Main Menu
User Menu

Kréta - sebevražedná mise

Diskuse
Teď jsem četl na aktualne.cz článek o Maxu Schmelingovi a bylo tam řečeno že se zúčastnil "sebevražedné" mise na Krétu. Nějak mě nesedí slovo "sebevražedné".
O této akci toho moc nevím a ani na válce sem toho moc nenašel, ale měl sem pocit že to ani tak moc sebevražedná akce nebyla. Pochybuji že by nějaký nějaký generál poslal elitu armády na sebevražednou misi zvlášť když Britové na ostrově nepředstavovali velké nebezpečí a byly přikováni k zemi díky Luftwaffe.
Podle mého názoru to byla akce dobře naplánovaná která se potom na zemi zvrhla protože tam těch Britů bylo "trochu" víc než Němci mysleli a na začátku šli proti velké přesile.
Prosím někoho kdo o tomto výsadku ví trochu víc než já aby mě napsal jestli to bylo opravdu plánováno jako sebevražedná mise nebo ne. Dík Smile
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#145601Verze : 0
Akce byla samozřejmě plánována jako normální výsadek, to že se některé věci ukázaly jako nedostatečné třeba málo letadel pro výsadek všech, nedostatek lodí pro přepravu pěchoty (horčtí myslivci) to že výsadky měli problémy s dobytím letišť a tak přísunem posil jsou věci které se prostě mohou stát a provázely mnohé výsadky na obou stranách. Ztráty byly sice velké ale o sebevražednosti se dá hovořit jen stěží. Ona ani ta často zmiňovaná neschopnost německých výsadkářů dělat ještě po Krétě další operace je dosti sporná, spíš je nebylo kde použít, chyrakter operací se prostě změnil a pro jejich využití nebyly podmínky, proto byly nasazováni jako lehká pěchota (třeba v Africe ). Kupodivu jim síly bohatě stačily na obranu Cassina, a na další akce Smile
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#145631Verze : 0
myšleno "sebevražedná", je možna proto, že o akci Britové věděli; a také proto, že i když němci obsadily letiště, tak letadla (a teď nemyslím kluzáky), která přistávala, byla pod palbou Britů (při přistání byl mimo jiné zraněn velící generál), to letiště se postupně změnilo na vrakoviště
Horská pěchota tam byla taky vysazována z letadel (Ju 52), alespoň většina, lodě měli dopravit tolik potřebná děla a zbytky pěchoty (ty ale nikdy nedorazili, potkali cestou britský křižníky).
jo a Britů tam taky nebylo zas tak málo, mimo jiné dostali i posilu v podobě divize Novozélanďanů a australskou brigádou.
jo a ztáty tam byly obrovský, z 25 000 - 30 000 němců, byla 1/5 zabita/utopena a asi +/- 2x tolik bylo zraněno (i když to jsou jenom odhady).
