Plater, Emília

Hraběnka Emília Plater - partyzánská velitelka


(1806 - 1831)



Emília se narodila 13. listopadu 1806 ve Vilniusu v staré šlechtické rodině, pocházející původně z Vestfálska. Když jí bylo 9 let, rodiče se rozvedli a poté se jí ujali rodiče její matky. Ti byli přes svůj německý původ velkými polskými vlastenci a v tomto duchu vychovávali i svoji vnučku. Již od útlého mládí se živě zajímala o matematiku a historii. Inspiraci nacházela zejména v knihách o Tadeáši Kosciuszkovi a Johance z Arku, svůj největší vzor však našla v postavě „Grazyny” z románu A. Mickiewicze ,,Ballady i romanse” . Nezanedbávala ani fyzickou přípravu, ovládala střelbu z pistole a jízdu na koni. V roce 1829 procestovala s vlastivědnou společností velkou část Polska a navštívila také Krakov a Varšavu. V té době jí zemřela matka a Emilia zůstala sama. Věnovala se psaní básní a studiu historie.


Po vypuknutí polského povstání v listopadu 1830 se ve Vilniusu vytvořil revoluční výbor na jeho podporu. Emília si tehdy ostříhala své dlouhé vlasy, oblékla uniformu a shromáždila partyzánský oddíl o síle 280-ti střelců, 60-ti jezdců a několika sty sedláků, vyzbrojených kosami. S nimi pak koncem března 1831 dobyla Dvinskou pevnost a ovládla městečko Jezerosy. Prohlásila: „ Budu vojákem do té doby, dokud Polsko nebude zcela svobodné”.


Rusové vyslali k potlačení povstání značné síly a povstalci byli donuceni během dubna vyklidit všechna území, kterých se zmocnili. Po vyčerpávajích pochodech byli partyzáni 4. května obklíčen u Šadovace, ale po urputném boji se podařilo malé skupince z pasti uniknout. Byla v ní i Emílie Plater, která se poté se zbytkem svých lidí připojila k partyzánskému oddílu v okolí Poněvěže. 17. června pak její oddíl, který se znovu rozrostl, obsadil Vilkomir. Když do města současně dorazila polská vojska vedená generálem Chłapowským, připojil se celý partyzánský oddíl k jeho armádě. Emília se s čestnou hodností kapitána stala členem generálova štábu a velitelkou 1. roty 25. pluku. Tato jednotka se poté přesunula do Kaunasu, kde se Emília poprvé setkala s mužem, kterého tolik obdivovala – spisovatelem Adamem Mickiewiczem. 19. června se zapojila do bojů o Vilnius, které se povstaleckým silám přes veškeré úsilí a těžké ztráty dobýt nepodařilo. Sama Emília byla 27. června raněna při ústupu a jen o vlásek unikla ruskému zajetí.


Porážka, kterou povstali utrpěli při pokusu zmocnit Vilniusu předznamenala neúspěch celého povstání. Přes své zranění se Emília ještě zúčastnila 8. července útoku na Šiaulaj, při kteréms šavlí v ruce projevila velké osobní hrdinství a byla citována v rozkaze generálního štábu. Týden poté, 13. července, byl generál Chłapowski se zbytkem své armády nucen přejít hranice do Pruska, aby se vyhnul obklíčení. Emília věrná svému heslu „... dokud Polsko nebude zcela svobodné” odmítla jít za ním a s několika věrnými se vydala směrem na jih. Po jedenácti dnech vysilujího pochodu ztratila vědomí a přátelé jí poté ukryli pod cizím jménem na statku knížat Oblomovičových. Když se zotavila, přijal ji kníže jako domácí učitelku svých dětí. Tehdy, v říjnu 1831, se dozvěděla o porážce polského povstání.


Její zdravotní stav se s přicházející zimou zhoršoval každým dnem a 23. prosince zemřela po nachlazení na srdeční slabost. Pochována byla v malé vísce Kopciow. Carská policie nevěřila zprávě o její smti a ještě v srpnu 1833 vilniuský gubernátor kníže Dolgorukov v tajné zprávě gubernátorovi Vitebska knížeti Chovanskému píše, že tato "litevská Johanka z Aku" patrně unikla za hranice, aby mohla dále organizovat odboj.

Emília Plater byla již za svého života legendou. Její smrt učinila tuto legendu nesmrtelnou. Již v roce 1842 vyšla ve Spojených státech kniha ,,The Life of Countess Emily Plater”, popisující její hrdinské činy. Adama Mickiewicze inspiroval její příběh k napsání poemy ,,Śmierć pułkownika”, přeložené do mnoha jazyků na celém světě.


V době druhé světové války byla po ní dnes pojmenována ženská střelecká brigáda, která byla součástí 1. pěší polské divize v SSSR. Ve Varšavě nese její jméno jedna z hlavních tříd.
URL : https://www.valka.cz/Plater-Emilia-t38843#146927 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více