Main Menu
User Menu

Barvy - odstíny a použití

Diskuse
Teď mi nejde o výrobce, ředění, syntetiku atd., ale o volbu správného odstínu či postupu pro docílení co nejvěrnějšího barevného podání.


1) Kupříkladu by mě zajímalo, co kdo používáte za barvu a postup pro dosažení co nejvěrnější barvy hlavně pěchotních střelných zbraní. Kdysi dávno jsem si koupil od Hubrollu Gun metal, a byla to ukrutně hnusná světle šedivá barva.
2) Jak děláte pleťovou barvu u evropských typů?
3) Když nejsou k dispozici gumové pneumatiky, co použít, když jsou ponechat nebo něčím přejet?
4) Když není kovová hlaveň, čím vzít vnitřek? Když je necháváte vnitřní část halavně v barvě kovu nebo patinujete?
5) Co barva tankových pásů (obzvlášť když před tím jel mimo komunikace) barva kovu a spáry plný bahna?
atd.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132607Verze : 0
1) Směs lesklé černé se stříbřenkou (míchám podle citu, ale spíš tmavší), po zaschnutí lehký drybrush stříbřenkou a nakonec (zase po zaschnutí) přeleštím hadríkem "namočeným" v nastrouhané tuze.


2) Humbrol 61 (Flesh), potom stínování umbrou a drybrush.


3) Barva pneumatik Agama (číslo si bohužel nepamatuju)


4) Stěny vnitřního vývrtu hlavně obvykle bývají chromované, takže barvou chromu (popřípadě může být vývrt znečištěn spálenými prachovými plyny). Dno otvoru (když už lauf není průchozí) samozřejmě musí být matně černé.