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#158404Verze : 0
MOD
to FiBe to ale není mise sebevražedná ale špatně naplánovaná. To že se němcům nepovedlo dobře naplánovat tuto operaci z ní nedělá sebevražednou, tou by byla kdyby se PŘEDEM plánovaly buď vysoké ztráty nebo to že prostě že výsadek bude vyhlazen. Za sebevražedné by pak musely být považovány obdobné operace i dalších stran od britů až po američany (třeba jejich výsadek u Anzia by to asi taky splnil) Nelze brát za sebevražedné to že někdo ŠPATNĚ naplánoval operaci, což je právě případ Kréty, němci silně podcenili brity, jak co do sil na ostrově, tak na moři to vedlo k velkým ztrátám, spousta zmíněných padlých se do boje vůbec nedostala, zahynuli na moři nebo postříleni ještě před přistáním. Ale to je právě to špatné plánování (obdobně špatné byla Market - Garden kdy britové stejně podcenili němce) Ostatně ztráty němců jsou známé (vyšel osprey přímo na tuhle operaci) takže není třeba operovat s dohady Smile
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#158488Verze : 0
Bohužel mi to zapadá do všobecného trendu vykreslovat hákoše v tom nejlepším možném světle - "hrdinně" jít do sebevražedné mise zní lépe než zúčastnit se pokažené operace. Sebevražedné byly výsadky čs. parašutistů do Protektorátu, ne německé na Krétu Confused
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#158529Verze : 0
Ta sebevražednst je v případě toho článku jen dodatečné novinářské hodnocení průběhu, které samozřejmě nemá s plánovaným stavem nic společného. od novináře samozřejmě nějaký objektivní přístup moc čekat nelze, jde mu o čtivost.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#158530Verze : 0
MOD
Jestli to dnes stihnu a nezapomenu zkusím se mrknout i na ty ztráty (myslím že o Krétě mám ten zmíněný Osprey), protože by mne docela zajímalo procento ztrát z nasazených jednotek, ne tedy absolutní ztráty ale procento (to je myslím více vypovídající než pouhý počet) Výsadkářské operace jsou všeobecně ztrátovější než operace běžných jednotek (zase bývají kratší) a tohle je myslím první (a asi jediná opravdu velká operace kterou němci podnikli, předchozí jako Eben Emael byly akce malých skupin, zde se jednalo o velký výsadek. Chlubit se mizerným zabezpečením operace se němci samozřejmě nechtěli (já bych to asi taky neudělal) takže se pak píše o "hrdiném sebeobětování" , "boji proti přesile" (nikoho nenapadne proč tam někdo ty lidi proti přesile poslal) a podobně.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#158541Verze : 0
Takže ke ztrátám, němci nasadili více než 22 000 vojáků ztráty byly skoro 6500, z nich bylo zabito nebo pohřešováno v akci 3352 mužů což je 15,24% , jako ztráty je to sice vysoké, mluvit však o sebevražedné misi je nesmysl, jde o každého přibližně sedmého muže. Ztráty pozemních jednotek na východní frontě byly často vyšší. Britské ztráty byly výrazně nižší u pozemních vojsk, šlo o přibližně 3500 mužů z nichž více než 1700 bylo zabito. Horší však bylo že dalších 12 000 mužů bylo zajato. Ztráty řecké armády nejsou známy a jsou odhadovány úhrným číslem 10 000 mužů zajatých, počet mrtvých vojáků a civilistů není znám. Větším problémem než vlastní ztráty bylo pro němce to že přibližně každý třetí Ju 52 byl poškozen nebo zničen, to značně podlomilo dopravní kapacitu LW a tu se už nikdy nepovedlo obnovit v plné síle. RAF ztratilo v bojích 47 strojů. Mnohem větší ztráty byly způsobeny Royal Navy, ta ztratila v bojích s Luftwafe 3 křižníky a 6 torpédoborců které byly potopeny a další lodi byly těžce poškozeny (letadlová loď dvě bitevní lodi šest křižníků a sedm torpédoborců) ztráty na mužstvu byly kolem 2000 mužů. Tyto masivní ztráty do značné míry podvázaly britské aktivity ve středomoří na několik měsíců.
Britové sice věděli o německém plánu na výsadek, ale veliteli generálu Freybergovi nebyla zpráva předána, pocházela totiž z odposlechu „ultra“. Němci naopak měli solidní velení ale jejich průzkum byl mimořádně špatný a tak jejich plán v mnohém nevyšel. Navíc nedostatek jejich přepravních kapacit silně ovlivnil celou bitvu.
