.Odbor pro nakl.s nepotř.majetkem MO,který řeší v resortu MO problematiku nakládání s nepotř.majetkem ,prodává tento majetek prostřednictvím obchodních veřej.soutěží vyhlašovaných podle ustanovení Obch.zákoníku.Soutěží se tedy mohou zúčastnit pouze podnikatelé.Případné dotazy zodpoví ing.J.B.
S pozdravem ředitel ing.M.K.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285267 Verze : 0
hmmm obávám se že jinou odpověď ve smyslu našich zákonů nelze ani očekávat
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285272 Verze : 0
V areálu firmy Excalibur Army (Přelouč) je ještě stále několik kusů Mig-21, ale nikde jsem nenašel zda jsou k prodeji a pokud ano tak za kolik.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285276 Verze : 0
to mig66, dověděl ses to co tu píšu asi po sté. ARMÁDA NEPRODÁVÁ SAMA NIC, ministerstvem pověřený odbor to může prodat jen firmám které mají licenci na nakládání s odpady (což má určitou logiku) nikoli tedy každému podnikateli (pokud máš třeba pekařství je to na houby). Pokud jsi měl ty nebo někdo další zájem, přijde mi divné že jsi nepátral po tom jak prodej v reálu funguje (dost lidí to udělalo a letadlo koupilo). Pokud vím, sám jsem to neabsolvoval, protože touhu mít letadlo (nebo jinou techniku) na zahradě jsem neměl, ty jako fyzická osoba to kupuješ od někoho kdo to koupil v aukci jako "odpad", logicky když se s danou firmou dohodneš, ví za kolik to jsi ochoten vzít a jestli má věc koupit nebo ne. Může se nám to líbit, nebo nelíbit, ale zákony jsou nějak dané a pokud přijdu někam kde mi to ze zákona prodat nemohou, těžko je chyba u nich.
Excalibur pokud vím věci prodává a tak má asi i tohle na prodej, otázkou je za kolik, pokud odhadnu váhu mašiny na 4000kg (prázdná váha MFky je asi 5300kg, bez motoru to bude samozřejmě míň) a cena "ve sběru" je 50,- vychází mi cena řádově 200 000,- jen jako cena kovu. Je otázkou za kolik by to prodávala firma která má možnost to od armády koupit (pokud by byla domluva předem asi za méně (výkupní ceny kovošrotu jsou nižší (výrazně) a materiál musí být oddělen od jiných (třeba železných) dílů.
Osobně bych doporučil článek zde : http://vhtm.valka.cz/mig21/clanky/004.htm
a možná i kontaktovat autora, o které firmy (firmu?) se jedná v závěru článku (myslím větu "Další dvacítka strojů se nachází v majetku soukromé firmy a jsou nabízeny k prodeji"). Článek je sice asi 1a1/2 roku starý, ale 20 mašin se asi neprodalo tak rychle. Určitě je to reálnější cesta než oslovovat ministerstvo, které ze zákona nesmí prodávat jinak než dle poměrně přísných předpisů. Mimochodem i v článku je zmínka o prodeji letounu 2205, někdo to tedy asi do konce dotáhl. U dalších se píše že se dochovaly přední části (možná proto že vyjdou levněji než celá mašina) takže asi i ty někdo koupil (sotva je má šroťák v Jiřetíně na památku).
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#285281 Verze : 0
to bitaxe-i já se musím dnes pousmát nad mojí tehdejší naivitou /r.2004/ ve snaze získat 21 přímo od zdroje tedy armády.Dnes jsem o 4 roky moudřejší a o 3vraky na zahradě bohatší/1x mig21,2x mig15/, a proto mi nedá napsat pár osobních postřehů.
A-Protože se snažím v tomto oboru od r.2004 stále pohybovat a být informován,je mi záhadou,kde je těch "dost"lidí,co letadlo koupilo.
B-Ceny migů výše uvedené jsou opravdu spekulativní,protože na telef.dotaz firmě kolik za 1ks MF-ky je jednoznačná odpověď a to 45.000,-EUR.
C-Doporučení kontaktovat autora citovaného článku ,zvlášť toho s iniciálami V.V.,musí budit u lidí pohybujících se v tomto oboru v lepším případě pousmání.
D-Přední části z Jiřetína koupil jediný zájemce,který to i nakonec prezentuje na svých www stránkách/je všeobecně lidu leteckému znám/Na vysvětlenou a doplnění-nebyl jediný zájemce,ale je jediný vlastník.
E-ARMÁDA NEPRODÁVÁ SAMA NIC to je jasný,mám to od nich písemně.Když však dnes vidím informace z netu co letadel bylo úředně zrušeno/ sešrotováno?/ během služby v armádě a dneska figurujou v privátních sbírkách,letadla stojící v armádě jako pomníky a mající vybrané věci,které jsou v soukromých sbírkách,další doplňky z letadel nabízené v různých inzerátech a aukcích,tak snad začnu věřit na armádní transparentní výběrové řízení a čerty.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#286216 Verze : 0
Pánové, koukám že mi zde něco ušlo a jsem dlužen jednu odpověď.Tedy se všem omlouvám, z debaty jsem neutekl Smile .