5) Pásy nejdřív nastříkám rezavě hnědou, pak tenkou vrstvu zředěnou barvou gun metal tak, aby rezavá prosvítala. Na to lesklý akrylátový lak, po jeho zaschnutí wash umbrou přírodní nebo pálenou a navrch drybrush stříbřenkou. To je základ, na který pak přijde zaprasení apod.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132913Verze : 0
MOD
Nemám co dodat, jenom k 5) Přejet vystuplý části pásů tuhou.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132914Verze : 0
Mně na pásy bylo poraděno: První nástřik černou, lak, wash rezavou, drybrush stříbrnou. Co vy na to??
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132953Verze : 0
to Bigglesworth koupil sis blbý gun metal Smile existují ttiž dva, ten druhý je z řady Metalcote a je to barva která je po natření téměř černá po zaschnutí ji ale vyleštíš tak že je kovová (stačí třeba i promnout v prstech) a otvory třeba na chladiči jsou dál černé. Funguje skvěle. Gumové pneumatiky osobně pokud to jen trochu jde nepoužívám, vypadají totiž naprosto nejhůř jak to jen jde. Na barvy používám velmi tmavě šedou Humbrolku (myslím že to je Panzer Gray) je černošedá a odpovídá poněkud starší pneumatice.
U pásů je to složité, viděl jsem fotku kde se vyloženě leskly protože stroj jezdil v písku, naopak můžeš vidět pásy tmavé možná rezaté, osobně tomu moc nevěřím ale možná ... zkus se podívat na pásy stavebních strojů, musí to ale být stroj který je v provozu Smile ne něco co stojí už půl roku v kopřivách.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132961Verze : 0
Díky, s těma pásama to vidím jako problém kus od kusu. Měl jsem to ětěstí, že jsem si v ústí mohl prohlédnout a omakat T34, před tím i potom, co střílel na náměstí. Taky v jednom z posledních HPM je T34 z akce Cihelna (tuším) a tam je krásně vidět kovově lesklé pásy plný bahna.
--
Chtěl bych se vrátit k té hlavni, když je hliníková, stojí zato ji vevnitř upravovat, nebo stačí konec začoudit. Jak moc je lesklý vnitřek hlavně tanku v bojovém nasazení do stříbrna nebo to leskle šedo-černa?
--
Prošel jsem si fórum a našel jsem vysvětlení pojmů wash i preshading, ale drybrush mě jaksi uniká, prostým překladem mě vychází něco jako barvení za sucha.
--
Ale především díky za odpovědi.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132994Verze : 0
Drybrush= suchý štětec. Štetec namočený slabě v barvě šmrdláš o noviny tak dlouho, až téměř nezanechává stopy. Pak použiješ na vystouplé hrany apod.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#132997Verze : 0
Čím ředíte barvy Gunze? Ředit to vodou, to se mi nezdá...
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174039Verze : 0
Originál ředidelm. Po letech výzkumů pouze a výhradně originál ředidlem.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174110Verze : 0
Kruciš to je krutý, to ředidlo neni zrovna nejlevnější. Ale to neva, díky.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174162Verze : 0
No, to není, to je fakt. Je to půllitrovka. Kolikrát ho spotřebuju i 9 - 12 ml na jedno stříkání. Na čištění používám Gunze čistič, je to taky půllitrovka, stojí pětikilo, ale už ho mám přes rok. A v pistolích mám všechna těsnění origoš z fabriky. Triplex už táhne pátý rok, aerograf ani nevím, kdy se narodil, a efbe jede první. Co myslíš, co je levnější? Zkoušet náhrážky, a oddělat si pistoli za řádově 3K, nebo dát stovku za ředidlo, které ti vydrží min. rok?
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174201Verze : 0
Hm, to máš pravdu. Hele a když čistím pistoli normálně 6001kou, měl bych toho nechat a pořídit třeba taky to Gunze? Nerad bych si tu pistoli oddělal, nemám ji dlouho...
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174207Verze : 0
6001 je myslím skoro aceton, který gumovým těsněním dvakrát moc neprospívá. Teflonovým nevadí. Nevím, co máš za pistoli, abych to mohl posoudit, ale myslím, že by to vadit nemělo, pokud neděláš, jako jeden můj známý, čistící proces stylem- položím pistoli do ředidla a nechám odmáčet. Když to nezabere, rozeberu ji a vyčistím.SmileSmileSmileSmileSmile Pokud pistoli po stříkání prostříkneš ředidlem, a jednou za čas důkladně vyčistíš i tou 6001, nemělo by to vadit.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174212Verze : 0
Ještě bych se rád zeptal na jednu věc, co mi trochu vrtá hlavou. Při postupu Surfacer-barva-druhá barva (maskování)-lak-obtisky-lak ..... nezakryje se všema těma přípravkama paneláž? Mě už připadá jestli wash se nedělá hlavně proto, že po nastříkání tolika věcí na model není paneláž už vidět Smile Asi kecám, ale rád bych to věděl, mám z toho docela strach.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174265Verze : 0
Když to budeš patlat štětcem tak to zakryješ jednou vrstvou. Very Happy