Mimochodem všichni vzpomínají německé výsadkáře, ale málo kdo si uvědomuje že byli použiti vlastně jen jednou ve větší operaci a tou byla právě Kréta, před tím v útoku na Eben Emael byli vysazeni jen v minimálním počtu a hlavní práci (tedy zničení kopulí pevnosti) vykonali ženisté přidaní k nim od pozemních jednotek. Později se výsadkáři zúčastnili bojů především jako pěchota, neobstojí tvrzení že byli na Krétě vybiti, stejně tak neobstojí tvrzení že šlo o v bojích zkušené muže (před Krétou se jich většina nezúčastnila větších bojů) v reálu šlo o to že se potkalo několik skutečností, jednou z nich byl Hitlerův pokyn nepoužívat už výsadkáře, další byl nedostatek dopravních letounů které by bylo možno použít a možná tím nejdůležitějším bylo to že pro jejich původní použití nebylo po roce 1942 už mnoho šancí.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#183626Verze : 0
Kromě Eben Emaelu byli výsadkáři použiti ještě v Norsku při obsazování letišť kolem Osla (a ještě někde jinde, ale zapomněl jsem), dále v Holandsku, kde měli zajistit letiště pro přistání 22.divize letecké pěchoty a v nepodlední řadě při útoku na most přes Korintskou šíji, což měla být akce vedoucí k odříznutí ustupující britsko-řecké armády na Peloponés (akce byla úspěšná, ale zpozdila se asi o dva dny, díky čemuž velká část ustupující armády prošla).


Je ale pravdou, že všechny tyto akce byly malého rozsahu, prováděné maximálně v síle jednoho pluku, obvykle ale spíše 1-2 praporů...
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#183693Verze : 0
Po Krétě byli výsadkáři jako výsadkáři použiti už jenom jednou a to při nějaké akci na východní frontě. Doma se můžu podívat kdy a kde. Pokud se ale dobře pamatuji, akce se zůčastnil pouze jeden pluk.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#183694Verze : 0
Bolo to pri "hone" na Tita/operacia Rösselsprung. Islo o SS-Fallschirmjäger-Bataillon 500. Adresa Schlangeho prispevku o tejto jednotke - https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/38632
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#183704Verze : 0
to Haspeklo, pozor tady nejde o klasické výsadkáře (ti byli součástí LW ale o SS která měla vlastní strukturu a i zmíněné výsadkáře. výsadkáři byli samozřejmě nasazeni ještě mnohokrát, ale nikdy ve velké akci (oni ani ostatní země jich zase až tak mnoho neudělali) a byli nasazováni právě jako pěchota, což mělo leckdy dost značné nevýhody (byli oproti pěchotě vyzbrojeni lehčeji) Známé je nasazení Ramckeho brigády v Africe, nebo třeba obrana Monte Casina v Itálii, ale i další akce. Ty už nebyli ale výsadkové. Obsazení letišť i přechod Korintského kanálu byly zajišťovány poměrně malými jednotkami a nešlo o "velkou operaci" asi proto se o nich celkem ani moc nepíše (korintský kanál je zmiňován i v Ospreyi který jsem použil pro čísla výše uvedená)
Asi by stálo za to porovnat procentní ztráty jiných operací výsadkářů (třeba Market Garden nebo Normandii) s procenty tady, tedy na Krétě. Pravděpodobně byly ztráty podobné nebo větší a sotva se o nich bude mluvuit jako o sebevražedných misích Smile
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#183848Verze : 0
Sám Hitler byl takovým počtem zastřelených parašutistů velmi zaskočen a jak tu již bylo dříve řečeno, tak později se parašutisti používali spíše už jako pěchota viz. Montae Cassino
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#217139Verze : 0
cyki off topic:Aktuálně cz píše hlouposti i o dnešní realitě a což teprve o realitě vzdálené 66let!Tam se vůbec člověk doví věcí..
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#217284Verze : 0
Zdravím,


není to úplně vhodné do tohoto topicu, ale nevíte někdo, jaký byl osud Kréty na konci války? Zda-li došlo ke stáhnutí německých vojsk nebo zde Němci kapitulovali?