Bitaxe, to co jsem vložil jsem nevložil jako nějaký důkaz (na řadu chyb v textu jsi poukázal a je myslím zbytečné je opakovat) ale jen jako ilustraci toho že oficiálně byli zájemci o letouny přiznáni.Nic více, nic méně.


Jinak pozastavil bych se u toho počtu strojů.Osobně dost pochybuji že by se v Čáslavi 4 z posledních letounů zachovaly.Soutěž k odprodeji letounů byla vyhlášena pro letouny:


MiG-21MFN
2205 (Šrot)
2500 (Šrot)
4017 (Šrot)
4175 (Šrot)
5581 (Šrot)
5603 (Šrot)


MiG-21MF
5508 (Mali)
5512 (Mali-zničen)


MiG-21UM
9341 (Mali)


Ze zbývajících MiGů-21MFN byly dva zničeny při katastrofě (3008,4127) jeden vystaven v Čáslavi (4003) a jeden po deMFNkování předán do Kbel (4405) z čehož vyplývá že jediným letounem, který zůstal v Čáslavi z posledních je exMFN 4003.I přesto však může mít tisková mluvčí pravdu protože MiGů-21 se v Čáslavi nachází poněkud více.Mimo již zmíněné MFN 4003 (statika na špalkách u brány) se zde nachází MiG-21MF 5214 (statika na špalkách v opravovnách), MiG-21MA 2614(volná statika) a jeden MiG-21 neznámé verze, který stojí na hlavním nástupišti jak vidno například na snímcích z www.mapy.cz.Autor má tedy pravdu v tom že skutečně mají v Čáslavi 4 MiGy-21 avšak zásadně se mýlí v jejich původu a možnostech umístění.


to MiG66:
Můžete prosím blíže specifikovat o vraky kterých letounů jde a případně nám poskytnout bližší informace o těchto letounech pro databázi Naše letadla?Byl bych vám za to velmi vděčen.Předem děkuji