jestliže se bavíš o stříkání Gunze nebo Tamkou jsou to velice kvalitní barvy který většinou ředíš 2:1 nebo i třebas 3:1 ta vrstvička je tak tenoučkou, že nic takovýho nehrozí. respektive cílem je aby ti mírně první vrstva barvy prosvítala druhou. Wink
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174351Verze : 0
Když to budeš patlat štětcem, tak to zableješ už surfem a není co řešit.SmileSmileSmileSmileSmileSmile
Stafi má pravdu, to ředění spíš 3:1 a víc, souvisí to s tlakem, při kterém stříkáš.
Wash se dělá ne pro zvýraznění paneláže, na to jsou jiné techniky (pre a post shading, zapouštění spár,......), ale hlavně proto, aby byl model jakoby upatlaný, zaprášený a vůbec opotřebený, barvy vyšisovaný, nebo naopak ztmavlý, apod. Ostatně, vše potřebné viz Modelářská kuchařka, v patřičných tématech je myslím vše potřebné.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#174353Verze : 0
A ještě jedna věc by mě zajímala, týká se to spíš patinovaní.. Kde se dá sehnat ty olejový barvy umbra pálená a bílá atd., jestli víte nějakýho výrobce nebo obchod kde se to dá v Praze pořídit. A jak mám poznat, kterou tuhle barvu pro patinování použít, kdy se používá jaká? Fakt jsem to nikde nenašel, o patinování je dost informací, ale vždycky se autoři zmiňují o těchhle barvách a co si nima dělali, ale kde to sebrat a jakou zrovna použít, to nikdo nikde nenapíše...
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175060Verze : 0
Třeba pasáž Zlatá loď, roh Myslíkové a Pštrossovky, atd, aatd, aaatd. U Bílka v Opatovický, u Arturů na Smíchově, Kdekoliv, kde mají potřeby pro výtvarníky..... Není to o značce, je to o odstínech. Prostě když jdeš po ulici, koukej kolem sebe. Prach a písek pláží Normandie má jiný odstín než Vietnamská džungle a její bláto.......
Asi bych ti doporučil koupit takovou základní sadu olejovek za cca 150,- a máš co zkoušet a čím patinovat nadosmrti.SmileSmileSmileSmileSmileSmile
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175687Verze : 0
Jsi zlatej člověk, fakt. Ještě bych rád věděl jestli je dobrý používat surfacer ve spreji nebo jestli je lepší to koupit normálně v lahvičce a naředit a už dám (na chvíli) pokoj. Smile)
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175692Verze : 0
Sto lidí, sto názorů. Já používám spray, kolega lahvičku. Mě nikdo nepřesvědčí, že je lahvička lepší, jeho taky ne.............. Logika věci je v tom, že spray je naředěný "z fabriky" a nic víc s tím neuděláš. Spray je o pohodlí, sáhneš, zatřepeš, stříkáš........
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175704Verze : 0
No právě. Mě taky připadá zbytečný pachtit se s ředěním a pistolí když to člověk stříkně ze spreje raz dva a nemusí se kvůli tomu mořit deset minut s nádobíčkem... jinak těch surfacerů chápu že se dělej na hrubší a jemnější, akorát nevim kde použít hrubej a kde jemnej... já bych prostě koupil tu 1000 a stříkal bych to na všechno.. jo nebo ne?
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175710Verze : 0
Až tak ne. Záleží, co stavíš. U letadel ti 1000 v pohodě stačí, u techniky ti 500 udělá strukturu litého pancíře......Pokud potřebuješ další rady, tak asi přejdem na SZ, ať to tady zbytečně nezaspamujem.....
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175713Verze : 0
OK, příště ti napíšu SZ.. Smile snad tě to nebude otravovat, kdyby jo, tak to prostě smázni. Tak až mě zas něco napadně co nevim, obrátím se na tebe, neva? Mo díky.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175714Verze : 0
Mě to neotravuje, jenom jsme trošku jinde, než je téma topicu.SmileSmileSmileSmile
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#175721Verze : 0
a co treba redeni pri praci stetcem?Svuj prvni modylek sem delal Humbrolkama a po prvni vrstve natirani velkym plochym stretcem se mi udelali kocouri a smouhy.Tak sem tam pridal jeste jednu vrstvu a vysledek byl sice trochu lepsi,lec vrstva byla tak tlusta,ze prakticky nebylo poznat,co je rovny kridlo a co panelaz. Chtel bych se toho vyvArovat,ale kdyz sem zkusil barvu na svuj 2modylek redit 6001 byla sice ridsi,ale kdyz sem ju zkousel nanecisto tak po zaschnuti jakoby cela zesvetlala tak nevim...
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#288376Verze : 0
poradite mi?
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#288745Verze : 0
Pro natírání štětcem je lepší použít ředidlo S6006, protože S6001 je primárně určené pro stříkání. Snaž se natřít slabou vrstvu a po jejím důkladném zaschnutí (u Humbrolky druhý den) další.
URL : https://www.valka.cz/Barvy-odstiny-a-pouziti-t35792#288824Verze : 0
MOD