Děkuji za odpověď.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255595Verze : 0
Podle všeho, co jsem našel, kapitulovali, protože byli na Krétě až do června 1945.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255598Verze : 0
MOD
Pokud vím němci se vzdali až ve druhé polovině května 1945 (vlajka byla údajně stažena 26.5.1945) ostrov byl celou válku "bojovou zónou" protože místní partyzáni se nikdy nevzdali, známý je únos německého generála Kreipeho.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255601Verze : 0
Němci se stáhnout nemohli. Kréta se po roce 1943 proměnila pro německou posádku v past. Nebe ovládla RAF, zásobování kleslo na nulu. Někde jsem četl, že poslední měsíce Němci jedli i trávu.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255605Verze : 0

Citace - Kwango Mbwana :

Po Krétě byli výsadkáři jako výsadkáři použiti už jenom jednou a to při nějaké akci na východní frontě. Doma se můžu podívat kdy a kde. Pokud se ale dobře pamatuji, akce se zůčastnil pouze jeden pluk.Pak ještě v rámci bitvy v Ardenách, Kampfgruppe von der Heydte o síle 1200 mužů. Výsadek dopadl naprostou katastrofou díky nezkušenosti jak pilotů, tak větší části výsadkářů, v cílově zóně se povedlo shromáždit jen 125 mužů bez těžké výzbroje, takže Heydte nařídil rozdělení do skupin a pokus o probití se k vlastním liniím. Sám to kvůli špatnému zdravotnímu stavu umocněnému zlomenou rukou nedokázal a na Štědrý Den 1944 se vzdal Američanům u Monschau.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255606Verze : 0
Myslím že historky o "jedení trávy" jsou nesmysl, němci měli na Krétě 22. pěší divizi a ostrov byl vždy schopen se uživit, je tedy sotva pravděpodobné že by se silná jednotka ozbrojených mužů nedokázala postarat o své zásobování. Němcům asi nechyběli ani zbraně a munice, odzbrojili totiž v roc 1943 italy (ti sice část zbraní předali místním partyzánům, ale většinu dostali němci), partyzáni ovládali pouze horské území, kam bylo problémem proniknout. Němci byli izolováni až po polovině roku 1944, kdy bylo obsazeno řecko, spojenci ale zřejmě nepovažovali za nutné ostrov dobývat - nepotřebovali ho a proto byl ponechán v rukou místní silné posádky. podobně byly ponechány i Normandské ostrovy (a to bylo území Británie) a obsazeny byly až několik dnů po válce. Prostě nebyl důvod provádět vylodění a bojovat bez toho že by to přineslo nějaký zisk pro válečné úsilí. Němci krétu opustili (byli odvezení až v červnu 1945, zřejmě ve chvíli kdy byly transportní prostředky)
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#255619Verze : 0
Mám nejradši rozhovory s pamětníky. Když jsem byl na Krétě, dal jsem se v horách v taverně do řeči s místními. nebyli to asi přímí účastníci (bylo jim asi 50), ale určitě věděli hodně. Němci nikdy ostrov celý neovládli, pouze klíčové přístavy a letiště Heraklion. O výboje do hor se radši vůbec nepokoušeli, takže začali zuby vystrkovat partyzáni. Námořní i letecká moc Němců byla minimální, takže partyzány mohli Angličani zásobovat, ale nedělali to, asi proto,že ostrovu nedávali význam.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#256428Verze : 0
Jěště jeden postřeh k diskuzi. Když jsem byl před několika léty na Krétě, tak jsem si udělal autem výlet do vnitrozemí, tedy do hor. A tam mi průvodci na několika místech ukazovali v malých horských klášterech místa, kde se schovávali a bojovali britští vojáci. Jsou tam i nějaké fotky a u jednoho kláštera / spíše kaple s barákem / měli i malou výstavku - fotky, uniformy, myslím že i Bren. Podle vyprávění průvodce malá část britských vojáků přešla do hor a alespoň po nějakou dobu přistoupila na partizánský způsob boje. Docela mě to tehdy překvapilo. Pokud pojedete někdo na Krétu, tak vám to celkem doporučuji.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#256890Verze : 0
O tom dlabanci z trávy jsem čerpal z knihy P.W.Stahla-Tajná eskadra KG 200, který tam létal na konci války a popisoval docela zoufalé postavení podádky. Nevím jestli je o pravda ale skopčáci na tomhle ostrově nedostali nic zadarmo!