jinak


ad C) tak na tohoto pána už jsme taky tak trochu narazili Smile


ad E) v informacích že letoun je zrušen/sešrotován se v naší databázi vychází z faktu že jej armáda písemně odepsala a dala k likvidaci.Pokud jej však likvidační firma někomu prodala, vznikají tak nepřesnosti, které se snažíme opravovat podle zjištěných informací.Jediné letouny, které jsou dohledatelné s tím že jistě nešly pod autogen jsou letouny předané LOK, odkud byly následně odeslány do USA a letouny předané do Kbel odkud byly buď vyměněny/darovány do zahraničí nebo zůstávají ve sbírkách muzea.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#286218 Verze : 0
to Darkfold, to co píšeš jen ale ukazuje že prohlášení mluvčí základny je v podstatě jen snůška nesmyslů které mají s realitou asi tolik jako třeba Santa Klaus. Zatím se zdá že jediné co je reálné je počet Migů na základně, jejich typy a odkud "se vzali" už nesedí, další nesmysly jsem uvedl výše. To že je řada zájemců je hezké, otázkou je kolik jich je reálných, tedy těch kteří jsou ochotni OPRAVDU tu věc (a nemusí to být MiG) koupit, ten argument mi připomíná to že někde stojí v bazaru auto a na něj se chodí ptát lidi (zájemci) zájemců je spousta, ale auto tam pořád stojí Smile třeba je vysoká cena, možná je zblízka míň zajímavé ... , zde je to komplikováno tím, že se daná věc (platí to pro jakoukoli techniku prodávanou armádou obecně) se neprodává přímo ale přes nějakou další organizaci "s licencí". Navíc cena je mnohem vyšší než si většina lidí představuje. Všichni žují na představě vzniklé počátkem 90´let, kdy se letadla z pomníků získávala za odvoz, jenže to je dávno pryč a dnes je i cena materiálu prostě v řádu statisíců (a to mig-21 není moc těžký). Další co lidi nenapadne je že musí nakupovat přes nějakou civilní firmu (ta logicky chce vydělat a počet "zájemců" věci spíš škodí - vyhání cenu). Prostě je rozdíl mezi reálným zájemcem a "zájemcem" těch druhých je halda, těch opravdových pak jen pár. Ti opravdoví musí zdolst řadu překážek, třeba si zjistit jak to opravdu funguje (ne že přijdu ma základnu a řeknu já bych to koupil a táhnu si domů miga Smile )seženou peníze a prostor a nakonec mají to co chtějí doma. Právě ti "zájemci" kteří o věci nic neví, nejsou ochotni pro ni nic krom žvanění o tom "co by se mělo" udělat mne štvou. Těch kteří za svým snem jdou a snaží se ho uskutečnit si mohu jen vážit.
Byl jsem ve Kbelích na tradičním plachtování před zimou, Migů stojí (pod širým nebem) řada, některé můžete vidět přes plot od hangáru kde stojí Spad, jednak už by další stroje kam dávat (prostor) a druhak je muzeum opravdu nepotřebuje (asi o ně nestojí ani další uznané sbírky jako je třeba Vyškov, nevím) Armáda muzeu nabídla Mig-23ML (poslední co má pokud vím) který stojí u brány do areálu bývalé základny v ČB, vzhledem k tomu že muzeum má jen jednu ML a tenhle by byl pro ně zajímavý, má muzeum zájem, bohužel není jisté zda se povede stroj získat, zájem má i kdosi místní, takže to nejspíš skončí jako kořist sběračů kovů (doufám že na nějakého to spadne celé a zabije ho to), osobně mi to přijde jako podstatně větší škoda. Myslím že si mnozí pletou to co už napsal Darkfold, tedy vyřazení a sešrotování. Vyřazením z armády se rozumí odepsání ze stavu, k tomu je dle dohod nutno splnit (u zbraní) některé věci, třeba zajistit aby zbraňový systém nebyl dále schopen funkce. U letadla to je myslím narušení nosné části křídla a trupu, aby stroj nebylo možno uvést do letuschopného stavu (smlouvy o snižování zbraní). Potom je zbraň odepsána a mnozí "autoři" tohle popisují jako sešrotování. ve skutečnosti pak nastupuje další kolo a armáda buď tento majetek jako nepotřebný prodá, nebo ho nabídne Muzeu, případně si ho ponechá a využije třeba jako pomůcku, zdroj dílů a podobně (z této kategorie jsou i pomníky). To že se stroj vyřadí neznamená nutně že byl fyzicky zničen, dokonce to ani neznamená že opustil armádu, jen byl zrušen v původním účelu jako zbraň a dále už nefiguruje v původním seznamu. Armáda ho ale vede třeba jako učební pomůcku (možná Smile ) a prostě ta věc někde je. Pokud je předán jako majetek nějaké organizaci k odprodeji (ARMAT, a další)mělo by být možné ho dohledat v jejích záznamech, tudy pak je prodán do civilní sféry a případně pak zájemci. Jak moc je výběrové řízení transparentní si netroufám odhadovat, nikdy jsem u něj nebyl, ale nemám důvod nevěřit mig66 jeho pochyby.
to mig66, vážím si že jsi "zmohl" naše skvělé zákony Sad a dokázal získat a možná i zachránit aspoň ty tři mašiny, je to mnohem víc než většina povídálků plačících nad tím co je to škody. Držím ti palce aby ti to vydrželo Smile. Mne totiž štvou ti internetoví )hospodští) žvanilové s plnou hubou toho co by měl někdo dělat, to žvanění jim totiž umožňuje nedělat nic, Přece "to by měl někdo jiný", lidí kteří cokoli dělají (obvykle na úkor svého času a kapsy) si naopak vážím, ti totiž nežvaní, ale něco pro věc dělají a je jedno jestli třeba dokumentují a zveřejňují reálné osudy konkrétních strojů, kupují si je a opatrují, nebo podporují muzeum v jeho nelehké situaci.
Doufám že tady se už po přečtení podobný "plakánek" neozve (já vím že je to marné Smile ale doufat můžu) po tom co si přečte jak to reálně funguje a kolik by měl dát. Přiznám se že cena kolem milionu je docela vysoká a je i pro mne překvapením, nicméně věřím že firma si chce přijít na své Sad
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#286219 Verze : 0
Bite, je fakt že já bych asi postupoval stejně, tedy dotázal se přímo u útvaru a i když by mi tam nebyli schopni v tomto pomoci, považoval bych z jejich strany za samozřejmé aby mě v případě zájmu o zakoupení některého vyřazeného letounu odkázali na příslušnou instituci, která má prodej na starosti.Nu, nechme toho.Popsal jsi to myslím dosti podrobně a snad to bude sloužit jako dostatečně podrobný návod jak příště na to.