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#256955Verze : 0
to werner, já taky nepsal že by něco kupovali, okupační armáda v případě potřeby rekvíruje, tedy zabaví a zaplatí to co považuje za potřebné, takže podstatně dříve by na trávní dietě byli řekové, než němci. (představa hodného němce jak se samopalem v ruce baští trávu a kouká na řeka který jí sýr je tak leda z pohádek o hodném wehrmachtu Smile . Ostatně to že se s řeky na ostrově nemazali dosvědčují vesnice vybité jako pomsta za uneseného generála.
pokud jde o partyzány, je to obvyklá historie, je o nich hodně vyprávění ale vojensky byl jejich přínos minimální. Němci k tomu aby drželi ostrov potřebovali udržet přístavy a místa vhodná k vylodění, dále letiště a plochy vhodné pro výsadek, hory se v podstatě nikdy nesnažili "držet", prostě proto že by jejich udržení vázalo mnoho vojáků a nic by jim nepřineslo. To že v horách byli partyzáni je samozřejmě fakt, ale jejich akce byli z pohledu války ve středomoří prakticky k ničemu (i ten slavný únos provedli angličané - a odnesli řekové)a nulový přínos byl i jedním z důvodů proč spojenci na ostrov nezaútočili. Prostě silná posádka a výsledkem by byl zisk území které nebylo nezbytné pro další vedení války.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#256958Verze : 0
bitaxe: Já taky nepsal že by tam zrovna platili mařenama. Kreditky taky asi neměli. Ale hřbitovy jsou jich tam plné! Ale zcela logicky: když někdo vypálí ves a postřílí její obyvatele a pokud je těch vesnic opravdu hodně pak už asi není kde moc rekvírovat! Jinak souhlasím! Kdyby Áda poslal ta paragány na Maltu...Asi by to bylo ve Středomoří ještě "veselejší"! Ale jak se říka kdyby jsou chyby!Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#256977Verze : 0
Wernere, Tajnou eskadru KG 200 jsem četl a pokud vím, tak se tam nejednalo o Krétu, ale o Rhodos. A navíc tam sice byla nouze, ale o konzumaci trávy si teda nic nepamatuju.


V hl. městě Heraklionu je do letošního října výstava o druhé světové válce. Byl jsem tam minulý týden, doporučuji. Malé, ale pěkné.


Co si pamatuju, tak v kapitulačních podmínkách Německa z 7.5. byla vyloženě Kréta zmíněna, že si zde němečtí vojáci mohou ponechat zbraně. Zřejmě proto, že rychlé obsazení Kréty spojeneckými vojsky nebylo pro Spojence prioritou a nebyli schopni jinak zajistit bezpečnost zajatců.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257017Verze : 0
Já bych jenom rád vrátil k začátku tohoto tématu a osobně nesouhlasím se všemi,kteří popírají původní název sebevražedná,protože když se výsadek z letadel zadrhl,bylo nutno posílit výsadkáře na ostrově a to horskými myslivci.Němci to provedli víceméně zoufalým způsobem/domorodými plavidly zvanými "kajk"/a to si myslím bylo na moři,ovládaném angličany holou sebevraždou.Nicméně i když byla asi třetina potopena,dostali se zbývající němečtí vojáci na ostrov.Byla to z nouze ctnost,spíše zoufalství,ale vedlo k úspěchu.Sebevražedná mise-ten název sedí,protože i na ostrově byla přesila angličanů a navíc o akci věděli.To jsou symptomy sebevražedné akce.Direktor.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257612Verze : 0
To s čím souhlasíš je celkem jedno, ale neměl bys operovat nesmysly. Horští myslivci vypluli z Pirea 19.5. tedy ještě PŘED tím než seskočila první vlna výsadku, přistáli na Milosu a následující den (tedy v den výsadku) vyrazili na Krétu. A možná by stálo za to si uvědomit že němci nevěděli že spojenci jsou o jejich plánu informováni a spoléhali na to že konvoje (napaden byl jen jeden) uniknou pozornosti protože RN se ve dne příliš neangažovala kvůli Luftwafe, s tím že britové čtou zprávy šifrované Enigmou němci nepočítali a britům to dalo šanci zaútočit v noci). S tím že horští myslivci budou vysazeni z lodí se počítalo od chvíle kdy se ukázalo že je k dispozici pouze 502 Ju-52, které stačili tak sotva pro 6000 mužů výsadku v jedné vlně. Námořní výsadek naopak měl podpořit boj výsadkářů kteří neměli prakticky žádné těžké zbraně (navíc němci skákali jen s pistolemi a granáty, zbraně byly shazovány v kontejnerech které museli být po seskoku nalezeny a to se ne vždy povedlo) nedostatek byl i kluzáků DFS 230 kterými byli přepravováni ti výsadkáři kteří neskákali (v pluku byl kluzákový prapor právě pro možnost přepravy vojáku i se zbraněmi). takže možná by stálo za to si srovnat data a reálie.
No a hlavně i tak platí že "sebevražedný" se vztahuje na to co je děláno vědomě s tím že dotyčný jde do akce s tím že při ní zahyne, tak ale operace Merkur plánována nebyla a podobným epitetem může být nazýváno třeba vysazení japonců kdy v roce 1945 byli výsadkáři odepsáni (dokonce jejich výstroj byla před odletem "zrušena" ) nebo některé akce (třeba tarany letadly nebo tanky) obvyklé hlavně na východní frontě. Sotva tak jde říkat opraci která se nepovedla dle plánu (podle téhle logiky by "sebevražedné" bylo třeba Monte Cassino, vylodění u Anzia a řada dalších), to se prostě stává, nicméně to není důvodem k novinářsky nadnesené a nepřesné terminologii.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257665Verze : 0
to bitaxe: souhlasím s Vámi,ale bral jsem svůj příspěvek jako součást širší diskuse a navíc jsem jej psal z hlavy.Ale nadá mi to poznamenat,že když znám síly Britů na ostrově a skáču s nedostatečnou výzbrojí,nazval bych to tedy ne jako sebevraždu,ač jsou mi fakta známá/ale jako šílenství a stejně tak námořní část výsadku byla šílenstvím a je jedno byla-li provedena před tím,nebo potom,symptomy ne-li sebevražedné,tedy šílenství zde jsou,ale improvizace byla na místě,takže výsledek,tedy vítězství vše překryje.Přeji pěkný den.Direktor.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257735Verze : 0
pokud bychom to brali tímto způsobem pak výsadek na Eben Emael byl mnohem "horší" procentní převaha obránců byla podstatně větší, přes to je to bráno jako dobře naplánovaná a úspěšná operace.
Němci kalkulovali celkem realisticky s momentem překvapení a samozřejmě i s tím že po výsadku získají místní převahu (to se nestalo protože spojenci z Enigmy věděli o výsadku, ale s tím němci nemohli počítat) počítalo se že první vlna zajistí letiště a následně bude posílena jednak letecky a druhak loděmi (horská divize) potom by síly byly celkem vyrovnány a vzhledem k tomu že němci byli lépe organizováni (část britů byly jednotky stažené z řecka a tedy s poněkud slabší morálkou po ústupu) a především potřebovali držet jen část ostrova (britové netušili zda nehrozí další výsadek i jinde) byl plán celkem realistický. Co ho do značné míry zhatilo bylo to že spojenci četli zprávy Enigmy a v tomto případě je použili, i přes tento handicap němci nakonec zvítězili a ztráty nebyly tak hrozné jak se obvykle líčí, byly jistě vysoké, ale to je při výsadkových operacích dost obvyklé. Rozhodně byla operace Merkur naplánována lépe než třeba Market Garden (kterou probíráte jinde) Po pravdě němci udělali chybu jen v tom že nedokázali zajistit dostatek letounů pro přepravu (to nešlo v souvislosti s přípravou Barbarosy) a v tom že se příliš spoléhali na to že jejich kód je "neprolomitelný". To první bylo asi horší, protože při vysazení celé první vlny najednou (tedy celé divize) by asi britové nedokázali odolat a prohráli by i přes svou znalost místa a času velmi rychle (ale to je co by kdyby Smile ) Osobně si myslím že jde spíš o ostudu britů, kteří přes to že měli převahu museli ostrov vyklidit, i když předem věděli o akci a navíc ztráty RN byly docela citelné (nepřímo způsobily i problémy v pacifiku když pro doprovod velkých lodí už nezbyly prostředky).