Jinak ještě se omlouvám za svou blbost protože jsem si konečně vzpomněl který MiG je umístěn na tom nástupišti.Je to známá "Červená 11", MiG-21MF číslo 5212.Foto umístění je zde:


forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#286252 Verze : 0
Právě v tom spatřuju tu hrůzu, Pokud má základna svého mluvčího (za chvíli ho bude mít každý vojcl) pak by to měl být člověk který/á ví co a jak se dělá a dělati má. Takový by ale nezplodil ten paskvil na webu. Pokud dotyčný útvar není schopen dát člověku který má o něco zájem (jedno zda o věc hmotnou či informaci) správnou odpověď, nebo ho nasměrovat na místo kde se mu odpovědi dostane, je něco ZÁSADNĚ špatně. Ten kdo se ptá je totiž ten kdo to vše platí. To je třeba si uvědomit, ne armáda mě, ale já armádě dávám peníze na fungování, takže by se měla dle toho chovat. Minimum je že ten kdo jedná (třeba mluvčí nebo jiný zástupce daného útvaru) ví jak funguje armáda, tedy že prodej je dělán pouze přes pověřenou organizaci a podobně. tím by si dotyčná ženština mohla ušetřit nesmysly o zájemcích a podobně a nedělat ze sebe blba (nic jiného to totiž není, když nevím jak funguje organizace v níž jsem mluvčím). Možná kdyby rozumnou informaci dostali všichni mohl se zachránit třeba jeden Mig navíc.
Pokud jde o návod, asi by bylo lepší kdyby ho napsal někdo kdo to absolvoval, to co píšu já jsou obecné věci a nepomohou nikomu k tomu aby si vyzvedl tiskopis xy a vyplněný dal na patřičné místo. Takže moje pomoc v tomhle je jen velmi obecná a tedy malá.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#286258 Verze : 0

Citace - mig66 :

to bitaxe-i já se musím dnes pousmát nad mojí tehdejší naivitou /r.2004/ ve snaze získat 21 přímo od zdroje tedy armády.Dnes jsem o 4 roky moudřejší a o 3vraky na zahradě bohatší/1x mig21,2x mig15/, a proto mi nedá napsat pár osobních postřehů.
A-Protože se snažím v tomto oboru od r.2004 stále pohybovat a být informován,je mi záhadou,kde je těch "dost"lidí,co letadlo koupilo.
B-Ceny migů výše uvedené jsou opravdu spekulativní,protože na telef.dotaz firmě kolik za 1ks MF-ky je jednoznačná odpověď a to 45.000,-EUR.
C-Doporučení kontaktovat autora citovaného článku ,zvlášť toho s iniciálami V.V.,musí budit u lidí pohybujících se v tomto oboru v lepším případě pousmání.
D-Přední části z Jiřetína koupil jediný zájemce,který to i nakonec prezentuje na svých www stránkách/je všeobecně lidu leteckému znám/Na vysvětlenou a doplnění-nebyl jediný zájemce,ale je jediný vlastník.
E-ARMÁDA NEPRODÁVÁ SAMA NIC to je jasný,mám to od nich písemně.Když však dnes vidím informace z netu co letadel bylo úředně zrušeno/ sešrotováno?/ během služby v armádě a dneska figurujou v privátních sbírkách,letadla stojící v armádě jako pomníky a mající vybrané věci,které jsou v soukromých sbírkách,další doplňky z letadel nabízené v různých inzerátech a aukcích,tak snad začnu věřit na armádní transparentní výběrové řízení a čerty.



Pěkná blbost. Jiřetínské čumáky koupily dva subjekty a to nepočítám ty zbylé věci, sám jsem si ho mohl koupit a nebyl v tom žádný problém, vzal jsme ale jen drobnosti pro špatný stav díky poškození mechanizací, takže celky už nebyly moc použitelné. Armáda skutečně nic neprodává, stačí se podívat na pravidla jaká má, prodej právnické osobě. Pokud se přihlásíte do výběrového řízení jako právnický subjket pak nějakou šanci máte k odkoupení. K těch 20mašinám , samozřejmě firma Excalibur, za jednu mašinu dávaly cca 110000,- prodávají v průměru od 350 do 1,5 mil CZK. Jinak známí relatiovně úspěšně koupil několik mašin i přímo od armády, pokud jste v oboru tak krátce tzn. od roku 2004 tak toho asi hodně ušlo. Stačí mě kontaktovat na e-mail nebo přez webové stránky VHTM a není problém dále pokecat. Jinak k zachvaným 21čkám v Čosu tak mám na webu článek tohoto se týkající, jsou tam všechny i s historií a aktuálním fotem. Jinak ještě koukám že u výčtu Migů21MFN/MF, které končily v roce 2005 chybí jedna mašina a to MFN, které bylo umístěno jako pomůcka do Vysokého Učení Technického v Praze
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#291595 Verze : 0
Je to veľmi úbohé. Až ma z toho bolí srdce, taký krásny kus techniky, koľko umu stálo jeho skonštruovanie .....
Aj ja si myslím že skor by patrili do múzea ako do šrotu, najme také výročné kusy, ktoré rozpávajú o histórii jej prevádkovateľa Sad.
URL : https://www.valka.cz/Mig-21-ve-srotu-t49141#291608 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více