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257757Verze : 0
Direktor: čo znamená "skáču s nedostatečnou výzbrojí" ? Výsadková technika ktorú Nemci cvičili síce umožňovala zoskok okrem pištole a granátov aj so samopalmi, ale hrozilo pri nej poranenie výsadkárov (odskúšané pri výcvikoch ešte pred vypuknutím vojny). Preto nemecké vzdušné výsadky zoskakovali len s pobočnou zbraňou a minimom vybavenia, zvyšok vybavenia bol zhadzovaný na samostatných padákoch do operačného priestoru...
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257793Verze : 0
MOD
Německý problém byl v tom že jejich padáky byly dost nevhodné pro výsadkáře obtíženého výzbrojí. Pokud se podíváte na snímky z doby před válkou a z jejích počátku zjistíte že parašutista je zavěšen dost nízko (šňůry končí někde kousek nad pasem a proto při dopadu v podstatě musí upadnout, němci to řešili velkými návleky na kolena (i ty jsou vidět) a právě tím že ti chlapi nenosili nic co by je mohlo zranit, tedy ani zbraně. Zbraně byly v kontejnerech které byly svrženy s výsadkem a po dopadu je museli co nejrychleji najít a vyzbrojit se, do té doby byli odkázáni na své pistole (obvykle P08) a granáty které byly v kapsách uniformy (nešlo o známé granáty s rukojetí, ale o vejčité granáty vzor 39 - aspoň myslím že to byl tenhle rok Smile )
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#257838Verze : 0
hartmann: Omlouvám se! Já už toho četl tolik, že se mi ty knihy skutečně perou! Prostě jsem to někde četl! Nevím co je na tom pravdy!
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#258044Verze : 0
Pokud si zachováme jen základní zbytky logiky tak pokud je na ostrově někdo ozbrojený a někdo neozbrojený, nelze předpokládat že by ten neozbrojený se najedl a ten ozbrojený se cpal trávou. Ostatně nikde se o tom nepíše, oficiálně se němci vzdali 12.5., ale jejich odjezd byl až v červnu. Nikde není ani zmínka že by ostrov měl potíže se zásobováním potravinami ani v knihách jako jsou osprey (dost podrobný ) ani dalších které se ostrovu věnují, se o tomhle nepíše, je tam v podstatě jen že němci původně měly na ostrově silnou posádku kvalitní 22, divize, ale později byli vojáci postupně odvoláváni a nahražováni méně schopnámi a počet se snižoval, jsou i zmínky o odvetě za únos jejich velitele, ale o tom že by byly problémy s jídlem ne. Myslím že si to s něčím pleteš.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#258048Verze : 0
Mizerne so zásobovaním na tom boli Nemci aj na Normanských ostrovoch, ktoré boli po Overlorde úplne odrezaní od Vaterlandu a najmä od zásob. Kvôli silným pobrežným opevneniam(taktiež kvôli mizivému vojenskému významu ostrovov) spojenci neplánovali ostrovy dobyť inváziou ale proste čakali až sa Nemci vzdajú. Keďže väčšina civilistov z ostrova buď ušla alebo bola Nemcami odvlečená, neboli ostrovy potravinovo sebestačné a napokon musel Medzinárodný červený kríž ostrovy zásobovať. Zásoby potravín a liekov boli samozrejme určené pre civilov a zajtcov ale ako povedal bitaxe, ťažko očakávať, že Nemci hladovali zatial čo civilisti dostávali potravinové zásielky. Inak by sa nemecká posádka na ostrovoch ťažko udržala až do 9.mája 1945.
URL : https://www.valka.cz/Kreta-sebevrazedna-mise-t38426#258057Verze : 0